Προς το περιεχόμενο

Αξιζει η αναβάθμιση για προβολη 4Κ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/3/2024 στις 8:07 ΜΜ, @topos είπε

Με βάση το πρώτο σου post η μητρική είναι αυτη->

https://www.e-shop.gr/asus-f1a75-v-pro-retail-p-PER.522932

Η συγκεκριμένη δεν έχει, ούτε dp ούτε HDMI.Εχει dvi + d-sub.

Έχει όλες τις συνδέσεις η μητρική. Ακριβώς πάνω από το VGA και DVI (και κάτω από το P/S2 με τα δύο USB) υπάρχει το κομμάτι που περιλαμβάνει το Displayport και HDMI.

 

Υ.Γ. Α ρε Asus αθάνατη που "εξαφανίζεις" τις σελίδες με τα χαρακτηριστικά του παλιού σου hardware (και ψάχνουμε να τα βρούμε από 'δω και από 'κει)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TopCLR said:

Έχει όλες τις συνδέσεις η μητρική. Ακριβώς πάνω από το VGA και DVI (και κάτω από το P/S2 με τα δύο USB) υπάρχει το κομμάτι που περιλαμβάνει το Displayport και HDMI.

 

Υ.Γ. Α ρε Asus αθάνατη που "εξαφανίζεις" τις σελίδες με τα χαρακτηριστικά του παλιού σου hardware (και ψάχνουμε να τα βρούμε από 'δω και από 'κει)!

Εχεις απόλυτα δίκιο και ζητώ συγνωμη.

Εντοπισα τις dvi+d-sub στην φωτογραφία και κόλλησα μιας και δεν ήξερα καν ότι έβγαιναν μητρικές με 4(!) εξόδους εικόνας.

Στην Asus πήγα αρχικά να βρω τα specs/photo αλλά δεν τα βρήκα σε πρώτη ανάγνωση και πήγα παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 6:40 ΠΜ, nickol-us είπε

Υπάρχουν άπειρες προτάσεις.

Αυτά που ζητάς είναι κάθε άλλο παρά απαιτητικά.

Μοναδικό ίσως "πρόβλημα" οτι χρειάζεσαι dvd rom (αν καταλαβαίνω σωστά) και είναι δύσκολο να βρεις "σοβαρό" case που να το υποστηρίζει στις μέρες μας. Το κουτί σου ίσως θες να το κρατήσεις; Είμαι άτομο που υποστηρίζει θερμά τα "καινούργια" airflow κουτιά. Υπάρχει επιλογή του εξωτερικού dvd-rom επίσης αλλά αισθητικά δεν είναι οτι καλύτερο αν το χρειάζεσαι μόνιμα.

Επίσης δεν με βοηθάει το μην πάρω κάτι στο όριο...

O 5600g που σου πρότεινα, χρησιμοποιείται ακόμη και για παιχνίδια, είναι 3 φορές ταχύτερος από αυτόν που φοράς τώρα και 10 φορές ταχύτερος σε multitasking - εκτέλεση εργασιών.

https://www.cpubenchmark.net/compare/39vs4325/AMD-A8-3870K-APU-vs-AMD-Ryzen-5-5600G

Οι δίσκοι επίσης είναι οριακοί, 240gb ssd... μηχανικός μόνο για αποθήκη και όχι για καθημερινή χρήση.

Για μένα η πιο vfm πρόταση

https://www.skroutz.gr/s/33554430/CoolerMaster-Elite-500-ODD-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-Mayro.html

κουτί airflow με θέση για dvd

https://www.skroutz.gr/s/47555673/CoolerMaster-600W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Gold-MPW-6001-ACAAG-NL.html

gold 80+ καθώς όσο σκυλί και να είναι το τροφοδοτικό σου, ακόμη και για τα σκυλιά τα 15 χρόνια είναι πολλά (black humor)

https://www.skroutz.gr/s/18000923/ASRock-B450-Steel-Legend-Motherboard-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

κάπως ακριβή μητρική για τον 5600g, την επέλεξα καθαρά για τις εξόδους video (hdmi-dp), ίσως υπάρχει ελάχιστα πιο οικονομική mobo σε a520 μα δε θα την επέλεγα

https://www.skroutz.gr/s/30374900/AMD-Ryzen-5-5600G-3-9GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

ο επεξεργαστής που σου είπα

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=36209020%2C37466975

και μια 120αρα aftermarket ψύκτρα για ησυχία.

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html

16gb ram το must για σήμερα

Όλα μαζί κάπου κάτι λιγότερο από τα 400€. Αν βάλεις dvd και nvme (~500gb ,main για os), θα πάει κάπου στα ~450€.

Πες τι θα ήθελες, τι σου αρέσει και τι όχι για να δούμε το καλύτερο σενάριο για σένα

Χαιρετε. Μπορεις σε παρακαλω στο συστημα που εχεις φτιαξει να μου πεις (αν γνωριζεις φυσικα) αν μπορω μεσω της εξοδου που εχει η συγκεκριμενη m/b να παιζει αρχεια ηχου atmos? Αλλιως μια λυση ειτε μεσω διαφορετικης m/b η μεσω καρτας ηχου ενσωματομενης. Και επισης μπορεις να μου προτεινεις 2 δισκους,εναν HDD 4αρι και εναν nvme τουλαχιστον 500gb γιατι εχω μεσανυχτα στο θεμα pc bullding και θα τα παρω αυτουσια και ολα μαζι απο ενα καταστημα οπου θα μου τα συναρμολογησουν κιολας. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sperdikis86 είπε

Χαιρετε. Μπορεις σε παρακαλω στο συστημα που εχεις φτιαξει να μου πεις (αν γνωριζεις φυσικα) αν μπορω μεσω της εξοδου που εχει η συγκεκριμενη m/b να παιζει αρχεια ηχου atmos? Αλλιως μια λυση ειτε μεσω διαφορετικης m/b η μεσω καρτας ηχου ενσωματομενης. Και επισης μπορεις να μου προτεινεις 2 δισκους,εναν HDD 4αρι και εναν nvme τουλαχιστον 500gb γιατι εχω μεσανυχτα στο θεμα pc bullding και θα τα παρω αυτουσια και ολα μαζι απο ενα καταστημα οπου θα μου τα συναρμολογησουν κιολας. Ευχαριστω!

Δεν γνωρίζω να σου πω για το atmos, ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί με ήχο περισσότερο.

Η steel legend έχει optical out και βγάζει ψηφιακό dolby (5.1) δεν γνωρίζω αν είναι αυτό που ζητάς.

Από hdd δεν έχω ιδέα και δεν παρακολουθώ.

Από nvme, αν θες πες σε ποιό κατάστημα κοιτάς γιατί μπορεί να αλλάζει το vfm κατά περίπτωση.

Πες μας και επιγραμματικά τι φτιάχνεις (εκτός αν κοιτάς αυτούσιο αυτό που έκανα, που μετά από τόσο καιρό ίσως να μην είναι και το πιο vfm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποιες προσαρμογές στο σύστημα με ποιο δυνατό επεξεργαστή και περισσότερη ram. Το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ παραπάνω, κάτι που θεωρώ ότι αξίζει την αναβάθμιση αφού είμαστε ακόμα στο μπάτζετ. 

 

https://www.skroutz.gr/s/43133393/MSI-B650-Gaming-Plus-WiFi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

https://www.skroutz.gr/s/50304868/AMD-Ryzen-5-8500G-3-5GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM5-se-Kouti-me-PSyktra.html

 

https://www.skroutz.gr/s/33194695/Corsair-Vengeance-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-5200-gia-Desktop-CMK32GX5M2B5200C40.html

 

Τι λέτε? 

Ταιριάζουν το κουτί, το τροφοδοτικό και ο 500αρης σκληρός που προτάθηκαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δεν γνωρίζω να σου πω για το atmos, ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί με ήχο περισσότερο.

Η steel legend έχει optical out και βγάζει ψηφιακό dolby (5.1) δεν γνωρίζω αν είναι αυτό που ζητάς.

Από hdd δεν έχω ιδέα και δεν παρακολουθώ.

Από nvme, αν θες πες σε ποιό κατάστημα κοιτάς γιατί μπορεί να αλλάζει το vfm κατά περίπτωση.

Πες μας και επιγραμματικά τι φτιάχνεις (εκτός αν κοιτάς αυτούσιο αυτό που έκανα, που μετά από τόσο καιρό ίσως να μην είναι και το πιο vfm)

Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση. Θελω να φτιαξω ενα htpc που θα συνδεθει με μια lgc1 και με εναν denon  και θα αναπαραγει 4κ,hdr,1080p ταινιες και να αντεξει στο χρονο οσο το δυνατον περισσοτερο. Τωρα για τον nvme δεν εχω στο νου μου κανενα καταστημα και δεν με ενδιαφερει κιολας(αν εχεις να προτεινεις καποιο για να στησω ολο build ευπροσδεκτο) και ουσιαστικα αυτουσιο θα το παραγγειλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sperdikis86 είπε

Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση. Θελω να φτιαξω ενα htpc που θα συνδεθει με μια lgc1 και με εναν denon  και θα αναπαραγει 4κ,hdr,1080p ταινιες και να αντεξει στο χρονο οσο το δυνατον περισσοτερο. Τωρα για τον nvme δεν εχω στο νου μου κανενα καταστημα και δεν με ενδιαφερει κιολας(αν εχεις να προτεινεις καποιο για να στησω ολο build ευπροσδεκτο) και ουσιαστικα αυτουσιο θα το παραγγειλω.

Έχω τον κατάλληλο άνθρωπο που ασχολείται με htpc, με ήχο, ταινίες κοκ. @JDROGAS είσαι καλά; Μπορείς να βοηθήσεις;

Ενδεχομένως για htpc να υπάρχουν κι άλλες (έτοιμες) λύσεις αφού σε τέτοιες περιπτώσεις το μέγεθος μετράει και τα custom build θα τα χρυσοπληρώσεις (πιθανώς) χωρίς λόγο.

Μάλλον δεν είμαι ο κατάλληλος να σε καθοδηγήσω, ανέμενε την βοήθεια συμφορουμιτών.

Chris2756 

μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

Βλέπω κατέχεις από htpc(;)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, FILIM0N είπε

Έκανα κάποιες προσαρμογές στο σύστημα με ποιο δυνατό επεξεργαστή και περισσότερη ram. Το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ παραπάνω, κάτι που θεωρώ ότι αξίζει την αναβάθμιση αφού είμαστε ακόμα στο μπάτζετ. 

 

https://www.skroutz.gr/s/43133393/MSI-B650-Gaming-Plus-WiFi-Motherboard-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html

 

https://www.skroutz.gr/s/50304868/AMD-Ryzen-5-8500G-3-5GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM5-se-Kouti-me-PSyktra.html

 

https://www.skroutz.gr/s/33194695/Corsair-Vengeance-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-5200-gia-Desktop-CMK32GX5M2B5200C40.html

 

Τι λέτε? 

Ταιριάζουν το κουτί, το τροφοδοτικό και ο 500αρης σκληρός που προτάθηκαν? 

 

@nickol-us

Τι λες για το παραπανω συστημα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nickol-us είπε

Chris2756 

μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

Βλέπω κατέχεις από htpc(;)

 Ευχαριστως να πω την γνωμη μου, αν τα λιγα που ξερω, βοηθισουν καποιον φιλο. Στην προκειμενη περιπτωση πηγη μας για εικονα/ηχο θα ειναι το PC. Για ποιον λογο θελουμε να περασουμε το σημα εικονας μεσα απο τον AV ενισχυτη (αν εχω καταλαβει σωστα). Περνοντας ενα ηλεκτρικο σημα μεσα απο διαφορα κυκλωματα, χωρις να υπαρχει λογος, το αδυνατιζουμε και το ρυπαινουμε. Στον υπολογιστη εχουμε την τελεια, σχεδον, εικονα, Οποτε κερδος εχουμε να οδηγισουμε το σημα της απευθειας στην οθονη, απο την καρτα γραφικων. Για τον ηχο ειναι διαφορετικα, χρειαζομαστε μετατροπη του ψηφιακου σηματος σε αναλογικο, αποκωδικοποιηση σε 2-3-5 κτλ καναλια, ενισχυση. Ο Denon  που αναφερθηκε ειναι ολοκληρομενος? εχει δικο του dac? δικο του αποκωδικοποιητη? Καρτα ηχου ενσωματομενη η καποια αλλη? Υπαρχουν ηχεια?  Εισοδοι/εωδοι του Denon?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 DOLBY ATMOS. Λοιπον ο Lucas ειναι και πολυ μαστορας σε αυτο που κανει. Οχι με αυτα που κανει στις ταινιες, αλλα με τους τροπους που κατα καιρους βρισκει για να μας τα περνει. Αγορασα εναν 5καναλο Rotel πριν χρονια, η αξια του ηταν καπου στις 300000 δρχ. Εγω ομως ημουν μαγγας, μαμουνι και σινεφιλ και γουσταρα, ρε παιδι μου, στη φατσα του ενισχυτη το ταμπελακι "THX" οπερ μεθερμηνευομενον, συν 85000 δρχ στην τσεπη του Λουκα. Κατα τα αλλα οι δυο ενισχυτες, ταμπελακι η χωρις ηταν ομοιοι σε ολα. Ρε δε πα να λες εσυ? Εγω με το ταμπελακι τοτενες νομιζα οτι ειχα πειασει τον παπα απο τα ... πετραχειλια.

 Λοιπον ο ανθρωπος εδω και μπραβο του εξηγει με δυο λογια απλα και κατανοητα τα περι ατμοηχου.

Dolby Atmos είναι η τεχνολογία που επιτρέπει την αναπαραγωγή ήχων στον τρισδιάστατο χώρο. Για να μπορέσει να συμβεί αυτό, μια κιν/κη αίθουσα εξοπλίζεται με ένα μεγάλο αριθμό ηχείων (έως 64 - ανάλογα το μέγεθος της) τα οποία είναι - σχεδόν - όλα ανεξάρτητα μεταξύ τους και τοποθετούνται όχι μόνο μπροστά και γύρω από την αίθουσα (όπως στα άλλα συστήματα ήχου 5.1 & 7.1) αλλά και πάνω στην οροφή της.

Η τοποθέτηση όλων των ηχείων περιμετρικά, υπό συγκεκριμένη κλίση & γωνία, είναι απαραίτητη προϋπόθεση για το απόλυτο ηχητικό αποτέλεσμα.

Το κυριότερο γνώρισμα της τεχνολογίας Dolby Atmos είναι, πως ο ήχος πλέον δεν περιορίζεται σε συγκεκριμένο κανάλι/κανάλια (όπως συμβαίνει με τα εξακάναλα -5.1- ή οχτακάναλα -7.1- συστήματα ήχου) αλλά αναπαράγεται σε σημεία μέσα στον τρισδιάστατο χώρο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους sound designers να καθορίζουν το σημείο από όπου θέλουν ένα ηχητικό αντικείμενο να προέρχεται, σε ποιον χώρο να κινείται και που να καταλήγει. Το σύστημα Atmos με την σειρά του είναι αυτό που θα ερμηνεύσει τα δεδομένα και πάντα σε σχέση με το πώς είναι μια αίθουσα διαμορφωμένη θα κατευθύνει το ηχητικό αντικείμενο στο ηχείο το οποίο αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο σημείο του 3D χώρου.

Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται το τελικό αποτέλεσμα, η αίσθηση ότι ο ήχος προέρχεται από παντού κι όχι μόνο γύρω από τα αυτιά μας.

  Τωρα οσοι νομιζουν οτι κρεμοντας μια ηχομπαρα κατω απο την οθονη και δυο πανακριβα γι αυτο που προσφερουν ηχεια στο ταβανι, θα μετατρεψουν στο σαλονι τους σε ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ, τι να πω? δικαιωμα του καθενος να πεταει τα λεφτα του οπου νομιζει. Καμια ηχομπαρα δεν θα δωσει ποτε την αισθηση του ηχου που θα δωσουν 5 ΣΩΣΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ στον χωρο ηχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris2756 είπε

 DOLBY ATMOS. Λοιπον ο Lucas ειναι και πολυ μαστορας σε αυτο που κανει. Οχι με αυτα που κανει στις ταινιες, αλλα με τους τροπους που κατα καιρους βρισκει για να μας τα περνει. Αγορασα εναν 5καναλο Rotel πριν χρονια, η αξια του ηταν καπου στις 300000 δρχ. Εγω ομως ημουν μαγγας, μαμουνι και σινεφιλ και γουσταρα, ρε παιδι μου, στη φατσα του ενισχυτη το ταμπελακι "THX" οπερ μεθερμηνευομενον, συν 85000 δρχ στην τσεπη του Λουκα. Κατα τα αλλα οι δυο ενισχυτες, ταμπελακι η χωρις ηταν ομοιοι σε ολα. Ρε δε πα να λες εσυ? Εγω με το ταμπελακι τοτενες νομιζα οτι ειχα πειασει τον παπα απο τα ... πετραχειλια.

 Λοιπον ο ανθρωπος εδω και μπραβο του εξηγει με δυο λογια απλα και κατανοητα τα περι ατμοηχου.

Dolby Atmos είναι η τεχνολογία που επιτρέπει την αναπαραγωγή ήχων στον τρισδιάστατο χώρο. Για να μπορέσει να συμβεί αυτό, μια κιν/κη αίθουσα εξοπλίζεται με ένα μεγάλο αριθμό ηχείων (έως 64 - ανάλογα το μέγεθος της) τα οποία είναι - σχεδόν - όλα ανεξάρτητα μεταξύ τους και τοποθετούνται όχι μόνο μπροστά και γύρω από την αίθουσα (όπως στα άλλα συστήματα ήχου 5.1 & 7.1) αλλά και πάνω στην οροφή της.

Η τοποθέτηση όλων των ηχείων περιμετρικά, υπό συγκεκριμένη κλίση & γωνία, είναι απαραίτητη προϋπόθεση για το απόλυτο ηχητικό αποτέλεσμα.

Το κυριότερο γνώρισμα της τεχνολογίας Dolby Atmos είναι, πως ο ήχος πλέον δεν περιορίζεται σε συγκεκριμένο κανάλι/κανάλια (όπως συμβαίνει με τα εξακάναλα -5.1- ή οχτακάναλα -7.1- συστήματα ήχου) αλλά αναπαράγεται σε σημεία μέσα στον τρισδιάστατο χώρο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους sound designers να καθορίζουν το σημείο από όπου θέλουν ένα ηχητικό αντικείμενο να προέρχεται, σε ποιον χώρο να κινείται και που να καταλήγει. Το σύστημα Atmos με την σειρά του είναι αυτό που θα ερμηνεύσει τα δεδομένα και πάντα σε σχέση με το πώς είναι μια αίθουσα διαμορφωμένη θα κατευθύνει το ηχητικό αντικείμενο στο ηχείο το οποίο αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο σημείο του 3D χώρου.

Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται το τελικό αποτέλεσμα, η αίσθηση ότι ο ήχος προέρχεται από παντού κι όχι μόνο γύρω από τα αυτιά μας.

  Τωρα οσοι νομιζουν οτι κρεμοντας μια ηχομπαρα κατω απο την οθονη και δυο πανακριβα γι αυτο που προσφερουν ηχεια στο ταβανι, θα μετατρεψουν στο σαλονι τους σε ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ, τι να πω? δικαιωμα του καθενος να πεταει τα λεφτα του οπου νομιζει. Καμια ηχομπαρα δεν θα δωσει ποτε την αισθηση του ηχου που θα δωσουν 5 ΣΩΣΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ στον χωρο ηχεια

Όλα καλά όλα αυτά αλλά όπως το βλέπω εγω λειτουργούν μόνο για μια συγκεκριμένη θέση σε ένα σαλόνι. Βασικα συνήθως ο καναπές εμπρος από την TV/συστημα ήχου

Οποίος κάθεται αλλού ακούει διαφορετικά και χάνει λίγο ή πολύ.

Σε όσους έχουν την πολυτέλεια να σχεδιάσουν ένα σύστημα σε πολύ συγκεκριμένο χώρο για πολύ συγκεκριμένη θέση θεασης/ακρόασης όλα τα παραπάνω είναι σωστά και λειτουργούν πολύ καλά.

Για πραγματικές συνθήκες σε ένα σπίτι με τυπικές διαστάσεις που απευθύνεται σε μια οικογένεια ή και παραπάνω άτομα ο σχεδιασμός αυτός βλέπω να έχει πολλά κενά για το σύνολο.

Οπότε ο καθένας αξιολογεί το τι θέλει και σε ποιον απευθυνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2024 στις 9:59 ΜΜ, FILIM0N είπε

Χαιρετω το φορουμ.

Εχουν περασει 10 χρονια απο την τελευταια αναβαθμιση και το PC χρειαζεται επειγοντως ανανεωση. Με το συστημα που εχω δεν μπορω να δω streaming υλικο πανω απο 720p γιατι κολλαει και συχνα κρασαρει ολο το συστημα. Βιντεο που ειναι αποθηκευμενα στο PC αναπαραγονται πιο ευκολα αλλα και εκει πανω απο HD υπαρχει προβλημα. Προσφατα πηρα 2 οθονες, τη μια την εχω συνδεση με display port και την αλλη με HDMI γιατι δεν ειχα αλλες επιλογες.

Το συστημα μου ειναι το εξης:

CASE: Thermaltake Soprano
M/B: Asus F1A75-V Pro AMD A75 So.FM1 Dual Channel
CPU: AMD A8 Series A8-3870K 4x 3.00GHz So.FM1 BOX  
PSU: POWER LC6450 V2.2 450W
GPU: AMD Radeon HD 6550D (CPU integrated)  
MEMORY: 2x 4096MB Kingston HyperX DDR3-1600 DIMM
HDD 1: SanDisk Ultra II 240GB (SSD)
HDD 2: SEAGATE IronWolf, 8 TB HDD SATA 6 Gbps, ST8000VN004-3CP101
Burner: LG HL-DT-ST BD-RE  BH10LS38
Keyboard: Logitech K270
Mouse: Logitech MX Master 3
Monitor: Philips ENVIA 27M1N5500ZA (x2)
Printer: HP23B966 (HP ENVY 4520 series)

Να σημειωσω οτι το τροφοδοτικο ειναι σκυλι και δουλευει πανω απο 15 χρονια. Να αναφερω οτι οταν καθαριζα την ψυκτρα μου διαπιστωσα οτι η θερμοαγωγιμη παστα δεν τη κραταει πια. Αλλα το αφησα ετσι σε περιπτωση που αλλαχτει ολο το συστημα ή η μητρικη.

Αξιζει να κανω αναβαθμιση και αν ναι τι πρεπει να αλλαξω? Θα ηθελα επισης να συνδεω τις οθονες με display port γιατι υποστηριζουν 2Κ. Δεν με ενδιαφερει το gaming, αλλα θελω ενα σχετικα ισχυρο συστημα για video και photo editing, καθως και αναπαραγωγη HD/4K υλικου..

 

Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αναβάθμιση του υπολογιστή για αναπαραγωγή HD/4K . Έτσι και αλλιώς ότι ρίξεις σε αυτόν τον υπολογιστή πεταμένα λεφτά θα είναι. Αγόρασε ένα αξιόλογο Android tv box ή μια φθηνή 32 tv και με τα δύο θα κάνεις την δουλειά σου .

Με τόσες λύσεις που υπάρχουν γενικά δεν αξίζει να βλέπουμε ταινίες από τον υπολογιστή.Μια στο τόσο γιατί καθόμαστε εκεί ναι αλλά όχι για player.

Τώρα αν σώνει και καλά θέλεις να είσαι στον υπολογιστή δεν αναφέρεις και budget με ένα 200αρι € παίρνεις έναν ryzen 5600g μια μητρική και ένα σετ μνήμες και θα σου κρατήσουν για άλλα 15 χρόνια βάση των αναγκών σου 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Για πραγματικές συνθήκες σε ένα σπίτι με τυπικές διαστάσεις που απευθύνεται σε μια οικογένεια ή και παραπάνω άτομα ο σχεδιασμός αυτός βλέπω να έχει πολλά κενά για το σύνολο.

 E ναι, εννοειται αυτο. Ενας τοιχος θα χρισημοποιειθει για την τηλεοραση, στερεοφωνικο, ηχεια ( ΔΕ-ΑΡ, Κεντρικο, Γουφερ). Οποτε στον τοιχο αυτον αντε κανα ραφι για βιβλια/διακοσμητικα. Για καλη στερεοφωνικη εικονα πρεπει τα κυρια ηχεια να τοποθετιθουν σε μια αποσταση 2-3μ μεταξυ τους κι αν ειναι δαπεδου η βασης 1μ απο τους πισω και πλαινους τοιχους. Η ιδανικη θεση ακροασης 2-3μ απο τα ηχεια. Το τουιτερ των ηχειων περιπου στο υψος του αυτιου καθησμενου ακροατη. Τα περιφεριακα στους τοιχους η σε βασεις ΔΕ-ΑΡ απο το σημειο ακροασης η στον πισω τοιχο, η στο ταβανι. Η τελευταια επιλογη, κατα την γνωμη μου ειναι μια αηδια απο αισθητικη αποψη.

  Ειναι καποιοι, που εχουν το γραφειο με τον υπολογιστη κολημενο στον τοιχο, κυρια ηχεια, κεντρικο, διπλα και κατω απο την οθονη και λιγο πιο περα πανω στο γραφειο τα περιφερειακα. Δεν εχεις σοραουντ συστημα με αυτον τον τροπο.

 Ωραιο το 5.1, δεν λεω, κι εγω εχω, αλλα πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους με την διακοσμηση στον χωρο. Τα ηχεια πρεπει να τοποθετηθουν στα σημεια που πρεπει. Διαφορετκα εχεις δωσει εναν σκασμο λεφτα τσαμπα και βερεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...