Προς το περιεχόμενο

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει τον αριθμό παροχής ρεύματος και την διεύθυνση του σπιτιού μου να τα χρησιμοποιήσει σε πλατφόρμες και εφαρμογές εν αγνοία μου;


Demetroula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαμβάνω προχθές ταχυδρομικώς δύο επιστολές από ΔΕΔΔΗΕ για ''επανέλεγχο ηλεκτρικής κατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ''.
Είναι πανομοιότυπες. Στην μία αναγράφεται η διεύθυνση του ακινήτου, ο αριθμός παροχής και το όνομά μου, όλα σωστά.
Στην δεύτερη ως παραλήπτης αναφέρεται ένα παντελώς άγνωστο πρόσωπο προς εμένα (το ονοματεπώνυμο συναντάται πολύ σε συγκεριμένη ευπαθή κοινωνική ομάδα) ακριβώς με την ίδια διεύθυνση και τον ίδιο αριθμό παροχής (δηλαδή τον δικό μου).
Το ακίνητο είναι μονοκατοικία και ιδιοκτησία μου, κάνω ιδιοκατοίκηση και δεν υπάρχουν άλλοι κάτοικοι μέσα πέρα από μένα.
Σε τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ ο εκπρόσωπος που μου απάντησε, όσο μπορούσα να ακούσω δηλαδή, γιατί ακούγονταν συνέχεια κάτι γάτες που ούρλιαζαν από τον χώρο του, μου είπε ''να φροντίσω να επικαιροποιήσω άμεσα την ΥΔΕ και να αγνοήσω την άλλη επιστολή.''
Σήμερα το πρωί λαμβάνω μια προπληρωμένη κάρτα πάλι στο ίδιο όνομα του τύπου, με την δική μου διεύθυνση που λέει ότι είναι στα πλαίσια του προγράμματος κοινωνικής αλληλεγγύης.
Γνωρίζω προσωπικά και για χρόνια σε ακτίνα 500 μέτρων όλους τους γείτονες, μην τυχόν και έχει γίνει λάθος στην διεύθυνση (πχ λάθος αριθμός), κανένας δεν έχει αυτό το ονοματεπώνυμο.
Εκτός του ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω το πρωί με την τράπεζα Πειραιώς για να παραδώσω την κάρτα, πιστεύετε ότι πρέπει να ψάξω για κάτι περισσότερο;
Σας φαίνεται κάτι ύποπτο;
Γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, Demetroula said:

το ονοματεπώνυμο συναντάται πολύ σε συγκεριμένη ευπαθή κοινωνική ομάδα

Γύφτους θες να πεις? Πρόσεχε σίγουρα υπάρχει απάτη από πίσω. Δεν είναι τυχαίο που πήρες 2 επιστολές για το ίδιο άτομο. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spooker είπε

Γύφτους θες να πεις? Πρόσεχε σίγουρα υπάρχει απάτη από πίσω. Δεν είναι τυχαίο που πήρες 2 επιστολές για το ίδιο άτομο. 

Nαι, αν και δεν μπορώ να ξέρω σε ποιόν ανήκει ακριβώς.
Από ένα fb research με αυτό το όνομα βρήκα πολλά άτομα αυτής της κοινωνικής ομάδας, χωρίς να μπορέσω να βρω παραπάνω στοιχεία να με βοηθήσουν.
Αν υποθέσω ότι ο συγκεκριμένος έκανε αίτηση ΚΕΑ χρησιμοποιώντας την δική μου διεύθυνση και τον δικό μου μετρητή και προφανώς του εγκρίθηκε για να έχει έρθει στην δική μου ταχυδρομική διέυθυνση η τραπεζική κάρτα πως μπόρεσε το σύστημα να διασταυρώσει τα data και να μην δει ότι η παροχή ανήκει σε άλλο όνομα και άλλο ΑΦΜ;

Τις καθημερινές λείπω, γιατί πηγαίνω στο χωριό, και το σπίτι δεν έχει φωτισμό,  ανοιχτά φώτα κλπ, μήπως το έχουν ''σταμπάρει'';

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Demetroula said:

πως μπόρεσε το σύστημα να διασταυρώσει τα data και να μην δει ότι η παροχή ανήκει σε άλλο όνομα και άλλο ΑΦΜ

Στης Ελλάδα διαμένεις. Υποθέτεις πως διασταυρωνονται τα δεδομένα. Δεν είναι τόσο απλό αυτό, ούτε και γίνεται παρα μόνο αν έχει οικονομικό όφελος το κράτος πχ εφορία . Σοβαρά τώρα περιμένεις από το ελληνικό δημόσιο να σε προστατεύσει? Προσωπικά θα πήγαινα στην αστυνομία να γίνει καταγραφή του γεγονότος. Κοίτα μην βρεθείς μπλεγμένη με τα παράσιτα της κοινωνίας που μας τα πλασάρουν οι πολιτικοί σαν ευπαθείς κοινωνικές ομάδες για να παιρνουν ψήφους. 

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spooker είπε

Στης Ελλάδα διαμένεις. Υποθέτεις πως διασταυρωνονται τα δεδομένα. Δεν είναι τόσο απλό αυτό, ούτε και γίνεται παρα μόνο αν έχει οικονομικό όφελος το κράτος πχ εφορία . Σοβαρά τώρα περιμένεις από το ελληνικό δημόσιο να σε προστατεύσει? Προσωπικά θα πήγαινα στην αστυνομία να γίνει καταγραφή του γεγονότος. Κοίτα μην βρεθείς μπλεγμένη με τα παράσιτα της κοινωνίας που μας τα πλασάρουν οι πολιτικοί σαν ευπαθείς κοινωνικές ομάδες για να παιρνουν ψήφους. 

Eυχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

41 minutes ago, Demetroula said:

Λοιπόν, θέλω την προσοχή σας γιατί και είναι σοβαρό ώστε να προσέχετε να μην συμβεί και σε εσάς, αλλά και γιατί πιστεύω ότι κέρδισα το βραβείο κατάχρησης προσωπικών δεδομένων από ΗΡΩΝ.
Έχουμε και λέμε.
Παίρνω χθες δυο ανοιγμένες πανομοιότυπες επιστολές από το τοπικό ΔΙΠΠΗ ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου με θέμα 
''Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ''. 
Όλα οκ, στην μία αναγράφονται σωστά το ονοματεπώνυμό μου, η διεύθυνση μου και ο αριθμός παροχής.
Στην άλλη αναγράφεται το όνομα κάποιου εντελώς αγνώστου, η ίδια διεύθυνση και ο ίδιος αριθμός παροχής, δηλαδή ο δικός μου.
Λαμβάνω επίσης και ένα ανοιγμένο φάκελο με μια προπληρωμένη κάρτα ΚΕΑ στο όνομα του κυρίου.
Παίρνω τηλ το απογευμάτακι στον ΔΕΔΔΗΕ, απαντάει κάποιος που μάλλον ενοχλήθηκε γιατί τον διέκοψα από το gaming του-νιαούριζαν και κάτι γάτες μαζί- και του λέω για ποιόν λόγο λαμβάνω επιστολή με άλλο όνομα στην παροχή μου;
''Αγνοήστε την, μου λέει και φροντίστε να επικαιροποιήσετε την ΥΔΕ σας''.
Ξαναπαίρνω τηλ σήμερα το πρωί, απαντάει άλλος εκπρόσωπος, εξηγώ το περιστατικό και μου απαντάει το εξής:
Το όνομα που μου λέτε φαίνεται να το εκπροσώπησε ο ΗΡΩΝ από  22/11/23 μέχρι 22/12/24. Στις 20/11/2023 υπέβαλε το αίτημα εκπροσώπησης ο ΗΡΩΝ.
''Πως μπορεί να γίνει αυτό εν πλήρη άγνοια μου;'' ''Θα ρωτήσετε τον ΗΡΩΝ για αυτό''.
Εν το μεταξύ εμένα τότε ήταν το πρώτο αίτημα εκπροσώπησης σε ΗΡΩΝ μετά από ΔΕΗ και επειδή δεν ήξερα νόμιζα ότι είναι λογικό να κάνει ένα μήνα να φτάσει να εκπροσωπηθεί η παροχή.
΄΄Τώρα, μου λέει, η δική σας παροχή εκπροσωπείται κανονικά από την Ελπέδισον,''
Εν το μεταξύ ο τύπος έκανε αίτηση για ΚΕΑ με την δική μου διεύθυνση και τον δικό μου αριθμό παροχής, του εγκρίθηκε, και ήρθε σε μένα η κάρτα.

Τι έχετε να πείτε;

Γνώμες, ιδέες, προτάσεις;
(σημειωτέον ο ΗΡΩΝ δεν μου έχει στείλει ακόμα τελικό)

Μήπως μπέρδεψε ο ΗΡΩΝ τις αιτήσεις κι έβαλε τον δικό σου αριθμό παροχής στον άλλον με το ΚΕΑ... και στον άλλον έβαλαν τη παροχή τη δική σου; Έχουμε δει παρόμοια μαργαριτάρια στη ΔΕΗ, να στέλνουν συμβάσεις στο email συμφορουμητών με άλλα στοιχεία.

Αρχικά κοίτα την αίτηση που έκανες στον ΗΡΩΝ, αν έχει όντως το δικό σου αριθμό παροχής. Εν συνεχεία πάρε τον ΗΡΩΝ να βγάλεις άκρη.

Εdit. Κοίτα επίσης στην εφαρμογή myheron, ποια παροχή φαίνεται να είναι συνδεδεμένη στο ΑΦΜ σου. Η δική σου ή του άλλου; Πάτα κι εκεί που λέει αιτήματα - βεβαίωση εκπροσώπησης να δούμε τι γράφει.

Το να πήρε κάποιος τη παροχή σου στο ΑΦΜ του είναι το ένα πρόβλημα.

Το άλλο πρόβλημα θα είναι αν το ΑΦΜ σου έχει τη δική του παροχή... τότε εφόσον πήρες και τη δική σου παροχή στο όνομα σου στην elpedison... Ίσως έχεις ακόμα ενεργή και τη παροχή του άλλου στον ΗΡΩΝ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μήπως μπέρδεψε ο ΗΡΩΝ τις αιτήσεις κι έβαλε τον δικό σου αριθμό παροχής στον άλλον με το ΚΕΑ... και στον άλλον έβαλαν τη παροχή τη δική σου;

Σιγουράκι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Μήπως μπέρδεψε ο ΗΡΩΝ τις αιτήσεις κι έβαλε τον δικό σου αριθμό παροχής στον άλλον με το ΚΕΑ... και στον άλλον έβαλαν τη παροχή τη δική σου;

Όχι, επίτηδες έστειλε αίτημα διακοπής εκπροσώπησης της παροχής μου και την επόμενη έστειλε αίτημα εκπροσώπησης με τα στοιχεία του τύπου. Μετά από 10 μέρες ζήτησε διακοπή και έστειλε αίτημα εκπροσώπησης μιας άλλης γυναίκας η οποία παρέμεινε τρεις μέρες με τον μετρητή μου. Μετά έστειλαν και την δική μου αίτηση. 
Έτσι με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ.  Μου είπε ότι ήταν η ίδια υπάλληλος. Καλά που δεν μου κόψανε και το ρεύμα χωρίς να χρωστάω και χωρίς να έχω κάνει κάτι λάθος δεν λέτε;
Ο ένας σίγουρα έβγαλε αίτηση ΚΕΑ από τον δικό μου μετρητή. Υποψιάζομαι και η δεύτερη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε αυτό το link και βάλε τον αριθμό της παροχής σου

ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. - ΥΔΕ (deddie.gr)

Πολύ σημαντικό είναι να δεις σε ποιο νούμερο είναι ο διάδοχος (δηλαδή τα δύο τελευταία ψηφία). Θα δεις επίσης και τα αρχικά του ονόματος στο οποίο είναι τώρα η παροχή.

Ο διάδοχος αλλάζει κάθε φορά που αλλάζεις πάροχο ή γίνεται αλλαγή επωνυμίας.

Αυτό που φαντάζομαι ότι ο εν λόγω κύριος της συγκεκριμένης κοινωνικής ομάδας βρήκε τρόπο να περάσει την παροχή για λίγες μέρες στο όνομα του. 

Δες αρχικά εάν τώρα η παροχή είναι στο όνομα σου, και στην συνέχεια πρέπει να εξετάσεις κάθε διάδοχο εάν ήσουν εσύ ο χρήστης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπέρδεμα η φάση , αρχικά δες τι παίζει με την παροχή σου και το που είσαι από ΔΕΔΔΗΕ (αφμ και παροχή) 

Κατα 2ο μιλάς με ΣτΚ κατά παρόχου που πηρε πλαστά στοιχεία (ή και ελλιπή και προχώρησε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα συνέβη το εξής που μοιάζει λίγο με αυτό που αναφέρει η Δημητρούλα.

Για μερικούς μήνες (ένας χρόνος σχεδόν) όταν ήμουν ΔΕΗ ερχόταν μυνήματα στο κινητό μου ότι εκδόθηκε λογαριασμός, ο κωδικός rf και το ποσό, άσχετα ποσά με ποσά των λογαριασμών που αναρτώνταν στο mydeh.

Τα αγνοούσα θεωρόντας τα scam 

Την περίοδο πριν φύγω από ΔΕΗ για ελπεντισον ενώ έχει εκδοθεί λογαριασμός ΔΕΗ δικός μου, έρχεται μύνημα με τον ίδιο κωδικό rf που είχε ο δικός μου λογαριασμός με άλλο ποσό. 

Επικοινώνησα με την ΔΕΗ και η απάντηση τους ήταν ο αριθμός παροχής τάδε που αφορά τα μυνήματα που ερχόντουσαν στο κινητό σας δεν ανήκει σε εσάς. Για αυτόν τον λόγο το κινητό σας έχει αφαιρεθεί από τα στοιχεία της τάδε παροχής. Επέμεινα να μου πουν πως γίνεται ο κωδικός rf να ήταν ο ίδιος. Απάντηση δεν πήρα.

Γίνονται παρά πολλές απάτες. Που βρήκε ο άλλος το κινητό μου και το έβαλε σε ξένη παροχή..... Πως ήταν ο κωδικός rf για δύο διαφορετικούς λογαριασμούς διαφορετικών παροχών ίδιος.....

Επεξ/σία από Sayonaras
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, fotis1997 said:

Μπες σε αυτό το link και βάλε τον αριθμό της παροχής σου

ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. - ΥΔΕ (deddie.gr)

Πολύ σημαντικό είναι να δεις σε ποιο νούμερο είναι ο διάδοχος (δηλαδή τα δύο τελευταία ψηφία). Θα δεις επίσης και τα αρχικά του ονόματος στο οποίο είναι τώρα η παροχή.

Ο διάδοχος αλλάζει κάθε φορά που αλλάζεις πάροχο ή γίνεται αλλαγή επωνυμίας.

Αυτό που φαντάζομαι ότι ο εν λόγω κύριος της συγκεκριμένης κοινωνικής ομάδας βρήκε τρόπο να περάσει την παροχή για λίγες μέρες στο όνομα του. 

Δες αρχικά εάν τώρα η παροχή είναι στο όνομα σου, και στην συνέχεια πρέπει να εξετάσεις κάθε διάδοχο εάν ήσουν εσύ ο χρήστης. 

Στη εφαρμογή ΥΔΕ έχω την εντυπωση ότι φαίνεται το όνομα αυτού που κατέθεσε το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και όχι το όνομα του κατόχου της παροχής. Παράδειγμα αν εσύ έχεις καταθέσει ΥΔΕ και μου νοικιάσεις το σπίτι... έχω την εντύπωση ότι θα φαίνεται το δικό σου όνομα και όχι το δικό μου.

Ένας άλλο τρόπος να μάθεις το κενό ημερομηνιών που έφυγε η παροχή απ'το ΑΦΜ σου, είναι μέσα απ'την εφαρμογή myDeddie-->Μετρήσεις-->Στατιστικά Καταναλώσεων--> Ενδείξεις παροχής. Υπάρχει ιστορικό των καταμετρήσεων που έγιναν στη παροχή σου στο ΑΦΜ σου. Δηλαδή θα φαίνεται η ένδειξη με την οποία έκανες αίτηση στον ΗΡΩΝ, από πάνω θα φαίνεται η ένδειξη που έφυγες απ'τον ΗΡΩΝ (όταν πήρε ο άλλος με το ΚΕΑ τη παροχή) και από πάνω θα φαίνεται η ημερομηνία της εκπροσώπησης από Elpedison. Δε θα φαίνεται η καταμέτρηση της άλλης γυναίκας.

  

1 minute ago, Demetroula said:


Ο ένας σίγουρα έβγαλε αίτηση ΚΕΑ από τον δικό μου μετρητή. Υποψιάζομαι και η δεύτερη.
 

Κάνε αίτημα στο Myrae προς ΔΕΔΔΗΕ, αιτιολογία 'Άλλο'. Επισύναψε ταυτότητα και Ε9, εξήγησε γραπτώς ότι υπήρξε απάτη σε βάρος της παροχής σου. Ζήτα να σου αποστείλουν γραπτώς αναλυτικά, τις εκπροσωπήσεις που έγιναν σε άλλο όνομα και τις ακριβείς ημερομηνίες. Κάνε printscreen την απάντηση τους.

Eν συνεχεία αίτημα κατά ΗΡΩΝ, αιτιολογία 'Άλλο'. Γράφεις αναλυτικά την απάτη σε βάρος σου... ζητάς αποζημίωση 100.000 ευρώ για ηθική βλάβη. Όχι ότι θα πάρεις τόσα χρήματα, απλά τέτοια νομικά ζητήματα ξεκινάνε πάντα σε υψηλή βάση. Στο τέλος γράφεις 'επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματος'. Θα σου απαντήσουν αρλούμπες ή πιο πιθανό θα σε πάρουν τηλέφωνο για συγγνώμες, εσύ επέμενε στο αίτημα σου για αποζημίωση. Μην αποδεχτεις τις απαντήσεις τους, πάτα κόκκινο και γράψε ότι θα προσφύγεις στον ΣτΚ κι εν συνεχεία αν χρειαστεί στα αρμόδια δικαστήρια.

Μετά κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή κατα του ΗΡΩΝ, για απάτη σε βάρος σου (οικιοποίηση της παροχής σου από τρίτα άτομα). Ζήτα πάλι αποζημίωση 100.000 ευρώ για ηθική βλάβη στο κουτάκι που γράφει Αιτημα Συμβιβαστικής Επίλυσης Διαφορά. Ο ΗΡΩΝ εννοείται θα αρνηθεί, ο ΣτΚ θα κάνει σύσταση στον ΗΡΩΝ και θα προτείνει αποζημίωση, έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ποσό. Κάνα 1000άρικο με το ζόρι πιστεύω. Ό,τι πρόταση κι αν κάνει ο ΣτΚ μετά είναι στη δική σου ευχαίρια αν θα την αποδεχτείς ή όχι... κι αν ο ΗΡΩΝ θα ανταποκριθεί ή όχι.

Αν καταλήξεις να βάλεις δικηγόρο και ζητήσετε 100.000 στο ειρηνοδικείο, ίσως και να πάρετε κάνα 10χίλιαρο. Ξέρω ότι κοστίζει ο δικηγόρος αλλά είναι τέτοια η περίπτωση που δύσκολα θα βγάλεις άκρη μόνη σου. Θεωρώ πάντως ότι σίγουρα μπορείς να πάρεις λεφτά γι'αυτό που έγινε σε βάρος σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στη εφαρμογή ΥΔΕ έχω την εντυπωση ότι φαίνεται το όνομα αυτού που κατέθεσε το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και όχι το όνομα του κατόχου της παροχής. Παράδειγμα αν εσύ έχεις καταθέσει ΥΔΕ και μου νοικιάσεις το σπίτι... έχω την εντύπωση ότι θα φαίνεται το δικό σου όνομα και όχι το δικό μου.

Δεν ισχύει αυτό για την πλατφόρμα με την ΥΔΕ.

Στο όνομα βγαίνει ο χρήστης, οχι αυτός που κατέθεσε την ΥΔΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Στη εφαρμογή ΥΔΕ έχω την εντυπωση ότι φαίνεται το όνομα αυτού που κατέθεσε το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και όχι το όνομα του κατόχου της παροχής. Παράδειγμα αν εσύ έχεις καταθέσει ΥΔΕ και μου νοικιάσεις το σπίτι... έχω την εντύπωση ότι θα φαίνεται το δικό σου όνομα και όχι το δικό μου.

Ένας άλλο τρόπος να μάθεις το κενό ημερομηνιών που έφυγε η παροχή απ'το ΑΦΜ σου, είναι μέσα απ'την εφαρμογή myDeddie-->Μετρήσεις-->Στατιστικά Καταναλώσεων--> Ενδείξεις παροχής. Υπάρχει ιστορικό των καταμετρήσεων που έγιναν στη παροχή σου στο ΑΦΜ σου. Δηλαδή θα φαίνεται η ένδειξη με την οποία έκανες αίτηση στον ΗΡΩΝ, από πάνω θα φαίνεται η ένδειξη που έφυγες απ'τον ΗΡΩΝ (όταν πήρε ο άλλος με το ΚΕΑ τη παροχή) και από πάνω θα φαίνεται η ημερομηνία της εκπροσώπησης από Elpedison. Δε θα φαίνεται η καταμέτρηση της άλλης γυναίκας.

  

Κάνε αίτημα στο Myrae προς ΔΕΔΔΗΕ, αιτιολογία 'Άλλο'. Επισύναψε ταυτότητα και Ε9, εξήγησε γραπτώς ότι υπήρξε απάτη σε βάρος της παροχής σου. Ζήτα να σου αποστείλουν γραπτώς αναλυτικά, τις εκπροσωπήσεις που έγιναν σε άλλο όνομα και τις ακριβείς ημερομηνίες. Κάνε printscreen την απάντηση τους.

Eν συνεχεία αίτημα κατά ΗΡΩΝ, αιτιολογία 'Άλλο'. Γράφεις αναλυτικά την απάτη σε βάρος σου... ζητάς αποζημίωση 100.000 ευρώ για ηθική βλάβη. Όχι ότι θα πάρεις τόσα χρήματα, απλά τέτοια νομικά ζητήματα ξεκινάνε πάντα σε υψηλή βάση. Στο τέλος γράφεις 'επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματος'. Θα σου απαντήσουν αρλούμπες ή πιο πιθανό θα σε πάρουν τηλέφωνο για συγγνώμες, εσύ επέμενε στο αίτημα σου για αποζημίωση. Μην αποδεχτεις τις απαντήσεις τους, πάτα κόκκινο και γράψε ότι θα προσφύγεις στον ΣτΚ κι εν συνεχεία αν χρειαστεί στα αρμόδια δικαστήρια.

Μετά κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή κατα του ΗΡΩΝ, για απάτη σε βάρος σου (οικιοποίηση της παροχής σου από τρίτα άτομα). Ζήτα πάλι αποζημίωση 100.000 ευρώ για ηθική βλάβη στο κουτάκι που γράφει Αιτημα Συμβιβαστικής Επίλυσης Διαφορά. Ο ΗΡΩΝ εννοείται θα αρνηθεί, ο ΣτΚ θα κάνει σύσταση στον ΗΡΩΝ και θα προτείνει αποζημίωση, έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ποσό. Κάνα 1000άρικο με το ζόρι πιστεύω. Ό,τι πρόταση κι αν κάνει ο ΣτΚ μετά είναι στη δική σου ευχαίρια αν θα την αποδεχτείς ή όχι... κι αν ο ΗΡΩΝ θα ανταποκριθεί ή όχι.

Αν καταλήξεις να βάλεις δικηγόρο και ζητήσετε 100.000 στο ειρηνοδικείο, ίσως και να πάρετε κάνα 10χίλιαρο. Ξέρω ότι κοστίζει ο δικηγόρος αλλά είναι τέτοια η περίπτωση που δύσκολα θα βγάλεις άκρη μόνη σου. Θεωρώ πάντως ότι σίγουρα μπορείς να πάρεις λεφτά γι'αυτό που έγινε σε βάρος σου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Που να φανταστώ ότι κάνουν τέτοιες κομπίνες εις βάρος των πελατών τους.
Αν δεν μου έρχοταν η αίτηση για ΥΔΕ με το όνομα του άλλου και η ΚΕΑ κάρτα του δεν θα είχα πάρει είδηση.
Ελπίζω να μην έχουν κάνει τέτοια κατάχρηση και σε άλλα μέλη εδώ.
Σκέφτομαι να μιλήσω με ιδιώτη δικηγόρο, χωρίς να έχω χρήματα να καλύψω την αμοιβή του άμεσα.
Είναι τρομαχτικό πάντως.
Περιμένω να μου στείλει αναλυτικά ο ΔΕΔΔΗΕ το ιστορικό με τα αιτήματα εκπροσωπήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, fotis1997 said:

Δεν ισχύει αυτό για την πλατφόρμα με την ΥΔΕ.

Στο όνομα βγαίνει ο χρήστης, οχι αυτός που κατέθεσε την ΥΔΕ.

Όκ, δε το γνώρισα. Σε κάθε περίπτωση η συμφορουμήτισσα έκανε αίτημα στην elpedison.

@Demetroula Aν δεν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή στην Elpe... τότε η αναζήτηση στο ΥΔΕ θα βγάζει τα στοιχεία της προηγούμενης παροχής με το όνομα διαγραμμισμένο. Το λέω μήπως και φαίνεται ακόμα το όνομα της άλλης. Αν πατήσεις εκτύπωση σε PDF, μπορείς να το κρατήσεις και σε επίσημο αρχείο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...