Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τέλη κυκλοφορίας λόγω θανάτου ....


kostis444t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, theopan είπε

Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Ζητείται η -ηλεκτρονική- συναίνεση του συνιδιοκτήτη από όσο θυμάμαι. Η οποία προφανώς δεν γίνεται να δοθεί από το κλειδωμένο taxis του. Διατηρείται κάποια διαδικασία όπως παλιά μέσω ΔΟΥ αν δεν κάνω λάθος. Για την αποδοχή κληρονομιάς που προτρέπουν κάποιοι ούτε συζήτηση. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση ούτε είναι εφικτό να γίνει και πολύ περισσότερο άμεσα. Μπορεί να γίνει μετά από 20 χρόνια. Εννοείται ότι το πρόβλημα με το αυτοκίνητο μπορεί και πρέπει να επιλυθεί αλλιώς.

Τι λες άνθρωπέ μου. Τι μετά από 20 χρόνια; Και στο ενδιάμεσο ποιος θα πληρώνει τους φόρους στα ακίνητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theopan said:

Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Ζητείται η -ηλεκτρονική- συναίνεση του συνιδιοκτήτη από όσο θυμάμαι. Η οποία προφανώς δεν γίνεται να δοθεί από το κλειδωμένο taxis του. Διατηρείται κάποια διαδικασία όπως παλιά μέσω ΔΟΥ αν δεν κάνω λάθος. Για την αποδοχή κληρονομιάς που προτρέπουν κάποιοι ούτε συζήτηση. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση ούτε είναι εφικτό να γίνει και πολύ περισσότερο άμεσα. Μπορεί να γίνει μετά από 20 χρόνια. Εννοείται ότι το πρόβλημα με το αυτοκίνητο μπορεί και πρέπει να επιλυθεί αλλιώς.

Αν είναι κλειδωμένο ή όχι το συγκεκριμένο κομμάτι του ταχιs μπορεί να το διαπιστώσει εύκολα αν κάνει μια προσπάθεια....

20 χρόνια δεν κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doomnx είπε

Τι λες άνθρωπέ μου. Τι μετά από 20 χρόνια; Και στο ενδιάμεσο ποιος θα πληρώνει τους φόρους στα ακίνητα;

Έχουν πολλά να δουν τα ματάκια σου άνθρωπέ μου. Εμπιστέψου με. Ήταν στο αντικείμενο της δουλειάς μου. Και 20 και 25 χρόνια και να αποδέχονται τελικά τα εγγόνια την κληρονομιά της γιαγιάς. Αρκετά συχνό σε κάποιες περιοχές ειδικά. Δεν υπάρχει περιορισμός στο πότε θα γίνει αποδοχή. Κανείς δεν θα τους πληρώνει. Θα πληρώσουν αναδρομικά ΕΝΦΙΑ για τα 5 προηγούμενα χρόνια οι κληρονόμοι.

8 ώρες πριν, Havik είπε

20 χρόνια δεν κάνει....

Δεν μίλησα για το χρόνο που θα απαιτηθεί όταν ξεκινήσουν τη διαδικασία. Σκόπιμα δεν προχωράνε κάποιες φορές σε αποδοχή οι κληρονόμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, theopan είπε

Έχουν πολλά να δουν τα ματάκια σου άνθρωπέ μου. Εμπιστέψου με. Ήταν στο αντικείμενο της δουλειάς μου. Και 20 και 25 χρόνια και να αποδέχονται τελικά τα εγγόνια την κληρονομιά της γιαγιάς. Αρκετά συχνό σε κάποιες περιοχές ειδικά. Δεν υπάρχει περιορισμός στο πότε θα γίνει αποδοχή. Κανείς δεν θα τους πληρώνει. Θα πληρώσουν αναδρομικά ΕΝΦΙΑ για τα 5 προηγούμενα χρόνια οι κληρονόμοι.

Ναι και ταυτόχρονα δεν μπορείς ούτε να το πουλήσεις ούτε να το νοικιάσεις ούτε τίποτα. Μην ενθαρρύνετε τέτοιες καθυστερήσεις. Αυτά πρέπει να ξεκαθαρίζουν όσο είναι νωρίς αλλιώς περιπλέκονται. Ακόμα και το ρεύμα στο σπίτι του θανόντος πρέπει να κοπεί εγκαίρως, έστω και από κάποιον τρίτο, αλλιώς θα σε κυνηγάνε εισπρακτικές ακόμα και 20 χρόνια μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ναι και ταυτόχρονα δεν μπορείς ούτε να το πουλήσεις ούτε να το νοικιάσεις ούτε τίποτα. Μην ενθαρρύνετε τέτοιες καθυστερήσεις. Αυτά πρέπει να ξεκαθαρίζουν όσο είναι νωρίς αλλιώς περιπλέκονται. Ακόμα και το ρεύμα στο σπίτι του θανόντος πρέπει να κοπεί εγκαίρως, έστω και από κάποιον τρίτο, αλλιώς θα σε κυνηγάνε εισπρακτικές ακόμα και 20 χρόνια μετά.

Ούτε "ενθαρρύνω" ούτε "επικροτώ" ούτε τα αντίθετα. Ούτε πρόκειται να "απολογηθώ" βέβαια ακόμα κι αν έκανα το ένα ή το άλλο. Αναφέρω απλά το τι συμβαίνει σε αρκετές μάλιστα περιπτώσεις καθώς το έχω διαπιστώσει εκ πείρας. Την πραγματικότητα. Πολλά προβλήματα μπορεί να προκύψουν από τέτοια πρακτική όπως και πολλά προβλήματα οδηγούν κάποιες φορές σε τέτοια πρακτική.

9 ώρες πριν, Havik είπε

Αν είναι κλειδωμένο ή όχι το συγκεκριμένο κομμάτι του ταχιs μπορεί να το διαπιστώσει εύκολα αν κάνει μια προσπάθεια....

Όχι, εγώ λέω να μην κάνει καμία προσπάθεια. Ακόμα και ξεκλείδωτο να έχει μείνει  (επειδή π.χ. η ΔΟΥ δεν ενημερώθηκε με κάποιον τρόπο για το θάνατο) οι πεθαμένοι δεν δίνουν εγκρίσεις από τον Αγ. Πέτρο. Είναι -προφανώς- παράνομο. Θα μπλέξει άμεσα ή ενδεχομένως αργότερα όταν χρειαστεί να το ξαναθέσει σε κίνηση. Με τη ΛΠΘ και το πιστοποιητικό εγγυτέρων ή και ό,τι άλλο ζητηθεί στην αρμόδια ΔΟΥ να του πουν τι θα κάνει.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της ειπα να παει  στην εφορία απο κοντά να ρωτήσει και οχι απο το τηλέφωνο ...(σιγά μην το σηκώνουν...) η να ρωτήσει εστω  συμβολαιογράφο ,μου ειπε τρέχει συνέχεια στο νοσοκομείο για τον γιό της (γιατι ειναι δύσκολα τα πράγματα ) και δεν υπάρχει καθόλου χρόνος...οπότε για μένα το θέμα εληξε και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...