Προς το περιεχόμενο

Οπτικό δίσκο χωρητικότητας 1,6 petabits παρουσίασαν ερευνητές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Σε enterprise κατηγορία θα βγουν αρχικά, και ύστερα εμπορικά.

Αν και ένα hot-swap hdd tray στο tower μου φαντάζει ποιο πρακτικό (για SSD/HDD) 😁

ναι αλλά δεν έχει λογική αναλώσιμου για να τον χαρίζεις π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά τι μπέρδεμα τίτλος είναι αυτός? Από που και ως που μετρήσαμε ποτέ την χωρητικότητα storage σε bit? λολ... έλιωσα όταν διάβασα τον τίτλο... λέω καλά... 100 tbytes μόνο? πως γίνεται αυτό... se byte μετράμε παιδιά την χωρητικότητα.. πρώτη φορά βλέπω να μετράμε σε bit... γράψτε 10πλάσια χωρητικότητα δίσκος από τους σημερινούς για να ξέρουμε τι μας γίνεται... η κατευθείαν 200tb... ήδη υπάρχει στο σκρουτζ 20tb δίσκος... 200tb είναι η εφεύρεση ...είναι οκ... ναι είναι σοβαρό αλλά όπως διάβασα τον τίτλο λέω αμάν τι κάνανε πάλι.. :P

 

βλακεία είπα και εγώ.. ο μεγαλύτερος αυτή τη στιγμή είναι 30tb... seagate exos... οπότε 6,5 φορές μεγαλύτερος της εφεύρεσης.. δεν είναι και τόσο τρομακτικό :D

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Μακάρι να δούμε τέτοιες τεχνολογίες στον απλό χρήστη δύσκολα το βλέπω. 

Όσα χρόνια και να περάσουν οι οπτικοί δίσκοι θα είναι το πιο αξιόπιστο μέσο αποθήκευσης για προσωπικά δεδομένα και κρατάνε χρόνια χωρίς να πάθουν τίποτα.

Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τους οπτικούς δίσκους το πρωτο CD-R μου Matsushita τότε εποχής έγραφα άπειρα δισκάκια CD-ROM που ακόμα και τώρα μετά από χρόνια τα διαβάζει.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες για τους recordable δίσκους, το έχεις ελέγξει πρόσφατα αυτό το CD-R της Matsushita; Εννοώ απ'άκρη σ'άκρη με πλήρη αντιγραφή ή με το Nero DiscSpeed, όχι μόνο αν το βλέπει. Η οργανική βαφή που έχουν οι recordable δίσκοι έχει το μεγάλο μειονέκτημα ότι... είναι οργανική, και άρα έχει θέματα degradation (photodegradation και biodegradation), εκτός και αν μιλάμε για τα δισκάκια M-DISC (τα οποία θα χρησιμοποιούσα για backup, αλλά δεν βγαίνουν σε CD-R οπότε για χρήση ως CD-R αποκλείονται). Τα απλά recordable απ'ότι διαβάζω διαρκούν 10 χρόνια.

Μακάρι να ισχύει, έχω γράψει κάτι Taiyo Yuden ξεχασμένα από το 2004 στο σπίτι των γωνιών (VHS captures) και όλο λέω να τα περάσω και ποτέ δεν το κάνω γιατί όλο και κάτι τυχαίνει όταν κατεβαίνω.

13 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Τώρα καίω δίσκους 200GB  BLU-RAY για backup προσωπικών δεδομένων της RITEK με διάρκεια αντοχής πάνω από 100 χρόνια, δυσεύρετους μεν αλλά ευτυχώς ακόμα βρίσκω!!

Επίσης να διευκρινίσω τα 4 στρώματα λέϊζερ που μπορούν να γραφούν σε Blu-ray με μέγιστη αποθήκευση δεδομένων 128GB μόνο η Sony έχει βγάλει τέτοιο δισκάκι! οπότε σε έναν δίσκο double side έχουμε 256GB! Double Side 4ρων στρώσεων δεν υπάρχει στην αγορά η μέγιστη χωρητικότητα που κυκλοφορεί σε δισκάκι είναι 200GB από 3 στρώσεις λέϊζερ στην κάθε πλευρά.

Ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα του double-sided. Δεν είναι ομοιογενής χωρητικότητα (δηλαδή ένα filesystem), είναι στην ουσία δυο δίσκοι κολλημένοι back-to-back, και έχεις ένα δισκακι που έχει επιφάνεια εγγραφής και από τις δυο μεριές και δεν ξέρεις από που να το πιάσεις χωρίς να το γεμίσεις δαχτυλιές. Πάρε μια θήκη DVD που παίρνει δυο δισκάκια και από άποψη χώρου είναι παρόμοιο.

ΥΓ: Ακόμα θυμάμαι εποχές 2005 που είδα στο κομπιουτεράδικο της γειτονιάς προς πώληση την υπερτεχνολογία με όνομα DVD+R DL, που επιτέλους σου επέτρεψε να πάρεις "backup" εμπορικά DVD-Video χωρίς να χρειάζεται να χωρίζεις σε δυο δίσκους με διάφορα προγράμματα, 7.96GiB πραγματικά σε ένα δισκάκι, όχι κόλπα του μάρκετινγκ τύπου double-sided. Δυστυχώς όμως το DVD RW DL δεν ήρθε ποτέ, από κανένα camp (+R/-R).

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kurkosdr Θα ξαναπώ μια ακόμα φορά ότι οπτικό δίσκο είχα από το 1998 και μετά από CD-ROM, Verbatim DVD+R DL, Sony Blu-Ray 128GB QL XL έως και τα τελευταία Blu-Ray 200GB Double Sided της Ritek δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με εγγραφή - ανάγνωση. Πάντα είχα καυστήρες Pioneer!!

Τα μόνα CD-ROM που είχα θέμα είναι μια προβληματική παρτίδα TRAXDATA που είχα αγοράσει που βγήκε όλη σκάρτη.

Έκτοτε κοιτούσα πάντα να παίρνω ποιοτικούς κενούς δίσκους όπως και να κάνω σωστή αποθήκευση σε κλειστά συρτάρια με τις θήκες τούς ότι οπτικό δίσκο έχω τον διαβάζει ακόμα και τώρα.

Έγραψα 20 χρόνια + αλλά έχω δισκάκια ακόμα πιο παλιά στην συλλογή μου έκανα λάθος.

και κάτι τελευταίο την αξιοπιστία της Sony και της  Verbatim με το εργοστάσιο της Ritek για τα 100 χρόνια  που διαφημίζουν νομίζω δεν αμφισβητείτε εύκολα το πιστεύω με σωστή αποθήκευση σίγουρα θα κρατάνε άλλωστε αυτές οι 2 εταιρίες ξεκίνησαν τους οπτικούς δίσκους. 

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Τα μόνα CD-ROM που είχα θέμα είναι μια προβληματική παρτίδα TRAXDATA που είχα αγοράσει που βγήκε όλη σκάρτη.

Έκτοτε κοιτούσα πάντα να παίρνω ποιοτικούς κενούς δίσκους όπως και να κάνω σωστή αποθήκευση σε κλειστά συρτάρια με τις θήκες τούς ότι οπτικό δίσκο έχω τον διαβάζει ακόμα και τώρα.

Τα TRAXDATA και Creation έγιναν αμέσως γνωστά για τη δυνατότητα τους να "αυτοκαταστρέφονται" λίγα χρόνια μετά την εγγραφή, μόνο τα δισκάκια αυτών των εταιριών και τα briefings προς τον Tom Cruise στο Mission Impossible έχουν πετύχει 100% ποσοστό αυτοκαταστροφής ως αποθηκευτικά μέσα. Η Creation μάλιστα ήταν ελληνική εταιρεία. Ακόμα ένα ποιοτικό ελληνικό προϊόν... Προσωπικά προτιμούσα τα Taiyo Yuden για CD-R και DVD-R, και τα Verbatim για DVD+R DL εφόσον η Taiyo Yuden δεν έβγαλε ποτέ διπλής στρώσης. Ενίοτε όταν δεν έβρισκα τα παραπάνω δούλευα Philips και TDK (RITEK), ποτέ no-name ή άγνωστες μάρκες.

 

19 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

@kurkosdr Θα ξαναπώ μια ακόμα φορά ότι οπτικό δίσκο είχα από το 1998 και μετά από CD-ROM, DVD+R DL,Blu-Ray 128GB QL XL έως και τα τελευταία 200GB Double Sided της Ritek δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με εγγραφή - ανάγνωση. Πάντα είχα καυστήρες Pioneer!!

Επαναλαμβάνω: Αυτό το CD-R της Matsushita που ήταν το πρώτο σου το έχεις ελέγξει πρόσφατα (και όχι 5 χρόνια πριν); Εννοώ απ'άκρη σ'άκρη με πλήρη αντιγραφή ή με το Nero DiscSpeed, όχι μόνο αν το βλέπει το drive σου. Το degradation αρχίζει συνήθως από έξω προς τα μέσα, και το table-of-contents (TOC) είναι πάντα στο εσώτερο σημείο της εγγράψιμης επιφάνειας, οπότε το γεγονός ότι το drive το βλέπει δημιουργεί σε μερικούς την ψευδαίσθηση ότι ο δίσκος είναι 100% εντάξει.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Τα TRAXDATA και Creation έγιναν αμέσως γνωστά για τη δυνατότητα τους να "αυτοκαταστρέφονται" λίγα χρόνια μετά την εγγραφή, μόνο τα δισκάκια αυτών των εταιριών και τα briefings προς τον Tom Cruise στο Mission Impossible έχουν πετύχει 100% ποσοστό αυτοκαταστροφής ως αποθηκευτικά μέσα. Η Creation μάλιστα ήταν ελληνική εταιρεία. Ακόμα ένα ποιοτικό ελληνικό προϊόν... Προσωπικά προτιμούσα τα Taiyo Yuden για CD-R και DVD-R, και τα Verbatim για DVD+R DL εφόσον η Taiyo Yuden δεν έβγαλε ποτέ διπλής στρώσης. Ενίοτε όταν δεν έβρισκα τα παραπάνω δούλευα Philips και TDK (RITEK), ποτέ no-name.

Επαναλαμβάνω: Αυτό το CD-R της Matsushita που ήταν το πρώτο σου το έχεις ελέγξει πρόσφατα (και όχι 5 χρόνια πριν); Εννοώ απ'άκρη σ'άκρη με πλήρη αντιγραφή ή με το Nero DiscSpeed, όχι μόνο αν το βλέπει το drive σου. Το degradation αρχίζει συνήθως από έξω προς τα μέσα, και το table-of-contents (TOC) είναι πάντα στο πιο εσωτερικό σημείο της εγγράψιμης επιφάνειας, οπότε το γεγονός ότι το drive το βλέπει δημιουργεί σε μερικούς την ψευδαίσθηση ότι ο δίσκος είναι 100% εντάξει.

Το Matsushita είναι στο υπόγειο και το τρώνε οι αράχνες τώρα. Τα δισκάκια που έγραψα με αυτό διαβάζονται ακόμα έχω αντιγράψει πρόσφατα δισκάκι 25ετιας στον σκληρό δίσκο με το τελευταίο Pioneer που έχω. 

Τα οπτικά μέσα έχουν πεθάνει για πολλούς για εμένα όμως όχι θα συνεχίσουν να υπάρχουν μέχρι να εξαφανιστούν. Κάποιος είπε ότι σταμάτησαν να βγαίνουν μέσα αλλά κάνει λάθος η Pioneer και η LG βγάζει ακόμα νέους καυστήρες με νέες τεχνολογίες ανάγνωσης και εγγραφής!!

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Τα δισκάκια που έγραψα με αυτό διαβάζονται ακόμα έχω αντιγράψει πρόσφατα δισκάκι 25ετιας στον σκληρό δίσκο με το τελευταίο Pioneer που έχω. 

Εννοείς recordable δισκάκι; (πχ CD-R, DVD+R)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Εννοείς recordable δισκάκι; (πχ CD-R, DVD+R)

Τα CD-R Taiyo Yuden και MITSUI , χρυσά διαβάζονται σαν να τα έγραψα χθές. Από DVD δούλευα μόνο Verbatim DVD+R με τα DVD-R είχα θέμα και με έγγραφη και ανάγνωση και σταμάτησα να τα δουλεύω. 

Πλέον γράφω μόνο Blu-Ray καλής ποιότητας και M-Disc Verbatim για αρχειοθέτηση.

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Τα οπτικά μέσα έχουν πεθάνει για πολλούς για εμένα όμως όχι θα συνεχίσουν να υπάρχουν μέχρι να εξαφανιστούν. Κάποιος είπε ότι σταμάτησαν να βγαίνουν μέσα αλλά κάνει λάθος η Pioneer και η LG βγάζει ακόμα νέους καυστήρες με νέες τεχνολογίες ανάγνωσης και εγγραφής!!

Προσωπικά δεν βρίσκω το λόγω όταν μπορείς με μικρότερο κόστος ανά GB να έχεις δυο σκληρούς και να κάνεις copy τα αρχεία σου εκεί που και που και στους δυο. Πλέον οπτικούς δίσκους χρησιμοποιώ όταν θέλω συμβατότητα με κάτι (πχ να στείλω DVD σε κάποιον που δεν έχει e-mail, να γράψω CD για car CD player που δεν έχει USB, να γράψω CD ή DVD για παλιές κονσόλες).

Άσε που πλέον δεν ξέρω πλέον ποιος βγάζει καλά δισκάκια, πχ Taiyo Yuden δεν βρίσκω πλέον, και τα Verbatim ποιος ξέρει ποιος τα φτιάχνει πλέον. Θα πήγαινα στο M-DISC αλλά νομίζω overkill όταν πολύ απλά μπορείς να έχεις δυο εξωτερικούς σκληρούς που έχουν τα ίδια δεδομένα.

4 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Πλέον γράφω μόνο Blu-Ray καλής ποιότητας και M-Disc Verbatim για αρχειοθέτηση.

Που βρίσκεις δισκάκια καλής ποιότητας πλέον; BD-R και αν ξέρεις DVD+R και CD-R.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Που βρίσκεις δισκάκια καλής ποιότητας πλέον; BD-R και αν ξέρεις DVD+R και CD-R.

Από εξωτερικό. Παίρνω μεγάλες ποσότητες και για φίλο μοιραζόμαστε τα έξοδα.

Ελλάδα δεν συμφέρει με τπτ είναι πανάκριβα τα κενά Blu-Ray. 

Πλέον μόνο Blu-Ray χρησιμοποιώ μόνο για backup Sony 128GB single και 200GB Ritek doubled  και καμιά φορά παίρνω και M-Disc.

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, kurkosdr said:

Που βρίσκεις δισκάκια καλής ποιότητας πλέον; BD-R και αν ξέρεις DVD+R και CD-R.

Απο Ελλαδα διαφορες καλες εταιρειες εισαγει η Disk Impex. Ειναι οι ιδιοι οπου ειχαν καποτε την αντιπροσωπεια της Pioneer και της Taiyo Yuden

https://shop.discimpex.gr/product-category/optical-media/

Δεν ξερω σελιδες του εξωτερικου αλλα θελει προσοχη γενικοτερα, υπαρχουν ψευτικες αναπαραγωγες οπου φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με τα αυθεντικα..

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Απο Ελλαδα διαφορες καλες εταιρειες εισαγει η Disk Impex. Ειναι οι ιδιοι οπου ειχαν καποτε την αντιπροσωπεια της Pioneer και της Taiyo Yuden

https://shop.discimpex.gr/product-category/optical-media/

Δεν ξερω σελιδες του εξωτερικου αλλα θελει προσοχη γενικοτερα, υπαρχουν ψευτικες αναπαραγωγες οπου φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με τα αυθεντικα..

Ευχαριστώ, ακριβώς αυτό που έψαχνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MariosX είπε

Κανείς όμως δεν αναφέρει την ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης και μου φαίνεται σαν να το ξεχνάνε μερικοί αυτό. 

Αν έχουν την ίδια ταχύτητα εγγραφής με τα dvd θα συγκρίνουμε το χρόνο πλήρους εγγραφής τους με την ηλικία του σύμπαντος! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Ένα ενδιαφέρον video για τα μέσα αποθήκευσης δεδομένων και την μακροχρόνια διατήρηση τους!

Αναλύει και τα οπτικά μέσα.

 

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...