Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1,8 δισεκατομμυρίων ευρώ επιβάλει η Ευρωπαϊκή Ένωση στην Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Πολύ μικρότερη από την ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ των ΗΠΑ προς την Huawei (& την ZTE..), χωρίς καμία απτή απόδειξη ως τώρα..

Το ότι δεν θελετε να τις διαβάσατε τις αποδείξεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Πολύ μικρότερη από την ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ των ΗΠΑ προς την Huawei (& την ZTE..), χωρίς καμία απτή απόδειξη ως τώρα..

image.png.70ace21a6638f633eabe9f8ace73ce1c.png

 

ειναι τετοια η φυση των αποδειξεων που δεν θα γινουν public γιατι αφορουν εθνικα θεματα,ΑΝ υπαρχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, billdanos said:

Ναι οκ, άρα αμα γεμίσει ο τόπος ΑΒ θα πρέπει μετά να ανοίξουν μέσα τους και υποκαταστήματα Σκλαβενίτης. 😛 

Εντάξει, υπεραπλουστευμένη "ανάλυση" αλλά καταλαβαίνουμε όλοι το νόημα. Η Apple κατάφερε να δημιουργήσει μια πλατφόρμα και ένα store από το μηδέν και είναι λογικό να επιθυμεί το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος και να ορίζει αυτή τους κανόνες. Δεν απαγόρευσε σε κανενα spotify να βρίσκεται σε αυτό και αν ήθελε το ίδιο το spotify, ας έκανε μια σουπερ προσφορα μέσα από το site του με 40% έκπτωση! Δεν θα έτρεχε ο κόσμος να το αγοράσει?

Ή επειδή τώρα που "σκούζει" και έπεσε το πρόστιμο στην Apple (αν τελικά πληρωθεί), περιμένουν πως εγώ θα αφήσω τη συνδρομή μου στο Apple Music και θα πάω στο spotify? :) 

 

 

Η apple μπορεί να προσπαθεί να κάνει οτι θέλει αφου προλάβε 1η και έχτισε οικοσύστημα. Κάπου εκει έρχεται και μια ΕΕ και κανει και αυτη οτι θέλει στην αγορά τής και βαράει πρόστιμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, oldnew είπε

Η apple μπορεί να προσπαθεί να κάνει οτι θέλει αφου προλάβε 1η και έχτισε οικοσύστημα. Κάπου εκει έρχεται και μια ΕΕ και κανει και αυτη οτι θέλει στην αγορά τής και βαράει πρόστιμα. 

Αυτό ταυτόχρονα δεν κάνει την spotify εταιρεία με Νεράιδες που πλένουν τα λευκά τους πέπλα στα ποτάμια... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, billdanos said:

Αυτό ταυτόχρονα δεν κάνει την spotify εταιρεία με Νεράιδες που πλένουν τα λευκά τους πέπλα στα ποτάμια... 😛 

Σε καμία περίπτωση, και αυτή το μέγιστο κέρδος επιδιώκει, αλλα δεν ισχυρίστηκε κανείς αυτο. Για την ακρίβεια, δεν προσπαθεί να αυξήσει τον ανταγωνισμό. Αν μπορούσε να κανει οτι και η apple, θα το εκανε. Και όπου μπορούσε, το έκανε ηδη οπως δείχνουν και τα λινκ που έβαλες. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geomrk είπε

ειναι τετοια η φυση των αποδειξεων που δεν θα γινουν public γιατι αφορουν εθνικα θεματα,ΑΝ υπαρχουν

Συμφωνώ!

Βέβαια, όλως τυχαίως, οι αμερικανικές "ανησυχίες" εθνικής ασφάλειας συνέπεσαν με το διάστημα που η Huawei έφτανε στο νο1 των κατασκευαστών παγκοσμίως..

Kι ήταν στο τσακ να κλείσει εμπορικές συμφωνίες με γνωστούς US retailers/providers κινητής (τρομάζοντας για τα καλά την Apple).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Συμφωνώ!

Βέβαια, όλως τυχαίως, οι αμερικανικές "ανησυχίες" εθνικής ασφάλειας συνέπεσαν με το διάστημα που η Huawei έφτανε στο νο1 των κατασκευαστών παγκοσμίως..

Kι ήταν στο τσακ να κλείσει εμπορικές συμφωνίες με γνωστούς US retailers/providers κινητής (τρομάζοντας για τα καλά την Apple).

αν θες την γνωμη μου, η huawei πιαστηκε στα σκαγια του αμερικανικου-κινεζικου εμπορικου "πολεμου"

επισης δεν ξερω αν το ban της US ενειχε μεσα συμφωνιες ΓΕΝΙΚΑ με αμερικανικες εταιριες,οπου και η google μετεπειτα εκανε το ban, ή ΕΠΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ,δεδομενου οτι η huawei κατειχε της 5G υποδομες,και αρα σε αυτη την περιπτωση,η google την απεκλεισε απλα για το αμερικανικο συμφερον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, user2163 είπε

Τα πληρώνει απλά το θέμα είναι ότι το κόστος το πληρώνουμε όλοι εμείς μετά

Δεν τα πληρώνουν όλοι. Ακόμη και εσύ που θέλεις προιόντα apple δεν σε υποχρεώνει κανείς να συνεχίζεις να αγοράζεις. 

Ο καθένας διαθέτει την απαραίτητη νοημοσύνη για το που θα επενδύσει τα χρήματα του. Από φαγητό ένδυση κλπ έως και τα γκάτζετ του. 

Άντε να μπαίνει το νερό στο αυλάκι σιγά σιγά. Να γλυτώσει κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gadgetseek said:

Συμφωνώ!

Βέβαια, όλως τυχαίως, οι αμερικανικές "ανησυχίες" εθνικής ασφάλειας συνέπεσαν με το διάστημα που η Huawei έφτανε στο νο1 των κατασκευαστών παγκοσμίως..

Kι ήταν στο τσακ να κλείσει εμπορικές συμφωνίες με γνωστούς US retailers/providers κινητής (τρομάζοντας για τα καλά την Apple).

Καλά υπάρχει άνθρωπος ακόμα που πιστεύει σοβαρά οτι η huawei έφαγε ban επειδή κατασκοπευε? Ασχέτως αν ισχύε ή οχι. Οι Αμερικανοί περίπου βαράνε ban παντού στην κινεζικη οικονομία σήμερα. Και στο γράφω εγώ που δεν χώνευα τη huawei. Μάλιστα εφαγα ban καμια βδομάδα εδω μεσα επειδή μου κάνανε αναφορά ποσοι χρήστες huawei οταν έγραφα την αλήθεια, ισως λίγο επιθετικά οτι χωρίς play services δε δουλειάν σωστα τράπεζες κλπ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

4 hours ago, oldnew said:

"A decade of iTunes singles killed the music industry" 

https://money.cnn.com/2013/04/25/technology/itunes-music-decline/index.html

Θες να παίζουμε με τα copy past? Αν είναι να σου βαλω καμια 100ρια link, δεν εψαξα να το βρω, οτι βγηκε 1ο.

[…]

 

Η είδηση που παραθέτεις είναι του 2013. Έντεκα χρόνια πίσω. 
Οι ειδήσεις που παραθέτω είναι του 2023 και του 2024. 

Χαλάρωσε, θα πάθεις τίποτα με την μανία σου να βλέπεις παντού την ‘κακιά’ Apple. Είναι σε αρκετές αγορές βέβαια, το αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο να την αγνοήσεις, αλλά κρίμα είναι να κάνεις σαν υστερικός σε σχεδόν ΚΑΘΕ topic που φορά την εν λόγω εταιρεία.
Κάποιος θα το έλεγε ‘εμμονή’. 🙂

  • Like 2
  • Confused 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, oldnew είπε

Εσυ μπορείς να πιστεύεις οτι θέλεις, αλλα σύμφωνα με την νομοθεσία παγκόσμιως, με βεβαιότητα 100% δεν είναι δικαίωμά σου σε ολιγοπωλιο ξαναλέω να κανεις οτι θες. 

Οταν αγοράσω τους μίσους φούρνους ο κοντινότερος νορμάλ φούρνος μπορεί να ειναι σε άλλο νομο. Δε σκέφτεσαι ρεαλιστικα. Τωρα αρχίζω να κουράζομαι γιατι εξηγώ τα αυτονόητα. Ακομα και δίπλα σου να είναι οι φούρνοι, 1ον θα τελειώσει το ψωμί στους φτηνούς και θα μεινουν μονο οι δικές μου τιμες, 2ον θα ανεβάσουν τιμες και οι υπόλοιποι. 

(άσχετο - όχι και τοσο - αλλα γι αυτο αντίγραψαν ολοι την apple, τεράστιες τιμες ολοι, αφαίρεση φορτιστών κλπ). 

 

Στα κινητά τηλέφωνα σήμερα αν δεν το κατάλαβες υπάρχει διοπωλιο, ουτε καν ολιγοπωλιο. Ενα κλικ πανω απ το μονοπώλιο είναι αυτο. Επίσης ως αναφορά ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ios υπάρχει απολυτο μονοπώλιο. Δεν έχουν αλλοι επιλογή αυτοί. Είναι σαν να λεμε σου απαγόρευω να φας ψωμι γιατι ολοι οι φούρνοι που πουλανε ψωμι είναι δικοί μου αλλα μπορείς να πας σε άλλους φούρνους που πουλάνε κουλούρια. 

Καταρχήν να πω επειδή μου φάνηκε οτι αρπάζεσαι, δεν ρωτάω για να το παίξω έξυπνος. Καθαρά απο απορία ρωτάω μήπως και μάθω κάτι καθώς είμαι άσχετος από οικονομολογία. Οπότε ρωτάω για κάτι που μου φαίνεται περίεργο, ίσως και παράλογο...

Να πω ένα παράδειγμα και όχι φούρνο που είναι ας το πούμε πιο είδος ανάγκης. 

Δηλαδή αν εγώ έχω όλα τα ποδηλατάδικα μιας περιοχής και κάνω οτι γουστάρω με τις τιμές, με τα brands που φέρνω κλπ. Γιατί πρέπει να είμαι υπόλογος???????
ΠΡΟΣΟΧΗ: Όταν φυσικά δεν απαγορέυω κάποιος να φτιάξει το δικό του ποδηλατάδικο/α ή να παραγγείλει από αλλού αυτό που θέλει να αγοράσει... 

Επίσης κάτι άλλο. Αν κάποια αυτοκινητοβιομηχανία βάζει στα αυτοκίνητα τους ηχοσυστήματα που δεν βγαίνουν με τίποτα. Δηλαδή δεν έχουν 1 ή 2 din θέσεις. Είναι λογικό να τους κάνει μήνυση μια Pioneer ή μια Alpine, επειδή δεν θα μπορούν να πουλήσουν στους αγοραστές αυτών των αυτοκινήτων?

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, killer76 said:

Καταρχήν να πω επειδή μου φάνηκε οτι αρπάζεσαι, δεν ρωτάω για να το παίξω έξυπνος. Καθαρά απο απορία ρωτάω μήπως και μάθω κάτι καθώς είμαι άσχετος από οικονομολογία. Οπότε ρωτάω για κάτι που μου φαίνεται περίεργο, ίσως και παράλογο...

Να πω ένα παράδειγμα και όχι φούρνο που είναι ας το πούμε πιο είδος ανάγκης. 

Δηλαδή αν εγώ έχω όλα τα ποδηλατάδικα μιας περιοχής και κάνω οτι γουστάρω με τις τιμές, με τα brands που φέρνω κλπ. Γιατί πρέπει να είμαι υπόλογος???????
ΠΡΟΣΟΧΗ: Όταν φυσικά δεν απαγορέυω κάποιος να φτιάξει το δικό του ποδηλατάδικο/α ή να παραγγείλει από αλλού αυτό που θέλει να αγοράσει... 

Επίσης κάτι άλλο. Αν κάποια αυτοκινητοβιομηχανία βάζει στα αυτοκίνητα τους ηχοσυστήματα που δεν βγαίνουν με τίποτα. Δηλαδή δεν έχουν 1 ή 2 din θέσεις. Είναι λογικό να τους κάνει μήνυση μια Pioneer ή μια Alpine, επειδή δεν θα μπορούν να πουλήσουν στους αγοραστές αυτών των αυτοκινήτων?

 

Δεν αρπαχτηκα. Απλώς ορισμένα πράγματα είναι θεσμοθέτημενα. Υπάρχουν νομοί που τα ορίζουν. Και αυτο που συζητάγαμε παραπανω για τα μονοπώλια - ολιγοπωλια είναι ενα απο αυτα. Μπορεί να διαφωνείς με τη νομοθεσία αν θες, αλλά ετσι δεν βγάζουμε ακρη. Δεν είναι πάντα σωστή η νομοθεσία αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι σωστότατη. Και ποιο αυστηρή επρεπε να ηταν αν θέλουμε να προστατεύσουμε τον κατανάλωση απ τα μονοπώλια και την αισχροκερδια. Γιατί ο καταναλωτής είναι αδύναμος οχι τα μονοπώλια. 

Εσυ θεωρεις ότι στο μαγαζί σου κανείς οτι γουστάρεις και δε ρωτάς κανένα οπότε καταλήγεις στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι το ιδιο ισχύει και με την apple. 

Και στο παράδειγμα σου με τα ποδηλαταδικα, ητε σ αρέσει ητε δε σ αρέσει, σύμφωνα με τη νομοθεσία ΔΕΝ κάνεις ότι θες απ τη στιγμή που έχεις ενα μεγάλο ποσοστό της αγοράς. Γιατι συμβαίνει αυτο ειναι μεγάλη ιστορία και είναι σωστότατο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα σήμερα στην Ελλάδα με την ακρίβεια, είναι το μικρό μέγεθος της αγοράς με αποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά ο ανταγωνισμός. Υπάρχουν ολιγοπωλια παντού. Σούπερ μάρκετ πχ που συνενοουνται μεταξύ τους και καθορίζουν τις τιμές. Αποτέλεσμα : Η ελληνικη φετα πωλείται στην Ελλάδα ακριβότερη απο οτι πωλείται στο εξωτερικό. Και δεν φταίει ο φπα γι αυτό για να σε προλάβω. Επίσης λίγο πολύ ισχύει στα περισσότερα προϊόντα. 

Και δεν είμαι εκνευρίσμενος αν αυτο νομίσεις . Ο γραπτός λόγος παρεξήγηται. 

 

1 hour ago, paredwse said:

 

Η είδηση που παραθέτεις είναι του 2013. Έντεκα χρόνια πίσω. 
Οι ειδήσεις που παραθέτω είναι του 2023 και του 2024. 

Χαλάρωσε, θα πάθεις τίποτα με την μανία σου να βλέπεις παντού την ‘κακιά’ Apple. Είναι σε αρκετές αγορές βέβαια, το αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο να την αγνοήσεις, αλλά κρίμα είναι να κάνεις σαν υστερικός σε σχεδόν ΚΑΘΕ topic που φορά την εν λόγω εταιρεία.
Κάποιος θα το έλεγε ‘εμμονή’. 🙂

Γιατί άλλαξε τίποτα από τοτε? Η apple εχει σκοτώσει την μουσική βιομηχανία απ το 2013 και συνεχίζει.. To spotify μολις τα τελευταία χρονιά εκανε τις στραβές του..  Μαλλον επιχείρημα εναντίον τής apple είναι αυτο που παρέθεσες. 

Εμμονή με την apple τοχω ξανα γράψει πολλές φορές γιατί έχω. Ξεκίνησε μια πολιτική μονοπώλιων,  στα παντα, απ το store εως τα βύσματα, τις αφαιρέσεις φορτιστών, των τεράστιων τιμών με τεράστια καθαρά κέρδη, της εξέλιξης με το σταγονόμετρο (ποιος ξέχνα επι ποσα χρόνια είχε οθονη 3.5 ίντσες λέγοντας ότι μέχρι εκεί φτάνει το δάχτυλο και οταν έγραφες σε φόρουμ οτι αυτα ειναι απλα σαχλαμαρες δεχοσουν τζιχαντ, μετα μια ωραία πρωία τα ξέχασε ολα οσα ελεγε και σε μια νύχτα πηγε τις οθόνες οσο και οι υπόλοιποι). Παντού να μη βγάλει κανενας αλλος, καμια εξαίρεση. Πρόλαβε και έχτισε οικοσύστημα και αρμέγε τους πάντες 30%. Ξέρει οτι στα δικαστήρια θα χασει και το τραβάει μεχρι τέλους. Οσα βγάλει για οσο βγάλει. Και καλα ολα αυτα, αλλα οδήγησε τούς πάντες να κάνουν το ίδιο. 

Αν δεν υπήρχε η apple ουτε τα android θα είχαν φτάσει οι τιμές εκει που πηγαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Η ελεύθερη αγορά είναι κομμάτι μόνο της ανθρώπινης κοινωνίας των πολιτών που εκλέγει και διορίζει αρχές. Κι αυτές με τη σειρά τους καθορίζουν τα πλαίσια λειτουργίας των πάντων (και των εταιρειών..) προς όφελος των πολιτών (καταναλωτών). 

Ναι σοβαρά .

 Για πες μου που ακριβώς χάνεις εσύ με αυτό ;;

 

2 ώρες πριν, killer76 είπε

Καταρχήν να πω επειδή μου φάνηκε οτι αρπάζεσαι, δεν ρωτάω για να το παίξω έξυπνος. Καθαρά απο απορία ρωτάω μήπως και μάθω κάτι καθώς είμαι άσχετος από οικονομολογία. Οπότε ρωτάω για κάτι που μου φαίνεται περίεργο, ίσως και παράλογο...

Να πω ένα παράδειγμα και όχι φούρνο που είναι ας το πούμε πιο είδος ανάγκης. 

Δηλαδή αν εγώ έχω όλα τα ποδηλατάδικα μιας περιοχής και κάνω οτι γουστάρω με τις τιμές, με τα brands που φέρνω κλπ. Γιατί πρέπει να είμαι υπόλογος???????
ΠΡΟΣΟΧΗ: Όταν φυσικά δεν απαγορέυω κάποιος να φτιάξει το δικό του ποδηλατάδικο/α ή να παραγγείλει από αλλού αυτό που θέλει να αγοράσει... 

Επίσης κάτι άλλο. Αν κάποια αυτοκινητοβιομηχανία βάζει στα αυτοκίνητα τους ηχοσυστήματα που δεν βγαίνουν με τίποτα. Δηλαδή δεν έχουν 1 ή 2 din θέσεις. Είναι λογικό να τους κάνει μήνυση μια Pioneer ή μια Alpine, επειδή δεν θα μπορούν να πουλήσουν στους αγοραστές αυτών των αυτοκινήτων?

 

Αστον φίλε.

 Οι πρακτικές αυτές είναι από αλλά καθεστώτα ..

 ότι θέλει θα κάνει στο store της .

 Οποίος δεν θέλει φεύγει .

 Με ότι αυτό συνεπάγεται και για τους δυο .

 Μάντεψε όμως !

 ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΕΙ γιατί απλά η apple με την μαγκιά της με «πες το όπως θέλεις» έχει καταφέρει να έχει πελάτες που πληρώνουν .

 Γιαυτο καίγονται όλοι .

 Γιατί υπάρχουν έσοδα για τις εταιρείες που είναι στο store της και θέλουν και την πίτα ολάκερη και το σκύλο χορτάτο .

 Στο Μαρούσι υπάρχει επιλογή να μπεις στο golden hall υπάρχει και η επιλογή να πας να ανοίξεις μόνος σου ενώ μπορείς να πας και σε αλλά εμπορικά .

 Στο Golden όμως θα έχεις το μεγαλύτερο νοίκι η τι άλλο θα ζητάει αυτός που το έχει φτάσει εκεί που είναι .

 Απλά και κατανοητά .

 Το ίδιο και στο store της apple και της κάθε apple .

 Στο μόνο που μπορεί μια αρχή όπως η EE να επέμβει είναι σε παραγωγές πρώτων υλών και αγαθών .

 Πχ στη Γερμανία δεν ευδοκιμούν οι ελιές ΔΕΝ μπορούν να βγάλουν λάδι .

 Η χώρα που βγαζει δεν μπορεί να χρεώνει ότι γουστάρει επειδή μόνο αυτή μπορεί και βγαζει 

 το ίδιο ισχύει και για το πετρέλαιο και πάει λέγοντας .

 Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις σε μια ελεύθερη αγορά καντο και εσυ αν είσαι μάγκας 

 απλά και κατανοητά 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Στο μόνο που μπορεί μια αρχή όπως η EE να επέμβει είναι σε παραγωγές πρώτων υλών και αγαθών .

Τοτε πως δικαιολογεις τα οσα προστιμα-αλλαγες που εχουν αναγκαστει να φανε,οχι μονο η Apple, επειδη τους το επεβαλλε η ΕΕ? αφου κατα την οποια δικη σου γνωμη μονο στις πρωτες υλες μπορει να επεμβει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chris_BMW said:

Ναι σοβαρά .

 Για πες μου που ακριβώς χάνεις εσύ με αυτό ;;

Το Spotify αν θυμάμαι καλα παλαιότερα που διάβαζα, είχε βάλει μια ενημερώση στην εφαρμογή της στο apple store, οπου ενημέρωνε οτι αν ανανεώσεις την συνδρομή σου απ την ιστοσελίδα της, θα πληρώσεις 30% λιγότερο. 

Για το Spotify τα ιδια κέρδη ήτανε αφου μέσα απ το apple store το 30% της το τρώει η apple. Η apple της απαγορεύσε να έχει αυτη την ενημέρωση στην εφαρμογή της. 

Δεν εχασε ο καταναλωτής απο αυτή την πρακτική της apple?  Το Spotify εχει μια υπηρεσία, κρατεί ενα ποσοστό, δινει το υπόλοιπο στους δημιουργούς. Η apple τι ακριβώς κάνει για να διεκδικεί 30%?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...