Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή αμορτισέρ σε Opel Vectra C 2007 1800cc (123ps)


mathimatikos196

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα . Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη .  Για  νορμάλ οδήγηση σε Αθήνα , και για 4-5 ταξίδια το χρόνο.

Επεξ/σία από mathimatikos196
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η καλύτερη και πιο αξιόπιστη επιλογή είναι να πας σε Sachs.

Ακριβώς ίδια με τα εργοστασιακά και ποιοτικά ως προς την αντοχή.

Κ εγώ σε δικό μου Vectra B που τα έχω αλλάξει με Sachs δεν είχα ποτέ θέμα. Αντίθετα όταν έβαλα kayaba, ένα από τα αμορτισέρ μου έσπασε στον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ . Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω αλλάξει ποτέ .Πριν δυο χρόνια πήγα σε συνεργείο , τα μέτρησαν και μου είπαν ότι κρατάνε ακόμα . Για τα ελατήρια  μου είπαν τα ίδια . Αν τα ελατήρια είναι οκ να τα αλλάξω προληπτικά ? . Το αυτοκίνητο έχει 200.000 Km.

Στους περιοδικούς επίσης έλεγχους στο ΚΤΕΟ δεν μου είπαν ποτέ για αλλαγή/

Επεξ/σία από mathimatikos196
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Επειδή είναι παλιό το αυτοκίνητο να τσεκάρεις και τα ελατήρια σου. Αλλιώς σύντομα θα ξαναπάς για αμορτισέρ.

Καλημέρα φίλε μου, και εγώ σε όποιο συνεργείο κ αν έχω πάει ποτέ δεν μου είπαν για αλλαγή ελατηρίων ακόμη κ όταν έθεσα το θέμα. Αλλαγή ελατηρίων γίνεται μόνο αν καποιο ελατήριο σπάσει ή αν θες να αλλάξεις το ύψος του αυτοκινήτου.

Εσύ έχεις αλλάξει ποτέ; Είδες διάφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mathimatikos196 είπε

Καλημέρα . Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη .  Για  νορμάλ οδήγηση σε Αθήνα , και για 4-5 ταξίδια το χρόνο.

Δες ποσο έχουν τα εργοστασιακά αλλιώς Sachs,Monroe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν πήρα έναν φίλο που δουλεύει σε ανταλλακτικά Opel .Τιμή εργοστασιακά 750 με 800 ευρώ ??????????????????  χωρίς τοποθέτηση.........

Μου ανέφερε βέβαια οτι π.χ αν τα εργοστασιακά είναι Sachs  δεν είναι τα ίδια αμορτισέρ με τα Sachs τα aftermarket του εμπορίου.

Η συμβουλή του : 1)Προφανώς όχι εργοστασιακά λόγω κόστους. (εκτός αν σου έκατσε καμιά κληρονομιά  😄 )

                                2) Σε όχι εργοστασιακά  πάμε σε Sachs.

                                3) Αλλαγή ελατηρίων συνήθως στις 200.000-250.000 (μπορεί και να μην χρειάζεται)  Παίζουν ρόλο  φόρτωμα  αυτοκινήτου , δρόμοι    

                                      που κινείται.

                               4) Για να μετρηθεί το ελατήριο πρέπει να βγει (Δεν γίνεται πουθενά μου είπε).

                               5) Οι μετρήσεις που γίνονται, γίνονται στο σύστημα αμορτισέρ-ελατήρια-λάστιχα (μπορεί να μην δώσουν αξιόπιστα αποτελέσματα).

                                    

                             

Επεξ/σία από mathimatikos196
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mathimatikos196 είπε

Μου ανέφερε βέβαια οτι π.χ αν τα εργοστασιακά είναι Sachs  δεν είναι τα ίδια αμορτισέρ με τα Sachs τα aftermarket του εμπορίου.    

Γενικά η ποιότητα των ανταλλακτικών έχει πέσει. Αλλά το κλειδί είναι τα ελατήρια. Γι αυτό ακούς έβαλα sachs βγήκαν μάπα.....Ούτε τα μισά χλμ δεν κράτησαν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mathimatikos196 είπε

Καλημέρα . Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη .  Για  νορμάλ οδήγηση σε Αθήνα , και για 4-5 ταξίδια το χρόνο.

Θέλω και εγώ να αλλάξω σε Opel Corsa C 2004 . Υποτίθεται έχει αλλάξει απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και τα έχει επάνω 80,000. Γενικά το αμάξι το έχω μαζέψει στο σύστημα διεύθυνσης όλο. 

Κανέ ένα έλεγχο εμπρός το σύστημα διεύθυνσης ( μπαλάκια ψαλιδιών,  ακρομπαρα, σινεμπλόκ ψαλιδιών, ) να δεις σε τι κατάσταση είναι και εάν  έχει κενά .

Αυτή τη στιγμή εμένα έχει Kyb Excel G.

Ελατήρια υπάρχουν αντικατάστασης & χαμηλώματος ύψους .

Αυτό που δε πρέπει να αμελήσεις με τα αμορτισέρ είναι τα too mount  + ευθυγράμμιση μετά .

Τα Opel αυτής της χρονιάς φόραγαν Sachs. .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...