Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τέλη κυκλοφορίας λόγω θανάτου ....


kostis444t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφυγε φίλος μου (δεν ειχε οικογένεια δική του -ζούσε με την μητέρα του) , ειχε μαζί με την μητέρα του απο 50 % 1 scooter 125cc και 1 ιχ  20ετίας 1600cc ,την ρώτησα τι θα κάνει με τα τέλη και την ασφάλεια των 2 που τελειώνουν 29/2 και γνώμη μου ειναι να καταθέσει τις πινακίδες και των 2 ηλεκτρονικά ,θα ρωτήσω λογιστή μου ειπε....αφου αυτη λόγω μεγάλης ηλικίας δεν τα κινεί καθόλου .

και πριν λίγο μου λέει ,επειδή εχει και αλλο 1 παιδί ...για λόγους κληρονομιάς οπότε δικαιούται και αυτός μερίδιο απο τα ανωτέρω 2 ,δεν μπορεί να καταθέσει τις πινακίδες αν πρώτα δεν ξεκαθαρίσουν τα κληρονομικά ??? ισχύει αυτο η της ειπε παπάτζες ο λογιστής ? γιατι μου φαίνεται παράξενο να πληρώνει κερατιάτικα και τέλη και ασφάλιστρα για τα 2 ανω οχήματα που θα κάθονται μόνιμα αραγμένα μέχρι να βρεθεί ακρη στα κληρονομικά ...?

(ο αλλος γιός της και αυτος δεν εχει οικογένεια και δεν τα θέλει τα 2 οχήματα αυτα , και  εχω καταλάβει...δεν εχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αποδοχη αργει , ισως και πολλα χρονια.

αρχικα ας ρωτησουν οι υπολοιποι δικαιουχοι στην εφορια τι χρειαζεται για να δηλωσουν την ακινησια.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων μέσα από το taxis του θανόντος?

Κανονικά δεν θα έπρεπε καθώς έχει πεθάνει.... αλλά αλλιώς όντως πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο με την αποδοχή ή άρνηση κληρονομιάς, τουλάχιστον έτσι ξέρω.

Δλδ πρέπει από τα άτομα που θα κάνουν αποδοχή, να κάνουν και την διαδικασία για την μεταβίβαση των οχημάτων (ξεχωριστή διαδικασία από τα ακίνητα) και αφού περάσουν και αυτά στο όνομα τους τότε κατάθεση πινακίδας.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αν δεν κάνουν αποποίηση εντός 4 μηνών αυτομάτως γίνεται αποδοχή. 

δεν γινεται τιποτα αυτοματα.

πρεπει να γινει δηλωση κληρονομιας στην εφορια αρχικα και μετα να υπογραψουν οι κληρονομοι σε συμβολαιογραφο.

οταν γινει η δηλωση φορου κληρονομιας θα περασει επισημα το αυτοκινητο στο taxis των κληρονομων.

ας μιλησει καλυτερα με συμβολαιογραφο.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostis444t said:

εφυγε φίλος μου (δεν ειχε οικογένεια δική του -ζούσε με την μητέρα του) , ειχε μαζί με την μητέρα του απο 50 % 1 scooter 125cc και 1 ιχ  20ετίας 1600cc ,την ρώτησα τι θα κάνει με τα τέλη και την ασφάλεια των 2 που τελειώνουν 29/2 και γνώμη μου ειναι να καταθέσει τις πινακίδες και των 2 ηλεκτρονικά ,θα ρωτήσω λογιστή μου ειπε....αφου αυτη λόγω μεγάλης ηλικίας δεν τα κινεί καθόλου .

και πριν λίγο μου λέει ,επειδή εχει και αλλο 1 παιδί ...για λόγους κληρονομιάς οπότε δικαιούται και αυτός μερίδιο απο τα ανωτέρω 2 ,δεν μπορεί να καταθέσει τις πινακίδες αν πρώτα δεν ξεκαθαρίσουν τα κληρονομικά ??? ισχύει αυτο η της ειπε παπάτζες ο λογιστής ? γιατι μου φαίνεται παράξενο να πληρώνει κερατιάτικα και τέλη και ασφάλιστρα για τα 2 ανω οχήματα που θα κάθονται μόνιμα αραγμένα μέχρι να βρεθεί ακρη στα κληρονομικά ...?

(ο αλλος γιός της και αυτος δεν εχει οικογένεια και δεν τα θέλει τα 2 οχήματα αυτα , και  εχω καταλάβει...δεν εχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους...)

Όχι δεν ισχύει αυτό, και μου φαίνεται εντελώς απίθανο να είπε λογιστής κάτι τέτοιο, τα κληρονομικά πρέπει να ξεκαθαρίσουν αν είναι να μεταβιβαστεί.

11 minutes ago, Havik said:

Ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων μέσα από το taxis του θανόντος?

Όχι, μέσα από το taxis της μητέρας του θα γίνει μια και τυγχάνει συνιδιοκτήτρια:

1 hour ago, kostis444t said:

ειχε μαζί με την μητέρα του απο 50 % 1 scooter 125cc και 1 ιχ  20ετίας 1600cc

Το taxis του θανόντος λογικά είναι κλειδωμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Joshua21 said:

Όχι, μέσα από το taxis της μητέρας του θα γίνει μια και τυγχάνει συνιδιοκτήτρια:

Το taxis του θανόντος λογικά είναι κλειδωμένο.

Δεν είναι πλήρως κλειδωμένο, αλλά ναι έχεις δίκιο, από την στιγμή που είναι ήδη δικό της κατά ένα ποσοστό λογικά θα μπορεί και δεν χρειάζεται να περιμένει τα "κληρονομικά", είναι και πιο νόμιμο να γίνει από το δικό της,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis444t είπε

και γνώμη μου ειναι να καταθέσει τις πινακίδες και των 2 ηλεκτρονικά 

 

1 ώρα πριν, kostis444t είπε

(ο αλλος γιός της και αυτος δεν εχει οικογένεια και δεν τα θέλει τα 2 οχήματα αυτα , και  εχω καταλάβει...δεν εχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους...)

Καλύτερα να μην ανακατεύεσαι στα οικογενειακά άλλων. 

ΥΓ σαν πολλούς φίλους δεν έχεις που πεθαίνουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Havik said:

Δεν είναι πλήρως κλειδωμένο, αλλά ναι έχεις δίκιο, από την στιγμή που είναι ήδη δικό της κατά ένα ποσοστό λογικά θα μπορεί και δεν χρειάζεται να περιμένει τα "κληρονομικά", είναι και πιο νόμιμο να γίνει από το δικό της,

Όντως σε κάποιες εφαρμογές συνεχίζεις να έχεις πρόσβαση αλλά μόνο να δεις μπορείς, αλλαγές ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Καλύτερα να μην ανακατεύεσαι στα οικογενειακά άλλων. 

ΥΓ σαν πολλούς φίλους δεν έχεις που πεθαίνουν? 

ακου και το αλλο τώρα ,(δεν ηθελα να το γράψω ...) ο αλλος γιός της ειναι ηδη 30 μέρες σε νοσοκομείο με πολυ υψηλό πυρετό (38-39) και δεν βρίσκουν οι γιατροί που οφείλεται ,συνεχείς εξετάσεις κάνουν μηδέν αποτέλεσμα...και μιλάμε σε ενα απο τα  μεγαλύτερα νοσοκομεία στην αθήνα...αντιβίωση πιο δυνατή δεν δίνουν γιατι θα υπάρχει ζημιά σε νεφρά -συκώτι κλπ ,και μάλλον φεύγει και αυτος ...απο τα λεγόμενα των γιατρών ...(εγω δεν ανακατεύομαι απλά της ταίζω 2 σκυλιά  που εχει και τα βγάζω βόλτα γιατι ειναι ολη μέρα στο νοσοκομείο και μου τα λέει μόνη της )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostis444t said:

ακου και το αλλο τώρα ,(δεν ηθελα να το γράψω ...) ο αλλος γιός της ειναι ηδη 30 μέρες σε νοσοκομείο με πολυ υψηλό πυρετό (38-39) και δεν βρίσκουν οι γιατροί που οφείλεται ,συνεχείς εξετάσεις κάνουν μηδέν αποτέλεσμα...και μιλάμε σε ενα απο τα  μεγαλύτερα νοσοκομεία στην αθήνα...αντιβίωση πιο δυνατή δεν δίνουν γιατι θα υπάρχει ζημιά σε νεφρά -συκώτι κλπ ,και μάλλον φεύγει και αυτος ...απο τα λεγόμενα των γιατρών ...(εγω δεν ανακατεύομαι απλά της ταίζω 2 σκυλιά  που εχει και τα βγάζω βόλτα γιατι ειναι ολη μέρα στο νοσοκομείο και μου τα λέει μόνη της )

Δύσκολες καταστάσεις, καλή δύναμη και σε εσένα και σε αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sdikr είπε

Δύσκολες καταστάσεις, καλή δύναμη και σε εσένα και σε αυτούς

ειναι φιλε μου ,μην σου κάτσει το λαχείο που λέει ο λαός μας ,και θέλουν να τον διώξουν απο το νοσοκομείο για πειθαρχικό παράπτωμα ?? γιατι φωνάζει στους γιατρούς γιατι δεν βρίσκουν ακόμα το αιτιο του υψηλού πυρετού 30μέρες τώρα ....

(ασχετο) τα 2 σκυλάκια της που εχω αναλάβει και της τα φροντίζω τώρα ,ειναι 2 πομεράνιαν ,μιλάμε για αξιολάτρευτα φιλικά ηρεμα  σκυλάκια και ΑΡΙΣΤΟΙ  φύλακες για σπίτι ,κυριολεκτικά με το 1 μάτι κλειστό και το αλλο ανοικτό κοιμούνται ,προχθές 2 ατομα μπούκαραν σε διπλανό σπίτι στον 2ο  οροφο και ξεσήκωσαν τον κόσμο γαυγίζοντας και γλύτωσε την κλοπή ο ανθρωπος και ισως να γινόταν και τίποτα χειρότερο ...στις 3 τα ξημερώματα (με 3 ανήλικα παιδάκια και την μητέρα τους να κοιμούνται μέσα και ελειπε ο πατέρας γιατι ηταν στο εξωτερικό για δουλειές ) ενω ειχαν κατσαβιδιάσει και ανοίξει  την μπαλκονόπορτα και στο τσάκ κυριολεκτικά την γλύτωσαν ,οπότε εγκρίνεται  με τα χίλια για φύλακας ,και ενώ ειναι ειναι μικρά σε μέγεθος ειναι διαόλια σε γαύγισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, The_Judas είπε

δεν γινεται τιποτα αυτοματα.

πρεπει να γινει δηλωση κληρονομιας στην εφορια αρχικα και μετα να υπογραψουν οι κληρονομοι σε συμβολαιογραφο.

οταν γινει η δηλωση φορου κληρονομιας θα περασει επισημα το αυτοκινητο στο taxis των κληρονομων.

ας μιλησει καλυτερα με συμβολαιογραφο.

Μαζί γίνονται αυτά και μάλιστα πρώτα γίνεται η αποδοχή και μετά δηλώνεις τι κληρονόμησες στην εφορία με βάση τα νέα σου συμβόλαια. Σε πρώτο χρόνο πρέπει να εξοφληθούν πρώτα όλα τα χρέη του θανόντος στην εφορία και να δηλωθεί ο θάνατος και οι κληρονόμοι. 

Γίνονται μια χαρά άμεσα όλα, αρκεί να ενδιαφερθείς να τρέξεις.

Και ναι, μετά τους 4 μήνες θεωρείται πως έκανες σιωπηρή αποδοχή κληρονομιάς. Και συμβόλαιο να μην υπάρχει, μπορείς με πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών να κάνεις πολλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Havik είπε

Δεν είναι πλήρως κλειδωμένο, αλλά ναι έχεις δίκιο, από την στιγμή που είναι ήδη δικό της κατά ένα ποσοστό λογικά θα μπορεί και δεν χρειάζεται να περιμένει τα "κληρονομικά", είναι και πιο νόμιμο να γίνει από το δικό της,

Δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Ζητείται η -ηλεκτρονική- συναίνεση του συνιδιοκτήτη από όσο θυμάμαι. Η οποία προφανώς δεν γίνεται να δοθεί από το κλειδωμένο taxis του. Διατηρείται κάποια διαδικασία όπως παλιά μέσω ΔΟΥ αν δεν κάνω λάθος. Για την αποδοχή κληρονομιάς που προτρέπουν κάποιοι ούτε συζήτηση. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση ούτε είναι εφικτό να γίνει και πολύ περισσότερο άμεσα. Μπορεί να γίνει μετά από 20 χρόνια. Εννοείται ότι το πρόβλημα με το αυτοκίνητο μπορεί και πρέπει να επιλυθεί αλλιώς.

Επεξ/σία από theopan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...