Προς το περιεχόμενο

κατασκευή ιστοσελίδας χονδρικου εμποριου


chocorellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

όντας νέος στον επιχειρηματικό κόσμο θα ήθελα να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα όπου να παρουσιάζω τα προϊόντα προς πώληση με φωτογραφίες και ανά κατηγορίες... δεν θέλω να υπάρχουν τιμές και να είναι τύπου E-shop,  απλή παρουσίαση προϊόντων. 

με τι προγράμματα θα μου προτείνατε να την δημιουργήσω μόνος μου, προς εξοικονόμηση κάποιων χρημάτων?

ξέρω ότι ένας επαγγελματίας θα έκανε σίγουρα πολύ καλύτερη δουλειά αλλά αυτό προαπαιτεί και αρκετά χρήματα και σε πρώτη φάση δεν έχω το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chocorellos είπε

Καλησπέρα,

όντας νέος στον επιχειρηματικό κόσμο θα ήθελα να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα όπου να παρουσιάζω τα προϊόντα προς πώληση με φωτογραφίες και ανά κατηγορίες... δεν θέλω να υπάρχουν τιμές και να είναι τύπου E-shop,  απλή παρουσίαση προϊόντων. 

με τι προγράμματα θα μου προτείνατε να την δημιουργήσω μόνος μου, προς εξοικονόμηση κάποιων χρημάτων?

ξέρω ότι ένας επαγγελματίας θα έκανε σίγουρα πολύ καλύτερη δουλειά αλλά αυτό προαπαιτεί και αρκετά χρήματα και σε πρώτη φάση δεν έχω το budget

Αρχικά Καλές δουλειές κ να σου πα ε όλα όμορφα. 

Μπορείς με woocommerce ( για εύκολια) αλλά έχε υπόψιν σου ότι το σιτε αυτό θα είναι η βιτρίνα σου στο ίντερνετ... Εάν δεν κάνεις κάτι σωστό και λειτουργικό περισσότερο κακό θα σου κάνει πάρα καλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε CMS χρησιμοποιήσεις, προσπάθησε να βρεις κάποιο όμορφο και απλό template και να μην το αλλάξεις πολύ. Ίσως και τα default που έχει το Wordpress, Joomla κτλ. να σου κάνω. Μετά θέλει λίγο να πειραματιστείς. Μόλις το ολοκληρώσεις εάν θέλεις δείξτο μας να το δούμε να σου πούμε γνώμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι κι αν κάνετε, να έχετε πάντα στο μυαλό σας την ασφάλεια. Έχω δει πολλούς χρήστες που ενεργοποιούν όποια "cool" πρόσθετα βρίσκουν και οι ιστοσελίδες τους καταλήγουν να παραβιάζονται ή να παραβιάζονται λόγω των κακώς κωδικοποιημένων προσθηκών.

(Συγγνώμη αν το σχόλιό μου ακούγεται περίεργο, μόλις μετέφρασα από τα αγγλικά χρησιμοποιώντας το Google.)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2024 στις 10:00 ΜΜ, chocorellos είπε

Καλησπέρα,

όντας νέος στον επιχειρηματικό κόσμο θα ήθελα να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα όπου να παρουσιάζω τα προϊόντα προς πώληση με φωτογραφίες και ανά κατηγορίες... δεν θέλω να υπάρχουν τιμές και να είναι τύπου E-shop,  απλή παρουσίαση προϊόντων. 

με τι προγράμματα θα μου προτείνατε να την δημιουργήσω μόνος μου, προς εξοικονόμηση κάποιων χρημάτων?

ξέρω ότι ένας επαγγελματίας θα έκανε σίγουρα πολύ καλύτερη δουλειά αλλά αυτό προαπαιτεί και αρκετά χρήματα και σε πρώτη φάση δεν έχω το budget

Θεωρείς ότι έχεις τις γνώσεις/χρόνο να "στήσεις"/στηρίξεις το ψηφιακό σου κατάστημα ή θα παιδευτείς/παιδεύεις τον εαυτό σου και τους συνεργάτες σου;

 

Για τί αριθμό ειδών αναφέρεσαι;

Τιμές δεν θες καθόλου ή απλά μόνο σε κάποια σύνδεση σε λογαριασμό να γίνεται η εμφάνιση τους;

Θα είναι κλειστή προς τους συνεργάτες σου ή ανοιχτή για όλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kormos είπε

Θεωρείς ότι έχεις τις γνώσεις/χρόνο να "στήσεις"/στηρίξεις το ψηφιακό σου κατάστημα ή θα παιδευτείς/παιδεύεις τον εαυτό σου και τους συνεργάτες σου;

 

Για τί αριθμό ειδών αναφέρεσαι;

Τιμές δεν θες καθόλου ή απλά μόνο σε κάποια σύνδεση σε λογαριασμό να γίνεται η εμφάνιση τους;

Θα είναι κλειστή προς τους συνεργάτες σου ή ανοιχτή για όλους;

γνώσεις αναλόγως τι χρειάζεται.

προγραμματισμό ας πούμε όχι,δεν ξέρω.

αριθμός ειδών 500-1000.

τιμες δεν με ενδιαφέρει να μπουν γενικά και θα είναι ανοιχτή προς ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chocorellos είπε

γνώσεις αναλόγως τι χρειάζεται.

προγραμματισμό ας πούμε όχι,δεν ξέρω.

αριθμός ειδών 500-1000.

τιμες δεν με ενδιαφέρει να μπουν γενικά και θα είναι ανοιχτή προς ολους

Δεν αναφέρομαι σε προγραμματισμό.
Εξάλλου σε έτοιμη πλατφόρμα θα πας... 🙂
 

Το θέμα είναι πως πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου ότι το ψηφιακό κατάστημα είναι η βιτρίνα του φυσικού.
Ανν έχει σφάλματα, λάθος εικόνα, δεν είναι και ότι καλύτερο...
 

Αν όμως έχεις δουλέψει πάνω στις γνωστές πλατφόρμες που αναφέρονται τότε ξεκινάς και βλέπεις.
Αν όχι σε κάποιο πιθανό σφάλμα; Έχεις σκεφτεί τι θα γίνει ή θα αναμένεις κάποια αόριστη λύση στο πρόβλημα μέσα από κοινότητες; 
 

Ζύγισε τα καλά και πράξε αναλόγως 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κόστος στα eshop (ουσιαστικα για eshop χωρις τιμες / αγορα ειναι) εφοσον ειμαστε απο 1000 προιοντα και άνω δεν είναι τοσο η κατασκευη για μια απλη σελιδα αλλα το να περαστουν τα προιόντα σωστα με τις φωτογραφίες / videos που πρέπει.

Εγω για ενα τετοια site συνηθως ριχνω την τιμη 500~800€ αναλογα με ετοιμο template / τροποποιήσεις κτλπ και εφοσον δεν υπαρχει δυνατοτητα αγορας κτλπ δεν έχει τόση δουλεια όσο θα είχε εαν εβγαινει live / με διασυνδεση αποθήκης τκλπ.

Εννοειται πως εαν θελουμε μελλοντικα να γινει αυτο, θα πρεπει τα προιοντα να ανεβουν σωστά με κωδικους, χρώματα μεγέθη κτλπ ωστε να μην ξανα γίνει η δουλειά x2.

Γενικα ενα woocommerce / Joomla / virtuemart θα κάνει τη δουλεια αλλα θα πρέπει να υπάρχει καποια εμπειρία ή με βαση καποια youtube tutorials θα μπορουσε... θέλει χρόνο πάντως.

Επεξ/σία από lionheart82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Ποιος είναι καλύτερος τρόπος να κρύψει κανείς όλες τις τιμές, add to cart buttons κλπ; Έχω δει ότι μπορείς να το κάνεις με plugin, CSS και πειράζοντας την php.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, addbass είπε

Καλημέρα! Ποιος είναι καλύτερος τρόπος να κρύψει κανείς όλες τις τιμές, add to cart buttons κλπ; Έχω δει ότι μπορείς να το κάνεις με plugin, CSS και πειράζοντας την php.

Που βρίσκεσαι φίλε μου;

WooCommerce, VM Joomla, OC, Magento?

Διαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/3/2024 στις 11:46 ΠΜ, addbass είπε

Καλημέρα! Ποιος είναι καλύτερος τρόπος να κρύψει κανείς όλες τις τιμές, add to cart buttons κλπ; Έχω δει ότι μπορείς να το κάνεις με plugin, CSS και πειράζοντας την php.

 

10 λεπτά πριν, addbass είπε

Woocommerce! 

 

Με διάφορους τρόπους.
Αν θες εύκολο απλό...
 

https://wordpress.org/plugins/change-wc-price-title/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yith = Goto λύση για το θέμα σου.

Μπορεί να γίνει και με κώδικα αυτό που θες (το WordPress είναι ένα απίστευτα advanced, versatile και customizable CMS - πολύ παρεξηγημένο επίσης) αλλά δεν αξίζει το παίδεμα. Δίνεις 80€ και είσαι έτοιμος σε λίγα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλανιές δεν βάφεις αυγά. 

Αν σου φαίνονται πολλά τα 1000-2000€ που θα έπαιρνε κάποιος για να σου στήσει ΣΩΣΤΑ το κατάστημα σου από το οποίο (υποτίθεται ότι) προσδοκάς να βγάλεις λεφτά και όχι απλά να κανεις το χόμπι σου, πόσα υπολογίζεις ότι θα επενδύσεις στην προώθηση; 

Το λέω γιατί αν πας να προωθήσεις μέσω Google ή/και social, αν έχεις το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάτω από 2000€ το μήνα διαθέσιμο budget για προώθηση καλύτερα πάρε ένα δυο σετ Lego να περασεις ευχάριστα το Σαββατοκύριακο σου.

Ούτε ο χρόνος να ανεβάσεις τα προϊόντα δεν θα αξίζει.

POV: web εταιρία με κατασκευή και διαχείριση πάνω από 60 eshop κάθε είδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 1:12 ΜΜ, polaki είπε

Με κλανιές δεν βάφεις αυγά. 

Αν σου φαίνονται πολλά τα 1000-2000€ που θα έπαιρνε κάποιος για να σου στήσει ΣΩΣΤΑ το κατάστημα σου από το οποίο (υποτίθεται ότι) προσδοκάς να βγάλεις λεφτά και όχι απλά να κανεις το χόμπι σου, πόσα υπολογίζεις ότι θα επενδύσεις στην προώθηση; 

Το λέω γιατί αν πας να προωθήσεις μέσω Google ή/και social, αν έχεις το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάτω από 2000€ το μήνα διαθέσιμο budget για προώθηση καλύτερα πάρε ένα δυο σετ Lego να περασεις ευχάριστα το Σαββατοκύριακο σου.

Ούτε ο χρόνος να ανεβάσεις τα προϊόντα δεν θα αξίζει.

POV: web εταιρία με κατασκευή και διαχείριση πάνω από 60 eshop κάθε είδους.

Αρα για να καταλάβω καλά, και τα 60 eshop που διαχειρίζεσαι βάζουν 2000€+ τον μήνα σε Google διαφήμιση;

Είπαμε να παινέψουμε το σπίτι μας μη πέσει και μας πλακώσει αλλά εσύ το παράκανες.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό που λες δεν είναι ρεαλιστικό και καθόλου αληθές. Μια σωστή καμπάνια μπορεί να σου αποφέρει πελατεία και με λιγότερα χρήματα. Όχι με 100€ προφανώς αλλά όχι και με 2000€ που βάζεις ως μίνιμουμ.

Αν διαβάσεις καλύτερα αναφέρει ότι θέλει απλή παρουσίαση προϊόντων και όχι με τιμές, καλάθι κτλ. Οπότε ναι τα 2000€ για την κατασκευή είναι αρκετά και ΝΑΙ τα 2000€+ για διαφήμιση είναι αρκετά. Δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...