Προς το περιεχόμενο

ΟΤΑΝ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ


serte76
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Mythoplasths,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Η ιστορία της ζωής μου :) μιλώντας σαν επαγγ ηλεκτρονικός το σέρβις πέθανε... Ζήτω τα ηλεκτρονικά :p. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις παντος. Διαφορετικά αγόρασε ένα κολλητήρι μια τρόμπα και θα σ πω εγώ βήμα βήμα :) χα.. Χα.. Γελάσαμε 

 

Νομίζω ότι απλά δεν έχουμε εξοικοιωθει με την ιδέα της επισκευής από τεχνιτη ηλεκτρονικό.

Βέβαια οπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί οι κακοί και οι μέτριοι επαγγελματιες.

Από την άλλη το να κάνεις ένα σωστό κόλλημα αν και όχι κάτι δύσκολο θέλει να έχεις εξασκηθεί αρκετά θα έλεγα. Είναι στην αρχή τζαναμπετικο μεχρι να το συνηθισεις.

Το να μετρήσεις την πλακέτα εκτός από όργανα θέλει και γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, serte76 said:

Nαι αλλαξε οντως τροφοδοτικο . ASUS PRIME A320M-K

Ξερω εναν πραγματικα καλο τεχνικο στο Γαλατσι.Αν δεν ειναι μακρια απο την περιοχη σου στειλε p.m. να σου δωσω στοιχεια.Εχει εργαστηριο και ολα τα σχετικα εργαλεια,επιδιορθωνει,αν γινεται βεβαια και δισκους,καρτες γραφικων ακομη και laptop,κινητα κ.τ.λ.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Αξίζει το service όμως σε μια τόσο low end mobo;

Και ναι και όχι... Αν έχει ή τσέπη του Χ ατόμου 50 και 60 ευρώ για καινούργια οκ.. Αν πάλι όχι; τα 15 με 20 ευρώ (και πολύ βάζω) της επισκευής παίζει και να συμφέρει. Έχει να κάνει και με το συνολικό σύστημα. Γιατί μια μητρική τέτοια δεν θα έρθει με ένα cpu των 300 ευρώ.. Και εμένα η μητρική μου 45 ευρώ έκανε. Κλάιν. Δεν το λέω Υποτιμητικά σε καμία περίπτωση. Απλα ο καθείς με βάση την τσέπη που πράττει. Θέλω να πω ότι ένα σύστημα των 600 ευρω παράδειγμα δεν θα στο φέρει ο γιος του μελλησσνιδη. Αν με καταλαβαίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, comfuzio said:

Αξίζει το service όμως σε μια τόσο low end mobo;

Μονο αν δεν μπορει να βρει καινουργια σε πολυ χαμηλη τιμη.Εγω ας πουμε,εχω φτιαξει δευτερο συστημα,περα απο αυτο της υπογραφης, με εναν R5 2600X / gtx 1050ti/16gb  με ακριβως την ιδια μητρικη του φιλου που μου ειχε κοστισει 35 ευρω.Σε αριστη κατασταση λειτουργικα και εμφανισιακα(πεντακαθαρη)απο πολυ καλο μελος του ινσομνια.Η συγκεκριμενη μητρικη εχει καλα τεχνικα χαρακτηριστικα για το επιπεδο τιμης της.

Αλλα νομιζω υπαρχει ελλειψη στην αγορα αυτη τη στιγμη καλου και φτηνου hardware και οχι μονο στις μητρικες.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Mythoplasths said:

Και ναι και όχι... Αν έχει ή τσέπη του Χ ατόμου 50 και 60 ευρώ για καινούργια οκ.. Αν πάλι όχι; τα 15 με 20 ευρώ (και πολύ βάζω) της επισκευής παίζει και να συμφέρει. Έχει να κάνει και με το συνολικό σύστημα. Γιατί μια μητρική τέτοια δεν θα έρθει με ένα cpu των 300 ευρώ.. Και εμένα η μητρική μου 45 ευρώ έκανε. Κλάιν. Δεν το λέω Υποτιμητικά σε καμία περίπτωση. Απλα ο καθείς με βάση την τσέπη που πράττει. Θέλω να πω ότι ένα σύστημα των 600 ευρω παράδειγμα δεν θα στο φέρει ο γιος του μελλησσνιδη. Αν με καταλαβαίνεις. 

Ναι οκ μια καινούρια Β450/Β550 μπορεί να πάει τόσο αλλά μια Α320 που βγήκε με τα πρώτα ryzen δεν πρέπει να αξίζει μτχ ούτε 5€, το να δώσεις 20€ για service το βρίσκω εξωπραγματικό γιατί δεν έχεις καμία εγγύηση ότι αύριο δεν σκάσει το επόμενο εξάρτημα της. Πιο καλά μια καινούρια με εγγύηση κτλ.
Τώρα αν το service και τα μεταφορικά να την πας και να την φέρεις είναι χαμηλά και δεν υπάρχουν εναλλακτικές οκ πάσο.

Φυσικά δεν θέλω να πω σε κανέναν τι να κάνει ή να μην κάνει με τα λεφτά του έτσι;

Απλά για μένα, δείχνει ότι δεν αξίζει μια επισκευή που λογικά θα πάει ~20€ για μια μητρική που έχει δεν έχει 8 χρόνια στην πλάτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SeNNinhA said:

Νομίζω ότι απλά δεν έχουμε εξοικοιωθει με την ιδέα της επισκευής από τεχνιτη ηλεκτρονικό.

Βέβαια οπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί οι κακοί και οι μέτριοι επαγγελματιες.

Από την άλλη το να κάνεις ένα σωστό κόλλημα αν και όχι κάτι δύσκολο θέλει να έχεις εξασκηθεί αρκετά θα έλεγα. Είναι στην αρχή τζαναμπετικο μεχρι να το συνηθισεις.

Το να μετρήσεις την πλακέτα εκτός από όργανα θέλει και γνώσεις.

Το θεμα ειναι, ποσοι απο αυτους ειναι πραγματικοι τεχνικοι.Ποσοι ξερουν να βαζουν χερι στην πλακετα?Το να δοκιμαζω διαφορα εξαρτηματα και να βρισκω το προβλημα με το να αποκλειω εναν εναν τους υποψηφιους παραγοντες και γω το κανω αν εχω ανταλακτικα.Πηγα το δικο μου πισι που αναφερα προηγουμενως και μου λεει "η καρτα γραφικων φταιει, την αλλαξαμε και δουλευει κανονικα".Ουτε την ανοιξε να δει τι εχει.Εβγαλα την ψυκτρα και ειδα οτι εχει αρπαξει ενας πυκνωτης και κατι αλλο που δεν ξερω τι ακριβως ειναι, αλλα πιθανοτατα να φτιαχνεται φτηνα.

Και υποτιθεται οτι ειναι απο τους καλους συμφωνα με τις κριτικες βεβαια...Τωρα θα χρειαστω παλι τεχνικο για το πισι του πεθερου και δε ξερω που να παω, Ξανθη μενει.Θα αναγκαστω να εμπιστευτω παλι καποιον συμφωνα με τις κριτικες γιατι δεν εχω καμια επαφη με τεχνικους εκει.Αν εχει υποψην του καποιος ας ενημερωσει, και σορυ για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, comfuzio said:

Ναι οκ μια καινούρια Β450/Β550 μπορεί να πάει τόσο αλλά μια Α320 που βγήκε με τα πρώτα ryzen δεν πρέπει να αξίζει μτχ ούτε 5€

 

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου,αλλα μεταχειρισμενη μητρικη 5 ευρω δεν εχει υπαρξει στην ιστορια των μεταχειρισμενων,ποτε.Ακομη και μητρικες για Sandy Bridge και Ivy που θα επρεπε να πουλιουνται το πολυ μεχρι 20 ευρω,εχουν μεσο ορο πωλησης παγκοσμια,(ebay και αλλα μερη)τα 30 με 40 ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε καμια φωτο την μητρικη και ανεβασει την εδω, σε περιπτωση που φαινεται φουσκωμενος πυκνωτης να σου πουν τα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, Noreak είπε

Το θεμα ειναι, ποσοι απο αυτους ειναι πραγματικοι τεχνικοι.Ποσοι ξερουν να βαζουν χερι στην πλακετα?Το να δοκιμαζω διαφορα εξαρτήματα και να βρισκω το προβλημα με το να αποκλειω εναν εναν τους υποψηφιους παραγοντες

το βγαζεις βαζεις .. δεν ειναι σερβις.. ψαξε ψαξε το δαχτυλιδι ειναι. ουτε το bios update  ειναι για πασα νοσο ουτε το φορματ που ηταν παλια... ποσοι ξερουν ? λιγοι... βλεπεις μετραει να εχεις αποστηθίσει 10 επεξ και 6 καρτες γραφικων... και να κουμπώνεις .  ....Εβγαλα την ψυκτρα και ειδα οτι εχει αρπαξει ενας πυκνωτης και κατι αλλο που δεν ξερω τι ακριβως εινα" οπως είπες ισως κανα φετ τασης σταθ ( vrm ) που εχουν μαθει και λενε χωρις να ξερουν τι ειναι...  παιζει και να φτιαχνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Mythoplasths said:

το βγαζεις βαζεις .. δεν ειναι σερβις.. ψαξε ψαξε το δαχτυλιδι ειναι. ουτε το bios update  ειναι για πασα νοσο ουτε το φορματ που ηταν παλια... ποσοι ξερουν ? λιγοι... βλεπεις μετραει να εχεις αποστηθίσει 10 επεξ και 6 καρτες γραφικων... και να κουμπώνεις .  ....Εβγαλα την ψυκτρα και ειδα οτι εχει αρπαξει ενας πυκνωτης και κατι αλλο που δεν ξερω τι ακριβως εινα" οπως είπες ισως κανα φετ τασης σταθ ( vrm ) που εχουν μαθει και λενε χωρις να ξερουν τι ειναι...  παιζει και να φτιαχνεται 

Σορυ ισως δε το διατυπωσα καλα, αυτος δεν ανοιξε καν, απλα δοκιμασε μια αλλη καρτα.Εγω ανοιξα για να δω τι παιζει..

untitled3.jpg.2eb79f514e9b1568cc136fc3563dc1b5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, serte76 είπε

Nαι αλλαξε οντως τροφοδοτικο . ASUS PRIME A320M-K

Πωπω και σκεφτομουν να κανω ενα budget συστημα με τετοια μητρική για να το πηγαινοφερνω σε χωρια κλπ... Θα δωσω κανα 20ρικο παραπάνω να χω τη κεφαλα μου ησυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Noreak είπε

Σορυ ισως δε το διατυπωσα καλα, αυτος δεν ανοιξε καν, απλα δοκιμασε μια αλλη καρτα.Εγω ανοιξα για να δω τι παιζει..

untitled3.jpg.2eb79f514e9b1568cc136fc3563dc1b5.jpg

Εκει μάλλον σου έχει αρπάξει το mosfet  θέλει ψάξιμο να δεις τι άλλο πήρε μαζί και φυσικά αν θα βρεις ανταλλακτικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Mythoplasths said:

90% επισκευάσιμο. Αταχτουλι αν  δεν φταίει το τροφ σου·· έκανες υπερχρονισμό; 

You got me.. Την ειχα γυρω στα 2.5 χρονια ανεβασμενη γυρω στο 10% αν θυμαμαι καλα αλλα ζητημα να ειχε παιξει ενα παιχνιδι, εριχνα που και που κατι γυρους στο Need for Speed Most wanted 2005.Μια μερα απο περιεργια ειπα να δω που φτανει, καπου στα 5 λεπτα furmark παρεδωσε πνευμα.Υποψην μιλαμε για 750 ti.. rip.Λογικα δεν αξιζει να την φτιαξω, αν και ηθελα να την δωσω στον ανιψιο που εχει μια ακομα χειροτερη.

Επεξ/σία από Noreak
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...