Προς το περιεχόμενο

NAS ή mini PC για Plex Server;


camel555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, το wifi 5 πάντως σίγουρα φτάνει και περισσεύει, το αν ειναι αρκετά "δυνατή" δεν γνωρίζω.

Αν το αρχείο είναι στο κατάλληλο format να το παίξει πχ. mp4 HEVC τότε δεν θα έχει πρόβλημα . Εμένα ο vlc της με ασυμπιεστο m2ts τα βρήκε σκούρα...

Τέλος πάντων περί ορεξεως κολοκυθόπιτα. Όπως προαναφέρθηκε με ένα καλό media player ή ακόμα καλύτερα με htpc , βλέπεις τα πάντα στο full.

3 ώρες πριν, catmaster είπε

Πολύ σωστά, επίσης αν θυμάμαι καλά για το Plex χρειάζεται ενεργοποίηση της δυνατότητας = εξτρά χρήματα σε συνδρομή -το ίδιο ισχύει και για το emby.
Στο jellyfin είναι δωρεάν ενσωματωμένο στο build.

Τότε μάλλον το jellyfin κάνει cast την ταινία στην τηλεόραση αν δεν κάνει transcoding. Δηλαδή παίζει στον server και στέλνει την εικόνα στην TV αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, atheatos είπε

Φίλε μου οι 4k ταινίες που βλέπεις τι μέγεθος περίπου έχουν αν επιτρέπεται? Ναι ένας celeron αρκεί για μια 10gb(περίπου )4k HEVC MKV 2 ώρες  ταινία. Για παραπάνω, δηλαδή καθαρό lossless MKV τον 40gb και πάνω  , πολύ δύσκολο να το δεις χωρίς σπασίματα με το celeron....

Για να τελειώνουμε, μιας και σε βλέπω πας  για NAS, ρίξε και μια ματιά εδώ και ρώτα τους στο livechat ότι θέλεις.

https://www.terra-master.com/global/

Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Οι περισσότερες είναι των 10-20gb, λίγες είναι 50+. Τα είδα τα νέα F4-424, ειδικά το pro έχει πολύ δυνατό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω μπερδευτει. Το NAS που εχει τρεχει τον Plex media Server, γιατι πρεπει να ειναι δυνατο; απλα σαν να κανει copy το αρχειο στην τηλεοραση δεν ειναι; Η τηλεοραση δεν αναλαμβανει να παιξει το αρχειο;

Εγω εχω ενα παλιο hp microserver και του εχω περασει λειτουργικο απο NAS και παιζω ταινιες 4K στην τηλεοραση χωρις προβλημα. Συνδεση με καλωδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ρε παιδια εχω μπερδευτει. Το NAS που εχει τρεχει τον Plex media Server, γιατι πρεπει να ειναι δυνατο; απλα σαν να κανει copy το αρχειο στην τηλεοραση δεν ειναι; Η τηλεοραση δεν αναλαμβανει να παιξει το αρχειο;

Εγω εχω ενα παλιο hp microserver και του εχω περασει λειτουργικο απο NAS και παιζω ταινιες 4K στην τηλεοραση χωρις προβλημα. Συνδεση με καλωδιο.

 

Η τηλεόραση αναλογά το λειτουργικό μπορεί να έχει και περισσότερους από έναν player. Πχ. Android tv μπορεί να έχει σχεδόν όλους τους players των SmartPhone. 

Τώρα αν το hardware της τηλεόρασης είναι καλό και το δίκτυο της επίσης, μπορεί να βρει και να παίξει ένα οποιοδήποτε αρχείο στο δίκτυο χωρίς την ανάγκη media server , όπως plex κτλ. Απλά κάνεις share τον φάκελο ή τον σκληρό στο δίκτυο και τέλος. ΌΜΩΣ αν το αρχείο είναι αρκετά μεγάλο και με δύσκολο για τον player format ή το δίκτυο κάπως αργό δυσκολεύεται ο player να κάνει την επεξεργασία και την προβολή. 100gb πχ αρχείο να το κάνει cache στην μνήμη της η τηλεόραση και να το επεξεργαστεί λίγο δύσκολο, αν και με τους σύγχρονους επεξεργαστές και μνήμες, όχι απίθανο να γίνει. Εκεί o media server αναλαμβάνει το φορτίο που δεν μπορεί η τηλεόραση να διαχειριστεί και streamαρει το αρχείο στον player ή κάνει cast παίζοντας στην κυριολεξία το αρχείο στον υπολογιστή σου,nas  κτλ.προς στην τηλεόραση.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Samsung Q90B που εχω δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα και εχω βαλει να παιζει την ανωτερη ποιοτητα στις ρυθμισεις του plex. Θα κανω δοκιμες και θα επανελθω. Παντως το nas που εχω φτιαξει ειναι αστεια τα χαρακτηριστικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Η τηλεόραση αναλογά το λειτουργικό μπορεί να έχει και περισσότερους από έναν player. Πχ. Android tv μπορεί να έχει σχεδόν όλους τους players των SmartPhone. 

Τώρα αν το hardware της τηλεόρασης είναι καλό και το δίκτυο της επίσης, μπορεί να βρει και να παίξει ένα οποιοδήποτε αρχείο στο δίκτυο χωρίς την ανάγκη media server , όπως plex κτλ. Απλά κάνεις share τον φάκελο ή τον σκληρό στο δίκτυο και τέλος. ΌΜΩΣ αν το αρχείο είναι αρκετά μεγάλο και με δύσκολο για τον player format ή το δίκτυο κάπως αργό δυσκολεύεται ο player να κάνει την επεξεργασία και την προβολή. 100gb πχ αρχείο να το κάνει cache στην μνήμη της η τηλεόραση και να το επεξεργαστεί λίγο δύσκολο, αν και με τους σύγχρονους επεξεργαστές και μνήμες, όχι απίθανο να γίνει. Εκεί o media server αναλαμβάνει το φορτίο που δεν μπορεί η τηλεόραση να διαχειριστεί και δωρεαν φρουτακια sizzling   https://tychebets.com/froutakia/sizzling-hot-deluxe streamαρει το αρχείο στον player ή κάνει cast παίζοντας στην κυριολεξία το αρχείο τον υπολογιστή σου,nas  κτλ.προς στην τηλεόραση.

Σίγουρα, οι σύγχρονες τηλεοράσεις, ειδικά αυτές με λειτουργικό σύστημα Android, προσφέρουν εκπληκτικές δυνατότητες συνδεσιμότητας και προσβασιμότητας σε εφαρμογές και περιεχόμενο. Όσον αφορά την ερώτησή σου για την επεξεργασία και προβολή μεγάλων αρχείων, η κλειδί είναι στην επιλογή της σωστής τηλεόρασης με επαρκής τεχνικές προδιαγραφές. Μια τηλεόραση με υψηλής ποιότητας επεξεργαστή και αρκετή RAM μπορεί να κάνει τη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...