Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησαν οι πρώτες φήμες για την ημερομηνία διάθεσης του 2ης γενιάς Apple Vision Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

1500$ κοστίζει η κατασκευή του Vision Pro 256GB με τα 500$ να αφορούν μόνο τις 2 micro OLED οθόνες από τη Sony! 

https://9to5mac.com/2024/02/25/heres-how-much-it-costs-apple-to-make-the-3500-vision-pro/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 21/02/2024 at 15:51, Retromaniac said:

Εννοείται ότι μόνο για επαγγελματική χρήση κάνει στη τιμή που είναι (εκτός και αν είσαι Άραβας). Και φυσικά μόνο για εσωτερικούς χώρους.

Αλλά όπως και τα πατίνια που μας φαινόντουσαν παράξενα, ειδικά όταν ήταν επάνω ενήλικες, και τώρα δεν σου φαίνεται καθόλου παράξενο, έτσι και αυτά, ακόμη και αν η τεχνολογία δεν το επιτρέψει σε σύντομο χρόνο να μικρύνουν, θα μας φαίνονται τελείως φυσικά σε μερικά χρόνια. Θα τα βλέπουμε στο μετρό που θα τα φοράνε και θα πατάνε πλήκτρα στον αέρα (αν πατάνε και δεν διαβάζει εγκεφαλικά κύματα απευθείας) και θα είναι το ίδιο φυσικό με αυτούς που φοράνε ακουστικά τώρα.

Σημειώστε το ποστ και ελάτε σε λίγα χρόνια πίσω :P

 

Για την ώρα είναι μη πρακτικο ακόμα και για επαγγελματικη χρήση, ίσως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις για περιορισμένο χρόνο χρήσης να βοηθάει κάποιον αλλά δεν είναι για κάποιον που χρειάζεται επιπλέον οθόνες για την ώρα αποτελεί ένα ακριβό καλό entertainment center.Αν σε λίγα χρόνια αλλάξει φτάσει το μέγεθος,βάρος γυαλιών είναι πιο πρακτικό το ξανασυζητάμε αλλά θα μιλάμε για άλλο προιόν πλέον.Το θετικό είναι οτί πάντα σε τετοιες περιπτώσεις ανοίγει ο ανταγωνισμός και από ένα χλυαρό αργά αναπτυχόμενο occulus/quest θα δούμε και άλλες εταιρείες να βγάζουν ποιοτικά προιόντα σε όλες τις γκάμες χρημάτων.

Για το πατίνι εσύ το έβλεπες έτσι εγώ σαν millennial ούτε παράξενο μου φάνηκε και είδα την πρακτικότητα κατευθείαν και πόσοι μπορουν να επωφεληθούν από την χρήση του

On 21/02/2024 at 20:22, billdanos said:

Μια οθόνη μπροστά σου σε όποιο μέγεθος επιθυμείς και με ολοκάθαρη εικόνα χωρίς pixels, μια χαρά κινηματογραφική αίσθηση μπορεί να σου προσφέρει ακόμη και με κάποιους συμβιβασμούς ως προς τον ήχο. Βάλε και τα themes που μπορείς να αλλάζεις στο εικονικό περιβάλλον σου (πχ ένας κινηματογράφος στη Σελήνη ενώ παρακολουθείς Star Wars), γιατί να μην έχει ενδιαφέρον;
Στο quest 3 αντίστοιχα με το virtual desktop, έχεις την οθόνη του υπολογιστή σου σε οποιοδήποτε περιβάλλον επιθυμείς, σε όποιο μέγεθος θέλεις, ακόμη και με custom ρύθμιση της καμπυλότητας. :) 

Ναι η κινηματογραφική αίσθηση παρόλα αυτά δεν είναι μόνο η εικόνα σίγουρα θα είναι κάτι πολύ διαφορετικό από θέαση στην τηλεόραση πολύ καλύτερη?απλά κάτι διαφορετικό?περι ορέξεως αλλά κινηματογράφος δεν είναι και όχι γιατί είμαι τρελός φαν του cinema απλά είναι ένα σύνολο εμπειρίας που δεν έχει να κάνει μονο με ποιότητα μεγεθος εικόνας και ήχου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Για την ώρα είναι μη πρακτικο ακόμα και για επαγγελματικη χρήση, ίσως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις για περιορισμένο χρόνο χρήσης να βοηθάει κάποιον αλλά δεν είναι για κάποιον που χρειάζεται επιπλέον οθόνες για την ώρα αποτελεί ένα ακριβό καλό entertainment center.Αν σε λίγα χρόνια αλλάξει φτάσει το μέγεθος,βάρος γυαλιών είναι πιο πρακτικό το ξανασυζητάμε αλλά θα μιλάμε για άλλο προιόν πλέον.Το θετικό είναι οτί πάντα σε τετοιες περιπτώσεις ανοίγει ο ανταγωνισμός και από ένα χλυαρό αργά αναπτυχόμενο occulus/quest θα δούμε και άλλες εταιρείες να βγάζουν ποιοτικά προιόντα σε όλες τις γκάμες χρημάτων.

Για το πατίνι εσύ το έβλεπες έτσι εγώ σαν millennial ούτε παράξενο μου φάνηκε και είδα την πρακτικότητα κατευθείαν και πόσοι μπορουν να επωφεληθούν από την χρήση του

Ναι η κινηματογραφική αίσθηση παρόλα αυτά δεν είναι μόνο η εικόνα σίγουρα θα είναι κάτι πολύ διαφορετικό από θέαση στην τηλεόραση πολύ καλύτερη?απλά κάτι διαφορετικό?περι ορέξεως αλλά κινηματογράφος δεν είναι και όχι γιατί είμαι τρελός φαν του cinema απλά είναι ένα σύνολο εμπειρίας που δεν έχει να κάνει μονο με ποιότητα μεγεθος εικόνας και ήχου

 

Εμένα δεν μου φαινόντουσαν (μίλησα γενικά). Εγώ είμαι από τους πρώτους που είχα πατίνι και είμαι 47. Αλλά μου έλεγαν άλλοι πως τους φαίνεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...