Προς το περιεχόμενο

Πιστωτικό όριο


George545

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής και έχω μια φοιτητική πιστωτική με όριο 300 ευρώ. Θα με βόλευε να μπορώ να υπερβώ το όριο έστω και αν πλήρωνα λίγο παραπάνω.

Η πειραιώς λέει το εξής:

Από 13/3/2023, η υπέρβαση Πιστωτικού Ορίου των πιστωτικών καρτών θα επιβαρύνεται με 5% επί του μέγιστου ποσού υπέρβασης στο διάστημα ανάμεσα σε δύο λογαριασμούς, με ελάχιστο ποσό τα €5,00.

Αν εγώ έχω διαθέσιμο όριο 300 ευρώ και αγοράσω πχ ένα κινητό των 600 ευρώ πόσο παραπάνω θα πληρώσω; με βάση αυτό που λέει υπερβαίνω το όριο για 300 ευρώ άρα 300x0,05=15ευρώ. Το θέμα είναι θα πληρώσω 15 ευρώ μόνο μια φορά η για κάθε δόση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να ζητήσεις από την τράπεζα αύξηση του πιστωτικό ορίου.

Εάν την έχεις καιρό και είσαι συνεπής πολύ πιθανό να σου δεχτούν την αύξηση.

Η υπέρβαση του ορίου δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

Γενικά τα 300€ είναι πολύ χαμηλό όριο. Μάλλον επειδή είσαι φοιτητής. Παρά ταύτα δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα αίτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, George545 είπε

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής και έχω μια φοιτητική πιστωτική με όριο 300 ευρώ. Θα με βόλευε να μπορώ να υπερβώ το όριο έστω και αν πλήρωνα λίγο παραπάνω.

Η πειραιώς λέει το εξής:

Από 13/3/2023, η υπέρβαση Πιστωτικού Ορίου των πιστωτικών καρτών θα επιβαρύνεται με 5% επί του μέγιστου ποσού υπέρβασης στο διάστημα ανάμεσα σε δύο λογαριασμούς, με ελάχιστο ποσό τα €5,00.

Αν εγώ έχω διαθέσιμο όριο 300 ευρώ και αγοράσω πχ ένα κινητό των 600 ευρώ πόσο παραπάνω θα πληρώσω; με βάση αυτό που λέει υπερβαίνω το όριο για 300 ευρώ άρα 300x0,05=15ευρώ. Το θέμα είναι θα πληρώσω 15 ευρώ μόνο μια φορά η για κάθε δόση;

με όριο 300€ δεν μπορείς να κάνεις αγορά 600€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

με όριο 300€ δεν μπορείς να κάνεις αγορά 600€

Ωραιά τα λες

27 λεπτά πριν, fotis1997 είπε

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να ζητήσεις από την τράπεζα αύξηση του πιστωτικό ορίου.

Εάν την έχεις καιρό και είσαι συνεπής πολύ πιθανό να σου δεχτούν την αύξηση.

Η υπέρβαση του ορίου δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

Γενικά τα 300€ είναι πολύ χαμηλό όριο. Μάλλον επειδή είσαι φοιτητής. Παρά ταύτα δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα αίτημα.

Στο winbank πάντως δεν υπάρχει επιλογή για αύξηση, ίσως επειδή η συγκεκριμένη φοιτητική βγαίνει πάντα με όριο 300 ευρώ, θα πάρω να ρωτήσω αλλά δε νομίζω να γίνεται αύξηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αιτηση στην πειραιως

γινεται επισκεπτοντας τους βαρεμενους υπαλληλους τους και συμπληρωνοντας μια αιτηση καθως και τον λογο αυξησης οριου.

εγω απο 1000 μετα απο ενα χρονο συνεπειας μου το πηγανε με αιτηση μου στα 1500

κανονικη ομως πιστωτικη καρτα ...οχι φοιτητική

Επεξ/σία από xristoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φοιτητική της Πειραιώς δε γίνεται αύξηση πιστωτικού ορίου, αυτό τουλάχιστον μου έχουν πει όσες φορές προσπάθησα τηλεφωνικά. Είχα 800€ και προσπαθούσα να το πάω 1,000 ή 1,200. Λογικά δε το δέχεται ως προϊόν. Η προτροπή τους ήταν πάντα για αίτηση νέας κάρτας, οπότε έβγαλα μια Classic Mastercard με δωρεαν συνδρομή για πάντα και όριο με τη μία 2,200 (κι έκοψα τη University)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 7:26 ΜΜ, George545 είπε

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής και έχω μια φοιτητική πιστωτική με όριο 300 ευρώ. Θα με βόλευε να μπορώ να υπερβώ το όριο έστω και αν πλήρωνα λίγο παραπάνω.

Η πειραιώς λέει το εξής:

Από 13/3/2023, η υπέρβαση Πιστωτικού Ορίου των πιστωτικών καρτών θα επιβαρύνεται με 5% επί του μέγιστου ποσού υπέρβασης στο διάστημα ανάμεσα σε δύο λογαριασμούς, με ελάχιστο ποσό τα €5,00.

Αν εγώ έχω διαθέσιμο όριο 300 ευρώ και αγοράσω πχ ένα κινητό των 600 ευρώ πόσο παραπάνω θα πληρώσω; με βάση αυτό που λέει υπερβαίνω το όριο για 300 ευρώ άρα 300x0,05=15ευρώ. Το θέμα είναι θα πληρώσω 15 ευρώ μόνο μια φορά η για κάθε δόση;

Ποιο ειναι το μέγιστο ποσό υπερβασης?

Αν ειναι πχ +300€ το μέγιστο ποσό, θα πληρωνει κάθε μήνα δηλαδη 15€ τόκο δηλαδή?! 60% το χρόνο??!!?!?!??!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στη φοιτητική της Πειραιώς δε γίνεται αύξηση πιστωτικού ορίου, αυτό τουλάχιστον μου έχουν πει όσες φορές προσπάθησα τηλεφωνικά. Είχα 800€ και προσπαθούσα να το πάω 1,000 ή 1,200. Λογικά δε το δέχεται ως προϊόν. Η προτροπή τους ήταν πάντα για αίτηση νέας κάρτας, οπότε έβγαλα μια Classic Mastercard με δωρεαν συνδρομή για πάντα και όριο με τη μία 2,200 (κι έκοψα τη University)

Φοιτητικη με 800 ευρω οριο; Αμα ηταν τοσο και σε μενα θα ημουν ικανοποιημενος αλλα τα 300 ειναι λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/2/2024 στις 7:50 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

με όριο 300€ δεν μπορείς να κάνεις αγορά 600€

με οριο 300 ευρω μπορεις να κανεις αγορα μονο εως 300 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2024 στις 3:02 ΜΜ, George545 είπε

Φοιτητικη με 800 ευρω οριο; Αμα ηταν τοσο και σε μενα θα ημουν ικανοποιημενος αλλα τα 300 ειναι λιγα

Ναι, είχε εκδοθεί το 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 8:36 ΜΜ, xristoss1 είπε

Η αιτηση στην πειραιως

γινεται επισκεπτοντας τους βαρεμενους υπαλληλους τους και συμπληρωνοντας μια αιτηση καθως και τον λογο αυξησης οριου.

εγω απο 1000 μετα απο ενα χρονο συνεπειας μου το πηγανε με αιτηση μου στα 1500

κανονικη ομως πιστωτικη καρτα ...οχι φοιτητική

Από το site δεν υπάρχει δυνατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...