Προς το περιεχόμενο

Περί θηκών για smartphones


nikopoup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Κάθε φορά που αγοράζω κινητό ξεκινάει και πάλι η "Οδύσσεια" του να βρω θήκη για αυτό.

Ναι αν είμαι ευχαριστημένος με μια συγκεκριμένη θήκη την ξαναγοραζω. Αλλά ποτέ δεν μένω σε αυτή. Θα πάρω και άλλη μήπως με βολέψει περισσότερο και αρχίζει ένας φαυλος κύκλος.

Σ αυτό το θέμα γράψτε και εσείς τι θήκη έχετε, σκέφτεστε να αγοράσετε ή αν απογοητευτηκατε από κάποια.

Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν θα ξαναγορασω  soft silicone. Κολλάει στην τσέπη, κολλάνε όλες οι βρωμιες πάνω γενικά χάλια.

Κάποτε αγόραζα μόνο την  spigen rugged armour αλλά δεν με καλύπτει πλέον που δεν προστατεύει τις κάμερες του iPhone και έχει την τρύπα στο μήλο.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, προτιμώ τις θήκες/πορτοφόλι, οι οποίες προστατεύουν περισσότερο το κινητό, οθόνη και ολόκληρη τη συσκευή και επίσης, μπορείς να έχεις μαζί σου κάρτες, χρήματα κτλ. Βέβαια, είναι αρκετά χοντρή θήκη και ειδικά καλοκαίρι όπου βάζουμε το κινητό στην τσέπη, φαίνεται άσχημα. 

Οι σιλικονουχες θήκες, οι διάφανες ειδικά, έχουν το θέμα ότι με τον καιρό κιτρινίζουν και γενικά, η οθόνη είναι εκτεθειμένη. Εντάξει, για λόγους ομορφιάς, είναι προτιμότερη, ειδικά αν είναι καλοσχεδιασμένο και το κινητό, για να μην κρύβεται το χρώμα του, το σχέδιο του κτλ. Επίσης, είναι πιο πρακτική στην τσέπη, δεν είναι τόσο ογκώδης, χωράει πιο εύκολα σε τσέπη παντελονιου. 

Οι πιο ασφαλείς θήκες είναι οι στυλ βιβλίου κατ'εμέ, προστατεύουν περισσότερο και πιο αποτελεσματικά ενώ μια σιλικόνης θήκη, ακόμα και tempered glass να έχει η οθόνη, είναι πιο εκτεθειμένο το κινητό σε υγρά, σε πτώσεις κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nikopoup είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Κάθε φορά που αγοράζω κινητό ξεκινάει και πάλι η "Οδύσσεια" του να βρω θήκη για αυτό.

Ναι αν είμαι ευχαριστημένος με μια συγκεκριμένη θήκη την ξαναγοραζω. Αλλά ποτέ δεν μένω σε αυτή. Θα πάρω και άλλη μήπως με βολέψει περισσότερο και αρχίζει ένας φαυλος κύκλος.

Σ αυτό το θέμα γράψτε και εσείς τι θήκη έχετε, σκέφτεστε να αγοράσετε ή αν απογοητευτηκατε από κάποια.

Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν θα ξαναγορασω  soft silicone. Κολλάει στην τσέπη, κολλάνε όλες οι βρωμιες πάνω γενικά χάλια.

Κάποτε αγόραζα μόνο την  spigen rugged armour αλλά δεν με καλύπτει πλέον που δεν προστατεύει τις κάμερες του iPhone και έχει την τρύπα στο μήλο.

μπορεις να πας σε liquid air ή mag armor ή core armor αν και οι 2 τελευταιες οπως και αυτη που εχεις εναι πολυ bulky 

https://www.spigen.com/collections/iphone-15-series-collection?device=iPhone 15&sort=manual

εγω προσωπικα, σε samsung, χρησιμοποιω τη liquid air και ειμαι φουλ ευχαριστημενος, εχει γυαλινο back cover το κινητο και αν και μου εχει πεσει πολλες φορες δεν εχει παθει κατι, τωρα γι αυτο που λες με τις καμερες του iphone ισχυει θελει φουλ προσοχη πλεον ετσι οπως προεξεχουν, βλεπω πολυ αγοραζουν τζαμακι και για τις καμερες οπως ισως ειναι η λυση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η τύπου πορτοφόλι προστατεύει καλύτερα αλλά ποτέ δεν την συμπάθησα.

Μόνο Nillkin camshield από και πέρα και ας δεν είναι είναι ιδιαίτερα ευπαρουσίαστη. Σκέφτομαι να αγοράσω και αυτές τις alcantara γιατί μου αρέσει η αίσθηση που έχει. (το τιμόνι μου είναι alcantara)

thiki-apple-iphone-15-pro-max-nillkin-tpu-mayro-34634-2.webp

full-back-alcantara-297297.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα θελω οσο το δυνατον λιγοτερο bulk στις θηκες. Οποτε προτιμω ειτε τις carbon, τυπου Pitaka κλπ και καποιες φορες τις δερματινες (της Samsung). Πιο πολυ με ενδιαφερει να μην γρατζουνιζεται οταν το βαζω στα τραπεζια κλπ, ειμαι προσεκτικος με τις συσκευες μου και δεν μου πεφτουν, αλλιως θα εβαζα καμια πιο χοντρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιλικόνης ή TPU σκούρα πχ navy blue, μπορντώ παίρνω πάντα, είναι και οικονομικές. Το βιβλίο βράζει το καλοκαίρι και οι PVC σύντομα σπάνε. Πχ παρακάτω για LgQ7 2,60€ συνολικά από Aliexpress.

IMG_20240304_211107~2.jpg

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikopoup είπε

Σίγουρα η τύπου πορτοφόλι προστατεύει καλύτερα αλλά ποτέ δεν την συμπάθησα.

Μόνο Nillkin camshield από και πέρα και ας δεν είναι είναι ιδιαίτερα ευπαρουσίαστη. Σκέφτομαι να αγοράσω και αυτές τις alcantara γιατί μου αρέσει η αίσθηση που έχει. (το τιμόνι μου είναι alcantara)

thiki-apple-iphone-15-pro-max-nillkin-tpu-mayro-34634-2.webp

 

Φωτια μ' αναψες μ αυτη τη θηκη.  Με τρελανε το πορτακι της καμερας. Και ηδη εχω αγορασει
καμια 10αρια , η τελευταια πορτοφολι απο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nikopoup είπε

Σίγουρα η τύπου πορτοφόλι προστατεύει καλύτερα αλλά ποτέ δεν την συμπάθησα.

Μόνο Nillkin camshield από και πέρα και ας δεν είναι είναι ιδιαίτερα ευπαρουσίαστη. Σκέφτομαι να αγοράσω και αυτές τις alcantara γιατί μου αρέσει η αίσθηση που έχει. (το τιμόνι μου είναι alcantara)

thiki-apple-iphone-15-pro-max-nillkin-tpu-mayro-34634-2.webp

full-back-alcantara-297297.webp

Είχα θήκη της nillkin και προστατευτικο τζαμάκι στη κάμερα, παρολαυτα έπεσε μπάλα μπασκετ πάνω στο κινητο και το τζαμάκι της κάμερας έσπασε. οπότε η προστασία είναι για απλά γδαρσιματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ringboy είπε

Φωτια μ' αναψες μ αυτη τη θηκη.  Με τρελανε το πορτακι της καμερας. Και ηδη εχω αγορασει
καμια 10αρια , η τελευταια πορτοφολι απο amazon.

Έχω βολευτεί απίστευτα με αυτή. Πέρα από την προστασία στις κάμερες που χρειάζομαι λόγω δουλειάς, έχει καλό grip, δεν κολλάει στην τσέπη και τα βασικότερο για μένα αυτό το πλαίσιο στις κάμερες είναι ομοιόμορφο και δεν "παίζει" όταν το αφήνεις κάπου.

Άντε να δούμε πότε θα φύγει η μόδα με τα μάτια κουζίνας που προεξέχουν κιόλας. Δυο φορές σκατά δηλαδή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2024 στις 9:01 ΜΜ, nikopoup είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Κάθε φορά που αγοράζω κινητό ξεκινάει και πάλι η "Οδύσσεια" του να βρω θήκη για αυτό.

Ναι αν είμαι ευχαριστημένος με μια συγκεκριμένη θήκη την ξαναγοραζω. Αλλά ποτέ δεν μένω σε αυτή. Θα πάρω και άλλη μήπως με βολέψει περισσότερο και αρχίζει ένας φαυλος κύκλος.

Σ αυτό το θέμα γράψτε και εσείς τι θήκη έχετε, σκέφτεστε να αγοράσετε ή αν απογοητευτηκατε από κάποια.

Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν θα ξαναγορασω  soft silicone. Κολλάει στην τσέπη, κολλάνε όλες οι βρωμιες πάνω γενικά χάλια.

Κάποτε αγόραζα μόνο την  spigen rugged armour αλλά δεν με καλύπτει πλέον που δεν προστατεύει τις κάμερες του iPhone και έχει την τρύπα στο μήλο.

Αν κ εχουν βγει πλεον καλυτερες εταιριες (Torras, ESR, Flolab) η δυναμη της συνηθειας τοσα χρονια ειναι ισχυροτερη κ παλι σε Spigen Ultra Hybrid/Mag/Liquid air/Mag armor κλπ. Οι Spigen κιτρινιζουν ισως γρηγοροτερα απο αλλες μαρκες αλλα η συνηθεια παραμενει ισχυροτερη καθε φορά εναντι των αλλων εταιριων που ειναι και λιγο ακριβοτερες αν κ ο λογος ειναι καθαρα η συνηθεια για τις Spigen. Και σε tempered glass τα ιδια......GLAS.tR™ EZ FIT χωρις απωλειες με συσκευασια x 2.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aces είπε

Αν κ εχουν βγει πλεον καλυτερες εταιριες (Torras, ESR, Flolab) η δυναμη της συνηθειας τοσα χρονια ειναι ισχυροτερη κ παλι σε Spigen Ultra Hybrid/Mag/Liquid air/Mag armor κλπ. Οι Spigen κιτρινιζουν ισως γρηγοροτερα απο αλλες μαρκες αλλα η συνηθεια παραμενει ισχυροτερη καθε φορά εναντι των αλλων εταιριων που ειναι και λιγο ακριβοτερες αν κ ο λογος ειναι καθαρα η συνηθεια για τις Spigen. Και σε tempered glass τα ιδια......GLAS.tR™ EZ FIT χωρις απωλειες με συσκευασια x 2.

Torras και flolab πρώτη φορά της ακούω.

Φαίνονται ωραίες πάντως.

Κανένας που είναι να είχε alcantara να μας πει μια γνώμη; Μην πάνε τσάμπα 70 ευρώ 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikopoup είπε

Torras και flolab πρώτη φορά της ακούω.

Φαίνονται ωραίες πάντως.

Κανένας που είναι να είχε alcantara να μας πει μια γνώμη; Μην πάνε τσάμπα 70 ευρώ 

Ολιγον τσιμπημένη η τιμή της πρέπει να έχουν έξτρα ύφασμα σαν επένδυση αν κ παραείναι ακριβη για θήκη. 

https://www.bestprice.gr/cat/7872/thikes-samsung.html?q=alcantara+cover

https://gentcreate.com/el/products/alcantara-iphone-thiki

Οι Torras diamond είναι στα 30/40€ περίπου κ προσφέρουν προστασία αρκετή στη συσκευή.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 7:08 ΜΜ, aces είπε

πω ρε συ τι μου θυμησες τωρα...αναμνησεις...τοτε ημουν κοντα στο να παρω μια τετοια για το s9+ μου αλλα τελικα κατεληξα σε spigen, η αληθεια ειναι οτι δεν τις ειχα ξαναδει απο τοτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2024 στις 12:45 ΜΜ, Titos301 είπε

πω ρε συ τι μου θυμησες τωρα...αναμνησεις...τοτε ημουν κοντα στο να παρω μια τετοια για το s9+ μου αλλα τελικα κατεληξα σε spigen, η αληθεια ειναι οτι δεν τις ειχα ξαναδει απο τοτε 

Πολλα χρονια πισω τα Galaxy S8 S9+ :)  Spigen κλασσικα χρόνια δοκιμασμένα ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...