Προς το περιεχόμενο

ΟΤΑΝ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ


serte76
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Mythoplasths,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα για προβληματικός πυκνωτής μου ακούγεται . Μόλις περάσουν ώρες και αποφορτίσει τελείως την ακούει . 

Κλείνεις και το ρεύμα όταν κλείνεις τον υπολογιστή ? (λογικά το κλείνεις γιατί χάνει την ώρα ) Αν ναι τότε ίσως γι αυτό δεν το έκανε στον τεχνικό ( αν είχε το ρεύμα ανοιχτό ) 

Δοκίμασε 2 πράγματα .

1.Αν γενικά κλείνεις το ρεύμα άσε το την επόμενη φορά ανοιχτό να δεις αν μετά από ώρες θα ανάψει .  

2.Αμέσως μετά το επόμενο κλείσιμο του υπολογιστή κλείσε το ρεύμα (πολύμπριζο ή τροφοδοτικό) και αποφόρτισε τον πατώντας  2-3 φορές το power button . Μετά δώσε πάλι ρεύμα και εκκίνησε ( λογικά δεν θα ανοίγει πάλι ) 

 

Το άλλο θέμα μάλλον μπαταρία όπως έχει γραφτεί και πιο πάνω αν και συνήθως δεν χάνει ώρες αλλά παίρνει την default ώρα και ημερομηνία του bios . Πουλάνε παντού απλά δες αν πάνω γράφει 2025 η 2032

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% ξερός η σκασμένος ηλεκτρολιτικος πυκνωτής στο κύκλωμα έναρξης. Εκεί θες τεχνικό με γνώσεις ηλεκτρονικής και όχι απλά τεχνικό. Διορθώνεται χωρίς να αλλάξεις μητρική. Και μην κάνεις σε παρακαλώ αναίτια αναβάθμισεις στο μπαιος και το κάνεις, χειρότερα. Την καλημέρα μου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

99% ξερός η σκασμένος ηλεκτρολιτικος πυκνωτής στο κύκλωμα έναρξης. Εκεί θες τεχνικό με γνώσεις ηλεκτρονικής και όχι απλά τεχνικό. Διορθώνεται χωρίς να αλλάξεις μητρική. Και μην κάνεις σε παρακαλώ αναίτια αναβάθμισεις στο μπαιος και το κάνεις, χειρότερα. Την καλημέρα μου. 

Μπορείς να με βοηθήσεις σχετικά με το που να το πάω; Μπορείς να συστήσεις κάποιον; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, serte76 είπε

Μπορείς να με βοηθήσεις σχετικά με το που να το πάω; Μπορείς να συστήσεις κάποιον; 

Ενας τεχνίτης ηλεκτρονικός με γνώσεις απο motherboards μπορεί να σου ελέγξει την πλακετα της mobo και να σου αλλάξει τον πυκνωτη. 

Δες στην περιοχή σου ποιος υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, serte76 είπε

Μπορείς να με βοηθήσεις σχετικά με το που να το πάω; Μπορείς να συστήσεις κάποιον; 

Κοίτα σε συνοικιακο μαγαζί που κάνει σέρβις.. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το είδος είναι υπό εξαφάνιση.. Δύστυχος αδερφέ εγώ είμαι επαρχεία (Αργολίδα) δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή σου. Η μ@λακια είναι να πετάς κάτι λόγο μικρό βλάβης εύκολα επισκευάσιμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Κοίτα σε συνοικιακο μαγαζί που κάνει σέρβις.. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το είδος είναι υπό εξαφάνιση.. Δύστυχος αδερφέ εγώ είμαι επαρχεία (Αργολίδα) δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή σου. Η μ@λακια είναι να πετάς κάτι λόγο μικρό βλάβης εύκολα επισκευάσιμα. 

Ετσι ειναι. Εξαιρετικα πολλά ηλεκτρονικά δέχονται επισκευές. 

Το κακό είναι ότι για κάποιον περίεργο λόγο δίνουμε χρηματα εδω και εκεί και όχι 20-30 ευρω σε ενα τεχνικό που ειναι η δουλειά του να ελεγξει και εαν μπορει να επισκευάσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ετσι ειναι. Εξαιρετικα πολλά ηλεκτρονικά δέχονται επισκευές. 

Το κακό είναι ότι για κάποιον περίεργο λόγο δίνουμε χρηματα εδω και εκεί και όχι 20-30 ευρω σε ενα τεχνικό που ειναι η δουλειά του να ελεγξει και εαν μπορει να επισκευάσει. 

Η ιστορία της ζωής μου :) μιλώντας σαν επαγγ ηλεκτρονικός το σέρβις πέθανε... Ζήτω τα ηλεκτρονικά :p. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις παντος. Διαφορετικά αγόρασε ένα κολλητήρι μια τρόμπα και θα σ πω εγώ βήμα βήμα :) χα.. Χα.. Γελάσαμε 

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Κοίτα σε συνοικιακο μαγαζί που κάνει σέρβις.. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το είδος είναι υπό εξαφάνιση.. Δύστυχος αδερφέ εγώ είμαι επαρχεία (Αργολίδα) δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή σου. Η μ@λακια είναι να πετάς κάτι λόγο μικρό βλάβης εύκολα επισκευάσιμα. 

Ευχαριστώ παιδιά θα ρωτήσω να δω αν κάποιος μπορεί διαφορετικά καινούρια μητρική και το γαμωτο είναι οτι έως τώρα έδωσα χρήματα χωρίς λόγο αφού ούτε το τροφοδοτικό ήταν ούτε κάποια πινακια που μου είπε ότι είχαν χαλάσει λόγω υγρασίας 

Παιδιά να κάνω μια χαζή ερώτηση; Θα την κάνω 

Επειδη αύριο Παρασκευή και δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω μέχρι Δευτέρα αν τον αφήσω συνέχεια ανοιχτό μέχρι Δευτέρα πειράζει;; 

 

(ναι μόλις άνοιξε μετά απο προσπαθειες 2 ωρών, απλά πατούσα το κουμπί κάθε λίγα λεπτά) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, serte76 είπε

Ευχαριστώ παιδιά θα ρωτήσω να δω αν κάποιος μπορεί διαφορετικά καινούρια μητρική και το γαμωτο είναι οτι έως τώρα έδωσα χρήματα χωρίς λόγο αφού ούτε το τροφοδοτικό ήταν ούτε κάποια πινακια που μου είπε ότι είχαν χαλάσει λόγω υγρασίας 

Πινακια.. Λόγο υγρασίας; δλδ τι φάση; είχαν οξείδωση;... Από την υγρασία ναι. Αλλά όχι τα πινακια.. Και μετά αναρωτιομαστε γιατί δεν μας παίρνει κανείς στα σοβαρά.. Πάλι καλά που δεν σου άλλαξε την γέφυρα.. Στα δόντια 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια χαζή ερώτηση; Θα την κάνω 

Επειδη αύριο Παρασκευή και δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω μέχρι Δευτέρα αν τον αφήσω συνέχεια ανοιχτό μέχρι Δευτέρα πειράζει;; 

 

(ναι μόλις άνοιξε μετά απο προσπαθειες 2 ωρών, απλά πατούσα το κουμπί κάθε λίγα λεπτά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, serte76 είπε

Παιδιά να κάνω μια χαζή ερώτηση; Θα την κάνω 

Επειδη αύριο Παρασκευή και δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω μέχρι Δευτέρα αν τον αφήσω συνέχεια ανοιχτό μέχρι Δευτέρα πειράζει;; 

 

(ναι μόλις άνοιξε μετά απο προσπαθειες 2 ωρών, απλά πατούσα το κουμπί κάθε λίγα λεπτά) 

Αν δεν σε νοιάζει το ρεύμα.. Άστον σε κατάσταση αδράνειας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mythoplasths είπε

Αν δεν σε νοιάζει το ρεύμα.. Άστον σε κατάσταση αδράνειας.. 

Στην αρχη που το εκανε το θεμα δοκιμασα να τον βαζω σε αδρανεια και ξεκινουσε μονος του μετα απο λιγη ωρα.Αλλα γενικα το τρυκ αυτο δουλεψε.Πριν λιγο καιρο αρχισε και με αδρανεια να μην ανοιξει καθολου (το γνωστο θεμα δλδ)γι αυτο λεω να τον αφησω 3 μερες ανοιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, serte76 είπε

Στην αρχη που το εκανε το θεμα δοκιμασα να τον βαζω σε αδρανεια και ξεκινουσε μονος του μετα απο λιγη ωρα.Αλλα γενικα το τρυκ αυτο δουλεψε.Πριν λιγο καιρο αρχισε και με αδρανεια να μην ανοιξει καθολου (το γνωστο θεμα δλδ)γι αυτο λεω να τον αφησω 3 μερες ανοιχτο

Φίλε.. Σου άλλαξε όντως τροφοδοτικό;;;; μπες στις ρυθμίσεις των γουντ και Άστον ανοιχτό. Χειμώνα είναι. Θερμοκρασία δεν θα έχεις. Δεν θα πάθει κάτι. Πες μου μοντέλο μητρικής να βρω σχέδιο να σου πω τι να κοιτάξεις μόνος σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Φίλε.. Σου άλλαξε όντως τροφοδοτικό;;;; μπες στις ρυθμίσεις των γουντ και Άστον ανοιχτό. Χειμώνα είναι. Θερμοκρασία δεν θα έχεις. Δεν θα πάθει κάτι. Πες μου μοντέλο μητρικής να βρω σχέδιο να σου πω τι να κοιτάξεις μόνος σου. 

Nαι αλλαξε οντως τροφοδοτικο . ASUS PRIME A320M-K

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...