Προς το περιεχόμενο

Καθισματακι αυτοκινητου


Mak26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 4 μια βοηθεια απο καποιον που τα ξερει;;;

το πρωτο εχει παρα πολλες δυνατοτητες αλλα δεν βρισκω πουθενα crash test ουτε στο adac αλλιως θα επελεγα μπαμ αυτο :

https://www.skroutz.gr/s/40676493/Maxi-Cosi-Kathismataki-Aytokinitou-Spinel-0-36-kg-BR77124-me-Isofix-Graphite.html
 

αυτο ενω εχει παρει βραβεια κ εχει καλη αξιολογηση στο adac εχει βγει σ πολλους ελατωματικο να ξεκολλανε τ πλαινα

https://www.skroutz.gr/s/38231375/Cybex-Kathismataki-Aytokinitou-Pallas-G-i-Size-9-36-kg-522002189-me-Isofix-Lava-Grey.html?product_id=134914196&sponsored=listing
 

κ αυτο μας αρεσε κ εχει κλες κριτικες κ τεστ

https://www.skroutz.gr/s/17132215/Britax-Romer-Kathismataki-Aytokinitou-Evolva-123-SL-Sict-9-36-kg-me-Isofix-Storm-Grey.html

κ τελευταιο της joie ενα που μας αρεσε 

https://www.skroutz.gr/s/22854928/Joie-Kathismataki-Aytokinitou-Every-Stage-FX-0-36-kg-C1602ADGFL000-me-Isofix-Gray-Flannel.html

 

Επεξ/σία από Mak26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω το cybex zi cloud https://www.skroutz.gr/s/27291664/Cybex-Kathismataki-Aytokinitou-Cloud-Z-i-Size-0-13-kg-520002455-520002456-Autumn-Gold.html με την αντίστοιχη βάση. Είναι βαρύ κατά την μετακίνηση αλλά μου προστατεύει σε καλό επίπεδο την λουλουδιά μου. Θα το ξανά αγόραζα. Προσωπικά δεν πήγα σε 3 συν 1 . Τα πήρα όλα χωριστά. Χωριστά βάση, χωριστά κάθισμα μωρού, χωριστά πορτ μπεμπέ, χωριστά καρότσι. Θα τα ξανά αγόραζα πάλι έτσι. Ο λόγος? Τα 3 συν 1 δεν δένουν με isofix αλλά με ζώνη και δεν ήθελα να το ρισκάρω. Επίσης όπως σου είπαν τα 3 συν 1 που έχουν κάθισμα δεν είναι 360. Θα τα ελέγξεις όλα στο Adac. Από εκεί και πέρα αν είναι 9-36 κιλά μάλλον σε cybex θα πήγαινα.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, tilaverboy said:

Εγώ έχω το cybex zi cloud https://www.skroutz.gr/s/27291664/Cybex-Kathismataki-Aytokinitou-Cloud-Z-i-Size-0-13-kg-520002455-520002456-Autumn-Gold.html με την αντίστοιχη βάση. Είναι βαρύ κατά την μετακίνηση αλλά μου προστατεύει σε καλό επίπεδο την λουλουδιά μου. Θα το ξανά αγόραζα. Προσωπικά δεν πήγα σε 3 συν 1 . Τα πήρα όλα χωριστά. Χωριστά βάση, χωριστά κάθισμα μωρού, χωριστά πορτ μπεμπέ, χωριστά καρότσι. Θα τα ξανά αγόραζα πάλι έτσι. Ο λόγος? Τα 3 συν 1 δεν δένουν με isofix αλλά με ζώνη και δεν ήθελα να το ρισκάρω. Επίσης όπως σου είπαν τα 3 συν 1 που έχουν κάθισμα δεν είναι 360. Θα τα ελέγξεις όλα στο Adac. Από εκεί και πέρα αν είναι 9-36 κιλά μάλλον σε cybex θα πήγαινα.

Σε ευχαριστώ γι αυτό το post, έψαχνα να καταλάβω την διαφορά και την έκανες αρκετά ξεκάθαρη. Μιας και εγώ είμαι στην ίδια φάση(το παιδί έρχεται σε λιγότερο από 2 μήνες) σκεφτόμουν να πάρω κάποιο από τα παραπάνω που βάλατε αλλά κάτι ακούω πως για νεογέννητο δεν βολεύει το κλασικό κάθισμα μωρού για μεταφορά γιατί δεν ξαπλώνει αρκετά.

Με λίγα λόγια αξίζει η αγορά 0-36 κιλών κάθισμα αυτοκινήτου για να το χρησιμοποιήσω από την 1η μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βλεπω οτι δινετε αρκετα λεφτα για το καθισμα και θελετε/ψαχνετε περισσοτερη πληροφορια και γνωση, να σας προτρεψω ΕΑΝ εχετε fb να μπειτε στην ομαδα https://www.facebook.com/groups/paidikodikhasfaleia/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Xvipes said:

 

Με λίγα λόγια αξίζει η αγορά 0-36 κιλών κάθισμα αυτοκινήτου για να το χρησιμοποιήσω από την 1η μέρα;

μπηκα να σου γραψω ακριβως αυτό... για μενα λαθος να παρεις 0-36..

δεν γινεται να εχεις το ιδιο καθισμα απο 0-12 ετων...λαθος απο πολλες αποψεις,,,   παρε ενα γκρουπ0/1 για κιλα 0-18 για τωρα και 18-36 μετα τα 4-5 χρονια του παιδιου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφουν 0-36 είναι θεωρητικά. Δεν μπορεί το παιδί σε τέτοιο κάθισμα μετά τα τα 2,5 - 3. Ειδικά τα 360 (τα οποία είναι κατά τη γνώμη μου ότι καλύτερο για μωρά) έχουν τη βάση και το παιδί κάθεται άβολα όταν μεγαλώσει λίγο.

Εγώ είχα το μωρό σε αυγό  που κούμπωνε και στο καροτσάκι μέχρι τον 6ο μήνα και μετά πήρα ένα Inglesina Keplero το οποίο ήταν οκ αλλά δεν μπορούσες να το γυρίσεις με ένα χέρι ενώ κρατάς αγκαλιά το μωρό και ένα Cybex SIrona από το οποίο έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Όταν έφτασε στο 1 μέτρο ύψος περίπου τα άλλαξα και πήρα το Cybex Solution T και το Britax Romer kidfix III και είμαι ευχαριστημένος και από τα δυο. Εδώ κερδίζει στα σημεία το Britax γιατί έχει και προστατευτικό μαξιλαράκι για τη ζώνη ασφαλείας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/34069172/Inglesina-Kathismataki-Aytokinitou-Copernico-i-Size-0-36-kg-AV91P0STG-me-Isofix-Stone-Grey.html

το εχω 7 μηνες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.ειμαι 45 και η μεση μου δεν ειναι για πολλα πολλα.

Επεξ/σία από nikoskola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/2/2024 στις 10:01 ΠΜ, Mak26 είπε

Ολα τα αναφερομενα π κοιταω ειναι isofix

κ για μενα καλυτερα η ενα 0-36 η εστω 9-36 

πταν ειν νεογεννητο τ βαζεις κ στην καλΑθουνα τ καροτσιου

Παντως τα 9-36 δυσκολα κανουν για 30+

Εγω και τα δυο every stage (https://www.skroutz.gr/s/37773474/Joie-Kathismataki-Aytokinitou-Every-Stage-Fx-0-36-kg-C1602ADCOL000-me-Isofix-Coal.html?product_id=164041744&sponsored=listing) τα αφαιρεσα στα 25 περιπου, οχι τοσο λογω βαρους, αλλα λογω υψους,  βρισκαν οι ωμοι τους στο προσκεφαλο καθως δεν ηταν αφαιρουμενο

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/2/2024 στις 8:47 ΠΜ, Xvipes είπε

Σε ευχαριστώ γι αυτό το post, έψαχνα να καταλάβω την διαφορά και την έκανες αρκετά ξεκάθαρη. Μιας και εγώ είμαι στην ίδια φάση(το παιδί έρχεται σε λιγότερο από 2 μήνες) σκεφτόμουν να πάρω κάποιο από τα παραπάνω που βάλατε αλλά κάτι ακούω πως για νεογέννητο δεν βολεύει το κλασικό κάθισμα μωρού για μεταφορά γιατί δεν ξαπλώνει αρκετά.

Με λίγα λόγια αξίζει η αγορά 0-36 κιλών κάθισμα αυτοκινήτου για να το χρησιμοποιήσω από την 1η μέρα;

Θα σε βοηθήσω. Εμείς είμαστε 6 μηνών. Παιδί για μεταφορά θες βάση isofix και αυγό. Το αυγό θα είναι χρήσιμο μέχρι 2 ετών. Μετά το σηκώνεις. Η βάση σου μένει για να κουμπώσεις το επόμενο κάθισμα όταν με το καλό μεγαλώσει. 
Αυτά είναι για την μεταφορά με το αμάξι. Είτε βγείτε από την κλινική, είτε πάτε βόλτα θέλετε βάση και αυγό. Αυτό γιατί δεν έχει ζώνες. Δεν τον δένετε λάθος οποτε θα είστε και απόλυτα ασφαλείς. Για καρότσι θα σε πρότεινα να δεις όχι κάτι ελαφρύ Αλλα όχι και κάτι βαρύ γιατί τα μπράτσα σου θα γίνουν τεράστια. Εγώ πήρα το Balios s. Σχετικά βαρύ Αλλα πολύ πιο ελαφρύ από το talios. Το παιδί όταν θα βγει και το βγάλετε με το καρότσι το αυγό μπορεί να κουμπωθεί επάνω στο καρότσι με αντάπτορες. Όμως μόνο για 2 μισή ώρες γιατί δεν κάνει για την μεσουλα του. Οποτε το πορτμπεμπε που κουμπώνει επάνω στο καρότσι είναι επιβεβλημένο. Εμείς το έχουμε στάνταρ και αυτό μέσα στο αμάξι. Επισης αποστείρωση δείτε το twistshake που είναι τούμπανο με ευχαριστείς αργότερα για αυτό. Για ότι άλλη πληροφορία χρειαστείς μπορείς να γράψεις εδώ η σε μήνυμα προσωπικό, Χαρά μου να σε εξυπηρετήσω και να σε βοηθήσω γιατί κι εμένα μου τα λέγανε αλλά δε μου τα εξηγούσαν καλά 

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tilaverboy said:

Θα σε βοηθήσω. Εμείς είμαστε 6 μηνών. Παιδί για μεταφορά θες βάση isofix και αυγό. Το αυγό θα είναι χρήσιμο μέχρι 2 ετών. Μετά το σηκώνεις. Η βάση σου μένει για να κουμπώσεις το επόμενο κάθισμα όταν με το καλό μεγαλώσει. 
Αυτά είναι για την μεταφορά με το αμάξι. Είτε βγείτε από την κλινική, είτε πάτε βόλτα θέλετε βάση και αυγό. Αυτό γιατί δεν έχει ζώνες. Δεν τον δένετε λάθος οποτε θα είστε και απόλυτα ασφαλείς. Για καρότσι θα σε πρότεινα να δεις όχι κάτι ελαφρύ Αλλα όχι και κάτι βαρύ γιατί τα μπράτσα σου θα γίνουν τεράστια. Εγώ πήρα το Balios s. Σχετικά βαρύ Αλλα πολύ πιο ελαφρύ από το talios. Το παιδί όταν θα βγει και το βγάλετε με το καρότσι το αυγό μπορεί να κουμπωθεί επάνω στο καρότσι με αντάπτορες. Όμως μόνο για 2 μισή ώρες γιατί δεν κάνει για την μεσουλα του. Οποτε το πορτμπεμπε που κουμπώνει επάνω στο καρότσι είναι επιβεβλημένο. Εμείς το έχουμε στάνταρ και αυτό μέσα στο αμάξι. Επισης αποστείρωση δείτε το twistshake που είναι τούμπανο με ευχαριστείς αργότερα για αυτό.

Σε ευχαριστώ βοήθησες πάρα πολύ! Έχεις να προτείνεις κάποια βάση και αυγό με σκοπό να χρησιμοποιήσω την ίδια βάση για μελλοντικό παιδικό κάθισμα;(ακόμα προσπαθώ να εξοικειωθώ με τις ορολογίες π.χ αυγό, καλαθούνα, κλπ 🙈)

Για το twistshake εννοείς αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...