Προς το περιεχόμενο

Προβληματίζει τους επιστήμονες η ραγδαία αύξηση της θερμοκρασίας των ωκεανών


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, MetroStar said:

Έλα μωρέ με τι ασχολείστε, συνεχίζουμε κανονικά σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Υπερπαραγωγή, υπερκατανάλωση, νέες τεχνητές ανάγκες, και όλο και πιο άνιση κατανομή του πλούτου δε κάνουν κανένα κακό ούτε στο περιβάλλον ούτε στις κοινωνίες.

Το νέο κινητό να μπορούμε να αγοράσουμε, ένα ηλεκτρικό αυτοκινητάκι, τις συνδρομές να πληρώνουμε, δύο βδομάδες διακοπές καλοκαιράκι και όλα καλά.

Και τι μπορουμε να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, VagTz said:

Πώς το ξέρεις ότι οι αλλαγές γίνονται ποιο γρήγορα από ότι στο παρελθόν ? Έχεις δεδομένα 4.5 δις χρόνων και το έχεις μελετήσει ? 

Αμε εχουμε, το ψαξες και ειδες οτι δεν εχουμε?Επειδη δεν υπηρχαμε τοτε πιστευεις οτι δεν υπαρχουν τροποι να εχουμε δεδομενα?

Let me google that for you

Let me google that for you again

https://earth.org/data_visualization/a-brief-history-of-co2/

https://www.climate.gov/news-features/understanding-climate/climate-change-global-temperature

https://www.scienceabc.com/eyeopeners/how-do-we-know-the-temperature-on-earth-millions-of-years-ago.html

Επεξ/σία από Noreak
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VagTz είπε

Μέσα στο κείμενο υπάρχουν 50 φορές οι λέξεις " μπορεί , ίσως , πιστεύουν , εκτιμάται " κτλ . Αυτό λέμε ότι μέσα στα 4.5δις χρόνια που υπάρχει η γη το κλίμα συνεχώς αλλάζει. Δεν έχουμε τα δεδομένα για να μελετήσουμε αν η αλλαγή που συμβαίνει προκαλειται από ανθρώπινη δραστηριότητα πόσο μάλλον να δώσουμε λύση 

Ακριβώς το αντίθετο φίλε. Έχουμε ακριβώς τα δεδομένα που χρειάζονται. Παράλληλα, δε χρειάζεται να μετρήσεις ένα παγόβουνο που έχει αποκολήσει. Ή να μετράς τις μέρες που έχει θερμοκρασίες πάνω από 43 και 45 βαθμούς κελσίου. Ή ότι στην Αλάσκα σε ορισμένες περιοχές αντί να έχει -10 ή 20 βαθμούς κελσίου έχει +17 ή +20 ή ότι τα δάση της Σιβηρίας  και του Καναδά καίγονταν για εβδομάδες. Εάν εσύ μέσα από αυτά δε βλέπεις την πραγματικότητα, δικαίωμά σου προφανώς, αλλά δεν παύει να είναι πραγματικότητα που αποδεικνύεται και από τις μετρήσεις.   

Δεν έχουμε τα δεδομένα για να μελετήσουμε αν η αλλαγή που συμβαίνει προκαλειται από ανθρώπινη δραστηριότητα πόσο μάλλον να δώσουμε λύση

Η ανθρωπότητα ολόκληρη εκλύει κάθε χρόνο CO2 του άνθρακα και είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας. Οι συνέπειές του επίσης είναι γνωστές. Οι ακτινοβολίες που μεταφέρουν μεγάλα ποσά ενέργειας παγιδεύονται στην ατμόσφαιρα με αποτέλεσμα, όσο υψηλότερη είναι η συγκέντρωση των αερίων του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα, τόσο περισσότερη θερμότητα συγκρατείται, που προκαλεί υπερθέρμανση του πλανήτη.  

Average carbon dioxide (CO₂) levels in the atmosphere worldwide from 1959 to 2022

image.png.0301e7104da1ec1c919cc2316d508687.png

Όσον αφορά τις αναφορές παίζεις με τις λέξεις. Το ρήμα "μπορεί' αναφέρεται μόνο 6 φορές και δε σχετίζεται καθόλου με το συλλογισμό σου. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, chaos748 said:

Και τι μπορουμε να κανουμε?

Για αρχη να πιστεψουμε οτι ειμαστε ικανοι να αλλαξουμε την ισορροπια του πλανητη και να μη στρουθοκαμηλιζουμε.Οταν η μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου αρχισει να φερεται με μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση τοτε θα αναγκαστουν να ακολουθησουν και οι βιομηχανιες και γενικα ολοι οι ρυπογονοι παραγοντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Noreak said:

Αμε εχουμε, το ψαξες και ειδες οτι δεν εχουμε?Επειδη δεν υπηρχαμε τοτε πιστευεις οτι δεν υπαρχουν τροποι να εχουμε δεδομενα?

Let me google that for you

Let me google that for you again

https://earth.org/data_visualization/a-brief-history-of-co2/

https://www.climate.gov/news-features/understanding-climate/climate-change-global-temperature

https://www.scienceabc.com/eyeopeners/how-do-we-know-the-temperature-on-earth-millions-of-years-ago.html

To οτι εχουμε διαφορετικη αποψη δεν σημαινει οτι πρεπει να εισαι ειρωνικος.

Ξαναδιαβασε τα λινκ που εστειλες και θα δεις οτι μιλαει για εκτιμησεις που σε καμια περιπτωση δεν ειναι σιγουρες.

Επισης ακομα και αυτες οι εκτιμησεις αλλες λεει για 500 εκ χρονια πριν αλλες λενε για 800.000 χρονια πριν δλδ ενα μικρο ποσοστο της ιστοριας της γης. Επιπλεον αν δεις τα διαγραμματα θα δεις οτι υπαρχουν περιοδοι που η συγκεντρωση CO2 στης ατμοσφαιρα ηταν πολλαπσασια της σημερινης πριν να υπαρξουν ανθρωποι. Δεν καταλαβαινω πως αυτα που εστειλες στηριζουν αυτα που γραφεις... μαλλον το αντιθετο μου φαινεται

Και το συμπερμασμα που καταληγει ειναι οτι για το μονο που μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ειναι για τις μετρησεις που εχουν γινει με συγχρονα οργανα μετρησης δλδ τα τελευταια 170 χρονια.

 

Τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη. εγω εχω μελετησει και τις δυο πλευρες και κατεληξα σε αυτα που λεω. Αλλος μπορει να καταληξει σε αλλο συμπερασμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με όλα τα παραπάνω, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εφόσον η ανθρωπότητα είναι ο καρκίνος του πλανήτη, ας οδηγηθούμε καλύτερα σε έναν πυρηνικό όλεθρο, η σε κάτι άλλο, ώστε να μειωθεί ο πληθυσμός της Γης κι αυτοί ζήσαν καλά κι εμείς καλύτερα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, VagTz said:

To οτι εχουμε διαφορετικη αποψη δεν σημαινει οτι πρεπει να εισαι ειρωνικος.

Ξαναδιαβασε τα λινκ που εστειλες και θα δεις οτι μιλαει για εκτιμησεις που σε καμια περιπτωση δεν ειναι σιγουρες.

Επισης ακομα και αυτες οι εκτιμησεις αλλες λεει για 500 εκ χρονια πριν αλλες λενε για 800.000 χρονια πριν δλδ ενα μικρο ποσοστο της ιστοριας της γης. Επιπλεον αν δεις τα διαγραμματα θα δεις οτι υπαρχουν περιοδοι που η συγκεντρωση CO2 στης ατμοσφαιρα ηταν πολλαπσασια της σημερινης πριν να υπαρξουν ανθρωποι. Δεν καταλαβαινω πως αυτα που εστειλες στηριζουν αυτα που γραφεις... μαλλον το αντιθετο μου φαινεται

Και το συμπερμασμα που καταληγει ειναι οτι για το μονο που μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ειναι για τις μετρησεις που εχουν γινει με συγχρονα οργανα μετρησης δλδ τα τελευταια 170 χρονια.

 

Τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη. εγω εχω μελετησει και τις δυο πλευρες και κατεληξα σε αυτα που λεω. Αλλος μπορει να καταληξει σε αλλο συμπερασμα

Τα λινκ ειναι τυχαια.Δεν εκατσα να διαβασω τα συγκεκριμενα αρθρα απλα σου εδωσα καποια λινκ για να το ψαξεις περισσοτερο.Φυσικα και υπαρχει αβεβαιοτητα οσο πιο πισω παμε αλλα χανεις το νοημα της υποθεσης, το αναφερα και πριν, δεν ειναι οτι δεν ειχαμε ξανα στο παρελθον τοσο μεγαλα ποσοστα CO2, το θεμα ειναι ο ρυθμος με τον οποιο αυξηθηκαν.Αν δεις το διαγραμμα θα δεις οτι η καμπυλη ειναι σχεδον κατακορυφη.Γι'αυτο αποδιδεται σε ανθρωπινη δραστηριοτητα.Οσον αφορα για το ειρωνικος σορυ αλλα και μενα μου φανηκε ειρωνικος ο τροπος που ρωτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, Noreak said:

Τα λινκ ειναι τυχαια.Δεν εκατσα να διαβασω τα συγκεκριμενα αρθρα απλα σου εδωσα καποια λινκ για να το ψαξεις περισσοτερο.Φυσικα και υπαρχει αβεβαιοτητα οσο πιο πισω παμε αλλα χανεις το νοημα της υποθεσης, το αναφερα και πριν, δεν ειναι οτι δεν ειχαμε ξανα στο παρελθον τοσο μεγαλα ποσοστα CO2, το θεμα ειναι ο ρυθμος με τον οποιο αυξηθηκαν.Αν δεις το διαγραμμα θα δεις οτι η καμπυλη ειναι σχεδον κατακορυφη.Γι'αυτο αποδιδεται σε ανθρωπινη δραστηριοτητα.Οσον αφορα για το ειρωνικος σορυ αλλα και μενα μου φανηκε ειρωνικος ο τροπος που ρωτησες.

Επειδη εισαι ειρωνικος, σου δινω αυτο που το ελεγαν επιστημονες:

 

Σε αλλα νεα της ημερας, μας δειχνεις γραφηματα. Τι ειναι αυτα τα γραφηματα, τι δειχνουν, το αιτιο ή το συμπτωμα, ξερεις; 
Εγω δεν ξερω. 

 

Α, και αν μπορεις απαντησε μου σε αυτο:

Α, και εχουμε και τα Milankovitch Cycles, που επιστημονες λενε οτι δεν εξηγουν την αυξηση της θερμοκρασιας του πλανητη και οτι η θερμοκρασια ανεβαινει επειδη καιμε τα καυσιμα τα τελευταια 100 χρονια. 
Εκαιγαν και οι Ρωμαιοι πετρελαιο στα καρα τους και ελιωσαν οι παγοι στις Αλπεις;
https://climate.nasa.gov/explore/ask-nasa-climate/2949/why-milankovitch-orbital-cycles-cant-explain-earths-current-warming/#:~:text=Milankovitch cycles include the shape,is pointed (its precession).

Οι "επιστημονες" δεν ξερω πως ηταν παλια, ξερω οτι στο σημερα εχουν απλα αποψεις και παρα πολυ συχνα πολλες και και διαφορετικες αποψεις. Εχει γινει και το επιστημονικο πεδιο social media. 

Επεξ/σία από dbrillis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, filip123go said:

Έλα ρ συ, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, ο καθε "επιστήμονας" βγαίνει και λέει ότι "σε 10 χρόνια θα έχουν λιώσει όλοι οι πάγοι". Αυτά τα 10 χρόνια έχουν περάσει 3 φορές και, guess what, δεν έχουν λιώσει όλοι οι πάγοι. 

Με όλο το σεβασμό, κανένας επιστήμονας επιστήμονας δεν έχει πει "σε 10 χρόνια θα έχουν λιώσει οι πάγοι". Μην μπερδεύουμε ο,τι γράφει ο κάθε ανίδεος δημοσιογράφος με λόγια/μελέτες επιστημόνων.

Κανένα paper από το 1960.

Αντιθέτως, όλα τα κλιματικά μοντέλα, ακόμα και τα πρώτα του Sawyer το 1970, έχουν πέσει τρομακτικά μέσα. Και, έχουν μάλιστα, υποεκτιμησει την αύξηση της θερμοκρασίας.

3 hours ago, filip123go said:

Έχουμε δεδομένα περίπου 100 ετών. Είναι σαν μου λες ότι θα προβλέψεις το κλίμα των επόμενων 200 χρόνων, έχοντας δεδομένα 3ων ημερών...

Όχι. Έχουμε δεδομένα εκατοντάδων χιλιάδων ετών και έχουμε πάρα πολύ καλή κατανόηση των μεταβλητών (φυσικών και ανθρωπογενών) που επηρεάζουν το φαινόμενο. Η αναφορά στις "3 ημέρες" είναι μια συχνή παρανόηση που γίνεται, καθώς ο κόσμος μπερδεύει "καιρό" και "κλίμα". Διαφορετικά πράγματα. Δεν ξέρεις αν αύριο θα βρέχει, μπορείς να πεις όμως με σίγουρα ότι το καλοκαιρι θα είναι πιο ζεστό από το χειμώνα. Γιατί ξέρεις τις μεταβλητές που το επηρεάζουν.

3 hours ago, ikaruga24 said:

Ψυχραιμία. Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι όλες τις πιπες που αναφέρονταν κατά καιρούς από "επιστήμονες". 

Προτείνω να ποσταρεις μια "πίπα" που ανέφεραν κλιματολογικές μελέτες και δε βγήκε. Όχι ο,τι λέμε στον αέρα. Μια. Περιμένω.

3 hours ago, VagTz said:

Στο δικο μου μυαλλο μου φαινεται αδιανοητο να πιστεψω οτι μεσα σε 150-200 χρονια εχουμε φερει τοσες αλλαγες σε ενα πλανητη που υπαρχει 4.5 δισ χρονια. Και ακομα ποιο αδιανοητο μου φαινεται να πιστευουμε οτι εχουμε επαρκη γνωση και δεδομενα για να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. 

Τις έχουμε φέρει. Όσο αδιανόητο κι αν σου ακούγεται, τα δεδομένα είναι ξεκάθαρα. Και έχουμε αρκετά για να βγάλουμε ασφαλέστατα συμπεράσματα. Αν έχεις κάποια απορία, πάνω στο "πώς" ξέρουμε (κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι), βεβαίως, να βοηθήσω. Δε μιλάω σαν αυθεντία, αν και είναι το αντικείμενο μου, να σε κατευθύνω σε αντίστοιχες μελέτες και μετα-αναλυσεις εννοώ.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, MikeKata said:

Με όλο το σεβασμό, κανένας επιστήμονας επιστήμονας δεν έχει πει "σε 10 χρόνια θα έχουν λιώσει οι πάγοι". Μην μπερδεύουμε ο,τι γράφει ο κάθε ανίδεος δημοσιογράφος με λόγια/μελέτες επιστημόνων.

Κανένα paper από το 1960.

Αντιθέτως, όλα τα κλιματικά μοντέλα, ακόμα και τα πρώτα του Sawyer το 1970, έχουν πέσει τρομακτικά μέσα. Και, έχουν μάλιστα, υποεκτιμησει την αύξηση της θερμοκρασίας.

Όχι. Έχουμε δεδομένα εκατοντάδων χιλιάδων ετών και έχουμε πάρα πολύ καλή κατανόηση των μεταβλητών (φυσικών και ανθρωπογενών) που επηρεάζουν το φαινόμενο. Η αναφορά στις "3 ημέρες" είναι μια συχνή παρανόηση που γίνεται, καθώς ο κόσμος μπερδεύει "καιρό" και "κλίμα". Διαφορετικά πράγματα. Δεν ξέρεις αν αύριο θα βρέχει, μπορείς να πεις όμως με σίγουρα ότι το καλοκαιρι θα είναι πιο ζεστό από το χειμώνα. Γιατί ξέρεις τις μεταβλητές που το επηρεάζουν.

Προτείνω να ποσταρεις μια "πίπα" που ανέφεραν κλιματολογικές μελέτες και δε βγήκε. Όχι ο,τι λέμε στον αέρα. Μια. Περιμένω.

Τις έχουμε φέρει. Όσο αδιανόητο κι αν σου ακούγεται, τα δεδομένα είναι ξεκάθαρα. Και έχουμε αρκετά για να βγάλουμε ασφαλέστατα συμπεράσματα. Αν έχεις κάποια απορία, πάνω στο "πώς" ξέρουμε (κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι), βεβαίως, να βοηθήσω. Δε μιλάω σαν αυθεντία, αν και είναι το αντικείμενο μου, να σε κατευθύνω σε αντίστοιχες μελέτες και μετα-αναλυσεις εννοώ.

 

Θα ηθελα να μου δειξεις μια ερευνα που καταληγει με βεβαιοτητα στο συμπερμασμα οτι η ανθρωπινη δραστηριοτητα φερνει την κλιματικη αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, VagTz said:

Θα ηθελα να μου δειξεις μια ερευνα που καταληγει με βεβαιοτητα στο συμπερμασμα οτι η ανθρωπινη δραστηριοτητα φερνει την κλιματικη αλλαγη

Η επιστήμη γίνεται με στατιστικά. Θες μετα-αναλυση χιλιάδων μελετών; Ορίστε. Συμφωνία μεγαλύτερη του 99.7% (πλέον έχει φτάσει το 100% σε νέες μελέτες):

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/ac2966

Θες ποσοστιαία πόσο ευθυνόμαστε εμείς; Ορίστε. Περισσότερο από το 100% (δηλαδή χωρίς εμάς θα είχαμε ψύξη):

https://archive.ipcc.ch/publications_and_data/ar4/wg1/en/spmsspm-human-and.html

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επιβεβαιώνονται οι ταινίες που βλέπουμε για το φαινόμενο σε συνδυασμό με την αύξηση θερμοκρασίας επι εδάφους. Κι εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε δει εδώ που τα λέμε χειμώνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, dbrillis said:

Εκαιγαν και οι Ρωμαιοι πετρελαιο στα καρα τους και ελιωσαν οι παγοι στις Αλπεις;

3 hours ago, dbrillis said:

https://www.science.smith.edu/climatelit/rise-and-fall-of-the-western-roman-empire/

 

Λεει οτι το κλίμα ηταν σταθερό και μετα δεν ηταν και έλιωσαν οι παγοι στις Άλπεις. 

Εδώ έχουμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα του γιατί πρέπει να έχουμε κατανόηση ενός αντικειμένου, προκειμένου να μπορούμε να κρίνουμε την επιστημονική βιβλιογραφία. Και καταπιάνομαι με αυτό γιατί το έχω ξαναδεί να χρησιμοποιείται ως "επιχείρημα" ότι δεν έχουμε ανθρωπογενή κλιματική αλλαγή. Εξηγώ:

ΌΧΙ, δε λέει ότι "το κλίμα ήταν σταθερό" ΓΕΝΙΚΆ. Μιλάει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ για την ΕΥΡΩΠΗ (θα σου πω όλο το βόρειο ημισφαίρειο εγώ). Μάλιστα, το αναφέρει μέσα στο ίδιο το κείμενο, όταν ξεκινάει να μιλάει για το κλίμα:

Quote

At the beginning of the Common Era (CE), the weather in southern Europe was warm, wet, and stable, which was conducive to the growth of the Roman Empire, as an expanding agrarian society.

Η ίδια παρανόηση, χρησιμοποιείται ως επιχείρημα και για άλλες περιόδους της ανθρώπινης ιστορίας (Little Ice Age, Medieval Warm Period).

Γιατί μιλάω για παρανόηση; Γιατί οι συγκεκριμένες συνθήκες ήταν ΤΟΠΙΚΕΣ στο βόρειο ημισφαίρειο (σε διαφορετικές περιοχές) και όχι παγκόσμιες. Η μέση παγκόσμια θερμοκρασία ήταν χαμηλότερη από τη σημερινή. Το συγκεκριμένο έχει καταρριφθεί εδώ και πολλά χρόνια. Μία από τις πρόσφατες και πιο αναλυτικές μελέτες εδώ:

https://www.nature.com/articles/s41586-019-1401-2

Ναι, ξέρουμε πώς λειτουργούν οι κύκλοι Milankovitch. Ναι, με βάση τις φυσικές μεταβλητές του κλίματος δε θα έπρεπε να βρισκόμαστε σε θέρμανση.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...