Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη από ram


sotirissg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Εχθές είχα μαύρη οθόνη στον υπολογιστή, δεν άναβε καθόλου, δεν έφτανε ούτε στα bios. Έβγαλα την μια ram και δούλεψε κανονικά. Το θέμα είναι ότι η "καμένη" ram δεν παίζει σε κανένα slot και η "καλή" ram δεν παίζει σε κανένα άλλο slot εκτός από το 3. Δηλαδή αν η συγκεκριμένη ram δεν είναι στο συγκεκριμένο slot, ο υπολογιστής δεν ανοίγει. Ακόμη έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και την ξαναέβαλα για επανεκκίνηση στα BIOS, άλλα δεν διορθώθηκε κάτι. Έχετε κάποια ιδέα για το τι φταίει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, sotirissg είπε

Καλημέρα. Εχθές είχα μαύρη οθόνη στον υπολογιστή, δεν άναβε καθόλου, δεν έφτανε ούτε στα bios. Έβγαλα την μια ram και δούλεψε κανονικά. Το θέμα είναι ότι η "καμένη" ram δεν παίζει σε κανένα slot και η "καλή" ram δεν παίζει σε κανένα άλλο slot εκτός από το 3. Δηλαδή αν η συγκεκριμένη ram δεν είναι στο συγκεκριμένο slot, ο υπολογιστής δεν ανοίγει. Ακόμη έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και την ξαναέβαλα για επανεκκίνηση στα BIOS, άλλα δεν διορθώθηκε κάτι. Έχετε κάποια ιδέα για το τι φταίει; 

Το slot 3 είναι αλήθεια κάπως περιεργη θέση για να παίζει μόνο του ένα DIMMακι.

Ποια Mobo έχεις? Σε ποια θέση λέει να βάλεις το πρώτο dimm από Ram?

Όταν έβγαλες την μπαταρία περίμενες καθόλου πριν την ξαναβάλεις? Έβγαλες και την παροχή και πάτησες το start να αποφορτιστουν όλοι οι πυκνωτές εντελώς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το slot 3 είναι αλήθεια κάπως περιεργη θέση για να παίζει μόνο του ένα DIMMακι.

Ποια Mobo έχεις? Σε ποια θέση λέει να βάλεις το πρώτο dimm από Ram?

Όταν έβγαλες την μπαταρία περίμενες καθόλου πριν την ξαναβάλεις? Έβγαλες και την παροχή και πάτησες το start να αποφορτιστουν όλοι οι πυκνωτές εντελώς?

 

Έχω την Gigabyte, 970A-UD3P version x.x 
Απ' ότι καταλαβαίνω στην 1,2 ή 3,4. Εγώ τις είχα στις 3,4..
Όταν την έβγαλα, πάτησα και το start  για περίπου 20 δευτερόλεπτα. Να μην ήταν αρκετά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sotirissg είπε

Καλημέρα. Εχθές είχα μαύρη οθόνη στον υπολογιστή, δεν άναβε καθόλου, δεν έφτανε ούτε στα bios. Έβγαλα την μια ram και δούλεψε κανονικά. Το θέμα είναι ότι η "καμένη" ram δεν παίζει σε κανένα slot και η "καλή" ram δεν παίζει σε κανένα άλλο slot εκτός από το 3. Δηλαδή αν η συγκεκριμένη ram δεν είναι στο συγκεκριμένο slot, ο υπολογιστής δεν ανοίγει. Ακόμη έβγαλα την μπαταρία από την μητρική και την ξαναέβαλα για επανεκκίνηση στα BIOS, άλλα δεν διορθώθηκε κάτι.

'Υπουλη βλάβη η συγκεκριμμένη. Ειδικά αν υποθέσουμε ότι το clear cmos έχει ολοκληρωθεί επιτυχημένα ή/και το σύστημα εμφανίζει τη συμπεριφορά που περιγράφεις με το XMP off/disabled στο BIOS.

6 ώρες πριν, sotirissg είπε

Έχετε κάποια ιδέα για το τι φταίει; 

Windows είναι το λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sotirissg είπε

Έχω την Gigabyte, 970A-UD3P version x.x 
Απ' ότι καταλαβαίνω στην 1,2 ή 3,4. Εγώ τις είχα στις 3,4..
Όταν την έβγαλα, πάτησα και το start  για περίπου 20 δευτερόλεπτα. Να μην ήταν αρκετά;

 

Για να ειμαστε σίγουροι

1) Εβγαλες από την πρίζα το τροφοδοτικό.

2) πάτησες το start

3) Κουνήθηκαν λίγο οι ανεμιστήρες και τέλος.

4) Έβγαλες την μπαταρία.

5) Πάτησες το strart πάλι. Περίμενε και μερικά λεπτά.

6) Ξαναβάλες την μπαταρία (για καλό και για κακό βάλε μια νέα)

7) Έβαλες την μνήμη σου σε νέα θέση.

8.) Εναλες το PC στην πρίζα

9) Πάτησες το start.

Σωστά?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

'Υπουλη βλάβη η συγκεκριμμένη. Ειδικά αν υποθέσουμε ότι το clear cmos έχει ολοκληρωθεί επιτυχημένα ή/και το σύστημα εμφανίζει τη συμπεριφορά που περιγράφεις με το XMP off/disabled στο BIOS.

Windows είναι το λειτουργικό;

Ναι, Windows. 

18 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για να ειμαστε σίγουροι

1) Εβγαλες από την πρίζα το τροφοδοτικό.

2) Έβγαλες την μπαταρία.

3) Πάτησες το strart.

4) Κουνήθηκαν λίγο οι ανεμιστήρες και τέλος.

5) Ξαναβάλες την μπαταρία (για καλό και για κακό βάλε μια νέα)

6) Έβαλες την μνήμη σου σε νέα θέση.

7) Έβαλες το PC στην πρίζα

😎 Πάτησες το start.

Σωστά?

Θα τα ξανακάνω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι ακριβώς όπως τα λες, για να είμαστε σίγουροι. 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sotirissg είπε

Ναι, Windows. 

Θα τα ξανακάνω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι ακριβώς όπως τα λες, για να είμαστε σίγουροι. 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά! 

Για να είσαι 100% σίγουρος να μην κάψεις τίποτε:

*** αφού βγάλεις την πρίζα πάτα το start κάνα δυο φορές ώστε να αοοφορτιστουν οι πυκνωτές πριν να βάλεις οποιοδήποτε χέρι στο PC.

Standard διαδικασία για τα πάντα.

Επρεπε να το έχω αναφέρει (έγινε edit).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sotirissg είπε

Ναι, Windows. 

Με τη μία μόνο μνήμη κατάφερε να μπεις σε ασφαλή λειτουργία (safe mode) τότε και ρύθμισε να εκκινήσει σε safe mode και τις επόμενες φορές. Δες και αυτόν τον οδηγό αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα να μπαίνεις safe mode:

https://www.minitool.com/data-recovery/how-to-start-windows-10-in-safe-mode-009.html

 

Κάνε τερματισμό και δοκίμασε να δεις αν τα προβλήματα με τις μνήμες σταματάνε. Αν δηλαδή δουλεύουν και οι δύο μνήμες μαζί όπως τις είχες πριν ξεκινήσει το πρόβλημα στις εξής περιπτώσεις:

 

α.) Επανεκκίνηση   (2 φορές)

β.) Απλή-κανονική εκκίνηση μετά από τερματισμό   (4 φορές)

γ.) Εκκίνηση μετά από εκφόρτιση, εξομείωση διακοπής ρεύματος. (Η εκφόρτιση γίνεται προσπαθώντας να ανάψουμε το κομπιούτερ έχοντας σβηστό το διακόπτη του τροφοδοτικού.)    (2 φορές)

 

Μπαίνεις σε safe mode πάντα, όχι κανονικής λειτουργίας windows. Αν το σύστημα ξεκινήσει σωστά όλες τις φορές, υπάρχει πρόβλημα με κάποιον driver.

Αν δεν ξεκινήσει σωστά σε κάποιο από τα παραπάνω τεστ, υπάρχει χαλασμένο ή ασύμβατο εξάρτημα. Γράψε μας ποιο τεστ αποτυγχάνει και πόσες φορές να δούμε πως μπορούμε να το εντοπίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2024 στις 5:10 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Για να είσαι 100% σίγουρος να μην κάψεις τίποτε:

*** αφού βγάλεις την πρίζα πάτα το start κάνα δυο φορές ώστε να αοοφορτιστουν οι πυκνωτές πριν να βάλεις οποιοδήποτε χέρι στο PC.

Standard διαδικασία για τα πάντα.

Επρεπε να το έχω αναφέρει (έγινε edit).

Έκανα reset με όλα τα βήματα ακριβώς κάτω μετά έβαλα την δεύτερη μνήμη όπως ήταν, δεν διορθώθηκε κάτι, ξεκινάει πάλι με την μια... 😕

Στις 25/2/2024 στις 5:29 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Με τη μία μόνο μνήμη κατάφερε να μπεις σε ασφαλή λειτουργία (safe mode) τότε και ρύθμισε να εκκινήσει σε safe mode και τις επόμενες φορές. Δες και αυτόν τον οδηγό αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα να μπαίνεις safe mode:

https://www.minitool.com/data-recovery/how-to-start-windows-10-in-safe-mode-009.html

 

Κάνε τερματισμό και δοκίμασε να δεις αν τα προβλήματα με τις μνήμες σταματάνε. Αν δηλαδή δουλεύουν και οι δύο μνήμες μαζί όπως τις είχες πριν ξεκινήσει το πρόβλημα στις εξής περιπτώσεις:

 

α.) Επανεκκίνηση   (2 φορές)

β.) Απλή-κανονική εκκίνηση μετά από τερματισμό   (4 φορές)

γ.) Εκκίνηση μετά από εκφόρτιση, εξομείωση διακοπής ρεύματος. (Η εκφόρτιση γίνεται προσπαθώντας να ανάψουμε το κομπιούτερ έχοντας σβηστό το διακόπτη του τροφοδοτικού.)    (2 φορές)

 

Μπαίνεις σε safe mode πάντα, όχι κανονικής λειτουργίας windows. Αν το σύστημα ξεκινήσει σωστά όλες τις φορές, υπάρχει πρόβλημα με κάποιον driver.

Αν δεν ξεκινήσει σωστά σε κάποιο από τα παραπάνω τεστ, υπάρχει χαλασμένο ή ασύμβατο εξάρτημα. Γράψε μας ποιο τεστ αποτυγχάνει και πόσες φορές να δούμε πως μπορούμε να το εντοπίσουμε.

Δεν έχω καταφέρει, ενώ είμαι σε ασφαλή λειτουργία, να βρω την ρύθμιση για να ξεκινάει και τις επόμενες φορές σε ασφαλή... ώστε να κάνω τα τεστ που μου είπατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sotirissg είπε

Έκανα reset με όλα τα βήματα ακριβώς κάτω μετά έβαλα την δεύτερη μνήμη όπως ήταν, δεν διορθώθηκε κάτι, ξεκινάει πάλι με την μια... 😕

Δεν έχω καταφέρει, ενώ είμαι σε ασφαλή λειτουργία, να βρω την ρύθμιση για να ξεκινάει και τις επόμενες φορές σε ασφαλή... ώστε να κάνω τα τεστ που μου είπατε.

Η μία μνήμη λειτουργεί τελικά σε α τα slots ή μόνο στο ένα όπως στην αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sotirissg είπε

Έκανα reset με όλα τα βήματα ακριβώς κάτω μετά έβαλα την δεύτερη μνήμη όπως ήταν, δεν διορθώθηκε κάτι, ξεκινάει πάλι με την μια... 😕

Δεν έχω καταφέρει, ενώ είμαι σε ασφαλή λειτουργία, να βρω την ρύθμιση για να ξεκινάει και τις επόμενες φορές σε ασφαλή... ώστε να κάνω τα τεστ που μου είπατε.

Δοκίμασε με το δεύτερο τρόπο του οδηγού που έδωσα ως σύνδεσμο χτες. Δηλαδή:

α.) Αφού ανοιξεις τη σημαία των windows, πλητρολογείς msconfig και πατάς το πλήκτρο enter.

β.) Στο παράθυρο που ανοίγει,

how-to-start-windows-10-in-safe-mode-4.p

πας στη δεύτερη καρτέλα (boot=εκκίνηση) και τικάρεις safe boot = ασφαλή εκκίνηση.

γ.) Apply/εφαρμογή και OK.

Αυτά τα ολίγα θα πρέπει να είναι αρκετά για μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία συνέχεια μέχρι να το ξανααλλάξουμε.

 

Μου έχει τύχει όμως κάποιες φορές να πρέπει μετά τα παραπάνω να χρειάζεται να κάνω επιπλέον και τον τρίτο τρόπο του οδηγού μία φορά, δηλαδή κρατώντας το πλήκτρο shift να επιλέξω επανεκκίνηση:

how-to-start-windows-10-in-safe-mode-5.j

ή μπορεί να βοηθάει να ξεμπαγκάρει, το να τικάρεις και το make all boot settings permanent στο προηγούμενο παράθυρο του msconfig κάτω δεξιά:

how-to-start-windows-10-in-safe-mode-4.p

πριν πατήσεις apply και OK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Η μία μνήμη λειτουργεί τελικά σε α τα slots ή μόνο στο ένα όπως στην αρχή?

Όπως στην αρχή, οι θύρες στην μητρική είναι εναλλάξ 1,3,2,4. Οι ram ήταν στην 3 - 4. Την έχω δοκιμάσει και στην 1 και δεν λειτούργησε. 

24 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Δοκίμασε με το δεύτερο τρόπο του οδηγού που έδωσα ως σύνδεσμο χτες. Δηλαδή:

α.) Αφού ανοιξεις τη σημαία των windows, πλητρολογείς msconfig και πατάς το πλήκτρο enter.

β.) Στο παράθυρο που ανοίγει,

how-to-start-windows-10-in-safe-mode-4.p

πας στη δεύτερη καρτέλα (boot=εκκίνηση) και τικάρεις safe boot = ασφαλή εκκίνηση.

γ.) Apply/εφαρμογή και OK.

Αυτά τα ολίγα θα πρέπει να είναι αρκετά για μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία συνέχεια μέχρι να το ξανααλλάξουμε.

 

Μου έχει τύχει όμως κάποιες φορές να πρέπει μετά τα παραπάνω να χρειάζεται να κάνω επιπλέον και τον τρίτο τρόπο του οδηγού μία φορά, δηλαδή κρατώντας το πλήκτρο shift να επιλέξω επανεκκίνηση:

how-to-start-windows-10-in-safe-mode-5.j

ή μπορεί να βοηθάει να ξεμπαγκάρει, το να τικάρεις και το make all boot settings permanent στο προηγούμενο παράθυρο του msconfig κάτω δεξιά:

how-to-start-windows-10-in-safe-mode-4.p

πριν πατήσεις apply και OK.

Όπως τις είχα δεν ξεκινάει ούτε σε safe mode τελικά. Θα δοκιμάσω μεθαύριο που θα έχω κάτι παλιές 2 άρες, να δω αν παίζουν αυτές, οπότε σκέφτομαι, αν λειτουργήσει έτσι, ότι θα είναι στην μια ram το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sotirissg είπε

Όπως τις είχα δεν ξεκινάει ούτε σε safe mode τελικά.

Τζίφος. Επομένως δεν ήταν θέμα driver και υπάρχει βλάβη ή ασυμβατότητα.

13 λεπτά πριν, sotirissg είπε

Θα δοκιμάσω μεθαύριο που θα έχω κάτι παλιές 2 άρες, να δω αν παίζουν αυτές, οπότε σκέφτομαι, αν λειτουργήσει έτσι, ότι θα είναι στην μια ram το πρόβλημα

E, όπως το λες η μνήμη θα είναι τότε πιθανότατα και αυτό σου εύχομαι κι όλας γιατί όποια άλλη βλάβη θα κόστιζε ακριβότερα. Πολύ καλή ιδέα το να δοκιμάσεις άλλο ζευγάρι και πολύ λογικό επόμενο βήμα.

Ενώ θα περιμένουμε αποτελέσματα με τις δυάρες μνήμες, είχες κάνει κάποια αλλαγή το τελευταίο διάστημα, όπως αλλαγή κάρτας γραφικών ή αλλαγή πάστας στον επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι, ευχαριστώ πολύ! 

Πριν 6-7 μήνες κάρτα γραφικών. Έχει δουλέψει πολλές ώρες από τότε βέβαια. Και το pc γενικά, δουλεύει χρόνια, δεν το είχα εγώ μέχρι προσφάτως. Έχει χιλιόμετρα δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotirissg είπε

Πριν 6-7 μήνες κάρτα γραφικών.

Είναι πολύς καιρός, δε θα σχετίζεται η κάρτα. Ούτε τα κλασσικά σημάδια προβλημάτων τροφοδοσίας βλέπω. Να αποκλειστούν τελείως μα τελείως δε γίνεται είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες και νομίζω πρέπει να δεις πρώτα τη μνήμη σαν πρώτη πιθανότητα, όπως το είπες.

Δεύτερη περίπτωση να μην πατάει καλά ο επεξεργαστής λόγω ΑΜ3/ΑM3+. Του πιο ανύπαρκτου socket όλων εποχών, ισοβαθμία με ΑΜ2. Επεξεργαστής που δεν πατάει σωστά έχει την ικανότητα να προκαλέσει το ένα κανάλι του imc και της μνήμης να μη δουλεύει καθόλου. Αν βαρεθείς να περιμένεις τις μνήμες για δοκιμή και ασχοληθείς με αυτό πρώτα εσύ ή κάποιος φίλος σου, ενδείκνυται να έχεις ζεστάνει καλά τον επεξεργαστή με benchmark για κανά τέταρτο. Διαφορετικά η πάστα συχνά όταν δεν έχει ζεσταθεί καλά βεντουζώνει τον επεξεργαστή με την ψύκτρα και σηκώνεται το μάνταλο της πλάκας μόνο του. Με αποτέλεσμα ζαβωμένα πινάκια και άγχος. Παρόλο που τα πινάκια ισώνουν συνήθως πανεύκολα, δε θες άλλες εκπλήξεις και άγνωστες μεταβλητές μέχρι να βρεις τη βλάβη που έχεις τώρα. Μετά ελέγχεις το socket μην έχει πάρει πάστα μέσα στις τρύπες (καθαρίζεις με oiνόπνευμα+οδοντόβουρτσα aν υπάρχει υποψία) και ξανατοποθετείς μετά προσεκτικά πρώτα τον επεξεργαστή, μετά πάστα και τέλος την ψύκτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...