Προς το περιεχόμενο

Να τολμήσω sidegrade? 13600k σε 7600x


bower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To cut a long story short έχω βρεθεί με 13600k +32gb DDR4 μνήμη και 6800xt και ένα πλήρες σύστημα εκτός της μητρικής.

 

Καθώς ήμουν σε αναζητηση  και μάλιστα ddr4  μητρικής για να μην αλλάζω και μνήμες άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια κατά ποσο βρίσκομαι στη σωστή πλατφόρμα καθώς το pc παίζει λίγο είναι η αλήθεια αλλά σχεδόν αποκλειστικά  κάνα  παιχνιδάκι (<95%). δεν με ενδιαφέρει το overclocking. Οι επιλογές μου είναι

 

  • B760 ddr4 μητρικής θα βγει περίπου 170-200.

 

  • B760 ddr5 μητρική + μνήμες θα μου βγει περίπου 270-320 (μετά την πώληση των ddr4)

 

Ή αν αλλάξω πλατφόρμα

 

  • B650 +7600x +ddr5 = 230   (μετά την πώληση των ddr4+13600k)

 

  • B650 +7800x3d +ddr5 = 230   (μετά την πώληση των ddr4+13600k) = 400

 

Η συμβουλή ενός φίλου που κατέχει το άθλημα ήταν να μην δώσω τον 13600k για τον 7600x γιατί είναι υποδεέστερος ακόμη και σε gaming, 1η γενιά με προβλήματα  και γίνομαι κάτι σαν beta tester καθώς δεν τα πάει καλά με τις μνήμες και ότι ο 13600k θα με καλύψει άνετα για μια 5ετια ακόμη.  Η αναβαθμισιμοτητα δεν αξίζει, λέει, γιατί σε 5 χρόνια θα έχει βγει ανώτερο hardware ai επεξεργαστές και δεν συμμαζεύεται όποτε δεν θα με ψήνει η αναβάθμιση αλλά η ολική μετάπτωση σε νέα πλατφόρμα. Το μόνο παραπάνω που θα μπορούσα να κάνω ειναι  η αλλαγή σε ddr5 μνήμες.

Καμία γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, bower είπε

To cut a long story short έχω βρεθεί με 13600k +32gb DDR4 μνήμη και 6800xt και ένα πλήρες σύστημα εκτός της μητρικής.

 

Καθώς ήμουν σε αναζητηση  και μάλιστα ddr4  μητρικής για να μην αλλάζω και μνήμες άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια κατά ποσο βρίσκομαι στη σωστή πλατφόρμα καθώς το pc παίζει λίγο είναι η αλήθεια αλλά σχεδόν αποκλειστικά  κάνα  παιχνιδάκι (<95%). δεν με ενδιαφέρει το overclocking. Οι επιλογές μου είναι

 

  • B760 ddr4 μητρικής θα βγει περίπου 170-200.

 

  • B760 ddr5 μητρική + μνήμες θα μου βγει περίπου 270-320 (μετά την πώληση των ddr4)

 

Ή αν αλλάξω πλατφόρμα

 

  • B650 +7600x +ddr5 = 230   (μετά την πώληση των ddr4+13600k)

 

  • B650 +7800x3d +ddr5 = 230   (μετά την πώληση των ddr4+13600k) = 400

 

Η συμβουλή ενός φίλου που κατέχει το άθλημα ήταν να μην δώσω τον 13600k για τον 7600x γιατί είναι υποδεέστερος ακόμη και σε gaming, 1η γενιά με προβλήματα  και γίνομαι κάτι σαν beta tester καθώς δεν τα πάει καλά με τις μνήμες και ότι ο 13600k θα με καλύψει άνετα για μια 5ετια ακόμη.  Η αναβαθμισιμοτητα δεν αξίζει, λέει, γιατί σε 5 χρόνια θα έχει βγει ανώτερο hardware ai επεξεργαστές και δεν συμμαζεύεται όποτε δεν θα με ψήνει η αναβάθμιση αλλά η ολική μετάπτωση σε νέα πλατφόρμα. Το μόνο παραπάνω που θα μπορούσα να κάνω ειναι  η αλλαγή σε ddr5 μνήμες.

Καμία γνώμη;

Πρώτον η αναβαθμησιμοτητα εξαρτάται πάρα πολύ από την Motherboard.

Υποθέτω ότι μιλάς για αρκετά low budget mobo οπότε μην περιμένεις πάρα πολλά από αυτές στο μέλλον σε κάθε πλατφόρμα.

Σε κάθε περίπτωση θα πήγαινα σε DDR5 μνήμες. Εκτός ότι άμεσα θα έχεις καλύτερη ταχύτητα και περισσότερο μέλλον από αυτές θα είναι πιο εύκολο να τις πουλήσεις στο μέλλον εάν θελήσεις.

Ο φίλος σου έχει δίκιο. Και στις δύο πλατφόρμες θα έχεις την ίδια απόδοση στην πράξη. Στα παιχνίδια θα κάνει διαφορα η καλύτερη GPU. Οπότε καλύτερα να επενδύσεις εκεί εάν χρειαστεί.

Σαφέστατα ο 7800x3d είναι η επιλογή για gaming αλλά όπως είπα παραπάνω η GPU είναι πιο σημαντικη.

Αυτή την στιγμή η 6800XT είναι μια χαρά για 1440 gaming.

Δεν ξέρω τι monitor έχεις αλλά μπορεί να χρειαστεί να επενδύσεις και εκεί χρήματα.

Αυτό που πρέπει να δεις είναι η διαφορά σε κόστος επένδυσης και κέρδος σε απόδοση.

Ψυκτρα δεν μας είπες τι έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

αρκετά low budget mobo

200-250 σκέφτομαι να ρίξω για μητρική, δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται low budget. όπως και τα υπόλοιπα κομμάτια : 

FRACTAL NORTH

peerless assassin με noctua ανεμιστήρες

KC3000

DDR4 3600 CORSAIR LPX

GIGABYTE M28U

Powercolor 6800xt.

Γενικά το σύστημα είναι ήσυχο πολύ. Ακόμη και όταν παίζει παιχνίδια με full load στη gpu  ("μάτωσα" για αυτό και πλήρωσα προηγούμενες επιλογές). GPU δεν σκέφτομαι να αλλάξω αν η NVIDIA δεν δώσει ποιοτική GPU με 16GB VRAM (βλ 4070 ti super) με κάτω από 750ευρώ.

Παίζω σε 1440p με upscaling και με τα δικά μου μάτια που έχουν ελαφρύ αστιγματισμό, δεν μπορώ να δω διαφορά ανάμεσα σε 1440 upscaled to 4K έναντι native 4k.

 

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αυτό που πρέπει να δεις είναι η διαφορά σε κόστος επένδυσης και κέρδος σε απόδοση.

Oπότε η λογική λέει μια tomahawk b760 ddr5 με μια G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB εφόσον δεν με ενδιαφέρει το o/c?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bower είπε

200-250 σκέφτομαι να ρίξω για μητρική, δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται low budget. όπως και τα υπόλοιπα κομμάτια : 

Οχι μια χαρα ειναι. Υπεθεσα (κακως) οτι θα πηγαινες σε πιο χαμηλου budget επιλογες.

 

8 λεπτά πριν, bower είπε

Oπότε η λογική λέει μια tomahawk b760 ddr5 με μια G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB εφόσον δεν με ενδιαφέρει το o/c?

Η Tomahawk συνηθως ειναι ειναι μια καλη επιλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, bower said:

To cut a long story short έχω βρεθεί με 13600k +32gb DDR4 μνήμη και 6800xt και ένα πλήρες σύστημα εκτός της μητρικής.

 

Καθώς ήμουν σε αναζητηση  και μάλιστα ddr4  μητρικής για να μην αλλάζω και μνήμες άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια κατά ποσο βρίσκομαι στη σωστή πλατφόρμα καθώς το pc παίζει λίγο είναι η αλήθεια αλλά σχεδόν αποκλειστικά  κάνα  παιχνιδάκι (<95%). δεν με ενδιαφέρει το overclocking. Οι επιλογές μου είναι

 

  • B760 ddr4 μητρικής θα βγει περίπου 170-200.

 

  • B760 ddr5 μητρική + μνήμες θα μου βγει περίπου 270-320 (μετά την πώληση των ddr4)

 

Ή αν αλλάξω πλατφόρμα

 

  • B650 +7600x +ddr5 = 230   (μετά την πώληση των ddr4+13600k)

 

  • B650 +7800x3d +ddr5 = 230   (μετά την πώληση των ddr4+13600k) = 400

 

Η συμβουλή ενός φίλου που κατέχει το άθλημα ήταν να μην δώσω τον 13600k για τον 7600x γιατί είναι υποδεέστερος ακόμη και σε gaming, 1η γενιά με προβλήματα  και γίνομαι κάτι σαν beta tester καθώς δεν τα πάει καλά με τις μνήμες και ότι ο 13600k θα με καλύψει άνετα για μια 5ετια ακόμη.  Η αναβαθμισιμοτητα δεν αξίζει, λέει, γιατί σε 5 χρόνια θα έχει βγει ανώτερο hardware ai επεξεργαστές και δεν συμμαζεύεται όποτε δεν θα με ψήνει η αναβάθμιση αλλά η ολική μετάπτωση σε νέα πλατφόρμα. Το μόνο παραπάνω που θα μπορούσα να κάνω ειναι  η αλλαγή σε ddr5 μνήμες.

Καμία γνώμη;

Κάτσε όπως είσαι και αναβάθμισε τέλος του χρόνου που θα έχουν βγει και από τους δυο καινούργιο hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bower said:

Είμαι χωρίς μητρική οπότε το λιγότερο που μπορώ να πάρω τώρα είναι ddr4 Μητρική.

Ααα δεν το κατάλαβα,  αφού έχεις τις μνήμες πάρε μια μητρική DDR4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα με βρίσκει σύμφωνη η γνώμη του φίλου σου(+ddr4 mobo).

Στα χρήματα που κοιτάς βρίσκεις και Z chipset. Ακόμη και η ποιό οικονομική μητρική το πιθανότερο οτι θα έχει καλύτερα vrm και διαχείριση προς τον 13600k.

To νου σου σε όλα τα καταστήματα και όλες τις πλατφόρμες.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 7:57 ΠΜ, bower είπε

Η συμβουλή ενός φίλου που κατέχει το άθλημα ήταν να μην δώσω τον 13600k για τον 7600x γιατί είναι υποδεέστερος ακόμη και σε gaming, 1η γενιά με προβλήματα  και γίνομαι κάτι σαν beta tester καθώς δεν τα πάει καλά με τις μνήμες και ότι ο 13600k θα με καλύψει άνετα για μια 5ετια ακόμη.  Η αναβαθμισιμοτητα δεν αξίζει, λέει, γιατί σε 5 χρόνια θα έχει βγει ανώτερο hardware ai επεξεργαστές και δεν συμμαζεύεται όποτε δεν θα με ψήνει η αναβάθμιση αλλά η ολική μετάπτωση σε νέα πλατφόρμα. Το μόνο παραπάνω που θα μπορούσα να κάνω ειναι  η αλλαγή σε ddr5 μνήμες.

Καμία γνώμη;


Ακριβώς αυτά που είπε ο φίλος σου. Αλλαγή ολόκληρης της πλατφόρμας κάθε 5 χρόνια. Γιατί:

1) Πλέον η τεχνολογία των επεξεργαστών προχωράει αργά και ειδικά στο single thread performance. Μόνο αν κυνηγάς τις απόλυτες επιδόσεις σε προβληματικούς multiplayer τίτλους αξίζει η συχνή αλλαγή.

2) Πλέον ακόμα και τα enrty level "K" CPUs(όπως ο δικός σου) έχουν περισσότερα cores και threads από αυτά που μπορούν να αξιοποιήσουν οι developers.

3) Κάθε 5-6 χρόνια γίνονται τόσο ριζικές αλλαγές στις πλατφόρμες που δεν αξίζει το upgrade για να καταλήξεις με mobo 8ετίας.

Το μόνο "πρόβλημα" είναι η απροθυμία σου να κάνεις OC(ή και RAM OC-tweaking). Είναι κρίμα γιατί προκαλώντας ελάχιστη επιπλέον φθορά στο τσιπ(ζουν στοκ πάνω από 20 έτη), κερδίζεις τουλάχιστον 15% σε επιδόσεις ακυρώνοντας την όποια ανάγκη αναβάθμισης στο χρονικό διάστημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το μόνο "πρόβλημα" είναι η απροθυμία σου να κάνεις OC(ή και RAM OC-tweaking). Είναι κρίμα γιατί προκαλώντας ελάχιστη επιπλέον φθορά στο τσιπ(ζουν στοκ πάνω από 20 έτη), κερδίζεις τουλάχιστον 15% σε επιδόσεις ακυρώνοντας την όποια ανάγκη αναβάθμισης στο χρονικό διάστημα αυτό.

Ειδικός δεν είμαι σε OC αλλα απο που προκύπτει το 15% κέρδος σε OC? Και σε ποιες καταστάσεις?

Ακόμη και οι επεξεργαστές μεταξύ τους δεν έχουν τέτοια διαφορά. 13600k με 13700k έχουν μονοψήφιες διάφορες απόδοσης σε since core και η διαφορά τους σε multicore δεν είναι καν ανάλογη των επιπλέον πυρήνων και της διαφοράς του κάθε core.

Σε gaming και fps οι διαφορές είναι επίσης ελάχιστες.

Τα RAMS πια τα σεταρεις αυτόματα υψηλά οπότε και εκεί δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να τα ζορίσεις.

Σε αυτό πας σήμερα κατευθείαν σε DDR5 λύση και είσαι αρχηγόπουλο χωρίς κόπο

Γενικά σε αυτό το επίπεδο επεξεργαστές δεν υπάρχει καν λόγος για αναβάθμιση πλατφόρμας και CPU. Ελάχιστοι τους φτάνουν στα όρια τους στην εργασία και εάν είναι να σκάσεις χρήματα για gaming τα σκας για GPU πρώτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις. 
ο φίλος είναι υπέρ της άποψης ddr5 ώστε να μπορώ μελλοντικά να  αναβαθμισω/προσθεσω συν τα όποια οφέλη απόδοσης. Κλειδώνει το ddr5 λοιπόν.

με b760 χάνω κάτι πέρα από oc?

αν πρέπει υποχρεωτικά να πάρω z σειρά (260€) η διαφορά με 7800x3d +b650 (200€) μειον 13600k είναι κάνα 60αρικο ακόμη…
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Ειδικός δεν είμαι σε OC αλλα απο που προκύπτει το 15% κέρδος σε OC? Και σε ποιες καταστάσεις?

Ακόμη και οι επεξεργαστές μεταξύ τους δεν έχουν τέτοια διαφορά. 13600k με 13700k έχουν μονοψήφιες διάφορες απόδοσης σε since core και η διαφορά τους σε multicore δεν είναι καν ανάλογη των επιπλέον πυρήνων και της διαφοράς του κάθε core.

Σε gaming και fps οι διαφορές είναι επίσης ελάχιστες.

Τα RAMS πια τα σεταρεις αυτόματα υψηλά οπότε και εκεί δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να τα ζορίσεις.

Κέρδος 15% ή περισσότερο έχω δει στο δικό μου CPU(10900K) μετά από RAM OC+tuning.  Σε δύστροπα games όπως το Starfield π.χ. Η σύγκριση αφορά ram 2933 που είναι το προβλεπόμενο για το CPU αυτό έναντι 4166 και ρύθμιση στα subtimings.

Για παράδειγμα, μόνο η ρύθμιση των subtimings μου έδωσε σκορ ~10% μεγαλύτερο στο benchmark του Watch Dogs Legion εν σχέσει με την ίδια ταχύτητα RAM και αυτόματα subtimings.  Εξαρτάται και από το τίτλο, αλλά το αθροιστικό όφελος(RAM OC+tuning) μπορεί και να ξεπεράσει το 20%. Από κει και πέρα το OC στον πυρήνα μπορεί να δώσει ένα ~5% επιπλέον. Πιο πολύ λοιπόν μετράει το RAM tuning. Ισχύει και για τα πρόσφατα CPUs. Αυτό αποφεύγεις αν πας σε Ryzen 3D.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, bower είπε

Ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις. 
ο φίλος είναι υπέρ της άποψης ddr5 ώστε να μπορώ μελλοντικά να  αναβαθμισω/προσθεσω συν τα όποια οφέλη απόδοσης. Κλειδώνει το ddr5 λοιπόν.

με b760 χάνω κάτι πέρα από oc?

αν πρέπει υποχρεωτικά να πάρω z σειρά (260€) η διαφορά με 7800x3d +b650 (200€) μειον 13600k είναι κάνα 60αρικο ακόμη…
 

Εάν είναι να κάνουμε σωστές συγκρίσεις τότε πρέπει να συγκρίνουμε συγκεκριμένα σετ. Κάθε mobo προσφέρει και άλλα πράγματα. Και με τιμές στο περίπου μπορεί να πέσεις και +/- 100 ευρώ άνετα έξω. Δεν είναι και λίγο. Άλλο +60€ και άλλο +160€.

Ξεκινάμε από τις ανάγκες σημερινές και πιθανές μελλοντικές ώστε να δεις εάν σου κάνουν οι επιλογές σου. Τα features και το future proof αλλάζει 

Ξέρεις πως πάει. Ξεκινάς για κάτι και τελικά αλλάζεις και αλλάζεις και το budget πάει περιπατο.

Πάντως σε καλύτερες mobo αγοράζεις και καλύτερη διαχείριση ρευμάτων (περισσότερα Amperes, καλύτερα VRMs και MOSFETs) και άρα καλύτερη διαχείριση πιο δυνατων CPUs και μεγαλύτερη σταθερότητα. Σε αυτό προσωπικά είμαι υπέρ.

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κέρδος 15% ή περισσότερο έχω δει στο δικό μου CPU(10900K) μετά από RAM tuning.  Σε δύστροπα games όπως το Starfield π.χ. Η σύγκριση αφορά ram 2933 που είναι το προβλεπόμενο για το CPU αυτό έναντι 4166 και ρύθμιση στα subtimings.

Για παράδειγμα, μόνο η ρύθμιση των subtimings μου έδωσε σκορ ~10% μεγαλύτερο στο benchmark του Watch Dogs Legion εν σχέσει με την ίδια ταχύτητα RAM και αυτόματα subtimings.  Εξαρτάται και από το τίτλο, αλλά το αθροιστικό όφελος(RAM OC+tuning) μπορεί και να ξεπεράσει το 20%. Από κει και πέρα το OC στον πυρήνα μπορεί να δώσει ένα ~5% επιπλέον. Πιο πολύ λοιπόν μετράει το RAM tuning. Ισχύει και για τα πρόσφατα CPUs. Αυτό αποφεύγεις αν πας σε Ryzen 3D.

Μα ναι. Αυτό λεω. Το κέρδος από faster RAMs είναι σημαντικό. Το κέρδος από CPU OC πολύ μικρό.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μα ναι. Αυτό λεω. Το κέρδος από faster RAMs είναι σημαντικό. Το κέρδος από CPU OC πολύ μικρό.

Σωστά. Αλλά όταν φορτώνεις γρήγορη RAM με xmp ουσιαστικά OC της μνήμης έχεις κάνει. Οι επίσημες προδιαγραφές είναι για πολύ πιο αργές RAM από τα κορυφαία μοντέλα της αγοράς που φτάνουν μέχρι τα 8000Mhz(αν θυμάμαι καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...