Προς το περιεχόμενο

NOVA ΙΝΤΕΡΝΕΤ


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoavlonitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 05/03/2024 at 18:24, Slqmer said:

Ο συγχρονισμός ήταν στα 109 μου είπε ο τεχνικός. 

Eσωτερικη καλωδιωση τοτε. Δεν τερματιζει η γραμμη σου. Neeeeext.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Eσωτερικη καλωδιωση τοτε. Δεν τερματιζει η γραμμη σου. Neeeeext.

ε? Αφου είχα πιάσει 100mbps σε speedest τι  Νeeeext?

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Eσωτερικη καλωδιωση τοτε. Δεν τερματιζει η γραμμη σου. Neeeeext.

δες την εικόνα πιο πάνω με το DSL information. Πως γίνεται ο γείτονας μου που είμαστε στην ίδια τηλεφωνική καμπίνα με άλλο πάροχο να είναι μια χαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Slqmer said:

ε? Αφου είχα πιάσει 100mbps σε speedest τι  Νeeeext?

δες την εικόνα πιο πάνω με το DSL information. Πως γίνεται ο γείτονας μου που είμαστε στην ίδια τηλεφωνική καμπίνα με άλλο πάροχο να είναι μια χαρα;

Η διαφορά σου με το γείτονα είναι ότι τερματίζει στις οικιες σας διαφορετικό καλώδιο. Πιο ξεκάθαρο δε γίνεται. Επίσης παρέλειψες από τα στατιστικά της γραμμής τυχόν σφάλματα καθώς θα μας έδιναν καλύτερη εικόνα της κατάστασης.

Πόσες τηλεφωνικές πρίζες έχεις στο χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Finn είπε

Η διαφορά σου με το γείτονα είναι ότι τερματίζει στις οικιες σας διαφορετικό καλώδιο. Πιο ξεκάθαρο δε γίνεται. Επίσης παρέλειψες από τα στατιστικά της γραμμής τυχόν σφάλματα καθώς θα μας έδιναν καλύτερη εικόνα της κατάστασης.

Πόσες τηλεφωνικές πρίζες έχεις στο χώρο;

1 Τηλεφωνική πρίζα έχω στον χώρο. Ορίστε η πλήρη εικόνα. Χθες είχα όλο το βράδυ disconnect, του πήρα τηλέφωνο μου λένε φταίει ο ΟΤΕ που υποτίθεται άλλαξε θύρα στην καμπίνα. 
 image.png.5dab73e8ca5ac9536b1a6f83a0b3f862.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Slqmer said:

1 Τηλεφωνική πρίζα έχω στον χώρο. Ορίστε η πλήρη εικόνα. Χθες είχα όλο το βράδυ disconnect, του πήρα τηλέφωνο μου λένε φταίει ο ΟΤΕ που υποτίθεται άλλαξε θύρα στην καμπίνα. 
 image.png.5dab73e8ca5ac9536b1a6f83a0b3f862.png

Ναι, είναι μια πιθανότητα να έχεις θέματα λόγω αλλαγής πόρτας. Όμως αν είχες τα ίδια θέματα και πριν την αλλαγή πόρτας κοιτάς αλλού. Η καλωδίωσης από KV/box είναι παλιά; Τις περισσότερες φορές τέτοια θέματα οφείλονται στην εσωτερική μας καλωδίωση (καλώδιο και πρίζες) πάρα σε θέματα παρόχου. 

Επίσης στην παραπάνω φωτογραφία έχεις τον μέγιστο συγχρονισμό για το προφίλ σου, ότι ακριβώς βλέπει και ο τεχνικός έξω. Στην προηγούμενη φωτογραφία έχεις χαμηλότερο συγχρονισμό. Τα σφάλματα όμως και πάλι δε φαίνονται. Ποιο μοντεμ έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Finn είπε

Ναι, είναι μια πιθανότητα να έχεις θέματα λόγω αλλαγής πόρτας. Όμως αν είχες τα ίδια θέματα και πριν την αλλαγή πόρτας κοιτάς αλλού. Η καλωδίωσης από KV/box είναι παλιά; Τις περισσότερες φορές τέτοια θέματα οφείλονται στην εσωτερική μας καλωδίωση (καλώδιο και πρίζες) πάρα σε θέματα παρόχου. 

Επίσης στην παραπάνω φωτογραφία έχεις τον μέγιστο συγχρονισμό για το προφίλ σου, ότι ακριβώς βλέπει και ο τεχνικός έξω. Στην προηγούμενη φωτογραφία έχεις χαμηλότερο συγχρονισμό. Τα σφάλματα όμως και πάλι δε φαίνονται. Ποιο μοντεμ έχεις;

HUAWEI DN8245V-70 είναι το μόντεμ που έχω. Είχα τα ίδια θέματα πριν την αλλαγή πόρτας και εξακολουθώ και έχω χαμηλές ταχύτητες, ενώ τους πρώτους μήνες ήμουν μια χαρά. Έχασα την εξεταστική μου επειδή έτρωγα συνεχές αποσυνδέσεις τις τελευταίες 2 βδομάδες. Η καλωδίωσης από KV/box δεν είναι παλιά.

1 ώρα πριν, Finn είπε

Ναι, είναι μια πιθανότητα να έχεις θέματα λόγω αλλαγής πόρτας. Όμως αν είχες τα ίδια θέματα και πριν την αλλαγή πόρτας κοιτάς αλλού. Η καλωδίωσης από KV/box είναι παλιά; Τις περισσότερες φορές τέτοια θέματα οφείλονται στην εσωτερική μας καλωδίωση (καλώδιο και πρίζες) πάρα σε θέματα παρόχου. 

Επίσης στην παραπάνω φωτογραφία έχεις τον μέγιστο συγχρονισμό για το προφίλ σου, ότι ακριβώς βλέπει και ο τεχνικός έξω. Στην προηγούμενη φωτογραφία έχεις χαμηλότερο συγχρονισμό. Τα σφάλματα όμως και πάλι δε φαίνονται. Ποιο μοντεμ έχεις;

Τι να κάνω να φύγω απο Nova, με γράφουν στα αρχίδια τους, μία μου λένε φταίει ο ΟΤΕ , λένε το επιδιόρθωσε προχθές ενώ χθες είχα απαίσια σύνδεση, μέχρι τις 3 ήταν οκ. Τώρα το βράδυ είχα πάλι απαίσια σύνδεση και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια, θα καλέσουμε τεχνικό της νόβα να κάνει μετρήσεις να δεί ότι έχω καλό συγχρονισμό, να ρίξει το φταίξιμο στον ΟΤΕ και να φύγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. Παιδιά μέχρι χθες δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα ( με ookla test δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 90 mbs), από χθες το απόγευμα όμως σέρνεται μέχρι αηδιας. Έκανα τεστ και μου έβγαλε 3,4 μέχρι 5, όχι παραπάνω. Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της nova, και μου είπαν να κάνω τεστ μέσω της ιστοσελίδας at@t . Εκεί το τεστ μου έβγαλε 97mbs. Αμέσως κάνω τεστ με ookla speed test,  και μου βγάζει 4,5mbs. Μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας μπροστά. Άρχισε να μου λέει αερολογιες, ότι μήπως κάνει αναβάθμιση τα windows. Για χαζούς μας έχουν τελείως. Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο, αλλά πώς να αποδείξω ότι υπάρχει πρόβλημα, όταν το σάιτ που συνεργάζονται βγάζει κανονική ταχύτητα;

Τεστ με διαφορά λίγων δευτερολέπτων.

IMG_20240308_233342.jpg

IMG_20240308_233304.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yanyul είπε

Καλησπέρα στη παρέα. Παιδιά μέχρι χθες δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα ( με ookla test δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 90 mbs), από χθες το απόγευμα όμως σέρνεται μέχρι αηδιας. Έκανα τεστ και μου έβγαλε 3,4 μέχρι 5, όχι παραπάνω. Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της nova, και μου είπαν να κάνω τεστ μέσω της ιστοσελίδας at@t . Εκεί το τεστ μου έβγαλε 97mbs. Αμέσως κάνω τεστ με ookla speed test,  και μου βγάζει 4,5mbs. Μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας μπροστά. Άρχισε να μου λέει αερολογιες, ότι μήπως κάνει αναβάθμιση τα windows. Για χαζούς μας έχουν τελείως. Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο, αλλά πώς να αποδείξω ότι υπάρχει πρόβλημα, όταν το σάιτ που συνεργάζονται βγάζει κανονική ταχύτητα;

Τεστ με διαφορά λίγων δευτερολέπτων.

IMG_20240308_233342.jpg

IMG_20240308_233304.jpg

AΔΕΡΦΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM TΟ ΑΝΟΙΞΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΡΟΧΟ ΑΣ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...