Προς το περιεχόμενο

Σωστή συντήρηση Diesel / Καθαριστικά DPF κλπ


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ! Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας BMW X3 F25 2.0D 2012 . Το αυτοκίνητο είναι έως τώρα πολυ προσεγμένο  όμως θέλω τη γνώμη σας σχετικά με την σωστή συντήρηση του . 
Εχω διαβάσει αρκετά σχετικά με καθαριστικά DPF , καθαριστικά πετρελαίου κλπ . Ο μηχανικός μου πρότεινε να βάζω ένα καθαριστικο που έβαζε και ο προηγούμενος κάτοχος κάθε 2 γεμίσματα . Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο γιατί αυτό που έχω τελειώνει και δεν κυκλοφορεί στην αγορά ; 
Διαβαζω καλά λόγια για το JLM Exteme clean το οποίο προτείνεται να μπαίνει 1-2 φορές τον χρόνο και κάνει γενικό καθαρισμό . Αξίζει να το δοκιμάσω ή υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσω πρόβλημα από εκεί που δεν υπάρχει ; 
Ξέρω πως χρειάζονται τακτικές διαδρομές τουλάχιστον 20-30’ με περίπου 100χλμ/ωρα . Κάθε επιπλέον πληροφορία όμως είναι ευπρόσδεκτη ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, thephotoshoped said:

Καλησπέρα σε όλους ! Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας BMW X3 F25 2.0D 2012 . Το αυτοκίνητο είναι έως τώρα πολυ προσεγμένο  όμως θέλω τη γνώμη σας σχετικά με την σωστή συντήρηση του . 
Εχω διαβάσει αρκετά σχετικά με καθαριστικά DPF , καθαριστικά πετρελαίου κλπ . Ο μηχανικός μου πρότεινε να βάζω ένα καθαριστικο που έβαζε και ο προηγούμενος κάτοχος κάθε 2 γεμίσματα . Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο γιατί αυτό που έχω τελειώνει και δεν κυκλοφορεί στην αγορά ; 
Διαβαζω καλά λόγια για το JLM Exteme clean το οποίο προτείνεται να μπαίνει 1-2 φορές τον χρόνο και κάνει γενικό καθαρισμό . Αξίζει να το δοκιμάσω ή υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσω πρόβλημα από εκεί που δεν υπάρχει ; 
Ξέρω πως χρειάζονται τακτικές διαδρομές τουλάχιστον 20-30’ με περίπου 100χλμ/ωρα . Κάθε επιπλέον πληροφορία όμως είναι ευπρόσδεκτη ! 

 

https://www.skroutz.gr/s/13514909/Liqui-Moly-Katharistiko-Systimatos-Diesel-Prostheto-Petrelaiou-500ml.html?product_id=69127539&sponsored=listing

Αυτο βαζω εδω και αρκετα χρονια, μια στο τοσο. (μια φορα το 3μηνο η πριν κανω πολλα χιλιομετρα). Για γενικο καθαρισμο. Να σου πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει διαφορα.

 

Καθαριστικα dpf δεν νομιζω οτι κανουν δουλεια, μην αγχωνεσαι τοσο, αν βγαινεις εθνικη για καμια ωρα μια φορα τον μηνα εισαι οκ. Αν τυχων βουλωσει τελειως το πας για καθαρισμα που γινεται σχεδον καινουργιο.

 

Πιο σημαντικο απο ολα ειναι να βαζεις καλο πετρελαιο, βαλε την εφαρμογη fuel gr και βρες ποια ειναι εταιρικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό πετρέλαιο από έμπιστο βενζινάδικο  +  Ξεκάπνισμα σε Εθνική οδό 2-3 φορες το μήνα + όχι τσιγγουνιές στα service

Εγώ θα πρόσθετα (για πετρέλαιο) και 1-2 λεπτά προθέρμανση το χειμώνα, παρότι πλέον δεν συνηθίζεται

Ολα αυτά τα καθαριστικά και τα μαντζούνια μαλλον τελικά κανουν περισσότερο κακό παρά καλο...

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα σε όλους ! Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας BMW X3 F25 2.0D 2012 . Το αυτοκίνητο είναι έως τώρα πολυ προσεγμένο  όμως θέλω τη γνώμη σας σχετικά με την σωστή συντήρηση του . 
Εχω διαβάσει αρκετά σχετικά με καθαριστικά DPF , καθαριστικά πετρελαίου κλπ . Ο μηχανικός μου πρότεινε να βάζω ένα καθαριστικο που έβαζε και ο προηγούμενος κάτοχος κάθε 2 γεμίσματα . Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο γιατί αυτό που έχω τελειώνει και δεν κυκλοφορεί στην αγορά ; 
Διαβαζω καλά λόγια για το JLM Exteme clean το οποίο προτείνεται να μπαίνει 1-2 φορές τον χρόνο και κάνει γενικό καθαρισμό . Αξίζει να το δοκιμάσω ή υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσω πρόβλημα από εκεί που δεν υπάρχει ; 
Ξέρω πως χρειάζονται τακτικές διαδρομές τουλάχιστον 20-30’ με περίπου 100χλμ/ωρα . Κάθε επιπλέον πληροφορία όμως είναι ευπρόσδεκτη ! 

Κάτοχος Diesel Volvo V40 D2 2014 εδώ και 2 χρόνια και ~60,000.

Προσωπικά ακολουθώ το εξής

Αλλαγή φίλτρου καυσίμου κάθε 20,000 , προσπαθώ να πηγαίνω σε έμπιστο βενζινάδικο.

Επιπλέον καθάρισα τη βαλβίδα EGR που είχε αρκετή καπνά κάθε 30,000.

Καθαριστικο έχω ρίξει συνολικά 2 φορές το Tunap 989 εάν θυμάμαι σωστά 

Για το Dpf δε χρειάζεται μεγάλη ταχύτητα απλώς να πηγαίνεις >2000 στροφές σταθερά . Σε μερικά μοντέλα ανάβει ένδειξη τη ώρα αναγέννησης σε άλλα όχι.

Κάι καλό είναι να συνδέσεις διαγνωστικό και να δεις live data του dpf .

Καλό είναι να μη τη διακόπτεις τη αναγεννηση εκτός εάν είναι μεγάλη ανάγκη. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Άρα δεν είναι κάτι ζωτικής σημασίας τα καθαριστικά, αρκεί η σωστή συντήρηση και τα τακτικά "ταξίδια" σε μεγάλες οδούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elgol είπε

Αν ενα αυτοκινητο κινειται 2-3 ημερες την εβδομαδα για 2 μηνες στην πολη χρειαζεται ταξειδι μετα;

Καλό είναι να το βγάζεις μια φορά τη εβδομάδα σε ανοικτό δρόμο για 30 λεπτά τουλάχιστον . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναλύετε πολύ. Το κόστος καθαρισμού dpf έχει πάει πλέον στα 200-300 ευρώ με ειδικά μηχανήματα με εγγύηση 80% τουλάχιστον. Κ μία φορά στα 5 χρόνια να το κάνεις κερδισμένος είσαι. Καλό πετρέλαιο κ ένα καθαριστικό αρεα κ που για τους μύκητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. service στην ωρα τους (και οχι τσιγκουνιες στην ποιότητα είτε εργασίας είτε ανταλλακτικων )
2. πετρέλαιο απο καλά βενζινάδικα και καθε τοσο να βαζεις καθαριστικό
3, όσο λιγοτερο είσαι στην πόλη τόσο το καλύτερο, τα πετρέλαια τα σκοτώνει η χρήση στην πόλη (εκτός και αν ξηλώσεις dpf, agr βάλεις ελευθέρας και πρόγραμμα αλλά ετσι θα είσαι εν δγναμη δολοφόνος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ξεκινήσουμε οτι πρέπει να βρεις ενα καλο Βενζινάδικο που να το εμπιστεύεσαι...

Μετά θέλει να το βγάζεις σε ανοιχτό δρόμο και να το πατάς...

Επίσης θέλει πολύ καλό λάδι κινητήρα και συχνή αλλαγή φίλτρο πετρελαίου 

Μετα επειδή τα πετρέλαια δςν ξέρουμε τι ποσοστοση εχουν σε βιοντιζελ σε κάθε ανεφοδιασμο και επειδή ειναι χαμηλά σε θείο που σημαίνει οτι θέλουν σωστή λίπανση για να μην δημιουργεί προβλήματα πρέπει να βάζεις λιγο καθαριστικό - ενισχυτικο  σε καθε γέμισμα...

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση γενικά να δεις τι παίζει κτλ

Εγω θα σου πρότεινα αυτό που είναι αμερικάνικο και εχει και εξαιρετικές κριτικές και το χρησιμοποιώ χρόνια..

Είναι πολυπροϊόν : ανεβάζει κετανια 6 μονάδες, λιπαινει αντλιες και μπεκ, μειώνει το ντουμανι και καθαρίζει 

https://www.skroutz.gr/s/43075918/Power-Service-Diesel-Kleen-Cetane-Boost-Prostheto-Petrelaiou-769ml.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από arxontas2323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

Ας ξεκινήσουμε οτι πρέπει να βρεις ενα καλο Βενζινάδικο που να το εμπιστεύεσαι...

Μετά θέλει να το βγάζεις σε ανοιχτό δρόμο και να το πατάς...

Επίσης θέλει πολύ καλό λάδι κινητήρα και συχνή αλλαγή φίλτρο πετρελαίου 

Μετα επειδή τα πετρέλαια δςν ξέρουμε τι ποσοστοση εχουν σε βιοντιζελ σε κάθε ανεφοδιασμο και επειδή ειναι χαμηλά σε θείο που σημαίνει οτι θέλουν σωστή λίπανση για να μην δημιουργεί προβλήματα πρέπει να βάζεις λιγο καθαριστικό - ενισχυτικο  σε καθε γέμισμα...

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση γενικά να δεις τι παίζει κτλ

Εγω θα σου πρότεινα αυτό που είναι αμερικάνικο και εχει και εξαιρετικές κριτικές και το χρησιμοποιώ χρόνια..

Είναι πολυπροϊόν : ανεβάζει κετανια 6 μονάδες, λιπαινει αντλιες και μπεκ, μειώνει το ντουμανι και καθαρίζει 

https://www.skroutz.gr/s/43075918/Power-Service-Diesel-Kleen-Cetane-Boost-Prostheto-Petrelaiou-769ml.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

σε τι κινητήρα το χρησιμοποιείς και σε τι αναλογία; 

ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ και βάζω 2ml ανά λίτρο πετρελαίου. δεν έχω κάποιο πρόβλημα μόνο προληπτικά το βάζω σε πετρέλαιο jtdm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pananton είπε

σε τι κινητήρα το χρησιμοποιείς και σε τι αναλογία; 

ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ και βάζω 2ml ανά λίτρο πετρελαίου. δεν έχω κάποιο πρόβλημα μόνο προληπτικά το βάζω σε πετρέλαιο jtdm. 

Σε ενα  connect 1.6 110 άλογα...σ ενα ranger 2.0 biturbo 213 άλογα και σ ενα clio 1.5 95 άλογα!!

Αυτή η συσκευασία είναι για 2ml/l πετρελαίου...εχει και πιο μεγάλη στα 1.8 λίτρα που συμφέρει παραπάνω οου είναι πάλι ιδια αναλογία!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...