Προς το περιεχόμενο

ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΙΝΗΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ (απλων συνδρομητων κινητης ) ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΑΤΗΣ


tim102

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεχομαι κλήσεις απο διαφορετικα κινητα νουμερα ελλαδος κάθε μια ώρα περίπου π.χ. 69719.. , 69758..... , 69783....... , οπου μόλις απαντησω (και απο τα 3 κινητα νουμερα) υπαρχει το ιδιο ηχογραφημενο μηνυμα στα αγγλικα οτι κερδισα ενα iphone ( congratulations you have win a iphone 14 please insert your paypal , και το κλείνω ).
 
Όταν δοκιμασα να παρω πισω να δω αν ειναι καποιο τηλεφωνικο κέντρο , διαπιστωσα οτι ειναι ιδιωτικα νουμερα διάφορων απλων ανθρωπων (συνταξιουχων , ηλικιωμένες γυναικες) και όχι καποια εταιρια  (ολα ειναι νουμερα με προθεση Cosmote)  και οι ανθρωποι αρνουνται οτι εχουν κανει καποια κληση 
Τι πρεπει να μπλοκαρω ολα τα ελληνικα νουμερα ιδιωτων ;  Δεν καταλαβαινω πραγματικα .
 
 
Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΙΝΗΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ (απλων συνδρομητων κινητης ) ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΑΤΗΣ

Call Spoofing ονομαζεται. (δες εδώ)

Μπορεις να μπλοκαρεις προσωρινα οσα νουμερα δεν ειναι στις επαφες σου με ενα call blocking προγραμμα. Μετα απο λιγο θα σε ξεχασουν (φυσιολογικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που με έχει μπερδέψει , είναι πως μπορούν να χρησιμοποιούν κανονικούς αριθμούς που ιδη υπάρχουν σε κανονικούς  συνδρομητές κινητής , πως γίνεται να σε καλεί διπλοτυπος αριθμός; Αυτό πέρα από την παρενόχληση , είναι και υποκλοπή ; Μιλάμε για πλαστογραφία αριθμού , όταν κάποιος μπορεί να αντιγράψει τον αριθμό μου τι προβλήματα μπορεί να φέρει αυτό πέρα από παρενόχληση .

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρησιμοποιησει VPN είναι λογικά η ίδια αρχή. Κάνουνε μια κλήση με μια μάσκα αριθμού και ψαρεύουν. Γενικά αυτά καλό θα είναι να αναφέρονται στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To θεμα ειναι ότι οι αριθμοί είναι ανθρώπων που ήδη έχουν κινητό αριθμό , θα μπορούσε να είναι ο δικός μου αριθμός, τι κινδύνους κρύβει αυτό; 

Έγινε αναφορά στην δίωξη και ενημερώθηκα ότι μπορεί να συμβεί αυτο, και στο τμήμα της περιοχης πήγα το ίδιο και αυτοί 

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα μιαν έννοια spoofing μπορούν να κάνουν δυνητικά και όσοι χρησιμοποιούν εταιρίες voip όπως betamax.
Σε αυτές υπάρχει η δυνατότητα να δηλώσεις τηλεφωνικά σου νούμερα, που μετά απο επιβεβαίωση (είτε μέσω κλήσης είτε μέσω sms), τα προσθέτεις ωστε να εμφανίζεται κατ επιλογήν όταν καλείς κάποιον.

Έτσι, πχ μπορεί να έχεις ένα κινητό που μετά απο 13 μηνες να διαγραφεί και να το έχεις ως αναγνώριση κλήσης κανονικότατα, όποιος το καλεί θα λαμβάνει μήνυμα πως δεν αντιστοιχεί σε κανεναν συνδρομητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω σου λεω τους πηρα πισω τους αριθμους και βγηκαν παπουδες και γιαγιαδες απο επαρχια !

ο μονος ειμαι που του  εχει συμβει αυτο που περιγραφω  , τοτε τι να πω 

ή παω στο τρελαδικο ή στον Εισαγγελεα

Επεξ/σία από tim102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κ εγω την Παρασκευή(01/03) δεχόμουν συχνά κλήσεις,κάθε 30 λεπτά περίπου,μόλις απαντούσα ακουγόταν 1 ηχογραφημένο μνμ,αλλά στα Αγγλικά κ αμέσως το έκλεινα κ έτσι τα έβαζα σε Block,αλλά δεν είχε κ κάποιο νόημα,αφού ήταν ''πλασματικοί'' αριθμοί,Call Spoofing στα Ελληνικά αχααχαχαχα.Μετά απο μερικές ώρες σταμάτησαν,α ναι κ άλλο 1 τηλεφώνημα δέχτηκα την επόμενη μέρα,Σάββατο 02/03,αλλά ήταν απο εξωτερικό,λογικά οι ίδιοι scammers θ ήταν.....Γενικά,αν δεν περιμένουμε κάποιο τηλεφώνημα,δεν απαντάμε σε άγνωστα,εγω τουλάχιστον αυτό κάνω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου ετυχε απο μερικα νουμερα με το ιδιο ακριβως μηνυμα,μπλοκαρα και τωρα εδω και μερικες μερες εχουν σταματησει. Κανε τα μπλοκ και υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...