Προς το περιεχόμενο

Sos psu


dimitris199292

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα τπ σύστημα μου 

13900ks

4070ti ASU’s 

z790 hero Maximus 

Seasonic 1200 psu 

.

Ερωτηση  τώρα κάηκε  το psu  μου υπάρχει περίπτωση να με έκαψε κάτι μέσα ;; Να με έκανε ζημιά ;;

επεσε η ασφάλεια  από τ πίνακα με τι μοα όταν  πήγα να ανάψω το pc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το διαπιστώσεις βάζοντας μια νέα psu. Θα μπορούσε να γίνει ζημιά και σε κάποιο άλλο εξάρτημα, αλλά δεν είναι κανόνας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό και επώνυμο τροφοδοτικό όπως αυτό που αναφέρεις, είναι φτιαγμένο κατά τέτοιο τρόπο ώστε να προστατέψει το σύστημα σου σε περίπτωση αστοχίας.

Οι πιθανότητες να μην έχει πάθει κάτι το σύστημα σου είναι υπέρ σου ωστόσο ακόμη και ο καλύτερος τεχνικός δε θα μπορούσε να ξέρει χωρίς να δει το σύστημα από κοντά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια κοινή παρανόηση/παραδοχή σχετικά με τα πρότυπα προστασίας σε ένα τροφοδοτικό, είναι ότι καθορίζονται με σκοπό την προστασία ολόκληρου του συστήματος. Αυτό είναι γενικά λάθος. Τα πρότυπα προστασίας που βλέπουμε συχνά να αναγράφονται σε ένα τροφοδοτικό (OVP, OPP, UVP, SCP, OCP, OTP κ.λπ.) έχουν σχεδιαστεί «κυρίως» για να προστατεύουν το ίδιο το τροφοδοτικό (όπως το βλέπει το τροφοδοτικό 😅) και όχι ολόκληρο το σύστημα (υπολογιστή).

Ως εκ τούτου, με ένα καλό τροφοδοτικό, όπως επισήμαναν οι άλλοι φίλοι, σίγουρα κάποιος έχει μεγαλύτερες δυνατότητες να προστατεύσει τον υπολογιστή του, εφόσον μεγαλύτερες είναι και οι πιθανότητες το τροφοδοτικό να προστατεύσει τον εαυτό του (αλλά 100% κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε περίπτωση βλάβης δε θα πάει κάτι στραβά και στον υπολογιστή, το οποίο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες της στιγμής, όπως το συνολικό φορτίο στο σύστημα τη στιγμή της βλάβης / διακοπής κ.ο.κ).

Για αυτό και συνεχώς προτείνεται ένα καλό και όχι ένα φθηνό τροφοδοτικό για τον υπολογιστή μαζί με ένα καλό surge protector μεταξύ του υπολογιστή και της πρίζας.   

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασε πρόσφατα και σε εμένα ένα seasonic χωρίς να πάρει όμως κάτι άλλο μαζί του. Όταν θα  βάλεις το νέο psu τότε μόνο θα καταλάβεις αν έγινε το ίδιο και με εσένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Χάλασε πρόσφατα και σε εμένα ένα seasonic χωρίς να πάρει όμως κάτι άλλο μαζί του. Όταν θα  βάλεις το νέο psu τότε μόνο θα καταλάβεις αν έγινε το ίδιο και με εσένα.

Γιατί έχεις απλά καλό τροφοδοτικό 👍 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Μια κοινή παρανόηση/παραδοχή σχετικά με τα πρότυπα προστασίας σε ένα τροφοδοτικό, είναι ότι καθορίζονται με σκοπό την προστασία ολόκληρου του συστήματος. Αυτό είναι γενικά λάθος. Τα πρότυπα προστασίας που βλέπουμε συχνά να αναγράφονται σε ένα τροφοδοτικό (OVP, OPP, UVP, SCP, OCP, OTP κ.λπ.) έχουν σχεδιαστεί «κυρίως» για να προστατεύουν το ίδιο το τροφοδοτικό (όπως το βλέπει το τροφοδοτικό 😅) και όχι ολόκληρο το σύστημα (υπολογιστή).

Ως εκ τούτου, με ένα καλό τροφοδοτικό, όπως επισήμαναν οι άλλοι φίλοι, σίγουρα κάποιος έχει μεγαλύτερες δυνατότητες να προστατεύσει τον υπολογιστή του, εφόσον μεγαλύτερες είναι και οι πιθανότητες το τροφοδοτικό να προστατεύσει τον εαυτό του (αλλά 100% κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε περίπτωση βλάβης δε θα πάει κάτι στραβά και στον υπολογιστή, το οποίο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες της στιγμής, όπως το συνολικό φορτίο στο σύστημα τη στιγμή της βλάβης / διακοπής κ.ο.κ).

Για αυτό και συνεχώς προτείνεται ένα καλό και όχι ένα φθηνό τροφοδοτικό για τον υπολογιστή μαζί με ένα καλό surge protector μεταξύ του υπολογιστή και της πρίζας.   

Έχω  πολυπριζω για προστασία τάσης αν εννοις αυτός 

6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Χάλασε πρόσφατα και σε εμένα ένα seasonic χωρίς να πάρει όμως κάτι άλλο μαζί του. Όταν θα  βάλεις το νέο psu τότε μόνο θα καταλάβεις αν έγινε το ίδιο και με εσένα.

Πήρα ένα  be quit platinum 1200 full  εσυ ποιο είχες ; Τι περιμένω αυτή τ βδομάδα 

13 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Μια κοινή παρανόηση/παραδοχή σχετικά με τα πρότυπα προστασίας σε ένα τροφοδοτικό, είναι ότι καθορίζονται με σκοπό την προστασία ολόκληρου του συστήματος. Αυτό είναι γενικά λάθος. Τα πρότυπα προστασίας που βλέπουμε συχνά να αναγράφονται σε ένα τροφοδοτικό (OVP, OPP, UVP, SCP, OCP, OTP κ.λπ.) έχουν σχεδιαστεί «κυρίως» για να προστατεύουν το ίδιο το τροφοδοτικό (όπως το βλέπει το τροφοδοτικό 😅) και όχι ολόκληρο το σύστημα (υπολογιστή).

Ως εκ τούτου, με ένα καλό τροφοδοτικό, όπως επισήμαναν οι άλλοι φίλοι, σίγουρα κάποιος έχει μεγαλύτερες δυνατότητες να προστατεύσει τον υπολογιστή του, εφόσον μεγαλύτερες είναι και οι πιθανότητες το τροφοδοτικό να προστατεύσει τον εαυτό του (αλλά 100% κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε περίπτωση βλάβης δε θα πάει κάτι στραβά και στον υπολογιστή, το οποίο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες της στιγμής, όπως το συνολικό φορτίο στο σύστημα τη στιγμή της βλάβης / διακοπής κ.ο.κ).

Για αυτό και συνεχώς προτείνεται ένα καλό και όχι ένα φθηνό τροφοδοτικό για τον υπολογιστή μαζί με ένα καλό surge protector μεταξύ του υπολογιστή και της πρίζας.   

280 τροφοδοτικό δεν υο λες και φτηνό ελπίζω να μην πήρε τίποτα μαζί του 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitris199292 είπε

Πήρα ένα  be quit platinum 1200 full  εσυ ποιο είχες ; Τι περιμένω αυτή τ βδομάδα 

Το είχα στο pc της κόρης που έχει πάνω έναν 3400ge χωρίς ξεχωριστή gpu. Ήταν 360 watt gold και πήγα σε be quiet 450 watt bronze.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimitris199292 είπε

Έχω  πολυπριζω για προστασία τάσης αν εννοις αυτός 

Πήρα ένα  be quit platinum 1200 full  εσυ ποιο είχες ; Τι περιμένω αυτή τ βδομάδα 

280 τροφοδοτικό δεν υο λες και φτηνό ελπίζω να μην πήρε τίποτα μαζί του 

Και με πολύπριζο προστασίας τα έπαιξε το PSU; Μάλλον το PSU ήταν ελλατωματικό φίλε και προφανώς η αναφορά μου στο ¨φθηνό" δεν υπονοούσε το δικό σου. Γενικά  ανέφερα το "φθηνό" γιατί το βλέπουμε πολύ συχνά, για να ρίξουν κάποιοι φίλοι το κόστος να καταφεύγουν σε φθηνές λύσεις και οι περισσότεροι φωνάζουμε για το αντίθετο. Ελπίζω και εγώ βέβαια να μην έχεις πάθει κάποια άλλη ζημιά.  

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Και με πολύπριζο προστασίας τα έπαιξε το PSU; Μάλλον το PSU ήταν ελλατωματικό φίλε και προφανώς η αναφορά μου στο ¨φθηνό" δεν υπονοούσε το δικό σου. Γενικά  ανέφερα το "φθηνό" γιατί το βλέπουμε πολύ συχνά, για να ρίξουν κάποιοι φίλοι το κόστος να καταφεύγουν σε φθηνές λύσεις και οι περισσότεροι φωνάζουμε για το αντίθετο. Ελπίζω και εγώ βέβαια να μην έχεις πάθει κάποια άλλη ζημιά.  

Μου είπανε εξαρχής ότι ήταν ελαττωματικό 

μακάρι να έχεις δίκαιο …🥲🥲

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dimitris199292 said:

Παιδιά καλησπέρα τπ σύστημα μου 

13900ks

4070ti ASU’s 

z790 hero Maximus 

Seasonic 1200 psu 

.

Λογικά θα έχει εγγύηση, γιατί δεν το ψάχνεις μήπως στο αντικαταστήσουν?

4 hours ago, dimitris199292 said:

Έχω  πολυπριζω για προστασία τάσης αν εννοις αυτός 

Πολυμπριζο- εννοείς από υπέρταση σωστά?

Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε καλύψουν και σίγουρα δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα όταν πέφτειη τάση -που συνήθως εκεί την πατάνε οι συσκευές.

Εάν είσαι σε μέρος που η ΔΕΗ έχει σκαμπανεβάσματα στην τάση, διακοπές κτλ θα πρέπει να πάρεις ένα ups.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @topos είπε

Λογικά θα έχει εγγύηση, γιατί δεν το ψάχνεις μήπως στο αντικαταστήσουν?

Πολυμπριζο- εννοείς από υπέρταση σωστά?

Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε καλύψουν και σίγουρα δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα όταν πέφτειη τάση -που συνήθως εκεί την πατάνε οι συσκευές.

Εάν είσαι σε μέρος που η ΔΕΗ έχει σκαμπανεβάσματα στην τάση, διακοπές κτλ θα πρέπει να πάρεις ένα ups.

Θα μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω αλλά αμα με έκανε ζημιά σε αλλά τ γίνετε εκεί !;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimitris199292 είπε

Θα μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω αλλά αμα με έκανε ζημιά σε αλλά τ γίνετε εκεί !;

Έχεις και σε αυτά εγγύηση. Μην πεις ότι κάηκε το psu αν τα δώσεις για έλεγχο και επισκευή, απλά ότι σταμάτησαν ξαφνικά να δουλεύουν. Αν αναφέρεις psu θα στα βγάλουν εκτός εγγύησης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...