Προς το περιεχόμενο

Αξιζει η αναβάθμιση για προβολη 4Κ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω το φορουμ.

Εχουν περασει 10 χρονια απο την τελευταια αναβαθμιση και το PC χρειαζεται επειγοντως ανανεωση. Με το συστημα που εχω δεν μπορω να δω streaming υλικο πανω απο 720p γιατι κολλαει και συχνα κρασαρει ολο το συστημα. Βιντεο που ειναι αποθηκευμενα στο PC αναπαραγονται πιο ευκολα αλλα και εκει πανω απο HD υπαρχει προβλημα. Προσφατα πηρα 2 οθονες, τη μια την εχω συνδεση με display port και την αλλη με HDMI γιατι δεν ειχα αλλες επιλογες.

Το συστημα μου ειναι το εξης:

CASE: Thermaltake Soprano
M/B: Asus F1A75-V Pro AMD A75 So.FM1 Dual Channel
CPU: AMD A8 Series A8-3870K 4x 3.00GHz So.FM1 BOX  
PSU: POWER LC6450 V2.2 450W
GPU: AMD Radeon HD 6550D (CPU integrated)  
MEMORY: 2x 4096MB Kingston HyperX DDR3-1600 DIMM
HDD 1: SanDisk Ultra II 240GB (SSD)
HDD 2: SEAGATE IronWolf, 8 TB HDD SATA 6 Gbps, ST8000VN004-3CP101
Burner: LG HL-DT-ST BD-RE  BH10LS38
Keyboard: Logitech K270
Mouse: Logitech MX Master 3
Monitor: Philips ENVIA 27M1N5500ZA (x2)
Printer: HP23B966 (HP ENVY 4520 series)

Να σημειωσω οτι το τροφοδοτικο ειναι σκυλι και δουλευει πανω απο 15 χρονια. Να αναφερω οτι οταν καθαριζα την ψυκτρα μου διαπιστωσα οτι η θερμοαγωγιμη παστα δεν τη κραταει πια. Αλλα το αφησα ετσι σε περιπτωση που αλλαχτει ολο το συστημα ή η μητρικη.

Αξιζει να κανω αναβαθμιση και αν ναι τι πρεπει να αλλαξω? Θα ηθελα επισης να συνδεω τις οθονες με display port γιατι υποστηριζουν 2Κ. Δεν με ενδιαφερει το gaming, αλλα θελω ενα σχετικα ισχυρο συστημα για video και photo editing, καθως και αναπαραγωγη HD/4K υλικου..

 

Επεξ/σία από FILIM0N
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για απλή αναπαραγωγή HD / 4K απλά βάζεις μια φτηνή μεταχειριμένη gpu όπως rx 550 , gtx 1050, gt 1030 κτλ. Για editing θέλεις όμως νέο σύστημα.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς με μια κάρτα γραφικών να κάνει μέχρι αναπαραγωγή.

Γενικότερα μιλάμε για σύστημα δεινόσαρο, δεν αξίζει κάποια αναβάθμιση, ακόμη και σε refurbished βρίσκεις με λίγα χρήματα αρκετά αξιόλογα μηχανήματα.

Αν σε παίρνει οικονομικά φτιάξε ένα σύγχρονό σύστημα, έστω με σύγχρονη apu και θα δεις οτι θα ξημερώσει νέα μέρα στα pc για σένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεινοσαυρος. Οποτε φτιαχνουμε καινουργιο συστημα. Για budget σεκφτομαι γυρω στα 1000€, αλλα αν γινεται και με λιγοτερα δε θα ελεγα οχι.

Τι εχετε να προτεινετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, FILIM0N είπε

Οντως δεινοσαυρος. Οποτε φτιαχνουμε καινουργιο συστημα. Για budget σεκφτομαι γυρω στα 1000€, αλλα αν γινεται και με λιγοτερα δε θα ελεγα οχι.

Τι εχετε να προτεινετε?

Φτιάχνεις σύστημα με apu (5600g) από 350€ και μάλιστα θα πετάει.

Αν θες πρόταση για σύστημα, ανέλυσε περισσότερο στα θέλω σου, αν συναρμολογείς, χρήση, προγράμματα και ότι λεπτομέρειες γνωρίζεις.

Από την χρήση που ζητάς θα έλεγα 500-600max, μάλλον δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, αλλά θα περιμένω να αναπτύξεις τα ζητούμενά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο συστημα το συναρμολογησα μονος μου. Αλλα αν υπαρχει ετοιμο συστημα που να με καλυπτει δε θα με χαλαγε να μη μπω στη διαδικασια.

Κυριως χρησιμοποιω το PC για streaming (youtube σε πολλες καρτελες) καθοτι εχω 400αρα γραμμη αλλα και home office. Μετα παμε σε προγραμματα οπως photoshop, AutoGordianKnot, VirtualDub. Βασικα πραγματα. Απλά θελω να μου κρατησει παλι καποια χρονια μεχρι να χρειαστει αλλαγη, γι αυτο δε θελω να παω σε κατι που να καλυπτει ισα ισα τις απαιτησεις μου.

Τους σκληρους θα τους κρατησω σιγουρα γιατι ειναι σχετικα καινουργιοι. Αξιζει να κρατησω καποια αλλα κομματια (case, τροφοδοτικο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φιλε αν σου αρεσει το κουτι και αν χωρα ανετα τα νεα εξαρτηματα, ΟΚ το κρατας. Το τροφοδοτικο, αν και σκυλι, καλο θαναι να το αλλαξεις, για να εισαι σηγουρος. Εγω θα κρατουσα αυτο το μηχανακι σαν δευτερο PC, βαζοντας νεα παστα σε ολες τις ψυκτρες, εναν ssd sata 250gb, 20E για το λειτουργικο και ισως διπλασιασμο της μνημης, αλλα 20Ε. Πυραυλος θα γινει σε σχεση με αυτο που ειναι. Οντως χρειαζεσαι ενα συνγχρονο μηxανακι και τα παιδια εδω θα σου συστησουν το πλεον WFM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2024 στις 9:57 ΜΜ, nickol-us είπε

Φτιάχνεις σύστημα με apu (5600g) από 350€ και μάλιστα θα πετάει.

Αν θες πρόταση για σύστημα, ανέλυσε περισσότερο στα θέλω σου, αν συναρμολογείς, χρήση, προγράμματα και ότι λεπτομέρειες γνωρίζεις.

Από την χρήση που ζητάς θα έλεγα 500-600max, μάλλον δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, αλλά θα περιμένω να αναπτύξεις τα ζητούμενά σου

 

 

Στις 4/3/2024 στις 10:04 ΜΜ, FILIM0N είπε

Κυριως χρησιμοποιω το PC για streaming (youtube σε πολλες καρτελες) καθοτι εχω 400αρα γραμμη αλλα και home office. Μετα παμε σε προγραμματα οπως photoshop, AutoGordianKnot, VirtualDub. Βασικα πραγματα. Απλά θελω να μου κρατησει παλι καποια χρονια μεχρι να χρειαστει αλλαγη, γι αυτο δε θελω να παω σε κατι που να καλυπτει ισα ισα τις απαιτησεις μου.

Τους σκληρους θα τους κρατησω σιγουρα γιατι ειναι σχετικα καινουργιοι. Αξιζει να κρατησω καποια αλλα κομματια (case, τροφοδοτικο)?

Υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση με βαση τη χρηση που κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, FILIM0N είπε

 

 

Υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση με βαση τη χρηση που κανω?

Υπάρχουν άπειρες προτάσεις.

Αυτά που ζητάς είναι κάθε άλλο παρά απαιτητικά.

Μοναδικό ίσως "πρόβλημα" οτι χρειάζεσαι dvd rom (αν καταλαβαίνω σωστά) και είναι δύσκολο να βρεις "σοβαρό" case που να το υποστηρίζει στις μέρες μας. Το κουτί σου ίσως θες να το κρατήσεις; Είμαι άτομο που υποστηρίζει θερμά τα "καινούργια" airflow κουτιά. Υπάρχει επιλογή του εξωτερικού dvd-rom επίσης αλλά αισθητικά δεν είναι οτι καλύτερο αν το χρειάζεσαι μόνιμα.

Επίσης δεν με βοηθάει το μην πάρω κάτι στο όριο...

O 5600g που σου πρότεινα, χρησιμοποιείται ακόμη και για παιχνίδια, είναι 3 φορές ταχύτερος από αυτόν που φοράς τώρα και 10 φορές ταχύτερος σε multitasking - εκτέλεση εργασιών.

https://www.cpubenchmark.net/compare/39vs4325/AMD-A8-3870K-APU-vs-AMD-Ryzen-5-5600G

Οι δίσκοι επίσης είναι οριακοί, 240gb ssd... μηχανικός μόνο για αποθήκη και όχι για καθημερινή χρήση.

Για μένα η πιο vfm πρόταση

https://www.skroutz.gr/s/33554430/CoolerMaster-Elite-500-ODD-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-Mayro.html

κουτί airflow με θέση για dvd

https://www.skroutz.gr/s/47555673/CoolerMaster-600W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Gold-MPW-6001-ACAAG-NL.html

gold 80+ καθώς όσο σκυλί και να είναι το τροφοδοτικό σου, ακόμη και για τα σκυλιά τα 15 χρόνια είναι πολλά (black humor)

https://www.skroutz.gr/s/18000923/ASRock-B450-Steel-Legend-Motherboard-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

κάπως ακριβή μητρική για τον 5600g, την επέλεξα καθαρά για τις εξόδους video (hdmi-dp), ίσως υπάρχει ελάχιστα πιο οικονομική mobo σε a520 μα δε θα την επέλεγα

https://www.skroutz.gr/s/30374900/AMD-Ryzen-5-5600G-3-9GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

ο επεξεργαστής που σου είπα

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=36209020%2C37466975

και μια 120αρα aftermarket ψύκτρα για ησυχία.

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html

16gb ram το must για σήμερα

Όλα μαζί κάπου κάτι λιγότερο από τα 400€. Αν βάλεις dvd και nvme (~500gb ,main για os), θα πάει κάπου στα ~450€.

Πες τι θα ήθελες, τι σου αρέσει και τι όχι για να δούμε το καλύτερο σενάριο για σένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

ευχαριστω για τις προτασεις.

Το DVD Drive δεν το χρειαζομαι, ασε που τα περισσοτερα DVD που εγραψα προ 20ετιας ειναι προβληματικα στο layer brake και τα περασα ξανα πισω στο PC για να τα σωσω.

Eπισης ουτε το case πρεπει να το κρατησω. Αφου το αλλαζω, ας τα αλλαξω ολα να εχω και την αισθηση του καινουργιου.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) Υπαρχει καποιο κουτι με USB Type C εμπρος για γρηγορη φορτιση? Αν οχι θα παω σε ασυρματο φορτιστη που μαλλον ειναι και η καλυτερη λυση για το κινητο. Διαθετει cable management γιατι με ενδιαφερει να μη γινονται σαλατα τα καλωδια? Η εμφανιση ειναι δευτερευουσα καθως το κουτι θα ειναι στη γωνια του γραφειου και δεν φαινεται ουτως ή αλλως. Αλλα επειδη φαινεται η προσοψη μονο θα ειναι ωραιο και ενα LED οπως στο aerocool cylon.

2) Θεωρεις οτι ο 240GB SSD που εχω δεν κανει για τα Windows? Για την αποθηκευση θα κρατουσα τον 8TB. Γι αυτο σκεφτηκα να τους κρατησω.

3) Απ οτι ειδα η μητρικη εχει εξοδο 1 Display port και 1 HDMI. Υπαρχει η δυνατοτητα να εχω 2 DP για να συνδεσω και τις 2 οθονες με αναλυση 2Κ?

4) Ο επεξεργαστης εχει ψυξη. Η επιπλεον ψυκτρα για ησυχια που μπαινει?

5) Να βαλω καλυτερα 2x 16GB Ram?

Οπως ειπα το αρχικο μου budget ηταν μεχρι 1000 ευρω, οποτε δε με πειραζει να παρω κατι καλυτερο τωρα για να παει η επομενη αναβαθμιση οσο πιο πισω γινεται. Χωρις αυτο να σημαινει οτι θα παρω πραγματα που δε θα μου χρειαστουν.

Επεξ/σία από FILIM0N
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FILIM0N είπε

Καλησπερα,

ευχαριστω για τις προτασεις.

Το DVD Drive δεν το χρειαζομαι, ασε που τα περισσοτερα DVD που εγραψα προ 20ετιας ειναι προβληματικα στο layer brake και τα περασα ξανα πισω στο PC για να τα σωσω.

Eπισης ουτε το case πρεπει να το κρατησω. Αφου το αλλαζω, ας τα αλλαξω ολα να εχω και την αισθηση του καινουργιου.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) Υπαρχει καποιο κουτι με USB Type C εμπρος για γρηγορη φορτιση? Αν οχι θα παω σε ασυρματο φορτιστη που μαλλον ειναι και η καλυτερη λυση για το κινητο. Διαθετει cable management γιατι με ενδιαφερει να μη γινονται σαλατα τα καλωδια? Η εμφανιση ειναι δευτερευουσα καθως το κουτι θα ειναι στη γωνια του γραφειου και δεν φαινεται ουτως ή αλλως. Αλλα επειδη φαινεται η προσοψη μονο θα ειναι ωραιο και ενα LED οπως στο aerocool cylon.

2) Θεωρεις οτι ο 240GB SSD που εχω δεν κανει για τα Windows? Για την αποθηκευση θα κρατουσα τον 8TB. Γι αυτο σκεφτηκα να τους κρατησω.

3) Απ οτι ειδα η μητρικη εχει εξοδο 1 Display port και 1 HDMI. Υπαρχει η δυνατοτητα να εχω 2 DP για να συνδεσω και τις 2 οθονες με αναλυση 2Κ?

4) Ο επεξεργαστης εχει ψυξη. Η επιπλεον ψυκτρα για ησυχια που μπαινει?

5) Να βαλω καλυτερα 2x 16GB Ram?

Οπως ειπα το αρχικο μου budget ηταν μεχρι 1000 ευρω, οποτε δε με πειραζει να παρω κατι καλυτερο τωρα για να παει η επομενη αναβαθμιση οσο πιο πισω γινεται. Χωρις αυτο να σημαινει οτι θα παρω πραγματα που δε θα μου χρειαστουν.

1) προφανώς και υπάρχει, συνήθως όμως μιλάμε για επώνυμα και πιο premium cases. Πρέπει επίσης να το υποστηρίζει και η μητρική (αυτή που πρότεινα δεν έχει type c front header).Μετά από γρήγορη αναζήτηση, όμορφο, με type c και σχετικά οικονομικό

https://www.skroutz.gr/s/42365519/Phanteks-Eclipse-G300A-Single-Fan-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Satin-Black.html

Led δεν έχει αλλά μιλάμε για όμορφο και ποιοτικό airflow κουτί, με ωραίο cable management, μπορείς να επενδύσεις και σε ένα λίγο πιο ακριβό semi modular psu εφόσον είναι τόσο σημαντικό για σένα.

2) προφανώς και κάνει, θεωρώ απλά των 240gb σχετικά οριακό για σύγχρονο σύστημα (με τις απαιτήσεις που έχεις φτάνει και περισσεύει). Απλά σε νέο σύστημα που έχεις και οικονομικά περιθώρια, γιατί να μη βάλεις έναν nvme 500gb με 5πλάσιες ταχύτητες ως future proof;

3) δεν γνωρίζω, ίσως και να υπάρχει, θα ρίξω μια ματιά, μα το πιθανότερο είναι οτι και αν υπάρχει μάλλον θα είναι ασύμφορη σε αγορά. Ίσως να σε συμφέρει να αγοράσεις ξεχωριστή gpu. Καμία από τις δύο οθόνες δεν έχει hdmi; Tα περισσότερα hdmi σε mobo υποστηρίζουν 2k/144hz

4) o επεξεργαστής έρχεται με την στοκ ψύκτρα όπου στα πρώτα ζόρια ανεβάζει στροφές και κάνει σαν αεροπλάνο. Βάζεις μια καλύτερη απαγωγής θερμότητας after market ψύκτρα αντί της στοκ και έχεις καλύτερες θερμοκρασίες, με χαμηλές στροφές και ησυχία, αυτό εννοούσα.

5)σε καμία περίπτωση (βάσει χρήσης) δεν φαίνεται να τα χρειάζεσαι. Αν το σκέφτεσαι ως future proof και θες να διαθέσεις τα λεφτά, γιατί όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 hours ago, FILIM0N said:

Καλησπερα,

ευχαριστω για τις προτασεις.

Το DVD Drive δεν το χρειαζομαι, ασε που τα περισσοτερα DVD που εγραψα προ 20ετιας ειναι προβληματικα στο layer brake και τα περασα ξανα πισω στο PC για να τα σωσω.

Eπισης ουτε το case πρεπει να το κρατησω. Αφου το αλλαζω, ας τα αλλαξω ολα να εχω και την αισθηση του καινουργιου.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) Υπαρχει καποιο κουτι με USB Type C εμπρος για γρηγορη φορτιση? Αν οχι θα παω σε ασυρματο φορτιστη που μαλλον ειναι και η καλυτερη λυση για το κινητο. Διαθετει cable management γιατι με ενδιαφερει να μη γινονται σαλατα τα καλωδια? Η εμφανιση ειναι δευτερευουσα καθως το κουτι θα ειναι στη γωνια του γραφειου και δεν φαινεται ουτως ή αλλως. Αλλα επειδη φαινεται η προσοψη μονο θα ειναι ωραιο και ενα LED οπως στο aerocool cylon.

2) Θεωρεις οτι ο 240GB SSD που εχω δεν κανει για τα Windows? Για την αποθηκευση θα κρατουσα τον 8TB. Γι αυτο σκεφτηκα να τους κρατησω.

3) Απ οτι ειδα η μητρικη εχει εξοδο 1 Display port και 1 HDMI. Υπαρχει η δυνατοτητα να εχω 2 DP για να συνδεσω και τις 2 οθονες με αναλυση 2Κ?

4) Ο επεξεργαστης εχει ψυξη. Η επιπλεον ψυκτρα για ησυχια που μπαινει?

5) Να βαλω καλυτερα 2x 16GB Ram?

Οπως ειπα το αρχικο μου budget ηταν μεχρι 1000 ευρω, οποτε δε με πειραζει να παρω κατι καλυτερο τωρα για να παει η επομενη αναβαθμιση οσο πιο πισω γινεται. Χωρις αυτο να σημαινει οτι θα παρω πραγματα που δε θα μου χρειαστουν.

1)Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις συσκευές.Ακομα και κουτί/μητρική να πάρεις με usb-c βάλε στο διπλανο πολυμπριζο εάν φορτιστή usb-c για να φορτίζεις το κινητό.

2)Τον 8αρη HDD προφανώς τον κρατας.

Εάν και αντικειμενικά μικρός, μπορείς να κρατήσεις και τον 240 SSD(εάν έχει ακόμα 90%+ υγεία) που έχεις προσωρινά η μέχρι να δεις ότι "πιάνει" τα ~170gb με data(εκτός από αυτά θα χρησιμοποιούν και τα windows κάποια gb pagefile και καλό είναι να μην είναι πάνω από 80-90% γεμάτος και λόγο επιδόσεων και μακροζωίας.

Plan b προφανώς παίρνεις έναν καινούργιο 500-1tb και ξενοιαζεις.(Εγώ μάλλον αυτό θα έκανα και θα αγόραζα ένα κουτάκι 2,5αρη USB 3.0 και θα έβαζα εκεί μέσα τον 240αρη SSD ως φορητό αποθηκευτικό χώρο)

3)Είτε dp, είτε HDMI θα έχεις έξοδο 4κ στα 60hz, στα 2k -λογικα 120hz-(αλλά αυτό το διπλοτσεκαρεις όταν επιλέξεις μητρικη εάν μιλάμε για ενσωματωμένη GPU)

Οι οθόνες σου όμως υποστηρίζουν μέχρι 170hz.

Πρακτικα όμως εφόσων δεν ανέφερες πουθενά για high end gaming θα έλεγα να μην σε πολύ απασχολήσει το συγκεκριμένο.

Απλα δούλευε τις στα 120hz.

.Απλα θα πρέπει να τσεκαρεις ότι και η μητρική τα βγάζει(τσεκαρε συγκεκριμένα τα specs).

Αλλά  για την χρήση που αναφέρεις προσωπικά πιστεύω πως ο 5600g  ίσως ειναι λίγος, ειδικά εάν μιλάμε για τόσο τεράστιο χρονικό ορίζοντα.

4)Κάποιοι επεξεργαστές έχουν ψυκτρα, κάποιοι όχι.Ο 5600g έχει.

5)Εννοειτε κοίτα για 32gb ram εφόσων πας και για ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Edit-> Έριξα μια ματιά στην μητρική σου γιατί δεν μου κολλούσε το dp σε τόσο παλιά μητρική.

Η δική σου λοιπόν έχει 2 εξόδους

1)d-sub

2)dvi

Οπότε πως συνδεσες τις οθόνες με dp κ HDMI?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nickol-us είπε

1) προφανώς και υπάρχει, συνήθως όμως μιλάμε για επώνυμα και πιο premium cases. Πρέπει επίσης να το υποστηρίζει και η μητρική (αυτή που πρότεινα δεν έχει type c front header).Μετά από γρήγορη αναζήτηση, όμορφο, με type c και σχετικά οικονομικό

https://www.skroutz.gr/s/42365519/Phanteks-Eclipse-G300A-Single-Fan-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Satin-Black.html

Led δεν έχει αλλά μιλάμε για όμορφο και ποιοτικό airflow κουτί, με ωραίο cable management, μπορείς να επενδύσεις και σε ένα λίγο πιο ακριβό semi modular psu εφόσον είναι τόσο σημαντικό για σένα.

Καλημερα. Απο τη στιγμη που δεν το υποστηριζει η μητρικη το αφηνουμε. Να τονισω οτι η συνδεσμολογια για USB (π.χ. για βαση για ασυρματη φορτιση) μπορει να γινει και απο τα μονιτορ. Οποτε ψαχνουμε για ενα κουτι με airflow, cable management και LED μπροστα, αφου ειναι και το μονο κομματι που θα φαινεται κατω απο το γραφειο. Ποια ειναι η γνωμη σου για το aerocool cylon ή καποιο αλλο?

8 ώρες πριν, nickol-us είπε

2) προφανώς και κάνει, θεωρώ απλά των 240gb σχετικά οριακό για σύγχρονο σύστημα (με τις απαιτήσεις που έχεις φτάνει και περισσεύει). Απλά σε νέο σύστημα που έχεις και οικονομικά περιθώρια, γιατί να μη βάλεις έναν nvme 500gb με 5πλάσιες ταχύτητες ως future proof;

Συμφωνω. Ποιον nvme 500GB προτεινεις?

8 ώρες πριν, nickol-us είπε

3) δεν γνωρίζω, ίσως και να υπάρχει, θα ρίξω μια ματιά, μα το πιθανότερο είναι οτι και αν υπάρχει μάλλον θα είναι ασύμφορη σε αγορά. Ίσως να σε συμφέρει να αγοράσεις ξεχωριστή gpu. Καμία από τις δύο οθόνες δεν έχει hdmi; Tα περισσότερα hdmi σε mobo υποστηρίζουν 2k/144h

Τα μονιτορ εχουν πολυ καλη συνδεσμολογια και διαθετουν και τα 2. Απ οτι καταλαβα τωρα περιοριζομαι στο 1080p στο HDMI λογω της ενσωματωμενης καρτας γραφικων. Γενικα το HDMI υποστηριζει μεχρι και 4Κ οποτε δε θα εχω προβλημα για το 2Κ που θελω με το καινουργιο συστημα, σωστα?

8 ώρες πριν, nickol-us είπε

5)σε καμία περίπτωση (βάσει χρήσης) δεν φαίνεται να τα χρειάζεσαι. Αν το σκέφτεσαι ως future proof και θες να διαθέσεις τα λεφτά, γιατί όχι;

Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να παω σε 2x 16 αντι σε 4x 8 GB ram. Παραδοξως η G.Skill Ripjaws εχει 41,10€ οι 2, αλλα 92,53 οι 4. 🤔

Τι να επιλεξω?

7 ώρες πριν, @topos είπε

 

1)Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις συσκευές.Ακομα και κουτί/μητρική να πάρεις με usb-c βάλε στο διπλανο πολυμπριζο εάν φορτιστή usb-c για να φορτίζεις το κινητό.

2)Τον 8αρη HDD προφανώς τον κρατας.

Εάν και αντικειμενικά μικρός, μπορείς να κρατήσεις και τον 240 SSD(εάν έχει ακόμα 90%+ υγεία) που έχεις προσωρινά η μέχρι να δεις ότι "πιάνει" τα ~170gb με data(εκτός από αυτά θα χρησιμοποιούν και τα windows κάποια gb pagefile και καλό είναι να μην είναι πάνω από 80-90% γεμάτος και λόγο επιδόσεων και μακροζωίας.

Plan b προφανώς παίρνεις έναν καινούργιο 500-1tb και ξενοιαζεις.(Εγώ μάλλον αυτό θα έκανα και θα αγόραζα ένα κουτάκι 2,5αρη USB 3.0 και θα έβαζα εκεί μέσα τον 240αρη SSD ως φορητό αποθηκευτικό χώρο)

Συμφωνω και στο 1ο και στο 2ο. Τωρα προκυπτει το διλημμα 500GB ή 1TB και ποιον ακριβως?

 

7 ώρες πριν, @topos είπε

3)Είτε dp, είτε HDMI θα έχεις έξοδο 4κ στα 60hz, στα 2k -λογικα 120hz-(αλλά αυτό το διπλοτσεκαρεις όταν επιλέξεις μητρικη εάν μιλάμε για ενσωματωμένη GPU)

Οι οθόνες σου όμως υποστηρίζουν μέχρι 170hz.

Πρακτικα όμως εφόσων δεν ανέφερες πουθενά για high end gaming θα έλεγα να μην σε πολύ απασχολήσει το συγκεκριμένο.

Απλα δούλευε τις στα 120hz.

.Απλα θα πρέπει να τσεκαρεις ότι και η μητρική τα βγάζει(τσεκαρε συγκεκριμένα τα specs).

Αλλά  για την χρήση που αναφέρεις προσωπικά πιστεύω πως ο 5600g  ίσως ειναι λίγος, ειδικά εάν μιλάμε για τόσο τεράστιο χρονικό ορίζοντα.

Edit-> Έριξα μια ματιά στην μητρική σου γιατί δεν μου κολλούσε το dp σε τόσο παλιά μητρική.

Η δική σου λοιπόν έχει 2 εξόδους

1)d-sub

2)dvi

Οπότε πως συνδεσες τις οθόνες με dp κ HDMI?

Η μητρικη μου εχει DP που υποστηριζει το 2Κ και HDMI μεχρι FullHD.  Ετσι τα εχω συνδεσει τωρα. Εχεις να αντιπροτεινεις επεξεργαστη αντι του 5600g και 32GB Ram?

 

Οπως ειπε και ο nickol-us θελω να ειναι future proof για να ξενοιασω για καποια χρονια.

Επεξ/σία από FILIM0N
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, FILIM0N είπε

Καλημερα. Απο τη στιγμη που δεν το υποστηριζει η μητρικη το αφηνουμε. Να τονισω οτι η συνδεσμολογια για USB (π.χ. για βαση για ασυρματη φορτιση) μπορει να γινει και απο τα μονιτορ. Οποτε ψαχνουμε για ενα κουτι με airflow, cable management και LED μπροστα, αφου ειναι και το μονο κομματι που θα φαινεται κατω απο το γραφειο. Ποια ειναι η γνωμη σου για το aerocool cylon ή καποιο αλλο?

Συμφωνω. Ποιον nvme 500GB προτεινεις?

Τα μονιτορ εχουν πολυ καλη συνδεσμολογια και διαθετουν και τα 2. Απ οτι καταλαβα τωρα περιοριζομαι στο 1080p στο HDMI λογω της ενσωματωμενης καρτας γραφικων. Γενικα το HDMI υποστηριζει μεχρι και 4Κ οποτε δε θα εχω προβλημα για το 2Κ που θελω με το καινουργιο συστημα, σωστα?

Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να παω σε 2x 16 αντι σε 4x 8 GB ram. Παραδοξως η G.Skill Ripjaws εχει 41,10€ οι 2, αλλα 92,53 οι 4. 🤔

Τι να επιλεξω?

Συμφωνω και στο 1ο και στο 2ο. Τωρα προκυπτει το διλημμα 500GB ή 1TB και ποιον ακριβως?

 

Η μητρικη μου εχει DP που υποστηριζει το 2Κ και HDMI μεχρι FullHD.  Ετσι τα εχω συνδεσει τωρα. Εχεις να αντιπροτεινεις επεξεργαστη αντι του 5600g και 32GB Ram?

 

Οπως ειπε και ο nickol-us θελω να ειναι future proof για να ξενοιασω για καποια χρονια.

Το cylon είναι ένα μέτριο κουτί της σειράς, δεν είναι airflow και έχει γενικά μέτρια χαρακτηριστικά. Αν σου αρέσει, go for it, έτσι κι αλλιώς το σύστημα που φτιάχνεις δεν είναι τίποτα τρομερά απαιτητικό, δε θα βάλεις ενεργοβόρα components μέσα και λογικά δε θα έχεις υψηλές θερμοκρασίες. Πάντα όταν κάνω πρόταση σκέφτομαι το καλύτερο δυνατό σενάριο, εσύ καλύπτεσαι και από λιγότερα. Λίγη προσοχή στην επιλογή ψύκτρας (εφόσον πας σε after market) καθώς έχει επίσης μέτριο clearance (155mm αλλά της σειράς οι 120αρες λογικά χωρούν άνετα).

 

Τιμές φωτιά οι nvme και τρελαίνομαι, σε αυτά τα χρήματα πριν ένα τετράμηνο αγόραζες του 1tb (😐)

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=32276768%2C43994846%2C27703474

 

H ανάλυση στα μόνιτορ μπορεί να περιοριστεί από την version και το καλώδιο σύνδεσης. Δίνοντας κάτι παραπάνω σε μητρική (ούτε σε αυτή που πρότεινα) και πηγαίνοντας σε b550, αγοράζεις μητρικές με hdmi 2.0 που υποστηρίζει μέχρι 4k/60hz.

Δεν έχω αντιπρόταση για τον 5600g που να θεωρώ άξια. Μπορείς να πας σε 8core 5700g όπου απλά θα δώσει παραπάνω πυρήνες, multitasking και σε σενάρια βαριών εργασιών μικρότερους χρόνους(μάλλον αδιάφορο για σένα).  Από εκεί και μετά είτε θα δεις κάποιον δυνατότερο Intel cpu (1700), είτες νέας γενιάς Amd (am5) αλλά θα ανέβεις σημαντικά κόστος καθώς cpu - μητρικές - μνήμες(ddr5 σενάρια) είναι ακριβότερες. Αν θες απλά να εξαντήσεις το budget να το δούμε, εγώ πάντως βλέπω μια κακή αγορά για πράγματα που δε θα χρησιμοποιήσεις. Καλύτερα σε 5 χρόνια να δεις τον αντίστοιχο τότε 5600g σε νέο σύστημα (εδώ υπάρχουν υποκειμενικά κριτήρια επιλογής)

 

Στις μνήμες πάντα είναι πιο "έυκολα" συνδυαστούν 2 στικ μνήμης αντί για 4, είναι πιο εύκολο να πετύχεις χρονισμούς χωρίς σφάλματα. Αν πας για 32gb προτίμησε τα 2x16gb από τα 4x8gb

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, FILIM0N said:

A)Τα μονιτορ εχουν πολυ καλη συνδεσμολογια και διαθετουν και τα 2. Απ οτι καταλαβα τωρα περιοριζομαι στο 1080p στο HDMI λογω της ενσωματωμενης καρτας γραφικων. Γενικα το HDMI υποστηριζει μεχρι και 4Κ οποτε δε θα εχω προβλημα για το 2Κ που θελω με το καινουργιο συστημα, σωστα? 

+

Η μητρικη μου εχει DP που υποστηριζει το 2Κ και HDMI μεχρι FullHD.  Ετσι τα εχω συνδεσει τωρα. Εχεις να αντιπροτεινεις επεξεργαστη αντι του 5600g και 32GB Ram?

B)Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να παω σε 2x 16 αντι σε 4x 8 GB ram. Παραδοξως η G.Skill Ripjaws εχει 41,10€ οι 2, αλλα 92,53 οι 4. 🤔

Τι να επιλεξω?

 

 

A)Με βάση το πρώτο σου post η μητρική είναι αυτη->

https://www.e-shop.gr/asus-f1a75-v-pro-retail-p-PER.522932

Η συγκεκριμένη δεν έχει, ούτε dp ούτε HDMI.Εχει dvi + d-sub.

Οπότε είτε μπερδεύεις λίγο τις ονομασίες, είτε έχεις άλλη μητρική, είτε έχεις βάλει κάποιο ανταπτορα, είτε έχεις επιπλέον κάρτα γραφικών.

(Μικρή σημασία έχει πρακτικά για το καινούργιο μηχανημα, απλά το αναφέρω.Προφανως τώρα και 2κ που έχεις λογικά θα δουλεύει στα 60hz αντί των 170 που υποστηρίζουν τα monitor).

B)Εννοειτε ότι θα πας σε 2 dimm και όχι 4.Μονο μειονεκτήματα προσφερουν τα 4 dimm.

Όσο για τον cpu/πλατφόρμα ίσως θα μπορούσες να έβλεπες και για am5 8600g.

Εχει πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών και κατατι καλύτερες επιδόσεις αλλά δεν ξέρω εάν για σένα αξίζουν τα παραπάνω για +200 ευρώ(παραπάνω συνολικό κόστος λόγο am5+ddr4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...