Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1,8 δισεκατομμυρίων ευρώ επιβάλει η Ευρωπαϊκή Ένωση στην Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 hours ago, allure_boy said:

μια χαρα χαρα πληρωνονται η τραγουδιστες εχουν γινει ακομα ποιο πλουσιοι ... 

[…] 

 

27 minutes ago, oldnew said:

[…]
Και η Spotify δεν κατέστρεψε καμια μουσική βιομηχανία. Απλα έκοψε πωλήσεις απ την apple music. 

Είναι εντυπωσιακό ότι προσπαθείς να βγάλεις λάδι την apple ακόμα και όταν καταδικάζεται με απόφαση δικαστήριου, και κατηγορείς γι αυτό την Spotify ότι κατέστρεψε τη μουσική βιομηχανία, οταν προηγήθηκε άλλος που το ξεκίνησε αυτο. Ενας αλλος φαταουλας με το όνομα... Guess who it is? Apple music. 

[…] Φαίνεται ποιος έχει το κόμπλεξ. 

https://www.theguardian.com/music/2023/nov/22/spotify-announces-royalty-changes

https://www.digitalmusicnews.com/2023/11/06/spotify-royalties-impact-2024/

https://www.headphonesty.com/2024/01/spotify-new-royalty-payment-scheme/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, oldnew είπε

Είναι εντυπωσιακό ότι προσπαθείς να βγάλεις λάδι την apple

Τι λάδι να βγάλει ρε φίλε ;;

 Ότι θέλει κάνει στο store της και ΔΕΝ θα έπρεπε να δίνει λογαριασμό ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ σε μια ελεύθερη αγορά .

 Είναι δυσβάσταχτο για τη Spotify?? Αποχωρεί από το store της με ότι αυτό συνεπάγεται για τους πελάτες της Apple.

 Το ίδιο θα έπρεπε να κάνει και η κάθε εταιρεία που ΔΕΝ αντέχει τις δυσβάσταχτες προμήθειες και μεθόδους πληρωμών που ισχύουν στο Apple Store.

 ΑΜ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ δεν φεύγουν .

 Έχεις αναρωτηθεί γιατί δεν φεύγουν ;;

 Γιατί από τους πελάτες της Apple κονομάνε 

 ξυπνήστε μερικοί γιατί κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Τι λάδι να βγάλει ρε φίλε ;;

 Ότι θέλει κάνει στο store της και ΔΕΝ θα έπρεπε να δίνει λογαριασμό ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ σε μια ελεύθερη αγορά .

ναι δεν λειτουργει ακριβως ετσι οπως τα σκεφτεσαι.

 Commission fines Google €2.42 billion for abusing dominance as search engine by giving illegal advantage to own comparison shopping service

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, paredwse said:

"A decade of iTunes singles killed the music industry" 

https://money.cnn.com/2013/04/25/technology/itunes-music-decline/index.html

Θες να παίζουμε με τα copy past? Αν είναι να σου βαλω καμια 100ρια link, δεν εψαξα να το βρω, οτι βγηκε 1ο.

Πισω απο αυτο που κατηγορείς την Spotify η "αγια" apple. Οπου υπάρχει μονοπώλιο και κονόμα κοντά και η apple. 

1 hour ago, Chris_BMW said:

Τι λάδι να βγάλει ρε φίλε ;;

 Ότι θέλει κάνει στο store της και ΔΕΝ θα έπρεπε να δίνει λογαριασμό ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ σε μια ελεύθερη αγορά .

 Είναι δυσβάσταχτο για τη Spotify?? Αποχωρεί από το store της με ότι αυτό συνεπάγεται για τους πελάτες της Apple.

 Το ίδιο θα έπρεπε να κάνει και η κάθε εταιρεία που ΔΕΝ αντέχει τις δυσβάσταχτες προμήθειες και μεθόδους πληρωμών που ισχύουν στο Apple Store.

 ΑΜ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ δεν φεύγουν .

 Έχεις αναρωτηθεί γιατί δεν φεύγουν ;;

 Γιατί από τους πελάτες της Apple κονομάνε 

 ξυπνήστε μερικοί γιατί κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου 

Σκέφτεσαι τελείως λάθος. Έχεις δίκιο όμως απ την ανάποδη. Η apple στηρίζει το μονοπώλιο της στο διαιρην και βασίλευε. Γνωρίζει οτι ειναι δύσκολο να γίνει αυτο που γράφεις. Αν μπορούσαν οι 10 κορυφαίες εφαρμογές - εταιρείες που χάνουν απο τις μονοπωλιακές πρακτικές της apple να συνεννοηθούνε (χάνοντας λεφτα για ενα διάστημα) και να αφαιρέσουν τις εφαρμογές τους απ το ios, θα έβλεπες για ποτε η apple θα εκανε κολοτουμπες, θα μηδενίζε τις χρεώσεις της για αυτούς και θα τους πλήρωνε και μερικά δις να γυρίσουν πίσω, μόλις έβλεπε 100αδες χιλιάδες σιγα σιγα να παρατάνε το ios και να πάνε σε Android. 

Αλλα αμα σκεφτώ σαν και σενα τότε :

Ελεύθερη αγορά έχουμε. Τι θα κανει στο μαγαζί της, (την αγορά της) η ΕΕ γούστο της και καπέλο της. Δε θα ρωτήσει καμια ιδιωτικη ξενη κερδοσκοπική εταιρεία απ την οποία δεν βγάζει κάτι αυτή. Αμα γουστάρει βαραει και εμπάργκο στην apple και την κάθε apple. Ας παει να πουλήσει στην Κίνα. 

Και παρεπιμποντως έχει μεγαλύτερη λογική αυτο που γράφω από αυτο που γράφεις εσυ.. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτή την είδηση, θα ήθελα λίγο να με βοηθήσετε γιατί δεν έχω καταλάβει ποτέ γιατί πρέπει να απολογηθεί μια εταιρεία για το τι κάνει μέσα στο σύστημα που έχει φτιάξει η ίδια. Θυμάμαι που έτρεχαν και την microsoft (η Netscape Navigator) όταν στα Windows 98 είχε βάλει προεγκατεστημένο το Internet Explorer.

Η ερωτήσεις μου δεν είναι φιλοσοφικές ή αν θα έπρεπε να είναι έτσι τα πράγματα κλπ. Εννοείται οτι είναι πολύ καλό να υπάρχει ανταγωνισμός και πολλές επιλογές σε apps και λοιπά. Τα ερωτήματα μου είναι καθαρά από νομικής πλευράς.

Μια εταιρεία που φτιάχνει το δικό της hardware και το δικό της software (Λ/Σ, Apps κλπ). Δεν είναι δικαίωμά της το τι θα κάνει μέσα σε αυτό? Δεν μπορεί να πει οτι ετσι γουστάρω και βγάζω και τελείως το spotify από το appstore γιατί μας τα έπρηξε. Γουστάρω να pushάρω απίστευτα το Viber και να θάβω το Whatsapp. Δικό της μαγαζί δεν είναι?

Γιατί δεν μπορεί να πει πχ. Στα iphone θα παίζει μόνο σαφάρι. Έτσι γουστάρω και κόβω και firefox και opera και chrome.

Ειλικρινά ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει ποτέ, γιατί πρέπει να κάνουν κουμάντο σε κάποιον που φτιάχνει όλο το σύνολο του προιόντος μόνος του?

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, killer76 είπε

Με αφορμή αυτή την είδηση, θα ήθελα λίγο να με βοηθήσετε γιατί δεν έχω καταλάβει ποτέ γιατί πρέπει να απολογηθεί μια εταιρεία για το τι κάνει μέσα στο σύστημα που έχει φτιάξει η ίδια. Θυμάμαι που έτρεχαν και την microsoft (η Netscape Navigator) όταν στα Windows 98 είχε βάλει προεγκατεστημένο το Internet Explorer.

Η ερωτήσεις μου δεν είναι φιλοσοφικές ή αν θα έπρεπε να είναι έτσι τα πράγματα κλπ. Εννοείται οτι είναι πολύ καλό να υπάρχει ανταγωνισμός και πολλές επιλογές σε apps και λοιπά. Τα ερωτήματα μου είναι καθαρά από νομικής πλευράς.

Μια εταιρεία που φτιάχνει το δικό της hardware και το δικό της software (Λ/Σ, Apps κλπ). Δεν είναι δικαίωμά της το τι θα κάνει μέσα σε αυτό? Δεν μπορεί να πει οτι ετσι γουστάρω και βγάζω και τελείως το spotify από το appstore γιατί μας τα έπρηξε. Γουστάρω να pushάρω απίστευτα το Viber και να θάβω το Whatsapp. Δικό της μαγαζί δεν είναι?

Γιατί δεν μπορεί να πει πχ. Στα iphone θα παίζει μόνο σαφάρι. Έτσι γουστάρω και κόβω και firefox και opera και chrome.

Ειλικρινά ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει ποτέ, γιατί πρέπει να κάνουν κουμάντο σε κάποιον που φτιάχνει όλο το σύνολο του προιόντος μόνος του?

 

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, αλλα γινεται στα πλαισια του (α)θεμιτου ανταγωνισμου. Δηλαδη η Apple εχει το δικο της streaming service ,στο store της το οποιο ειναι κυριαρχο. Αν κανει ,εμμεσα, ασυμφωρη την υπαρξη αντιπαλων streaming services εντος του store της τοτε κανει καταχρηση της κυριαρχιας του store της για την προωθηση του δικου της streaming service.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, xaris1990 είπε

47 χρόνια  εταιρεία που ο περισσότερος κόσμος δεν την ήξερε καν πριν ανακοινωθεί το πρώτο iphone 9 Ιανουαρίου 2007 και πριν βγει στην αγορά στις 29 Ιουνίου 2007. Τα πρώτα 3 μοντέλα βγήκαν με πρόβλημα και κυρίως το iphone 4 παρουσίαζαν το φαινόμενο "antennagate" το οποίο ουσιαστικά ήταν διακοπή / τερματισμός κλήσης εάν κρατούσαν το κινητό με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή εταιρεία ή ότι δεν έχει καλά κινητά,απλά πιστεύω ότι η έφτασε ταβάνι.Σε αυτή την τιμή αγοράς είναι πραγματικά θέμα χρόνου.

Ποιος δεν την ήξερε πριν το iphone? Μόνο αν ήταν κάποιος σε σπηλιά ή δεν είχε καμία μα καμία επαφή με τεχνολογία δεν θα την ήξερε. Είναι δυνατόν να μην είχες/δει ακούσει για macintosh, iPod, iTunes κλπ

Επεξ/σία από killer76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, killer76 said:

Με αφορμή αυτή την είδηση, θα ήθελα λίγο να με βοηθήσετε γιατί δεν έχω καταλάβει ποτέ γιατί πρέπει να απολογηθεί μια εταιρεία για το τι κάνει μέσα στο σύστημα που έχει φτιάξει η ίδια. Θυμάμαι που έτρεχαν και την microsoft (η Netscape Navigator) όταν στα Windows 98 είχε βάλει προεγκατεστημένο το Internet Explorer.

Η ερωτήσεις μου δεν είναι φιλοσοφικές ή αν θα έπρεπε να είναι έτσι τα πράγματα κλπ. Εννοείται οτι είναι πολύ καλό να υπάρχει ανταγωνισμός και πολλές επιλογές σε apps και λοιπά. Τα ερωτήματα μου είναι καθαρά από νομικής πλευράς.

Μια εταιρεία που φτιάχνει το δικό της hardware και το δικό της software (Λ/Σ, Apps κλπ). Δεν είναι δικαίωμά της το τι θα κάνει μέσα σε αυτό? Δεν μπορεί να πει οτι ετσι γουστάρω και βγάζω και τελείως το spotify από το appstore γιατί μας τα έπρηξε. Γουστάρω να pushάρω απίστευτα το Viber και να θάβω το Whatsapp. Δικό της μαγαζί δεν είναι?

Γιατί δεν μπορεί να πει πχ. Στα iphone θα παίζει μόνο σαφάρι. Έτσι γουστάρω και κόβω και firefox και opera και chrome.

Ειλικρινά ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει ποτέ, γιατί πρέπει να κάνουν κουμάντο σε κάποιον που φτιάχνει όλο το σύνολο του προιόντος μόνος του?

 

Απο τα βασικα που καναμε στα οικονομικά παλαια στο πανεπ γιατί δεν είμαι δικηγόρος :Όταν μια εταιρεία αποκτα μεγάλο κομμάτι της αγοράς (γενικά, δεν μιλάμε μονο για την apple), με αποτέλεσμα να δημιουργήται ολιγοπωλιο δεν ισχύει "δικό μου είναι κανω οτι θέλω". Ενα απλό παράδειγμα. Αμα αγοράσω ολους τους φούρνους της Ελλάδας ή εστω τους μισούς και παω τη φραντζόλα 30ε τη μια, αυτο δεν είναι δικαίωμά μου και ας είναι μαγαζι μου . Σε 1 μόνο φούρνο μπορώ να το κανω. 

Εταιρείας όπως η Spotify, και αλλες εχουν δικά τους καταστήματα, σελίδες όπου μπορείς να αγοράσεις το προϊόν - υπηρεσία τους. Έρχεται η apple και αν πας να αγοράσεις μεσα απο την εφαρμογή τους στο playstore σου ζητάει προμήθεια 30% με το έτσι γούσταρω γιατί είναι μαγαζι μου. Απαγόρευει να ανοίξεις δικό σου store στο ios, οπως πχ γίνεται στο Android. Χρησιμοποιει καθε αθέμιτο τρόπο να διατηρήσει μονοπώλιο. Δικαστές που δουλεύουν στην apple, αμα τους βάλεις να βγάλουν αντικείμενικη απόφαση εννοείται θα καταδικάσουν την apple. Αυτα που κανει δε στέκουν με καμια λογική και το ξέρει. Οτι κάποιοι χρήστες της έχουν μεταβληθει σε μετόχους και αρνούνται να δουν την πραγματικότητα ακομα και μετά από απόφασεις δικαστήριων είναι αντικείμενο τής ψυχολογίας. 

Επίσης απαγορεύει και την απλη ενημέρωση μέσα απο την εφαρμογή οτι αμα θες μπορείς να πληρώσεις από αλλού. 

Και επειδή ούτε η ίδια δεν μπορεί να στηρίξει γιατι, αραδιαζει ενα καρο ασυναρτησίες περι ασφαλείας που ουτε οι μέτοχοι που τα διαδίδουν στα φόρουμ δεν τα πιστεύουν πλεον. 

 

 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geomrk είπε

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, αλλα γινεται στα πλαισια του (α)θεμιτου ανταγωνισμου. Δηλαδη η Apple εχει το δικο της streaming service ,στο store της το οποιο ειναι κυριαρχο. Αν κανει ,εμμεσα, ασυμφωρη την υπαρξη αντιπαλων streaming services εντος του store της τοτε κανει καταχρηση της κυριαρχιας του store της για την υπαρξη και προωθηση του δικου της streaming service.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, oldnew είπε

Απο τα βασικα που καναμε στα οικονομικά παλαια στο πανεπ γιατί δεν είμαι δικηγόρος :Όταν μια εταιρεία αποκτα μεγάλο κομμάτι της αγοράς (γενικά, δεν μιλάμε μονο για την apple), με αποτέλεσμα να δημιουργήται ολιγοπωλιο δεν ισχύει "δικό μου είναι κανω οτι θέλω". Ενα απλό παράδειγμα. Αμα αγοράσω ολους τους φούρνους της Ελλάδας ή εστω τους μισούς και παω τη φραντζόλα 30ε τη μια, αυτο δεν είναι δικαίωμά μου και ας είναι μαγαζι μου . Σε 1 μόνο φούρνο μπορώ να το κανω.

Δεν νομίζω οτι είναι έτσι οπως το παράδειγμά σου. Γιατί υπάρχουν και άλλα κινητά και Λ/Σ. Δηλαδή σύμφωνα με το παραδειγμά σου, αν αγοράσεις τους μισούς φούρνους στην Ελλάδα και βάλεις το ψωμί σου 30€ (γιατί έτσι γουστάρεις ή είναι το πιο νόστιμο κλπ) είναι δικαιωμά σου. Δικαιωμά μου είναι και εμένα όμως αν θα έρθω να πάρω από εσένα ή αν θα πάρω από το Κυρ Γιώργο της γειτονιάς με 1€ ή αν στην τελική φτιάξω τον δικό μου φούρνο ή ψήσω μόνος μου.

Νόημα θα είχε το παράδειγμά σου αν αγόραζες όλους τους φούρνους της Ελλάδας, έβαζες το ψωμί 30€ και με κάποιο τρόπο, απαγόρευες να λειτουργεί άλλος φούρνος ή να φτιάχνει ο καθένας το δικό του ψωμί. Δεν συμβαίνει όμως αυτό... Υπάρχουν και android τηλέφωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, killer76 said:

Δεν νομίζω οτι είναι έτσι οπως το παράδειγμά σου. Γιατί υπάρχουν και άλλα κινητά και Λ/Σ. Δηλαδή σύμφωνα με το παραδειγμά σου, αν αγοράσεις τους μισούς φούρνους στην Ελλάδα και βάλεις το ψωμί σου 30€ (γιατί έτσι γουστάρεις ή είναι το πιο νόστιμο κλπ) είναι δικαιωμά σου. Δικαιωμά μου είναι και εμένα όμως αν θα έρθω να πάρω από εσένα ή αν θα πάρω από το Κυρ Γιώργο της γειτονιάς με 1€ ή αν στην τελική φτιάξω τον δικό μου φούρνο ή ψήσω μόνος μου.

Νόημα θα είχε το παράδειγμά σου αν αγόραζες όλους τους φούρνους της Ελλάδας, έβαζες το ψωμί 30€ και με κάποιο τρόπο, απαγόρευες να λειτουργεί άλλος φούρνος ή να φτιάχνει ο καθένας το δικό του ψωμί. Δεν συμβαίνει όμως αυτό... Υπάρχουν και android τηλέφωνα

Εσυ μπορείς να πιστεύεις οτι θέλεις, αλλα σύμφωνα με την νομοθεσία παγκόσμιως, με βεβαιότητα 100% δεν είναι δικαίωμά σου σε ολιγοπωλιο ξαναλέω να κανεις οτι θες. 

Οταν αγοράσω τους μίσους φούρνους ο κοντινότερος νορμάλ φούρνος μπορεί να ειναι σε άλλο νομο. Δε σκέφτεσαι ρεαλιστικα. Τωρα αρχίζω να κουράζομαι γιατι εξηγώ τα αυτονόητα. Ακομα και δίπλα σου να είναι οι φούρνοι, 1ον θα τελειώσει το ψωμί στους φτηνούς και θα μεινουν μονο οι δικές μου τιμες, 2ον θα ανεβάσουν τιμες και οι υπόλοιποι. 

(άσχετο - όχι και τοσο - αλλα γι αυτο αντίγραψαν ολοι την apple, τεράστιες τιμες ολοι, αφαίρεση φορτιστών κλπ). 

 

Στα κινητά τηλέφωνα σήμερα αν δεν το κατάλαβες υπάρχει διοπωλιο, ουτε καν ολιγοπωλιο. Ενα κλικ πανω απ το μονοπώλιο είναι αυτο. Επίσης ως αναφορά ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ios υπάρχει απολυτο μονοπώλιο. Δεν έχουν αλλοι επιλογή αυτοί. Είναι σαν να λεμε σου απαγόρευω να φας ψωμι γιατι ολοι οι φούρνοι που πουλανε ψωμι είναι δικοί μου αλλα μπορείς να πας σε άλλους φούρνους που πουλάνε κουλούρια. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ramarg είπε

Όταν λέμε για κόμπλεξ της ΕΕ προς την Apple το εννοούμε.. Και μιλάμε για σοβαρό ΚΟΜΠΛΕΞ.

Πολύ μικρότερη από την ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ των ΗΠΑ προς την Huawei (& την ZTE..), χωρίς καμία απτή απόδειξη ως τώρα..

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, oldnew είπε

Εσυ μπορείς να πιστεύεις οτι θέλεις, αλλα σύμφωνα με την νομοθεσία παγκόσμιως, με βεβαιότητα 100% δεν είναι δικαίωμά σου σε ολιγοπωλιο ξαναλέω να κανεις οτι θες. 

Οταν αγοράσω τους μίσους φούρνους ο κοντινότερος νορμάλ φούρνος μπορεί να ειναι σε άλλο νομο. Δε σκέφτεσαι ρεαλιστικα. 

Στα κινητά τηλέφωνα σήμερα αν δεν το κατάλαβες υπάρχει διοπωλιο, ουτε καν ολιγοπωλιο. Ενα κλικ πανω απ το μονοπώλιο είναι αυτο. Επίσης ως αναφορά ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ios υπάρχει απολυτο μονοπώλιο. Δεν έχουν αλλοι επιλογή αυτοί. Είναι σαν να λεμε σου απαγόρευω να φας ψωμι γιατι ολοι οι φούρνοι που πουλανε ψωμι είναι δικοί μου αλλα μπορείς να πας σε άλλους φούρνους που πουλάνε κουλούρια. 

Ναι οκ, άρα αμα γεμίσει ο τόπος ΑΒ θα πρέπει μετά να ανοίξουν μέσα τους και υποκαταστήματα Σκλαβενίτης. 😛 

Εντάξει, υπεραπλουστευμένη "ανάλυση" αλλά καταλαβαίνουμε όλοι το νόημα. Η Apple κατάφερε να δημιουργήσει μια πλατφόρμα και ένα store από το μηδέν και είναι λογικό να επιθυμεί το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος και να ορίζει αυτή τους κανόνες. Δεν απαγόρευσε σε κανενα spotify να βρίσκεται σε αυτό και αν ήθελε το ίδιο το spotify, ας έκανε μια σουπερ προσφορα μέσα από το site του με 40% έκπτωση! Δεν θα έτρεχε ο κόσμος να το αγοράσει?

Ή επειδή τώρα που "σκούζει" και έπεσε το πρόστιμο στην Apple (αν τελικά πληρωθεί), περιμένουν πως εγώ θα αφήσω τη συνδρομή μου στο Apple Music και θα πάω στο spotify? :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, ως οικονομολόγος, με επίσης απόλυτη βεβαιότητα, δεν ισχύει αυτό που ολοι θεωρούν αυτονόητο, οτι τα κινητά με ios και με android ειναι ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ. Στα οικονομικά ισοδύναμα είναι 2 προϊόντα οταν καλύπτουν ακριβώς την ιδια ανάγκη. Πχ μαϊντανός στη λαϊκή. Ακομα και η διαφήμιση κατάστασα 2 προϊόντα μη ισοδύναμα. 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορείς να πεις δε γουστάρω το iphone παω σε Android. Υπάρχουν εφαρμογές σε iphone που δεν υπάρχουν σε Android και κάποιος να εχει επαγγελματική ανάγκη να μεινει σε ios. Επίσης η επένδυση ετων αγοράζοντας εφαρμογές στο ios κατάστασα μη ανταγωνιστικό να πας σε Android. 

Οποτε με την καμία αυτα τα 2 προϊόντα δεν είναι ανταγωνιστικα για όλους. Το γελοίο είναι οτι οι πρώτοι που έπρεπε να δυσανασχετουν είναι οι χρήστες ios, και να μη τα γράφω εγω που μεταπηδήσα απο ios σε Android για πολους παρόμοιους λόγους. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

 Ότι θέλει κάνει στο store της και ΔΕΝ θα έπρεπε να δίνει λογαριασμό ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ σε μια ελεύθερη αγορά .

Σοβαρά τώρα;

Η ελεύθερη αγορά είναι κομμάτι μόνο της ανθρώπινης κοινωνίας των πολιτών που εκλέγει και διορίζει αρχές. Κι αυτές με τη σειρά τους καθορίζουν τα πλαίσια λειτουργίας των πάντων (και των εταιρειών..) προς όφελος των πολιτών (καταναλωτών). 

Η Apple οφείλει να συμμορφωθεί με τις αρχές (κι έχει ανάγκη την τεράστια αγορά) της ΕΕ.. Όχι το ανάποδο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...