Προς το περιεχόμενο

Έκδοση παραστατικού μετά από αντικατάσταση προϊόντος


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τότε δεν ξερεις τι θες.

Σωστά. Άλλωστε το θέμα εδώ είναι το τι παραστατικό πιστεύω εγώ ότι θα έπρεπε να μου δώσουν, όχι τι λέει ο νόμος.

Επεξ/σία από Kosmas70
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Πλαίσιο σε αντικατάσταση εντός εγγύησης παλαιότερα μου έδωσαν, ένα θυμάμαι καλά, ένα χαρτί. Όταν πάω σπίτι θα δω άμα το έχω και τι χαρτί ήταν (παραστατικό με μηδενική τιμή ή απλά το χαρτί που λέει ότι έγινε έλεγχος και αντικατάσταση)

2 minutes ago, nick_souvlaki said:

Στο Πλαίσιο σε αντικατάσταση εντός εγγύησης παλαιότερα μου έδωσαν, ένα θυμάμαι καλά, ένα χαρτί. Όταν πάω σπίτι θα δω άμα το έχω και τι χαρτί ήταν (παραστατικό με μηδενική τιμή ή απλά το χαρτί που λέει ότι έγινε έλεγχος και αντικατάσταση)

Από την άλλη, στην αντικατάσταση PS5 controller από την αντιπροσωπεία πιο παλιά, δεν νομίζω να πήρα κάποιο χαρτί. Απλά του έδωσα το παλιό, το έβαλε σε PC και το είδε, και έπιασε ένα κλειστό από μία στοίβα που είχε και μου το έδωσε. Αυτό.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SilentVoice said:

Στους όρους της Apple για τα IPhone, η αντικατάσταση γίνεται πάντα με το ίδιο μοντέλο και δεν ανανεώνεται η εγγύηση.

Έτσι είπαν στην αδελφή μου από επίσημο κατάστημα service IPhone.

Πολλα λεει και θελει να πιστευει η apple. Γιαυτο και η ΕΕ ξεκαθαριζει καποια πραγματα.

https://www.sammyfans.com/2024/02/06/eu-mandates-12-month-warranty-extension-on-repairs/

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/02/02/circular-economy-council-and-parliament-strike-provisional-deal-on-the-right-to-repair-directive/

Πες στην αδελφη σου να απευθυνθει στη παραπανω σελιδα για να υποβαλει ερωτημα και να την διαφωτισουν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kosmas70 είπε

Μετά από αρκετή επιμονή εκδόθηκε νέο παραστατικό για την αντικατάσταση. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν και κυρίως τον @Getta Robo.

Με τί τιμή τελικά αναγράφεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2024 στις 6:43 ΜΜ, Getta Robo είπε

Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του εντός του χρόνου της εμπορικής εγγύησης, η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή το ανταλλακτικό, εκτός αν στο περιεχόμενο της εμπορικής εγγύησης ορίζεται κάτι διαφορετικό.

Ποιος σου ειπε οτι ειχε εμπορικη εγγυηση το προιον που αναφερει ο φιλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreaspA said:

Ποιος σου ειπε οτι ειχε εμπορικη εγγυηση το προιον που αναφερει ο φιλος ?

η επιχειρηση που το αλλαξε ηδη μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τότε δεν ξερεις τι θες.

ξερει! θελει ανανεωση της εγγυησης γιατι πιστευει οτι το δικαιουται.

3 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

η επιχειρηση που το αλλαξε ηδη μαλλον.

ρώτα τον ξάδερφο λοιπον να σου εξηγήσει την διαφορα της εμπορικής εγγύησης με την ευθύνη του πωλητη για πραγματικα ελαττωματα. Η νομική εγγύηση λοιπον οπως λέγεται.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ειχε εμπορικη εγγυηση το προιον και για αυτο τον λογο αλλάχθηκε.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, andreaspA said:

ρώτα τον ξάδερφο λοιπον να σου εξηγήσει την διαφορα της εμπορικής εγγύησης με την ευθύνη του πωλητη για πραγματικα ελαττωματα. Η νομική εγγύηση λοιπον οπως λέγεται.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ειχε εμπορικη εγγυηση το προιον και για αυτο τον λογο αλλάχθηκε.

Δεν χρειαζεται να τον ρωτησω, η αλλαγη εγινε ηδη. Δεν ξερω αν εχεις επιχειρηση και ενοχλησε απο την νομοθεσια, το παραστατικο το πηρε ο φιλος.

https://www.gov.gr/sdg/consumer-rights/consumer-rights-and-guarantees/general/commercial-warranty-guarantee

Πιστευεις οτι ειχε ιδιωτικο συμφωνητικο και ειναι ακυρη συναλλαγη; τι λεει ο δικος σου με τα 700 χρονια προυπηρεσια;

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kosmas70 είπε

Μετά από αρκετή επιμονή εκδόθηκε νέο παραστατικό για την αντικατάσταση. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν και κυρίως τον @Getta Robo.

Τι τιτλο έχει το παραστατικό που πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, nick_souvlaki said:

 

Από την άλλη, στην αντικατάσταση PS5 controller από την αντιπροσωπεία πιο παλιά, δεν νομίζω να πήρα κάποιο χαρτί. Απλά του έδωσα το παλιό, το έβαλε σε PC και το είδε, και έπιασε ένα κλειστό από μία στοίβα που είχε και μου το έδωσε. Αυτό.

Και στις αντιπροσωπείες πρέπει να ζητάς γραπτώς, βεβαίωση αντικατάστασης προϊόντων και 2ετή εγγύηση.

Στον παππού μου για παράδειγμα χάλασαν ταυτόχρονα σε σχεδόν καινούργιο ψυγείο 3 εξαρτήματα. Πήγε ο τεχνικός τα άλλαξε οκ...

Μετά έστειλα mail στην αντιπροσωπεία ζητώντας να μου απαντήσουν γραπτώς ποια εξαρτήματα αντικαταστάθηκαν και μέχρι πότε ισχύει εγγύηση τους...

Spoiler


1.jpg.207d50869b500c33133cc8e960319a36.jpg

2.jpg.b25f4302bb4f38177adf5cd777fd59fe.jpg

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...