Προς το περιεχόμενο

NAS ή mini PC για Plex Server;


camel555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Μπορείς και με docker compose https://github.com/vdsm/virtual-dsm 

Δηλαδή; Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι και πως το στήνεις.

Dockers δεν είναι για το synology; Μπαίνει σε απλό linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 minutes ago, micos000 said:

Δηλαδή; Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι και πως το στήνεις.

Dockers δεν είναι για το synology; Μπαίνει σε απλό linux;

Ναι αν βάλεις σε linux host, docker με docker compose
 

Spoiler

curl -fsSL https://get.docker.com -o get-docker.sh

chmod +x get-docker.sh

sh get-docker.sh

κάνεις το docker-compose.yml και βάζεις το τι λέει, φτιάχνεις τα mount points αν έχεις κάνει πχ passthrough κανονικούς δίσκους ή εικονικούς αν είναι vm και το τρέχεις.
Το είχα κάνει πείραμα και έπαιζε μέσω όμως του portainer gui:
 

Spoiler

docker volume create portainer_data

docker run -d -p 9443:9443 --name portainer \

    --restart=always \

    -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock \

    -v portainer_data:/data \

    portainer/portainer-ee:latest

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, camel555 είπε

Router έχω το Asus TUF-AX5400 (802.11AX) καθώς και 2 range extenders της Asus, τα RP-AX58 και 56 (802.11AX), ενώ η τηλεόραση έχει 802.11 a/b/g/n/ac.

 

Ναι, ασύρματα στριμάρω. Όσον αφορά το Plex, εαν βοηθάει, στις ρυθμίσεις βλέπω το Plex Web - Quality - Video Quality  -Maximum, με ενεργοποιημένο το play smaller videos at original quality και Use recommended settings , ενώ στο Debug, το level είναι απενεργοποιημένο και ενεργοποιημένο το Direct Play και Direct Stream. Παρακάτω στο Transcoder το quality είναι στο automatic και απενεργοποιημένο το Disable video stream transcoding. Δεν ξέρω που αλλού να κοιτάξω.

Πρόσφατα είδα το Oppenheimer χωρίς σπασίματα με bitrate περίπου 68mbps. Οι περισσότερες ταινίες είναι πολύ ελαφρύτερες, απλά έκανα χθες τεστ όπως ανέφερε παραπάνω φίλος, για να δω cpu - gpu utilization.

Όπως είναι τώρα το σύστημά μου, δουλεύει ρολόι το plex. Απλά θεωρώ κρίμα -και ίσως φθορά- να είναι το desktop μονίμως ανοικτό μόνο για το plex...Για αυτό ψάχνω εναλλακτική, να είναι κάτι άλλο ανοικτό 24.7/

Και το nas ένα pc είναι με custom λειτουργικό. Απλά για streaming ταινιών χρειάζεται  κάτι δυνατο με i3 και πάνω για 4K ταινίες. Ο player της τηλεόρασης δεν θα  μπορεί να παιξει καλά ,πολύ μεγάλες   4K ταινίες ακόμα και direct τον σκληρό να συνδέσεις σε αυτήν. 
Άρα κοιτάς κάποιο NAS με καλό επεξεργαστή ή βρίσκεις ένα φτηνό pc που μπορείς να το κανείς ότι θες με custom ή όχι λειτουργικό. Προσωπικά έχω το δεύτερο κάνει που είναι server με παρά πολύ μικρή κατανάλωση ,  όχι μόνο για ταινίες , αλλά και για πολλά αλλά. Βλέπω ταινίες 4K HEVC που έχουν μικρό  μέγεθος παντού (ταμπλετ ,κινητό, τηλεόραση κτλ) και αν θέλω να ευχαριστηθώ ποιότητα ανοίγω το ΗΤPC που έχω φτιάξει δίπλα από την τηλεόραση και βλέπω απροβλημάτιστα blue ray rip των 80gb κτλ.
Θα μπορούσα να κάνω το htpc να είναι και server αλλά θελω η απόλαυση να είναι ξεχωριστή από τα υπόλοιπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2024 στις 2:25 ΜΜ, atheatos είπε

Και το nas ένα pc είναι με custom λειτουργικό. Απλά για streaming ταινιών χρειάζεται  κάτι δυνατο με i3 και πάνω για 4K ταινίες. Ο player της τηλεόρασης δεν θα  μπορεί να παιξει καλά ,πολύ μεγάλες   4K ταινίες ακόμα και direct τον σκληρό να συνδέσεις σε αυτήν. 
Άρα κοιτάς κάποιο NAS με καλό επεξεργαστή ή βρίσκεις ένα φτηνό pc που μπορείς να το κανείς ότι θες με custom ή όχι λειτουργικό. Προσωπικά έχω το δεύτερο κάνει που είναι server με παρά πολύ μικρή κατανάλωση ,  όχι μόνο για ταινίες , αλλά και για πολλά αλλά. Βλέπω ταινίες 4K HEVC που έχουν μικρό  μέγεθος παντού (ταμπλετ ,κινητό, τηλεόραση κτλ) και αν θέλω να ευχαριστηθώ ποιότητα ανοίγω το ΗΤPC που έχω φτιάξει δίπλα από την τηλεόραση και βλέπω απροβλημάτιστα blue ray rip των 80gb κτλ.
Θα μπορούσα να κάνω το htpc να είναι και server αλλά θελω η απόλαυση να είναι ξεχωριστή από τα υπόλοιπα.

Όσο διαβάζω, τόσο μπλέκεται το πράγμα.. Αρκετοί γράφουν ότι αρκεί ένας celeron (πχ. N5105 -Asustor AS6702T, J4125 -Synology DS224+)

https://nascompares.com/2023/12/22/the-best-plex-nas-of-2023-2024-a-buyers-guide/#Entry_Level_4K_Plex_NAS_-_Synology_DS224

Όντως χρειάζεται ανώτερος επεξεργαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, camel555 είπε

Όσο διαβάζω, τόσο μπλέκεται το πράγμα.. Αρκετοί γράφουν ότι αρκεί ένας celeron (πχ. N5105 -Asustor AS6702T, J4125 -Synology DS224+)

https://nascompares.com/2023/12/22/the-best-plex-nas-of-2023-2024-a-buyers-guide/#Entry_Level_4K_Plex_NAS_-_Synology_DS224

Όντως χρειάζεται ανώτερος επεξεργαστής;

Φίλε μου οι 4k ταινίες που βλέπεις τι μέγεθος περίπου έχουν αν επιτρέπεται? Ναι ένας celeron αρκεί για μια 10gb(περίπου )4k HEVC MKV 2 ώρες  ταινία. Για παραπάνω, δηλαδή καθαρό lossless MKV τον 40gb και πάνω  , πολύ δύσκολο να το δεις χωρίς σπασίματα με το celeron....

Για να τελειώνουμε, μιας και σε βλέπω πας  για NAS, ρίξε και μια ματιά εδώ και ρώτα τους στο livechat ότι θέλεις.

https://www.terra-master.com/global/

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 03/03/2024 at 09:19, atheatos said:

Όπως έγραψα προηγουμένως αν το δίκτυο σου έχει καλή ταχύτητα (WiFi 6 και πάνω κατά προτίμηση)μπορείς να παίξεις από τον player της τηλεοράσης , συμπιεσμένες 4K ταινίες ( κάτω των 10 gb) χωρίς πρόβλημα. Για παραπάνω (lossless format πάνω από 20 gb) o player θα τα βρει σκούρα . 

Με WiFi 5 TV πάντως βλέπω χωρίς πρόβλημα μέσω Jellyfin 120GB .mkv (LotR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Thresh said:

Με WiFi 5 TV πάντως βλέπω χωρίς πρόβλημα μέσω Jellyfin 120GB .mkv (LotR)

Δοκίμασε να κανείς το ίδιο χωρίς jellyfin . Βάλε την ταινία σε ένα σκληρό και δες την στον player της τηλεόρασης. Σε τι σύστημα ειναι εγκαταστημενο το jellyfin αν επιτρέπεται?

Και εγώ μπορώ να δω οποιαδήποτε ταινία από τον server μέσο TeamViewer, Google remote desktop κτλ. αλλά είναι stream. Άμα βάλω να παίξει στην android TV  με vlc να παίξει ακόμα και από σκληρό usb , θα κολλάει 120gb ταινία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

3 hours ago, atheatos said:

Δοκίμασε να κανείς το ίδιο χωρίς jellyfin . Βάλε την ταινία σε ένα σκληρό και δες την στον player της τηλεόρασης. Σε τι σύστημα ειναι εγκαταστημενο το jellyfin αν επιτρέπεται?

Και εγώ μπορώ να δω οποιαδήποτε ταινία από τον server μέσο TeamViewer, Google remote desktop κτλ. αλλά είναι stream. Άμα βάλω να παίξει στην android TV  με vlc να παίξει ακόμα και από σκληρό usb , θα κολλάει 120gb ταινία....

 

Σε ένα UNRAID με Core i5 11500, δεν κάνω transcoding.

Δεν το λέω από πλευράς ισχύος της TV, αλλά για το ότι φτάνει το bandwidth του WiFi 5 για τόσο μεγάλο .mkv με 71Mbps bitrate. Ακόμα και τα 100Mbps του ethernet της φτάνουν, πόσο μάλλον του WiFi 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

 

Σε ένα UNRAID με Core i5 11500, δεν κάνω transcoding.

Δεν το λέω από πλευράς ισχύος της TV, αλλά για το ότι φτάνει το bandwidth του WiFi 5 για τόσο μεγάλο .mkv με 71Mbps bitrate. Ακόμα και τα 100Mbps του ethernet της φτάνουν, πόσο μάλλον του WiFi 5.

Το jellyfin νομίζω κάνει transcoding... όπως και το plex. Εγώ μίλησα για direct play του αρχείου από το player της τηλεόρασης. Αν το αρχείο είναι μικρό ένα οποιοδήποτε nas και χωρίς transcoding μπορεί να φορτώσει στον player μέσω δικτύου το αρχείο. 

Τέλος πάντων,  αφού έγραψες ότι ανοίγεις το αρχείο χωρίς transcoding σε πιστεύω και μάλλον η τηλεόραση σου έχει πολύ καλό επεξεργαστή και player...

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, atheatos said:

Το jellyfin νομίζω κάνει transcoding... όπως και το plex

Αρκεί να το έχεις enabled, δεν κάνει με το στανιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αρκεί να το έχεις enabled, δεν κάνει με το στανιό.

Πολύ σωστά, επίσης αν θυμάμαι καλά για το Plex χρειάζεται ενεργοποίηση της δυνατότητας = εξτρά χρήματα σε συνδρομή -το ίδιο ισχύει και για το emby.
Στο jellyfin είναι δωρεάν ενσωματωμένο στο build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, catmaster said:

Πολύ σωστά, επίσης αν θυμάμαι καλά για το Plex χρειάζεται ενεργοποίηση της δυνατότητας = εξτρά χρήματα σε συνδρομή -το ίδιο ισχύει και για το emby.
Στο jellyfin είναι δωρεάν ενσωματωμένο στο build.

Τα extra χρήματα στο Plex είναι για να το κάνει η GPU αντί για την CPU αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αρκεί να το έχεις enabled, δεν κάνει με το στανιό.

Οκ. Και χωρίς το jellyfin η τηλεόραση σου ανοίγει το αρχείο 120 gb από το δίκτυο και το παίζει κανονικά. Φαντάζομαι το παίζει κανονικά και με σκληρό να το συνδέσεις direct στην τηλεόραση το ίδιο αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, camel555 said:

Όσο διαβάζω, τόσο μπλέκεται το πράγμα.. Αρκετοί γράφουν ότι αρκεί ένας celeron (πχ. N5105 -Asustor AS6702T, J4125 -Synology DS224+)

https://nascompares.com/2023/12/22/the-best-plex-nas-of-2023-2024-a-buyers-guide/#Entry_Level_4K_Plex_NAS_-_Synology_DS224

Όντως χρειάζεται ανώτερος επεξεργαστής;

Γιατί πελαγώνεις; Υπάρχει και ποιο απλή λύση : Αγοράζεις ένα εξωτερικό media player και κουμπώνεις πάνω όποιον δίσκο θες μέσω usb.Εγώ έχω εδώ και χρόνια ένα πάμφθηνο και ψόφιο nas της zyxel , του έχω βάλει 2 δίσκους των 4ΤΒ με ταινίες 1080p remux και 4Κ και κάνω streaming σε προτζέκτορα μέσω του media player.Με 1gbps ethernet καλώδιο 80 μέτρων.Βαρειά mkv τα παίζει νεράκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, atheatos said:

Οκ. Και χωρίς το jellyfin η τηλεόραση σου ανοίγει το αρχείο 120 gb από το δίκτυο και το παίζει κανονικά. Φαντάζομαι το παίζει κανονικά και με σκληρό να το συνδέσεις direct στην τηλεόραση το ίδιο αρχείο.

Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, το wifi 5 πάντως σίγουρα φτάνει και περισσεύει, το αν ειναι αρκετά "δυνατή" δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...