Προς το περιεχόμενο

Αδιανοητο πρόβλημα σε παροχή ρεύματος...


johnnyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

Ποιο το νόημα να σου πληρώνει άλλος το ρεύμα ? Το φέσι που θα μείνει αφορά το άλλο ΑΦΜ 

Ο λόγος που παίρνουν στα μουλωχτά παροχές με ενεργοποιημένο ΚΟΤ είναι να συγχρονιστεί το ΑΦΜ τους με την παροχή για να πάρουν ΚΕΑ κ.α.  Στην αίτηση της ΗΔΙΚΑ για ΚΕΑ το ΚΕΑ πάει πακέτο με ΚΟΤ.
Αν στην αίτηση ΚΕΑ βάλουν μια παροχή που την δεδομένη στιγμή δεν τρέχει με ΚΟτ, δεν θα τους εγκριθεί.
Άρα ''ψαρεύουν'' παροχές με ΚΟΤ. Δεν κρατάνε την εκπροσώπηση για πολλές μέρες. 
Πόσο να χρεωθούν; Και να χρεωθούν, δεν θα βρουν άκρες πιστεύεις να βγάλουν άλλο ΑΦΜ;

Επεξ/σία από Demetroula
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Οπότε ότι και αν είναι φταίει η nrg έτσι? 

Το θέμα είναι να ξεμπλέξω σύντομα διότι υπάρχει σοβαρό θέμα.

Λογικά άλλαξε αφμ οπότε χάνω κοινωνικό τιμολόγιο, επίδομα ενοικίου συν ότι η δεη έβγαλε τελικό λογαριασμό για πληρωμή...

Και για να πάω πάλι δεη θέλει νέα υδε πάλι εγγύηση κτλ...

 

Ναι όλα αυτά μαζί.. Εσύ θα μιλήσεις με τον δικηγόρο σου.. Αυτά θα πρέπει να τα ζητήσεις ξανά... Θα αργήσει λίγο το θέμα σου.. Ζήτησε αρκετά χρήματα μέσω αγωγής στον πάροχο γιατί θα έπρεπε να έχει ελέγξει τα έντυπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, korakios said:

Ποιο το νόημα να σου πληρώνει άλλος το ρεύμα ?

  Kανένα απολύτως, εκτός κι αν είναι απάτη για κάρτες αλληλεγγύης όπως τη συμφορουμήτισσα.

6 minutes ago, korakios said:

Το φέσι που θα μείνει αφορά το άλλο ΑΦΜ 

Η οφειλή όμως που αφορά τις χρεώσεις δήμου, όταν πάει στον Δήμο θα είναι στο ΑΦΜ του άλλου.

Άμα θες δηλαδή να μεταβιβάσεις το σπίτι δε θα μπορείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Εκτός αν έδωσε πλαστα στοιχεία αυτός που έκανε αίτηση 

Οπότε αναμένω τηλέφωνο τους όπως είπαν να δούμε με τι δικαιολογητικά έγινε η αίτηση για διακοπή και αλλαγής παροχου η κάνω κάτι άλλο?

Πες μου επ ακριβώς εάν μπορείς καλέ μου φίλε. 

Εγώ σκάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Demetroula είπε

Ο λόγος που παίρνουν στα μουλωχτά παροχές με ενεργοποιημένο ΚΟΤ είναι να συγχρονιστεί το ΑΦΜ τους με την παροχή για να πάρουν ΚΕΑ κ.α.  Στην αίτηση της ΗΔΙΚΑ για ΚΕΑ το ΚΕΑ πάει πακέτο με ΚΟΤ.
Αν στην αίτηση ΚΕΑ βάλουν μια παροχή που την δεδομένη στιγμή δεν τρέχει με ΚΟτ, δεν θα τους εγκριθεί.
Άρα ''ψαρεύουν'' παροχές με ΚΟΤ.

Ενδιαφέρον , άρα (δυστυχώς) παίζει να έδωσαν πλαστά στοιχεία και να μην είναι λάθος παρόχου . Πάντως αν δεν ήταν τυπικοί οι πάροχοι εννοείται θα ξεζούμιζα ότι μπορούσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Οπότε αναμένω τηλέφωνο τους όπως είπαν να δούμε με τι δικαιολογητικά έγινε η αίτηση για διακοπή και αλλαγής παροχου η κάνω κάτι άλλο?

Πες μου επ ακριβώς εάν μπορείς καλέ μου φίλε. 

Εγώ σκάσει...

Να μάθεις από τον πάροχο με ποια στοιχεία έγιναν  αυτές οι αλλαγές.. Αλλά δεν θα στο πουν εύκολα...Θα πρέπει να  τους το αποδείξεις.. Να του δώσεις στοιχεία... Ενοικιαστήρια, και αλλά στοιχεία.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Οπότε αναμένω τηλέφωνο τους όπως είπαν να δούμε με τι δικαιολογητικά έγινε η αίτηση για διακοπή και αλλαγής παροχου η κάνω κάτι άλλο?

Πες μου επ ακριβώς εάν μπορείς καλέ μου φίλε. 

Εγώ σκάσει...

Ξεκινάς με Συνήγορο του Καταναλωτή . Αν έγινε πλαστογραφία θα μπει εισαγγελέας αυτεπάγγελτα (υποτίθεται τουλάχιστον) 

Αυτό για αρχή ώστε να φανεί αν έκανε παπάντζες ο πάροχος . Αν έκανε , δικηγόρο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ενδιαφέρον , άρα (δυστυχώς) παίζει να έδωσαν πλαστά στοιχεία και να μην είναι λάθος παρόχου . Πάντως αν δεν ήταν τυπικοί οι πάροχοι εννοείται θα ξεζούμιζα ότι μπορούσα 

Και μόνο το άγχος και ο χρόνος που δαπανάς για να βρεις το δίκιο σου.
Το λυπηρό είναι ότι τα θύματα είναι ΚΟΤ, άρα άτομα που δεν έχουν οικονομική δύναμη να πληρώσουν δικηγόρους.
Είμαι σίγουρη ότι θα προκύψουν και άλλα τέτοια περιστατικά και περιμένω να δω αν είναι ΚΟΤ και αυτοί.
Επίσης ενδιαφέρον είναι ότι μέχρι τώρα έχουμε αναφορά για δύο διαφορετικούς παρόχους, άρα είναι ..δημοφιλής πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Ξεκινάς με Συνήγορο του Καταναλωτή . Αν έγινε πλαστογραφία θα μπει εισαγγελέας αυτεπάγγελτα (υποτίθεται τουλάχιστον) 

Αυτό για αρχή ώστε να φανεί αν έκανε παπάντζες ο πάροχος . Αν έκανε , δικηγόρο 

Στον συνήγορο του καταναλωτή να παραθέσω στοιχεία? 

Πχ μισθωτήριο, παλιοί λογαριασμοί κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Demetroula είπε

Και μόνο το άγχος και ο χρόνος που δαπανάς για να βρεις το δίκιο σου.
Το λυπηρό είναι ότι τα θύματα είναι ΚΟΤ, άρα άτομα που δεν έχουν οικονομική δύναμη να πληρώσουν δικηγόρους.
Είμαι σίγουρη ότι θα προκύψουν και άλλα τέτοια περιστατικά και περιμένω να δω αν είναι ΚΟΤ και αυτοί.
Επίσης ενδιαφέρον είναι ότι μέχρι τώρα έχουμε αναφορά για δύο διαφορετικούς παρόχους, άρα είναι ..δημοφιλής πρακτική.

Εννοείται ότι είναι δημοφιλής πρακτική.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εγώ σκάσει...

Σε νιώθω σχεδόν απόλυτα. 
Το πιο βασικό σου χαρτί που θα πρέπει να έρθει άμεσα στα χέρια σου για να κινηθείς περαιτέρω είναι επίσημο έγγραφο από ΔΕΔΔΗΕ με το ιστορικό διαδοχών της παροχής σου.
Από την ώρα που προσκομίζεις αποδεικτικά ότι η παροχή σου είναι στο όνομά σου είναι υποχρεωμένοι να στο δώσουν, ζήτα το με τσαμπουκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Στον συνήγορο του καταναλωτή να παραθέσω στοιχεία? 

Πχ μισθωτήριο, παλιοί λογαριασμοί κτλ?

Κοίταξε πρώτα με τον πάροχο τι θα γίνει.. Και συνεχίζεις ταυτόχρονα στον συνήγορο και στην ΡΑΕ.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Joshua21 said:

Στην περίπτωση σου η επίδειξη της έναρξης επιτηδεύματος στην συγκεκριμένη διεύθυνση ήταν ένας τρόπος ελέγχου για τον πάροχο, και αυτό επειδή η εφορία δεν θα σου επέτρεπε να κάνεις έναρξη αν δεν της κατέθετες στα δικαιολογητικά αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο. Καμία σχέση με το "no questions asked" που άφησες να εννοηθεί στο πρώτο post που έκανες εδώ.

Έχεις δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί ότι στην έναρξη επιτηδεύματος φαίνεται η διεύθυνση του ακινήτου. Οπότε sorry για την παραπληροφόρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...