Προς το περιεχόμενο

Eshop.gr (ανούσια;) αύξηση στην τιμή!


kozanitis_itis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έπεσε τον Αύγουστο στα χέρια μου ένα PC, με 4GB ram. Τότε αγόρασα απευθείας μια μνήμη με 4GB από το eshop με 11.50€, τον Δεκέμβριο αγόρασα μια 2η ραμ με αύξηση κατά 0.20€+(bonus το χαράτσι που βάλανε+0.50€)δηλαδή βγήκε περίπου 12.2€.. 

Μπαίνω σήμερα να πάρω αλλά 4GB για να φτάσω τα 16gb σύνολο, και βλέπω και άλλη αύξηση και έφτασα 12.10€!(+0.5€ το χαράτσι!) 

Αυτές οι αυξήσεις σε τι οφείλονται; μου κάνει εντύπωση μια τέτοια παλιά RAM να αυξάνεται με τον καιρό... 

 

Φυσικά και μιλάμε για το ίδιο προϊόν, με τον ίδιο κωδικό.. 

Spoiler

 

 

IMG_20240223_212957.jpg

IMG_20240223_213125.jpg

IMG_20240223_213148.jpg

  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kozanitis_itis είπε

γενικά μια απορία είχα γιατι βλέπουμε αύξηση σε παλιά προϊόντα;

Το 1,7% αύξηση της δεύτερης σε σχέση με την πρώτη και 3,4% της τρίτης σε σχέση με τη δεύτερη δεν είναι και τίποτα σημαντικό. Όλη τη ζημιά που ενδεχομένως σε ρίχνει εκτός προϋπολογισμού είναι τα 50 λεπτά του χαρατσίου

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kozanitis_itis είπε

Αυτές οι αυξήσεις σε τι οφείλονται; μου κάνει εντύπωση μια τέτοια παλιά RAM να αυξάνεται με τον καιρό... 

 

Τους μηχανικους δισκους τους εχεις δει ποσο εχουν παει;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kozanitis_itis said:

Καλησπέρα σε όλους! Έπεσε τον Αύγουστο στα χέρια μου ένα PC, με 4GB ram. Τότε αγόρασα απευθείας μια μνήμη με 4GB από το eshop με 11.50€, τον Δεκέμβριο αγόρασα μια 2η ραμ με αύξηση κατά 0.20€+(bonus το χαράτσι που βάλανε+0.50€)δηλαδή βγήκε περίπου 12.2€.. 

Μπαίνω σήμερα να πάρω αλλά 4GB για να φτάσω τα 16gb σύνολο, και βλέπω και άλλη αύξηση και έφτασα 12.10€!(+0.5€ το χαράτσι!) 

Αυτές οι αυξήσεις σε τι οφείλονται; μου κάνει εντύπωση μια τέτοια παλιά RAM να αυξάνεται με τον καιρό... 

 

Φυσικά και μιλάμε για το ίδιο προϊόν, με τον ίδιο κωδικό.. 

  Reveal hidden contents

 

 

IMG_20240223_212957.jpg

IMG_20240223_213125.jpg

IMG_20240223_213148.jpg

Λέγεται πληθωρισμός.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αναφέρει ότι το σκρουτζ πρόσφατα έβαλε κόστος διαχείρισης παραγγελιών (καινούργιο φρούτο) που χρεώνει στα καταστήματα και αύξησε τις προμήθειες 7-9% σε όλες τις κατηγορίες, άρα τα καταστήματα θα μετακυλήσουν αυτά τα κόστη στους πελάτες. Επίσης και οι εταιρίες κουριερ μια φορά το χρόνο μας στέλνουν αυξήσεις  στις υπηρεσίες τους. Κι αυτό το κόστος τα eshop θα το βάλουν στις τιμές των προϊόντων γιατί μεταφορικά δεν νομίζω να συμφέρει το κατάστημα να ανεβάσει.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

Λέγεται πληθωρισμός.

https://www.trendforce.com/news/2024/01/05/news-affordable-ssds-disappearing-three-major-manufacturers-rumored-to-increase-prices-by-50/

Είναι θέμα προσφοράς & ζήτησης, άσχετα με τον πληθωρισμό. (αναφέρομαι στις καθαρές τιμές και όχι το "χαράτσι" που έβαλε το eshop)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ThomasBov said:

Τι να πουν και άλλοι που ξοδεύουν τα άντερα τους για καλές και γρήγορες μνήμες 🤣🤣🤣🤣

Καλά και εγώ αν δεν την παραγγείλω τώρα, τα άντερα μου θα δώσω μελλοντικά... 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος πως έχει αλλάξει η τιμή;  γιατί εδώ βλέπουμε τιμή προσφοράς,  

Και ναι είναι φυσιολογικό να υπάρχει διαφορά στην τιμή,  θυμάσαι άραγε τότε που είχανε καεί κάποια εργοστάσια και είχανε πάρει τα πάνω τους;

Δεν σου κάνει η τιμή, δεν αγοράζεις, έχεις ανάγκη, κάνεις την καρδιά σου πέτρα και αγοράζεις ή περιμένεις όταν θα κάνουν πάλι σχετική έκπτωση.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sdikr said:

Είσαι σίγουρος πως έχει αλλάξει η τιμή;  γιατί εδώ βλέπουμε τιμή προσφοράς,  

Και ναι είναι φυσιολογικό να υπάρχει διαφορά στην τιμή,  θυμάσαι άραγε τότε που είχανε καεί κάποια εργοστάσια και είχανε πάρει τα πάνω τους;

Δεν σου κάνει η τιμή, δεν αγοράζεις, έχεις ανάγκη, κάνεις την καρδιά σου πέτρα και αγοράζεις ή περιμένεις όταν θα κάνουν πάλι σχετική έκπτωση.

Επειδή είμαι τακτικός πελάτης του eshop αυτές οι προσφορές, που λέει την παλιά τιμή είναι πλασματικες..τις αλλάζουν οπότε θέλουνε.Επίσης έχει τύχει να κάνουν και λάθη στις τιμές, μου έχει τύχει Κυριακή βράδυ να παραγγείλω crazy Sunday's κάτι φωτιστικά με 12.99 από 18.99. Και την επόμενη μέρα που τα πρότεινα σε έναν φίλο να τα αγοράσει, έγραφε ότι τα είχε 17.99 από 24.99...Τα συμπεράσματα δικά σας.. (στο σκρουτζ τα φωτιστικά τα είχε 18€) 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, kozanitis_itis said:

Επειδή είμαι τακτικός πελάτης του eshop αυτές οι προσφορές, που λέει την παλιά τιμή είναι πλασματικες..τις αλλάζουν οπότε θέλουνε.Επίσης έχει τύχει να κάνουν και λάθη στις τιμές, μου έχει τύχει Κυριακή βράδυ να παραγγείλω crazy Sunday's κάτι φωτιστικά με 12.99 από 18.99. Και την επόμενη μέρα που τα πρότεινα σε έναν φίλο να τα αγοράσει, έγραφε ότι τα είχε 17.99 από 24.99...Τα συμπεράσματα δικά σας.. (στο σκρουτζ τα φωτιστικά τα είχε 18€) 

Απο την στιγμή λοιπόν που είναι πλασματικές τότε δεν έχει και νόημα η όποια σύγκριση με την τιμή που αγοράσαμε σε προσφορά πριν 6 μήνες με τώρα, ούτε και στο skroutz πχ έχει καθώς και εκεί  αλλάζουν οι τιμές, εκεί τουλάχιστον έχεις το ιστορικό.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

😂😂😂😂😂Επειδή  είδα τι γράφεις και σε άλλα ποστ ή είσαι πολύ τσιγκούνης ή είσαι ανήλικο, δεν εξηγείται γενικά γτ με αυτά που λες θα μας τρελάνεις εδώ πληρώνουμε του κόσμου τις αυξήσεις πχ σε λάδι τυρί στα σούπερ... Δίνουμε ένα 200αρι παραπάνω τν μήνα για ψώνια και συ κάθεσαι και ασχολείσαι με 0.50 λεπτά 

Ρε δεν πάτε καλά

😂😂😂😂😂

 

Επεξ/σία από xalaraGr
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, xalaraGr said:

 

😂😂😂😂😂Επειδή  είδα τι γράφεις και σε άλλα ποστ ή είσαι πολύ τσιγκούνης ή είσαι ανήλικο, δεν εξηγείται γενικά γτ με αυτά που λες θα μας τρελάνεις εδώ πληρώνουμε του κόσμου τις αυξήσεις πχ σε λάδι τυρί στα σούπερ... Δίνουμε ένα 200αρι παραπάνω τν μήνα για ψώνια και συ κάθεσαι και ασχολείσαι με 0.50 λεπτά 

Ρε δεν πάτε καλά

😂😂😂😂😂

 

Από τα 50λεπτα αρχίζουν να αυξάνονται όλα, και στο τέλος έφτασαν εκεί που έφτασαν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...