Προς το περιεχόμενο

Προβληματίζει τους επιστήμονες η ραγδαία αύξηση της θερμοκρασίας των ωκεανών


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Προτείνω αύξηση τιμών μέσω φόρων στο ρεύμα,καύσιμα,νερό,τηλέφωνο,φαγητό (ειδικά στο κρέας 500% αύξηση) μέχρι φτωχοποιήσεις  αρκεί να σώσουμε τον πλανήτη,τώρα και αν πεθάνουν και μερικά δις ανθρώπων έχει πλεονάζοντα ούτως η άλλως 8 δις είναι πάρα πολλά για την γη, 500 εκατ. είναι καλύτερα.

Επεξ/σία από imperialplay3r
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Τα πλαστικά καλαμάκια φταίνε..

Η νοοτροπία φταίει… για μένα το καλαμάκι, για κάποιον άλλον το ιδιωτικό τζετ, σε άλλον η εταιρία του…

2 λεπτά πριν, imperialplay3r είπε


Προτείνω αύξηση τιμών μέσω φόρων στο ρεύμα,καύσιμα,νερό,τηλέφωνο,φαγητό (ειδικά στο κρέας 500% αύξηση) μέχρι φτωχοποιήσεις  αρκεί να σώσουμε τον πλανήτη,τώρα και αν πεθάνουν και μερικά δις ανθρώπων έχει πλεονάζοντα ούτως η άλλως 8 δις είναι πάρα πολλά για την γη, 500 εκατ. είναι καλύτερα.

Και τι προτείνεις?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, AtiX said:

Η νοοτροπία φταίει… για μένα το καλαμάκι, για κάποιον άλλον το ιδιωτικό τζετ, σε άλλον η εταιρία του…

Και τι προτείνεις?

Είναι μια ατζέντα έλεγχου μια παγκόσμια δικτατορία με το μανδύα της κλιματικής αλλαγής,ασφάλειας η ότι άλλο σκεφτούνε. Ο πλανήτης θα υπάρχει και μετά από ένα πυρηνικό πόλεμο.   

Επεξ/σία από imperialplay3r
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AtiX said:

Όλες οι προβλέψεις έχουν πέσει μέσα… οι επιστήμονες μίλαγαν για αύξηση της μέσης θερμοκρασίας όχι άμεσα αλλά σε βάθος γενιών…

το ότι κάποιοι κατάλαβαν ή απομόνωσαν εσκεμμένα και αναπαρήγαγαν αυτό που τους συνέφερε, ότι δηλαδή μέσα σε λίγα χρόνια η θερμοκρασία θα ανέβει 2, 5 ή 10 βαθμούς δεν είναι ευθύνη των επιστημόνων που σταθερά 50 χρόνια λένε το ίδιο πράγμα, αλλά αυτών που άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν…

έχω βαρεθεί και φαντάζομαι αρκετοί συμφορητες εδώ μέσα να διαβάζουνε τα ίδια και τα ίδια επιχειρήματα όταν κάθε χρόνο το κλίμα χειροτερεύει… φέτος είχαμε τον πιο ζεστό χειμώνα με σχεδόν μηδέν βροχοπτώσεις στο μεγαλύτερο μέρος της επικράτειας, το ότι αναφέρθηκε ότι φέτος τον χειμώνα θα έχουμε ακραία καιρικά φαινόμενα δεν μεταφράζεται σε χιονοπτώσεις αλλά σε ακραία υψηλές τιμές θερμοκρασίας για την εποχή…

Έλα ρ συ, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, ο καθε "επιστήμονας" βγαίνει και λέει ότι "σε 10 χρόνια θα έχουν λιώσει όλοι οι πάγοι". Αυτά τα 10 χρόνια έχουν περάσει 3 φορές και, guess what, δεν έχουν λιώσει όλοι οι πάγοι. 

Για να μην παρεξηγηθω, δεν λέω πως οι κλιματικη αλλαγή δεν συμβαίνει ή ότι είναι ψέμα, αλλά η αλήθεια είναι πως τα δεδομένα που έχουμε είναι πάρα πολυ λίγα για να καταφέρουμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Επίσης η θερμοκρασία γενικώς κάνει "κύκλους" και τώρα είμαστε σε περίοδο ανόδου.

Έχουμε δεδομένα περίπου 100 ετών. Είναι σαν μου λες ότι θα προβλέψεις το κλίμα των επόμενων 200 χρόνων, έχοντας δεδομένα 3ων ημερών...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, imperialplay3r said:

Είναι μια ατζέντα έλεγχου μια παγκόσμια δικτατορία με το μανδύα της κλιματικής αλλαγής,ασφάλειας η ότι άλλο σκεφτούνε. Ο πλανήτης θα υπάρχει και μετά από ένα πυρηνικό πόλεμο.   

Σωστά, απλά δε θα είναι κατοικήσιμος.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και τι προτείνεις?

Ψυχραιμία. Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι όλες τις πιπες που αναφέρονταν κατά καιρούς από "επιστήμονες". 

Οι γνώσεις που διαθέτουμε είναι τόσο ισχνες και λίγες που δεν έχουμε ιδέα για το παραμικρό. Πόσο μάλλον για να "γιατρεψουμε" αυτό που νομίζουμε ότι μάλλον προκάλεσαν οι πράξεις μας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, imperialplay3r είπε

Είναι μια ατζέντα έλεγχου μια παγκόσμια δικτατορία με το μανδύα της κλιματικής αλλαγής,ασφάλειας η ότι άλλο σκεφτούνε. Ο πλανήτης θα υπάρχει και μετά από ένα πυρηνικό πόλεμο.   

Το τερμάτισες…

25 λεπτά πριν, filip123go είπε

Έλα ρ συ, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, ο καθε "επιστήμονας" βγαίνει και λέει ότι "σε 10 χρόνια θα έχουν λιώσει όλοι οι πάγοι". Αυτά τα 10 χρόνια έχουν περάσει 3 φορές και, guess what, δεν έχουν λιώσει όλοι οι πάγοι. 

Για να μην παρεξηγηθω, δεν λέω πως οι κλιματικη αλλαγή δεν συμβαίνει ή ότι είναι ψέμα, αλλά η αλήθεια είναι πως τα δεδομένα που έχουμε είναι πάρα πολυ λίγα για να καταφέρουμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Επίσης η θερμοκρασία γενικώς κάνει "κύκλους" και τώρα είμαστε σε περίοδο ανόδου.

Έχουμε δεδομένα περίπου 100 ετών. Είναι σαν μου λες ότι θα προβλέψεις το κλίμα των επόμενων 200 χρόνων, έχοντας δεδομένα 3ων ημερών...

 

14 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ψυχραιμία. Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι όλες τις πιπες που αναφέρονταν κατά καιρούς από "επιστήμονες". 

Οι γνώσεις που διαθέτουμε είναι τόσο ισχνες και λίγες που δεν έχουμε ιδέα για το παραμικρό. Πόσο μάλλον για να "γιατρεψουμε" αυτό που νομίζουμε ότι μάλλον προκάλεσαν οι πράξεις μας. 

Τα δεδομένα είναι αρκετά για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το τι θα γίνει ενώ ήδη αρκετά μοντέλα επιβεβαιώνονται… ελπίζω εσείς να βγείτε οι σωστοί γιατί μετά μια “συγνώμη δεν κατάλαβα” μάλλον δεν θα φτάνει…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πλανητης γη ειναι περιπου 4.5 δισσεκατομμυριων ετων. Συμφωνα με τελευταιες μελετες ανθρωποι υπαρχουν πανω στη γη σχεδον για 2 εκκ χρονια

H βιομηχανικη επανασταση ξεκινησε το 1840 και η σοβαρη μετερεολογια περιπου το 1870.

Αυτο που πρεπει να αντιληφθουμε λοιπον ειναι το ποσο ασημαντοι ειμαστε οι ανθρωποι και ολα τα εργα μας σε σχεση με την ιστορια του πλανητη.

Στο δικο μου μυαλλο μου φαινεται αδιανοητο να πιστεψω οτι μεσα σε 150-200 χρονια εχουμε φερει τοσες αλλαγες σε ενα πλανητη που υπαρχει 4.5 δισ χρονια. Και ακομα ποιο αδιανοητο μου φαινεται να πιστευουμε οτι εχουμε επαρκη γνωση και δεδομενα για να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. 

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, imperialplay3r είπε


Προτείνω αύξηση τιμών μέσω φόρων στο ρεύμα,καύσιμα,νερό,τηλέφωνο,φαγητό (ειδικά στο κρέας 500% αύξηση) μέχρι φτωχοποιήσεις  αρκεί να σώσουμε τον πλανήτη,τώρα και αν πεθάνουν και μερικά δις ανθρώπων έχει πλεονάζοντα ούτως η άλλως 8 δις είναι πάρα πολλά για την γη, 500 εκατ. είναι καλύτερα.

Βέβαια, εάν καταλάβαινες ότι η κλιματική αλλαγή, την οποία προφανώς δεν δέχεσαι, έχει αρνητική επίπτωση στο πόσα δίνεις για να φας, θεωρώ θα ήσουν λίγο πιο έτοιμος να δεχθείς κάποια δεδομένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...