Προς το περιεχόμενο

Νεος υπολογιστης μεχρι 2000 ευρω


SinQ
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Eχω 4 μηνες τωρα ιδιον επεξεργαστη, μητρικη και μνημες. Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με 10-12 ωρες λειτουργιας καθημερινα. Ουτε coil-whine θορυβους, ουτε θερμοκρασιες. 

 Για μνημες εχεις διαλλεξει 6000MΗz    CL40. Γιατι οχι 6400ΜΗz  CL32 (αυτες εχω) Ειναι και λιγο φτηνοτερες.

 Ο μεγαλυτερος σε χωρητικοτητα δισκος, χρειαστηκε καποια στιγμη, σχεδον σε ολους μας. Οι ssd δεν πρεπει να γεμιζουν περισσοτερο απο τα 2/3 της χωρητικοτητας τους, οπως λενε οι δισκογκουρου, γιατι αρχιζει να μειωνεται η ταχυτητα τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Manos_G είπε

Για την NVIDIA, αποδίδει καλύτερα με το after effects και blender, αλλά είναι πολύ ακριβές για μένα τώρα. Θα είχε νόημα να βάλω μια πιο παλιά ή 8GB ώστε να πάω σε NVIDIA?

Προσωπικά θα έλεγα Nvidia για αυτές τις εφαρμογές. CUDA, Ray tracing και Tensor cores (μαζί με VRAM) είναι ότι χρειάζεσαι (αλλά όπως είπες οι NVidia κάρτες εξακολουθούν και είναι πανάκριβες). Απαντάω θεωρητικά εφόσον δεν αναφέρεις κόστος. Για να πας σε 8 GB δε θα στο συνιστούσα. Θα σου έλεγα μια GeForce RTX 4070 Super 12GB. Θα σου πρότεινα και AMD (RX 7900 XTX ή RX 7900 XT) αλλά χωρίς Ray tracing δεν είναι η καλύτερη επιλογή (είναι και ακριβότερες από τη 4070 super) για τις εφαρμογές που θέλεις, παρόλο που οι δυνατότητες σε 4K αυτών των καρτών είναι πολύ πιο καλές και έχουν και περισσότερη μνήμη (20-24 GB). 

6 ώρες πριν, Manos_G είπε

Για τον δίσκο έβαλα έναν μεγαλύτερο από αυτό που προτείνατε ώστε να έχω χώρο για footages κλπ χωρίς να κουμπώνω συνέχεια δίσκους. 

Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Μια χαρά από τους πιο γρήγορους δίσκους και ειδικά σε μεταφορά μεγάλων αρχείων.

6 ώρες πριν, Manos_G είπε

2 μνήμες - 2 σλοτ στη μητρική - 32 GB είναι ένας καλός συνδυασμός. ΟΙ G.Skill Trident είναι δοκιμασμένες οπότε είσαι οκ. 

6 ώρες πριν, Manos_G είπε

Δε βαράει κανένας και και κανένας δε τα γνωρίζει όλα. Όποιος γνωρίζει κάτι απλά βοηθάει. Και εάν προκύψει κάτι στραβό, ευτυχώς υπάρχουν πολλοί φίλοι εδώ που μπορούν να βοηθήσουν. 

Τώρα είδα ότι είχες βάλει και κάρτα 😅.Αντί για Radeon RX 7800 XT 16GB αυτό που σου είπα πάνω μια RTX 4070 Super. Βέβαια αυτή είναι χοντρική σύγκριση γιατί συγκρίνουμε διαφορετικές αρχιτεκτονικές και χαρακτηριστικά για αυτό και απαντώ με γνώμονα πάντα τις εφαρμογές που ανέφερες

Με Radeon είσαι οριακά με 850άρι τροφοδοτικό (σκέψου ότι τα recommendations από την AMD είναι 700) και το τροφοδοτικό θέλει και λίγο αέρα (να μη χρησιμοποείται μόνιμα στο maximum των δυναντοτήτων του)

Θα σου πρότεινα ένα 1000άρι Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold (ΑΤΧ3.0 μοντέλο). Π.χ. Seasonic Focus ή Seasonic Vertex.

6 ώρες πριν, Manos_G είπε

Corsair 4000D Airflow Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο

Liquid Freezer III 240 (δεν θα ήθελα να το ρισκάρω και να μην κάνει. Αυτή σίγουρα κάνει στο Corsair 4000D σωστά;)

Από ότι φαίνεται είσαι οκ (δες το και εσύ εδώ)

image.png.29d859e654543b4e08f79793a0473b70.png

Τέλος δε σου απάντησα για τη μητρική γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με μητρικές για Intel, οπότε περίμενε μήπως έχει να σου προτείνει κάτι άλλο (εάν χρειάζεται) άλλος φίλος εδώ.  

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τη  βοήθεια!!

14 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Προσωπικά θα έλεγα Nvidia για αυτές τις εφαρμογές. CUDA, Ray tracing και Tensor cores (μαζί με VRAM) είναι ότι χρειάζεσαι (αλλά όπως είπες οι NVidia κάρτες εξακολουθούν και είναι πανάκριβες). Απαντάω θεωρητικά εφόσον δεν αναφέρεις κόστος. Για να πας σε 8 GB δε θα στο συνιστούσα. Θα σου έλεγα μια GeForce RTX 4070 Super 12GB. Θα σου πρότεινα και AMD (RX 7900 XTX ή RX 7900 XT) αλλά χωρίς Ray tracing δεν είναι η καλύτερη επιλογή (είναι και ακριβότερες από τη 4070 super) για τις εφαρμογές που θέλεις, παρόλο που οι δυνατότητες σε 4K αυτών των καρτών είναι πολύ πιο καλές και έχουν και περισσότερη μνήμη (20-24 GB). 

 @JPaxilleas με κατατόπισες πάρα πολύ! Είδα και την κάρτα γραφικών που λες και ίσως αξίζει να δώσω λίγο παραπάνω εκεί αλλά ναι θα πρέπει να δω και το μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από Manos_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Θέλοντας να ρίξω λίγο το κόστος, κοιτούσα μια άλλη κάρτα.  

Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6

Έχει κάποιος κάποια εμπειρία με την παραπάνω κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2024 στις 1:31 ΜΜ, Manos_G είπε

Καλησπέρα σε όλους!

 

Με ενδιαφέρει και εμένα να πάρω ένα μηχάνημα και να το χρησιμοποιώ για gaming και after effects/premiere, blender κλπ.

Έκανα μια λίστα με βάση τα λεγόμενά σας παραπάνω. Νομίζω ότι έχω βάλει τα σωστά αλλά μπορεί και όχι. Ειδικά εκεί με τη CPU 

το έχασα λίγο.

 

Για την NVIDIA, αποδίδει καλύτερα με το after effects και blender, αλλά είναι πολύ ακριβές για μένα τώρα. Θα είχε νόημα να βάλω μια πιο παλιά ή 8GB ώστε να πάω σε NVIDIA?

Για τον δίσκο έβαλα έναν μεγαλύτερο από αυτό που προτείνατε ώστε να έχω χώρο για footages κλπ χωρίς να κουμπώνω συνέχεια δίσκους. 

Για RAM είμαι οκ με 32GB για τώρα. 

 

Παρακάτω σας στέλνω τη λίστα, να μου πείτε τι νομίζετε και αν έχω κάνει κανένα τεράστιο λάθος όταν έψαχνα αυτά που έχετε γράψει. 

Please μη βαράτε γιατί είμαι κάπως άσχετος. 
 

Intel Core i7-14700KF 2.5GHz Επεξεργαστής 20 Πυρήνων για Socket 1700 σε Κουτί

Gigabyte Z790 Aorus Elite AX (rev. 1.0) Wi-Fi Motherboard ATX με Intel 1700 Socket

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB GDDR6 Hellhound Κάρτα Γραφικών

G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop

Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Be Quiet Pure Power 12 M 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

Corsair 4000D Airflow Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο

Liquid Freezer III 240 (δεν θα ήθελα να το ρισκάρω και να μην κάνει. Αυτή σίγουρα κάνει στο Corsair 4000D σωστά;)

 

Επίσης, επειδή όπως είπα είμαι λίγο άσχετος όσον αφορά τα hardware, 

ξέρετε κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί στο κέντρο Αθήνας, που να μπορεί να μου κάνει assemble το PC;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Παμε ενα-ενα. Μιλαμε ΠΑΝΤΑ για χρηση "Creator" και με λιγα χρηματα παραπανω παιρνεις πολυ καλυτερα πραγματα τα οποια θα σου κανουν την διαφορα για την χρηση που θες.

1) Ξεχνας την σειρα KF εντελως...  Οταν λεμε εντελως, λέμε εντελως. Κοιτας υποχρεωτικα και μονο την σειρα Κ. Αυτο ισχυει για οποιονδηποτε επεξεργαστη καταληξεις.

2) Ξεχνας AMD gpu για πααααρα πολλους λογους. Σε Nvidia εαν σε παιρνει για υπερβαση δες την 4060ti με τα 16GB στα 450 ευρω. Εαν οχι τοτε και η 3060 με τα 12GB που λες.

3) Ο επεξεργαστης υποστηριζει μεχρι 5600 για τις ram. Οποτε προτιμησε ενα σετακι 32GB στα 5600 με χαμηλοτερο latency. Ιδανικη περιπτωση σε gskill το μοντελο F5-5600J2834F16GX2-TZ5RK  https://www.skroutz.gr/s/38960428/G-Skill-Trident-Z5-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-5600-gia-Desktop-F5-5600J2834F16GX2-TZ5RK.html

4) Σε motherboard θα κοιταζα και την Asus TUF GAMING Z790-PLUS WIFI οπου εχει ολα τα καλουδια και την ποιοτητα/εγγυηση ASUS https://www.skroutz.gr/s/40123298/Asus-TUF-GAMING-Z790-PLUS-WIFI-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

5) Για ssd δες τον Kingston KC3000. Σκυλι του πολεμου με κορυφαιες επιδοσεις. https://www.skroutz.gr/s/32019045/Kingston-KC3000-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SKC3000D-2048G.html

6) Τροφοδοτικο εισαι τελεια, με χιλια η αγορα του!

7) Σε case μην κανεις το λαθος και δεν πας στο Be Quiet Pure Base 500DX. Φοβερη κατασκευη, χωραει ανετα μεχρι και 360 ΑΙΟ, εχει κα-τα-πλη-κτι-κο airflow με μπροστινη οψη mesh και δωρο τα 3 funs bequite.

8) ΑΙΟ μεγαλη συζητηση... Εαν επρεπε να δροσισεις εναν amd τοτε η arctic freezer 3 ειναι η καλυτερη και πιο vfm λυση. Σε intel socket 1700 πασχει αρκετα ομως λογω contact frame και οι επιδοσεις πεφτουν κατακορυφα. Στην θεση σου θα κοιταζα την arctic freezer 2 240 η οποια ειναι δοκιμασμενη λυση και θα επαιρνα εξτρα με 10 ευρω και ενα contact frame της Thermal Grizzly LGA1700-BCF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...