Προς το περιεχόμενο

Πώς θα πάρω χρήματα από την ασφαλιστική;


andrei95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Λοιπόν, μου έχει τρακάρει αμάξι από πίσω πλευρά ένα επαγγελματικό φορτηγό με ελληνικές πινακίδες.  Σημαντικό ότι το αμάξι μου έχει ξένες πινακίδες.
Πήρα τηλ στο ασφαλιστική μου στον εξωτερικό. Μου είπανε αν δεν φταίω εγώ, δεν έχουνε τη να κάνουνε. Είπανε μου «αν χτυπήσεις εσύ κάποιον, τότε πάρε μας. Αλλά τώρα, μίλησε με τον Έλληνες».
Ο οδηγός του φορτηγού φταίει κατά 100 τοις εκατό και συμφωνεί με αυτό. 
Τελικά, έχουμε κάνει δήλωση και ανοίξαμε φάκελο στην ασφαλιστική του. Μετά, από την ασφαλιστική του ήρθε πραγματογνώμως στο συνεργείο, έκανε φωτώ, υπολογίζανε μαζί με το συνεργείο έναν ποσό εργασιών και επιπλέον ανταλλακτικών, και έφυγε. 

Τώρα, παιδιά, για να το φτιάξη αμάξι το συνεργείο ζητάει από μένα προπληρωμή χίλια και κάτι ευρώ, και μετά από μήνα, αν θα πάνε όλα καλά, να θα πάρω λεφτά πίσω από την ασφαλιστική του. 
Αλλά εγώ δεν μπορώ τέτοιο ποσό έτσι ελεύτερα να θα δώσω, που και δεν φταίω κιόλας, μόνο για λόγο ότι ένας βλάκας με χτύπησε.
Από άλλη πλευρά αμάξι θα πρέπει να φτιαχτή, αφού είναι για δουλεία.

Ερώτησή είναι: υπάρχει κάποιο τρόπο να το πληρώνουν κατευθείαν στο συνεργείο η μου δώσουν λεφτά θα το φτιάξω εγώ;

Δεν έχω εμπειρία για αυτό σας ρωτάω.
Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, andrei95 said:

Καλησπέρα,
Λοιπόν, μου έχει τρακάρει αμάξι από πίσω πλευρά ένα επαγγελματικό φορτηγό με ελληνικές πινακίδες.  Σημαντικό ότι το αμάξι μου έχει ξένες πινακίδες.
Πήρα τηλ στο ασφαλιστική μου στον εξωτερικό. Μου είπανε αν δεν φταίω εγώ, δεν έχουνε τη να κάνουνε. Είπανε μου «αν χτυπήσεις εσύ κάποιον, τότε πάρε μας. Αλλά τώρα, μίλησε με τον Έλληνες».
Ο οδηγός του φορτηγού φταίει κατά 100 τοις εκατό και συμφωνεί με αυτό. 
Τελικά, έχουμε κάνει δήλωση και ανοίξαμε φάκελο στην ασφαλιστική του. Μετά, από την ασφαλιστική του ήρθε πραγματογνώμως στο συνεργείο, έκανε φωτώ, υπολογίζανε μαζί με το συνεργείο έναν ποσό εργασιών και επιπλέον ανταλλακτικών, και έφυγε. 

Τώρα, παιδιά, για να το φτιάξη αμάξι το συνεργείο ζητάει από μένα προπληρωμή χίλια και κάτι ευρώ, και μετά από μήνα, αν θα πάνε όλα καλά, να θα πάρω λεφτά πίσω από την ασφαλιστική του. 
Αλλά εγώ δεν μπορώ τέτοιο ποσό έτσι ελεύτερα να θα δώσω, που και δεν φταίω κιόλας, μόνο για λόγο ότι ένας βλάκας με χτύπησε.
Από άλλη πλευρά αμάξι θα πρέπει να φτιαχτή, αφού είναι για δουλεία.

Ερώτησή είναι: υπάρχει κάποιο τρόπο να το πληρώνουν κατευθείαν στο συνεργείο η μου δώσουν λεφτά θα το φτιάξω εγώ;

Δεν έχω εμπειρία για αυτό σας ρωτάω.
Ευχαριστώ.
 

Αρχικά, αυτή είναι η κλασσική διαδικασία όταν δεν γίνεται μέσω φιλικού διακανονισμού (αυτό είναι όταν οι ασφάλειες έχουν μια ας πούμε "σχέση εμπιστοσύνης" μεταξύ τους και η δικιά σου σου πληρώνει τη ζημιά και μετά τα παίρνει αυτή από την άλλη ασφαλιστική... και πάλι όμως θα είχες τις πιο κάτω επιλογές... δεν αλλάζει κάτι... μόνο ταχύτητα όλης της διαδικασίας). Εδώ εσύ πας, λόγω ασφάλειας από το εξωτερικό, με αυτή την κλασσική μέθοδο, δηλαδή η ασφαλιστική του υπαίτιου οδηγού κάνει τα πάντα. 


Εδώ λοιπόν έχεις 2 επιλογές συνήθως:
1) Κάνεις αυτό που λες πιο πάνω, αφού το είδε πραγματογνώμονας και δεν διαφωνείς κάπου στο τι είπε, το φτιάχνεις με δικά σου λεφτά και όλα νόμιμα, ξαναέρχεται και βλέπει ότι όλα έγιναν καλά, στέλνεις τα τιμολόγια στην ασφάλεια και τα παίρνεις τα λεφτά μετά την επισκευή (εδώ ΚΑΠΟΙΑ λίγα συνεργεία δέχονται να τους πληρώσεις αφού πάρεις τα λεφτά, αλλά πρέπει να σε ξέρουν... δεν ξέρω άμα μπορεί να γίνει η ασφαλιστική να τα βάλει απευθείας σε αυτούς, μάλλον όχι... θα στο έλεγαν φαντάζομαι)
2) Συνήθως αυτές οι ασφαλιστικές έχουν και δικά τους συνεργεία, όπου άμα πας εκεί τα κάνουν όλα αυτοί, δηλαδή επισκευή, έλεγχο με πραγματογνώμονα μετά την επισκευή και τα λεφτά τα παίρνουν από την ασφάλεια αυτοί. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα την ασφαλιστική άμα γίνεται κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andrei95 είπε

Ερώτησή είναι: υπάρχει κάποιο τρόπο να το πληρώνουν κατευθείαν στο συνεργείο η μου δώσουν λεφτά θα το φτιάξω εγώ;

Υπάρχουν κάποια συνεργεία που κάνεις υπεύθυνη δήλωση και εισπράττουν αυτοί αντί για σένα.

Να έχεις υπόψιν σου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρεις από την ασφαλιστική όλα τα χρήματα που θα δώσεις στο συνεργείο. Θα χρειαστεί δηλαδή να βάλεις και απ' την τσέπη σου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andrei95 είπε

Ερώτησή είναι: υπάρχει κάποιο τρόπο να το πληρώνουν κατευθείαν στο συνεργείο η μου δώσουν λεφτά θα το φτιάξω εγώ;

Oπως γραφηκε ηδη,ισως μπορεις να το πας σε συνεργειο της ασφαλιστικης (δεν διαλεγεις εσυ) και να μην πληρωσεις 

Να σου δωσουν λεφτα στο χερι,θα ελεγα οτι αποκλειεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω την ίδια περίπτωση με την διαφορά πως το δικό μου όχημα έχει Ελληνικές Πινακίδες.

Επειδή δεν με έχουν ξανά τρακάρει και επειδή η ασφαλιστική μου θέλει να πάω σε δικό τους συνεργάτη όπου μου βρωμάει κάπως ολο αυτό. Μπορώ να πάω το αμάξι στον δικό μου φανοποιείο; 

Είχα αλλάξει προφυλακτήρα πέρυσι και τον είχα πληρώσει με δικά μου χρήματα και θέλω το αμάξι να επανέλθει ακριβώς όπως ηταν. Επομένως σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; πάω το αμάξι μου σε δικό μου φανοποιείο, παίρνω τα τιμολόγια και τα καταθέτω στην δική μου ασφαλιστική;

Τι γίνεται με τους πραγματογνώμονες; μπορούν να μου πουν δεν βάζουμε καινούργιο προφυλακτήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MariosX είπε

Αντιμετωπίζω την ίδια περίπτωση με την διαφορά πως το δικό μου όχημα έχει Ελληνικές Πινακίδες.

Λογικά η δική σου περίπτωση είναι πιο απλή μιας και υφίσταται φιλικός διακανονισμός.

Επικοινωνείς με ασφαλιστική,λες ότι θες να το φτιάξεις σε συνεργείο της επιλογής σου.  Κλείνεις ραντεβού με συνεργείο να αφήσεις το αμάξι εκεί και ενημερώνεις τον πραγματογνώμονα να πάει να το δει εκεί. Σε ενημερώνουν αν όλα είναι οκ και μπορείς να κάνεις την επισκευή μεταγενέστερα.

Αρκετά συνεργεία σου δίνουν να υπογράφεις εξουσιοδότηση ώστε να εισπράξουν τα χρήματα εκ μέρους σου από την ασφαλιστική για να μην εμπλεχθείς περαιτέρω. Αυτό ρώτα το στο συνεργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2024 στις 10:46 ΠΜ, andrei95 είπε

Τώρα, παιδιά, για να το φτιάξη αμάξι το συνεργείο ζητάει από μένα προπληρωμή χίλια και κάτι ευρώ, και μετά από μήνα, αν θα πάνε όλα καλά, να θα πάρω λεφτά πίσω από την ασφαλιστική του.

Ετσι ειναι το συνηθες. Μπορει εναλλακτικα να παρει και εξουσιοδοτηση το συνεργειο. Ποια ασφαλιστικη ειναι αυτη που σε πληρωνει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2024 στις 2:05 ΜΜ, andreaspA είπε

Ποια ασφαλιστικη ειναι αυτη που σε πληρωνει ?

 

Allianz Direct / Ευρωπαϊκή Πίστη

Επεξ/σία από andrei95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andrei95 είπε

Allianz Direct / Ευρωπαϊκή Πίστη

Ωραια. Πολλα φανοποιια θα στο φτιαξουν το αμαξι, εχοντας υπογραψει εκχωρηση της ζημιας. Αν δεν βρεις κανεναν και εισαι προς βορεια του Ν. Αττικης, στειλε μου μηνυμα να σε στειλω εγω σε καποιο.

Θα το φτιαξεις, και θα παει να πληρωθει στην Ευρωπαικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/2/2024 στις 10:46 ΠΜ, andrei95 είπε

Καλησπέρα,
Λοιπόν, μου έχει τρακάρει αμάξι από πίσω πλευρά ένα επαγγελματικό φορτηγό με ελληνικές πινακίδες.  Σημαντικό ότι το αμάξι μου έχει ξένες πινακίδες.
Πήρα τηλ στο ασφαλιστική μου στον εξωτερικό. Μου είπανε αν δεν φταίω εγώ, δεν έχουνε τη να κάνουνε. Είπανε μου «αν χτυπήσεις εσύ κάποιον, τότε πάρε μας. Αλλά τώρα, μίλησε με τον Έλληνες».
Ο οδηγός του φορτηγού φταίει κατά 100 τοις εκατό και συμφωνεί με αυτό. 
Τελικά, έχουμε κάνει δήλωση και ανοίξαμε φάκελο στην ασφαλιστική του. Μετά, από την ασφαλιστική του ήρθε πραγματογνώμως στο συνεργείο, έκανε φωτώ, υπολογίζανε μαζί με το συνεργείο έναν ποσό εργασιών και επιπλέον ανταλλακτικών, και έφυγε. 

Τώρα, παιδιά, για να το φτιάξη αμάξι το συνεργείο ζητάει από μένα προπληρωμή χίλια και κάτι ευρώ, και μετά από μήνα, αν θα πάνε όλα καλά, να θα πάρω λεφτά πίσω από την ασφαλιστική του. 
Αλλά εγώ δεν μπορώ τέτοιο ποσό έτσι ελεύτερα να θα δώσω, που και δεν φταίω κιόλας, μόνο για λόγο ότι ένας βλάκας με χτύπησε.
Από άλλη πλευρά αμάξι θα πρέπει να φτιαχτή, αφού είναι για δουλεία.

Ερώτησή είναι: υπάρχει κάποιο τρόπο να το πληρώνουν κατευθείαν στο συνεργείο η μου δώσουν λεφτά θα το φτιάξω εγώ;

Δεν έχω εμπειρία για αυτό σας ρωτάω.
Ευχαριστώ.
 

Εντωμεταξυ... ειναι google translate ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...