Προς το περιεχόμενο

Οπτικό δίσκο χωρητικότητας 1,6 petabits παρουσίασαν ερευνητές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, Getta Robo said:

Επειδη εκανα μια μικρη ερευνα πριν λιγο καιρο, παραγονται ακομα. Οι περισσοτερες "μεγαλες" εταιρειες τα εχουν σταματησει, αλλα μικρομεσαιες και ελαχιστα μοντελα απο μεγαλυτερες, υφιστανται στην αγορα. Εισαγουν καποια και στην Ελλαδα

Το ξέρω ότι υπάρχουν άλλα πανε προς κατάργηση και λογικό.

Ακόμα έχω κλειστές πακέτα 10δες δισκέτες 3.25 όπως μου έμειναν κλειστά dvd r

Αναβαθμισα ένα pc μουντό κουτί και λοιπα επειδή έχω bluray recorder πηρα μια εξωτερική θήκη για να μην το "πετάξω "

Σίγουρα και τα καλά καινούρια άνετα χωράγανε 1 θήκη.

Εδώ καλά καλά δεν χωράνε 3.5 δισκοι hdd σιγά σιγά

3 hours ago, svartevarg said:

ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης είναι αργές για μεγάλο όγκο δεδομένων.

Λογικά θα ανέβουν και αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να δούμε τέτοιες τεχνολογίες στον απλό χρήστη δύσκολα το βλέπω. 

Όσα χρόνια και να περάσουν οι οπτικοί δίσκοι θα είναι το πιο αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης για προσωπικά δεδομένα και κρατάνε χρόνια χωρίς να πάθουν τίποτα.

Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τους οπτικούς δίσκους το πρωτο CD-R μου Matsushita τότε εποχής έγραφα άπειρα δισκάκια CD-ROM που ακόμα και τώρα μετά από χρόνια τα διαβάζει.

Τώρα καίω δίσκους 200GB  BLU-RAY για backup προσωπικών δεδομένων της RITEK με διάρκεια αντοχής πάνω από 100 χρόνια, δυσεύρετους μεν αλλά ευτυχώς ακόμα βρίσκω!!

Επίσης να διευκρινίσω τα 4 στρώματα λέϊζερ που μπορούν να γραφούν σε Blu-ray με μέγιστη αποθήκευση δεδομένων 128GB μόνο η Sony έχει βγάλει τέτοιο δισκάκι! οπότε σε έναν δίσκο double side έχουμε 256GB! Double Side 4ρων στρώσεων δεν υπάρχει στην αγορά η μέγιστη χωρητικότητα που κυκλοφορεί σε δισκάκι είναι 200GB από 3 στρώσεις λέϊζερ στην κάθε πλευρά.

Screenshot_20240226_055521_Gallery.jpg

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στρέφοντας το βλέμμα πέρα από την αναπαραγωγή περιεχομένου, αναδύεται η προοπτική οι δίσκοι petabit να επιτρέψουν σε άτομα ή οικογένειες να αποκτήσουν ιδιωτικά κέντρα δεδομένων, αποθηκεύοντας όλες τις σημαντικές πληροφορίες τους σε ένα σημείο στο σπίτι, αντί να μοιράζονται σε διάφορους υπολογιστές και διακομιστές cloud.

Think About It GIF by Identity

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη χρησιμότητα που βρίσκω είναι να έχω σε ένα DVD μαζεμένα όλα τα επεισόδια των x-files κάποιες σειρές που βλέπω και ναι ρε και τις τσόντες (όπως θα έλεγε ο Κυριτσης) 

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα για την προώθηση της ψηφιακής αποθήκευσης δεδομένων δεν έλυσε το πρόβλημα και επανέρχονται τα φυσικά μέσα. Αποδεικνύεται ότι σαν τα δισκάκια δεν υπάρχει τίποτα άλλο παρόλο που είχαν μειωμένη χωρητικότητα και μειωμένη ανθεκτικότητα. Η αποθήκευση δεδομένων σε ψηφιακά μέσα έχει τα προβλήματα της παρόλο που έλυσε το πρόβλημα του χώρου. Το επόμενο βήμα είναι να βγουν στην αγορά οι συσκευές που να τα υποστηρίζουν και μην ξεφεύγουν σε τιμή ώστε να είναι προσιτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dennis077 είπε

Η ιδέα για την προώθηση της ψηφιακής αποθήκευσης δεδομένων δεν έλυσε το πρόβλημα και επανέρχονται τα φυσικά μέσα. Αποδεικνύεται ότι σαν τα δισκάκια δεν υπάρχει τίποτα άλλο παρόλο που είχαν μειωμένη χωρητικότητα και μειωμένη ανθεκτικότητα. Η αποθήκευση δεδομένων σε ψηφιακά μέσα έχει τα προβλήματα της παρόλο που έλυσε το πρόβλημα του χώρου. Το επόμενο βήμα είναι να βγουν στην αγορά οι συσκευές που να τα υποστηρίζουν και μην ξεφεύγουν σε τιμή ώστε να είναι προσιτές. 

Δεν έχεις άδικο αλλά όπως βλέπεις δεν περπάτησε. Όταν βγήκαν τα BD-R, και ενώ ήταν μεγάλο άλμα σε σχέση με τα DVD-R, είχαμε πλέον 25GB αντί για 4,7 (στις πιό συνηθισμένες εκδόσεις μιλάω γιατί υπήρχαν και dual layer κλπ), η αποδοχή της αγοράς ήταν τόσο χλιαρή που δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν προσιτά, να πέσουν οι τιμές κλπ. Πλέον, όλοι τα έχουν παρατήσει, μονάδες ανάγνωσης/εγγραφής δεν παράγονται και είναι σχεδόν αδύνατο να ξαναβρεθεί market share.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς όμως δεν αναφέρει την ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης και μου φαίνεται σαν να το ξεχνάνε μερικοί αυτό. 

Επιπρόσθετα τι κόστος θα έχει ο κάθε δίσκος, και ποιες οι πιθανότητες να καεί ένας δίσκος. 

Γιατί ωραία τα λέμε, ναι θυμόμαστε μαγικές εμπειρίες με τις κόπιες ΑΛΛΑ αφτα τα έχουμε ξεχάσει φαίνεται 

Θυμάμαι πως υπήρχαν στιγμές που περίμενα παρά πολύ για να γράψω ένα δίσκο, και είχα επίσης και combos όπως DVD ROM και DVD Writer για να κάνω κόπιες  on the fly. 

Και σε πολλές περιπτώσεις δημιουργούσα και ISO images. 

Ωραίες οι εποχές των PSX, PS2, XBOX, XBOX 360 ή τα Custom Audio CDs και mp3s.

Ας μην γελιομαστε, τους δίσκους από εκεί τους μάθαμε οι περισσότεροι, σπανίζαν οι άνθρωποι που τα χρησιμοποιούσαν για προσωπικούς και επαγγελματικούς λόγους. 

Πέρα από τις ταχύτητες, θαρρώ πως μπορεί να δημιουργηθεί και καμία τεχνολογία ανάλογη των HDDs που να μπορεί να χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη τεχνολογία για αποθήκευση δεδομένων read/write μιας και δεν βλέπω τρομερή ανάπτυξη στους σκληρούς δίσκους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, kinitos said:

Το ξέρω ότι υπάρχουν άλλα πανε προς κατάργηση και λογικό.

Ακόμα έχω κλειστές πακέτα 10δες δισκέτες 3.25 όπως μου έμειναν κλειστά dvd r

Αναβαθμισα ένα pc μουντό κουτί και λοιπα επειδή έχω bluray recorder πηρα μια εξωτερική θήκη για να μην το "πετάξω "

Σίγουρα και τα καλά καινούρια άνετα χωράγανε 1 θήκη.

Εδώ καλά καλά δεν χωράνε 3.5 δισκοι hdd σιγά σιγά

Οντως αφου εχουν μειωθει τοσο πολυ, το πιθανοτερο ειναι πως μαλλον θα καταργηθουν.

Πως και αγορασες ομως κουτι διχως εξωτερικο 5.25; Ξαναεβλεπα χθες την διαθεσιμοτητα και υπαρχουν επισης στο εμποριο στην Ελλαδα και με 3 θεσεις.

Το θετικο παντως ειναι οτι υπαρχουν επισης εδω και χρονια ανεξαρτητοι δημιουργοι οπου εχουν ανεβασει σχεδια προς εκτυπωση / δημιουργια μεσω CNC.

Οποτε υπαρχουν και θα υπαρχουν λυσεις.

7 hours ago, BeSt_ said:

Όσα χρόνια και να περάσουν οι οπτικοί δίσκοι θα είναι το πιο αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης για προσωπικά δεδομένα και κρατάνε χρόνια χωρίς να πάθουν τίποτα.

Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τους οπτικούς δίσκους το πρωτο CD-R μου Matsushita τότε εποχής έγραφα άπειρα δισκάκια CD-ROM που ακόμα και τώρα μετά από χρόνια τα διαβάζει.

Ασχολουμαι με την ψηφιακη διατηρηση και διασωση, και η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Οντως ενα μεσο CD/DVD ειναι θεωρητικα ασφαλεστερο απο ενα εξισου παλιο σκληρο δισκο.

Ωστοσο, εχουν και αυτα ζητηματα, με το σοβαροτερο το disc rot
https://en.wikipedia.org/wiki/Disc_rot

γιαυτο και θα πρεπει να "ανανεωνουμε" και τους οπτικους δισκους, ωστε να αποφυγουμε δυσαρεστες εκπληξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Getta Robo είπε

 

Ασχολουμαι με την ψηφιακη διατηρηση και διασωση, και η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Οντως ενα μεσο CD/DVD ειναι θεωρητικα ασφαλεστερο απο ενα εξισου παλιο σκληρο δισκο.

Ωστοσο, εχουν και αυτα ζητηματα, με το σοβαροτερο το disc rot
https://en.wikipedia.org/wiki/Disc_rot

γιαυτο και θα πρεπει να "ανανεωνουμε" και τους οπτικους δισκους, ωστε να αποφυγουμε δυσαρεστες εκπληξεις.

Δεν αντιλέγω ότι ασχολείσαι φίλε μου καλή η θεωρία απλά θα πω ένα πράμα.

ότι δισκάκια εχω CD-ROM από τα πρώτα σε κυκλοφορία (650MB) μιλάμε για 20 χρόνια + ακόμα τα διαβάζει. Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες στην αγορά και κάποια έβγαζαν σφάλματα ακόμα και στην εγγραφή.

Συγκεκριμένα δούλευα TAIYO YUDEN τα χρυσά  και  MITSUI δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πόσο μάλλον με τα Blu-Ray που είναι πιο σύγχρονο μέσο που υπόσχονται οι σοβαρές εταιρίες όπως Sony και Ritek 100χρόνια με σωστή αποθήκευση.

Μην μιλήσω για την τεχνολογία M-Disc σε συνεργασία Verbatim και Ritek που υπόσχονται 1000 χρόνια.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/M-DISC

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BeSt_ said:

Δεν αντιλέγω ότι ασχολείσαι φίλε μου καλή η θεωρία απλά θα πω ένα πράμα.

ότι δισκάκια εχω CD-ROM από τα πρώτα σε κυκλοφορία (650MB) μιλάμε για 20 χρόνια + ακόμα τα διαβάζει. Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες στην αγορά και κάποια έβγαζαν σφάλματα ακόμα και στην εγγραφή.

Συγκεκριμένα δούλευα TAIYO YUDEN τα χρυσά δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πόσο μάλλον με τα Blu-Ray που είναι πιο σύγχρονο μέσο που υπόσχονται οι σοβαρές εταιρίες όπως Sony και Ritek 100χρόνια με σωστή αποθήκευση.

Μην μιλήσω για την τεχνολογία M-Disc σε συνεργασία Verbatim και Ritek που υπόσχονται 1000 χρόνια.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/M-DISC

Μιλαω βαση εμπειριας, και προσωπικης, αφου συνεισφερω για τις ομαδες redump και no-intro, και απο το φιλικο κυκλο μου.

Το μεγαλυτερο προβλημα υπαρχει σε παλαιοτερες παραγωγες, κυριως του 80 αφου ειχαν διαφορετικα προτυπα κατασκευης των δισκων.

Εχω επισης πολυ παλια δισκακια, απο τα παλαιοτερα πχ το Phantom of the Opera του 87 και λειτουργει αψογα ως σημερα.

Αυτο δυστηχως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και το προβλημα. Ειδικα οταν δεν υπαρχει καταλληλη φυλλαξη, οπως να μην εκτιθενται σε UV, υγρασια και υψηλες θερμοκρασιες.

Εχω διαβασει επισης τις υποσχεσεις για την ανθεκτικοτητα των bluray, ειναι ακομα νωρις και ο χρονος θα δειξει. Υπαρχουν φυσικα και παραδειγματα disc rot για τους παραπανω λογους και σε αυτα. Θυμησου επισης οτι μας λεγανε καποτε οτι τα CD αντεχουν 70-100 χρονια οπου δεν ισχυει.

γιαυτο και χρειαζεται το να ανανεωνονται, ειτε με νεα αντιγραφα ειτε με ψηφιοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...