Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη από ram


sotirissg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως φίλος του Σωτήρη και προηγούμενος ιδιοκτήτης του υπολογιστή του, θέλω να μεταφέρω ότι σας ευγνωμονεί για την υποστήριξη, δυστυχώς κι εγώ είμαι μακριά και δεν μπορώ να τον βοηθήσω σε πολλά. Σας ευχαριστούμε πολύ και οι δύο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως, ευχαριστώ παααααααρα πολύ για το ενδιαφέρον και για τις απαντήσεις σας. Κι ο Σπύρος σας ευχαριστεί πιο πολύ γιατι γλύτωσε πολύ πρήξιμο και τηλέφωνο 😋

Επεξ/σία από sotirissg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Είναι πολύς καιρός, δε θα σχετίζεται η κάρτα. Ούτε τα κλασσικά σημάδια προβλημάτων τροφοδοσίας βλέπω. Να αποκλειστούν τελείως μα τελείως δε γίνεται είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες και νομίζω πρέπει να δεις πρώτα τη μνήμη σαν πρώτη πιθανότητα, όπως το είπες.

Δεύτερη περίπτωση να μην πατάει καλά ο επεξεργαστής λόγω ΑΜ3/ΑM3+. Του πιο ανύπαρκτου socket όλων εποχών, ισοβαθμία με ΑΜ2. Επεξεργαστής που δεν πατάει σωστά έχει την ικανότητα να προκαλέσει το ένα κανάλι του imc και της μνήμης να μη δουλεύει καθόλου. Αν βαρεθείς να περιμένεις τις μνήμες για δοκιμή και ασχοληθείς με αυτό πρώτα εσύ ή κάποιος φίλος σου, ενδείκνυται να έχεις ζεστάνει καλά τον επεξεργαστή με benchmark για κανά τέταρτο. Διαφορετικά η πάστα συχνά όταν δεν έχει ζεσταθεί καλά βεντουζώνει τον επεξεργαστή με την ψύκτρα και σηκώνεται το μάνταλο της πλάκας μόνο του. Με αποτέλεσμα ζαβωμένα πινάκια και άγχος. Παρόλο που τα πινάκια ισώνουν συνήθως πανεύκολα, δε θες άλλες εκπλήξεις και άγνωστες μεταβλητές μέχρι να βρεις τη βλάβη που έχεις τώρα. Μετά ελέγχεις το socket μην έχει πάρει πάστα μέσα στις τρύπες (καθαρίζεις με oiνόπνευμα+οδοντόβουρτσα aν υπάρχει υποψία) και ξανατοποθετείς μετά προσεκτικά πρώτα τον επεξεργαστή, μετά πάστα και τέλος την ψύκτρα.

Μιας και γνωρίζεις πολλά ως ειδικός η απορία μου είναι γιατί δεν παίζει η καλή RAM σε άλλο slot εκτός από ένα. ΟΚ. Τα έπαιξε το ένα DIMM, συμβαίνει, αλλά τι παίχτηκε με τα slots?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Τα νέα για το θέμα είναι οτι έβαλα μία δεύτερη των 2gb που βρήκα και έπαιξε κανονικά, μαζί με την "καλή" που είχα πάνω. Στα slots 3-4.
Στα slots 1-2 δεν έπαιξαν. Τι να πώ. Θα ξανακάνω δοκιμή μόλις πάρω τις καινούργιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...