Προς το περιεχόμενο

Σβήνει το PC


PabloTheCat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτό το PC

CPU: Ryzen 5 1600

GPU: RX 6600 8GB

MOTHERBOARD: AB350M PRO4

και τροφοδοτικό 600w

Όταν πάω να μπω Warzone η Fortnite σβήνει το pc μόνο του.  Γιατί γίνεται αυτό πάει να τα παίξει το τροφοδοτικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται να είναι τροφοδοτικό. Βέβαια το "τροφοδοτικό 600W" δεν λέει τίποτα γιατί άλλο είναι το 600W που κοστίζει (καινούριο) 30€ (και πιθανόν δεν είναι και 600αρι) και άλλο το 600W που κοστίζει αρκετά παραπάνω!

Αν έχει και την ηλικία της AB350M Pro4 και του 1600 (περίπου από το 2018) τότε μάλλον είναι ένας λόγος παραπάνω να υποπτεύεσαι το τροφοδοτικό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και θέμα μνημών, ειδικά το  warzone  είχε διάφορες "ευαισθησίες".

Σωστά αναφέρθηκε το τροφοδοτικό.

Γενικά έχεις δώσει πολύ λίγα στοιχεία για το σύστημα και γενικότερα για το συμβάν.

Γίνε πιο αναλυτικός 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για τα ελλειπή στοιχεία. Όμως το "σβήνει το pc μόνο του" και όχι "κρασάρει", "πετάει μπλε οθόνη" κλπ. μου μοιάζει ελλειπές τροφοδοτικό περισσότερο.

Εάν βγει ο TS και γράψει "Είναι ένα Force 600W που το έβαλα όταν έστησα το σύστημα το 2018. Tώρα που έβαλα την RX 6600 σβήνει το pc", τότε "έδεσε το γλυκό"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το που βάζω warzone fortonite και πάω να παίξω σβήνει απλά το pc και μένουν τα φωτάκια από το Keyboard ανοιχτά και αν δεν σβήσω το pc από το on/off μέχρι να σβήσει και το keyboard δεν ξανά ανοίγει ο υπολογιστής 

Xilence είναι το τροφοδοτικό δεν θυμάμαι τι μοντέλο γιατί το έχω πάνω από 6 χρόνια

 

Επεξ/σία από PabloTheCat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο, το pc δούλευε κανονικά αλλα όταν έβαζα κάτι απαιτητικό(πχ παιχνίδι) μου κλείνανε οι οθόνες, αλλα το πληκτρολόγιο είχε ακόμα φως. Μετά από 5-10 λεπτά έσβηνε το pc. Για μένα ήταν λειωμένος ανταπτορας. Για αρχή έλεγξε το καλώδιο τροφοδοσίας τις κάρτας για τυχόν φθορές. Εάν χρησιμοποιείς αντάπτορα, δοκίμασε να τον σύνδεσης σε διαφορετικές γραμμές ρεύματος. Εάν είναι modular το τροφοδοτικό δες εάν έχει δεύτερη θέση για το καλώδιο της κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, PabloTheCat said:

 

Xilence είναι το τροφοδοτικό δεν θυμάμαι τι μοντέλο γιατί το έχω πάνω από 6 χρόνια

Αυτο ειναι τροφοδοτικο της πλακας.Κατα 99,9% αυτο φταιει.Αγορασε καποιο αξιοπρεπες και επωνυμο,τουλαχιστον γυρω στα 70 με 80 ευρω και κατα προτιμηση modular η half modular για να μην εχεις πολλα καλωδια απο εδω και εκει. Προσεξε να ειναι ATX 3.0 αν και επειδη ειναι καινουργιο χαρακτηριστικο αυτο,ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες σε αυτα.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι είναι πιθανό να είναι και το τροφοδοτικό. Κοίταξες όμως να δεις εάν είναι κάποιος άλλος λόγος; Τα Windows έχουν πολύ καλό logging που μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να σου δείξει ποια είναι η αιτία του προβλήματος. 

Δες κάποια παραδείγματα για το τι μπορούμε να κάνουμε στα Windows 10 & 11 για να προσδιορίσουμε γιατί ο υπολογιστής έκλεισε μόνος του (shut down) ή γιατί έγινε η όποια επανεκκίνηση ή να βρούμε το οποιοδήποτε κρίσιμο πρόβλημα.

Αρχικά επαναλαμβάνεις τη διαδικασία με το παιχνίδι και σημειώνεις τη χρονική στιγμή που το PC κάνει shut down.

Α. Event Viewer

Μια βασική πηγή επεξήγησης προβλημάτων είναι ο “Event Viewer” των windows. Μέσω αυτού μπορούμε να δούμε τα αρχεία καταγραφής ενεργειών του λειτουργικού συστήματος και να προσδιορίσουμε γιατί ο υπολογιστής έκλεισε μόνος του (shut down) ή γιατί έγινε η όποια επανεκκίνηση.

Κάνουμε τα εξής βήματα:

1. Ανοίγουμε τον “Event Viewer” (δεξί κλικ στο Start ή Windows + R και πληκτρολογούμε “eventvwr” και “enter”), και βλέπουμε την εικόνα που ακολουθεί:

image.png.18248bba3f0fac0f67a12a1d00d9faed.png

2. Από το παράθυρο του “Event Viewer” αριστερά επιλέγουμε Event Viewer > Windows Logs > System

3. Από εκεί βλέπεις τη χρονική στιγμή που σημείωσες ότι το PC έκανε shut down και κοιτάς τα logs να δεις τι λένε για το shut down.

 

Β. Reliability Monitor

Στο “Search” γράφουμε “View reliability history” και το επιλέγουμε από το παράθυρο που ανοίγει, όπως δείχνει η εικόνα που ακολουθεί.

image.png.615b2239bd8afd16b64ec3b9829ede64.png

Τότε βλέπουμε κάτι ανάλογο με την εικόνα που ακολουθεί.

image.png.46ae61c6cf0100b7588dfc4539cf8649.png

Επιλέγουμε τα κόκκινα Χ (τα Χ σε κύκλο) κάνοντας κλικ σε οποιοδήποτε και ψάχνουμε τις λεπτομέρειες.

Ανεξάρτητα από τη μέθοδο που ακολουθούμε για να προσδιορίσουμε τα προβλήματα, από τα αποτελέσματα ψάχνουμε να βρούμε πληροφορίες για τους λόγους τους οποίους ο υπολογιστής έκλεισε μόνος του (shut down) ή γιατί έγινε η όποια επανεκκίνηση.

Εάν δε βρεις κάποια αιτία με τα παραπάνω θα σου πρότεινα να τρέξεις ένα stress test με κάποιο πρόγραμμα (π.χ. το OCBASE/OCCT εδώ ή το Cinebench 2024 εδώ) για 10 με 15 λεπτά. Εάν και σε αυτό το τεστ το PC κάνει shut down είναι πολύ πιθανό να μη μπορεί το τροφοδοτικό να υποστηρίξει το σύστημα με την ενέργεια - ισχύ που απαιτείται. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PabloTheCat είπε

Xilence είναι το τροφοδοτικό δεν θυμάμαι τι μοντέλο γιατί το έχω πάνω από 6 χρόνια

BINGO!!!

Αν και με πρόλαβε ο benign, μάλλον το τροφοδοτικό σου "κάνει νερά"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TopCLR είπε

BINGO!!!

Αν και με πρόλαβε ο benign, μάλλον το τροφοδοτικό σου "κάνει νερά"!

Σιγά. Μην τρέχετε. Δεν το καταλαβαίνω ότι βγάζετε κάθε φορά τα τροφοδοτικά για πετάμα επειδή είναι κάποιων ετών.

Έχω τροφοδοτικό από το 2007 και δεν έχει κάνει κιχ (Corsair TX750W)

Όντως μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού αλλά ας κάνει ένα stress test να το δει και με βάση και τις προηγούμενες σύμβουλες του @JPaxilleas

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Σιγά. Μην τρέχετε. Δεν το καταλαβαίνω ότι βγάζετε κάθε φορά τα τροφοδοτικά για πετάμα επειδή είναι κάποιων ετών.

Έχω τροφοδοτικό από το 2007 και δεν έχει κάνει κιχ (Corsair TX750W)

Όντως μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού αλλά ας κάνει ένα stress test να το δει και με βάση και τις προηγούμενες σύμβουλες του @JPaxilleas

Κι εγώ έχω πάνω από 9 χρόνια στο σύστημά μου το Enermax Revolution X't 530W. Θέλεις να τα συγκρίνουμε με το Xilence 600W; Που κόστιζε τα μισά λεφτά του δικού μου και το 1/3 του δικού σου;

Αναφερει ότι κλείνει απότομα το pc (όχι τερματισμός, όχι κόλλημα/freeze, όχι μπλε οθόνη). Τον μόνο λόγο που θα μπορούσα να σκεφτώ στο να γίνει κάτι τέτοιο είναι:

α) Ελλιπές τροφοδοτικό.

β) Πιθανό βραχυκύκλωμα.

Μου φαίνεται άκυρο να είναι πρόβλημα λογισμικού. Ας κάνει τις δοκιμές να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Κι εγώ έχω πάνω από 9 χρόνια στο σύστημά μου το Enermax Revolution X't 530W. Θέλεις να τα συγκρίνουμε με το Xilence 600W; Που κόστιζε τα μισά λεφτά του δικού μου και το 1/3 του δικού σου;

Αναφερει ότι κλείνει απότομα το pc (όχι τερματισμός, όχι κόλλημα/freeze, όχι μπλε οθόνη). Τον μόνο λόγο που θα μπορούσα να σκεφτώ στο να γίνει κάτι τέτοιο είναι:

α) Ελλιπές τροφοδοτικό.

β) Πιθανό βραχυκύκλωμα.

Μου φαίνεται άκυρο να είναι πρόβλημα λογισμικού. Ας κάνει τις δοκιμές να δούμε.

Συμφωνώ ότι δείχνει να είναι τροφοδοτικό αλλά όχι διότι είναι 6 ετών τροφοδοτικό. Αυτό λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, SeNNinhA said:

Συμφωνώ ότι δείχνει να είναι τροφοδοτικό αλλά όχι διότι είναι 6 ετών τροφοδοτικό. Αυτό λεω

Δεν ειπαμε λογω ηλικιας,ειπαμε λογω κακιστης ποιοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 4:21 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Σιγά. Μην τρέχετε. Δεν το καταλαβαίνω ότι βγάζετε κάθε φορά τα τροφοδοτικά για πετάμα επειδή είναι κάποιων ετών.

Έχω τροφοδοτικό από το 2007 και δεν έχει κάνει κιχ (Corsair TX750W)

Όντως μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού αλλά ας κάνει ένα stress test να το δει και με βάση και τις προηγούμενες σύμβουλες του @JPaxilleas

Τι σχέση έχει το corsair cx που είναι 80plus bronze με ένα ανώνυμο τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...