Προς το περιεχόμενο

Κανείς άλλος με Poco X5 Pro bootloop?


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες ώρες, όλο και μαθαίνω για bootloop στο συγκεκριμένο μοντέλο, λες και έπεσε επιδημία.... Άραγε είναι η κατάρα της σειράς Χ των Poco? Έχουν βγάλει θεματακια απ' ότι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με Poco F3 που το έχω από το 2021 μου έκανε πριν κάτι μήνες κάτι bootloop για καμιά ώρα ασταμάτητα. Μετά απλά σταμάτησε από μόνο του χωρίς να κάνω κάτι εγώ και άνοιξε κανονικά και δεν το έχει ξανά κάνει από τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panosgr1996 είπε

Σήμερα το πρωί ξεκίνησε το bootloop χωρίς λόγο, δοκιμάζω fixes αλλα δεν λειτουργεί τίποτα. Δεν θελω να κανω wipe, έλεος... Υπαρχει σωτηρια;

Ναι να το πετάξεις στην θάλασσα χτες.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι βλέπω έγινε αναβάθμιση σε HyperOS, αυτός είναι ο λόγος του bootloop.

Σε όσους πέρασε η αναβάθμιση το κινητό είναι σε bootloop.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε χωρίς να χάσουμε τα δεδομένα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link, αλλά στο r/Xiaomi πολλοί έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα .

Φαίνεται ότι bootloop έχουν κυρίως τα sub brands όπως αυτά του Poco και Redmi αν και άτομα με Xiaomi 13, 13T+Pro, 13 lite λένε ότι έχουν.

Εν αναμονή για επίσημη απάντηση από τη Xiaomi, αν και δεν βλέπω να γλυτώνουμε το factory reset 

Επεξ/σία από Nick64
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε κάποιος κάποια ενημέρωση; Ακόμη σε bootloop το Poco X5 Pro και δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα μου

 

 

Edit: Επικοινώνησα με γνωστό μου που έχει το ίδιο κινητό και πρόβλημα. Το πήγε στο iRepair και του είπαν ότι ήταν ο 10ς για σήμερα με το ίδιο ακριβώς θέμα. Η επίσημη απάντηση από πλευράς Xiaomi είναι Factory Reset του είπαν και έτσι έπραξε. 

Εγώ προσωπικά θα περιμένω λίγο ακόμα μπας και καταφέρω και βρω κάποια άλλη λύση 

 

Edit2: Μετά από επικοινωνία μου με το service στη Θεσσαλονίκη, επειδή το κινητό είναι αγορασμένο μέσω Σκρουτζ, δεν μπορεί να γίνει εκτίμηση της ζημιάς και δεν το δέχονται γιατί είναι παρά εισαγωγής. Αρχίζω και απελπίζομαι να πω την αλήθεια...

Επεξ/σία από Nick64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικα, προς ενημερωση, εκανα wipe ολα τα data, αφού καταλαβα οτι δεν υπαρχει σωτηρία. Δοκίμασα αρκετα κολπα απο reddit, αλλα τιποτα δεν δουλεψε για εμενα. Δεν μπορω να ασχοληθω αλλο με την Xiaomi και την παρτη της. Οταν ερθει η ωρα θα παρει τα μπαλιδια μου τοτε. ;) 

Στο νεο setup εκλεισα ολα τα auto updates της Xiaomi. Εφτυχως τα περισσοτερα data τα ειχα σε backup, cloud κτλπ. Επισης τις επαφές στη google, etc. Μου εφαγε ενα 3ωρο να κατεβασω και συνδεθω σε ολα τα app, accounts, τραπεζες, social, etc. Απο τοτε που μ ειχαν κλεψει μια φορα το κινητο εχω παρει το backup πολυ πιο σοβαρα. Με εκπαιδευσε ο κλεφτης να ουμε, με εκπαιδευει και η Xiaomi. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κοιτάξτε λίγο μήπως έχει χαλάσει το power button.

(Από δική μου εμπειρία με x3 pro έχω μια υπονοια ότι ίσως να ναι εκεί το πρόβλημα)

Εάν παρατηρησετε, ενώ δουλεύει κανονικά και πατήσετε συνεχόμενα το power button χωρίς να το αφήσετε θα κάνει ότι κάνει σε bootloop.

Hint ->  Eχει καλέσει ποτέ μόνο του τον αριθμό έκτακτης ανάγκης?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/2/2024 στις 2:02 ΜΜ, Voliminal είπε

Απ'ότι βλέπω έγινε αναβάθμιση σε HyperOS, αυτός είναι ο λόγος του bootloop.

Σε όσους πέρασε η αναβάθμιση το κινητό είναι σε bootloop.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε χωρίς να χάσουμε τα δεδομένα..

Παραεισαγωγης  ειναι φιλε ?

Στις 29/2/2024 στις 10:49 ΠΜ, gregdel είπε

Στο service κινητών της γειτονιάς είπαν για ένα ακόμα σήμερα.

Κανείς άλλος;

Μετα απο αναβαθμιση σε HyprOs  εγινε,  ή χωρις λογο?

Στις 29/2/2024 στις 7:55 ΜΜ, Nick64 είπε

Είχε κάποιος κάποια ενημέρωση; Ακόμη σε bootloop το Poco X5 Pro και δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα μου

 

 

Edit: Επικοινώνησα με γνωστό μου που έχει το ίδιο κινητό και πρόβλημα. Το πήγε στο iRepair και του είπαν ότι ήταν ο 10ς για σήμερα με το ίδιο ακριβώς θέμα. Η επίσημη απάντηση από πλευράς Xiaomi είναι Factory Reset του είπαν και έτσι έπραξε. 

Εγώ προσωπικά θα περιμένω λίγο ακόμα μπας και καταφέρω και βρω κάποια άλλη λύση 

 

Edit2: Μετά από επικοινωνία μου με το service στη Θεσσαλονίκη, επειδή το κινητό είναι αγορασμένο μέσω Σκρουτζ, δεν μπορεί να γίνει εκτίμηση της ζημιάς και δεν το δέχονται γιατί είναι παρά εισαγωγής. Αρχίζω και απελπίζομαι να πω την αλήθεια...

Θα ρωτησω το ιδιο. Εχει καμια σχεση το bootloop με αναβαθμιση σε HyperOs.?

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...