Προς το περιεχόμενο

Μισθός Systems Administrator στην Ελλάδα του 2024...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ταβανι τα 1500 πιστευω, εκτος αν εχει πιστοποιηση πανω στα δικτυα CCNP, Linux κτλ. Πολλα παιζουν ρολο πως θα τα παει στην συνεντευξη, τι εταιρια θα κανει συνεντευξη, αν ο μανατζερ ειναι σε καλο φεγγαρι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι πολλές εταιρίες στην Ελλάδα δεν έχουν δικό τους τμήμα ΙΤ αλλά έχουν συμβόλαια συντήρησης ή υποστήριξης από εταιρίες πληροφορικής (όπως αυτή που δουλεύει ο φίλος σου) οπότε οι θέσεις για sysadm είναι κάπως περιρισμένες στην Ελλάδα και για αυτό τα χρηματα δεν είναι καλά. Θα πρέπει να ξεκινήσει να στέλνει βιογραφικά να δει πως πάει (καλό θα είναι να πάρει κάποιες πιστοποιήσεις), αν και στη θέση του το εξωτερικό είναι πάντα μια επιλογή. Στη Γερμανία που ήμουν υπήρχε μεγάλη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, hammerd said:

Πάντως εγώ μιλάω για ελληνική εταιρία όπου το άτομο ξεκίνησε πριν 10 χρόνια, άπλα κάνοντας τον τεχνικό η/υ με βασικές γνώσεις δικτύων

και μετά χώθηκε και στους servers.

Σήμερα, ασχολείται με όλη την υποδομή του δικτύου, μέσα και έξω από την εταιρία και εξωτερική εργασία σε πελάτες και με κάθε πρόβλημα που προκύπτει σε κάθε τεχνικό εξοπλισμό ή άλλο θέμα λογισμικού.

Αυτό μπορεί να είναι Lan, firewalls, AD, exchange, pc, servers, nas, mfp, τηλ.κέντρο και ότι άλλο προκύπτει...

Σεμινάρια έχει παρακολουθήσει και έχει τις γνώσεις αλλά όχι τα χαρτιά, παρά μόνο για τεχνικός δικτύων, ecdl, windows server 2012 και ένα εισαγωγικό cybersecurity.

Τα πιο πολλά τα έχει μάθει on the job.

Ψάχνει για κάτι καλύτερο οικονομικά , καθώς εκεί φτάνει περίπου τα 800€ που θεωρεί λίγα, άλλα δεν ξέρει τι πραγματικά παίζει στην αγορά σήμερα από μισθούς.

Ελπιζω να βοήθησα λίγο παραπάνω, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Ο φίλος σου είναι ΙΤ, όχι Sysadmin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, hammerd είπε

Ψάχνει για κάτι καλύτερο οικονομικά , καθώς εκεί φτάνει περίπου τα 800€ που θεωρεί λίγα, άλλα δεν ξέρει τι πραγματικά παίζει στην αγορά σήμερα από μισθούς.

 

800€ και ξέρει όλα αυτά που αναφέρεις; Θα το πω πολύ απλά και ωμά, τον έχουν πιάσει για μ@λακα τον φίλο σου. Τέτοια λεφτά αν παίζουν αφορούν καρά-Junior θέσεις όπου και εκεί μετά από 1-1.5 χρόνο συνήθως τους ανεβάζουν. 

Είμαι του χώρου, δεν θα επεκταθώ πολύ για ευνόητους λόγους στο πόσα παίρνω, θα πω απλά ότι παίρνω αρκετά περισσότερα από τον φίλο σου με πολύ πιθανό σενάριο το να έχω λιγότερη εμπειρία/γνώσεις.

Και επειδή έχω φίλους/συναδέλφους γνωστούς κτλ. Οι μισθοί παίζουν, όσους ξέρω προσωπικά παίζουν μεταξύ 1200€ και 1800€ τον μήνα. Το μόνο σίγουρο είναι 800€ και 900€ για κάποιον που έχει εμπειρία απλά δεν παίζουν. Ξέρω ανθρώπους που δουλεύουν ταμεία σε καταστήματα που παίρνουν περισσότερο...Είναι εξοργιστικό ότι ο φίλος σου έχει κάτσει τόσο καιρό και δουλέυει με τόσα...

21 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Κλασικη περιπτωση που την παταει ο εργαζομενος.... δεν μενουμε ποτε πολυ σε μια εταιρια που δεν πληρωνει, μαζευουμε γρηγορα εμπειρια και γνωσεις και την κανουμε....

Αυτό ακριβώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο Randstad περσι το Μάιο. Gross. 

Αν μιλάμε για 0-3 χρόνια εμπειριας λογικα πιο λιγα.

image.png.ee01bb18f7ec725b17ecc7f481b218fd.png

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους μισθούς που γνωρίζω στο κλάδο πάντως η έρευνα σε ένα αρκετά καλό ποσοστό είναι αληθείς. 

Έχω όμως και κολλητό που δουλεύει σαν sys admin που ξεκίνησε με 0 εμπειρία στην εταιρεία (με αρχικό μισθό 1300 καθαρά) και τώρα μετά από 5 χρόνια στην ίδια εταιρεία έχει ανέβει στα 2700 καθαρά. Μιλάμε για εταιρεία στην Ελλάδα αλλά με πελάτες μόνο εξωτερικού. Που προφανώς είναι η εξαίρεση του κλάδου και το γνωρίζει και ο ίδιος και μόνο ευχαριστώ δε τους λέει κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, listerstorm είπε

CRM consultant ελάχιστο 1600; Γνωστή παίρνει 700 και λέει και ευχαριστώ. 

Καλά κρασιά το γράφημα γενικά. 

Αν η γνωστή σου έχει προϋπηρεσία  (από 2 ως 5 χρόνια ++) να αλλάξει δουλειά χθες. 700-900 ευρώ παίρνουν οι Junion Consultants μόλις βγούνε από σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, listerstorm said:

CRM consultant ελάχιστο 1600; Γνωστή παίρνει 700 και λέει και ευχαριστώ. 

Καλά κρασιά το γράφημα γενικά. 

To γραφημα μου φαινεται και μενα στο ελαχιστο ποσο λιγο υπερβολικό, θα ελεγα 10-15% πιο χαμηλό.

Κατα τα αλλα 1600gross ειναι 1200net. Για άτομο με μικρή ή καθολου εμπειρία θα ελεγα 1000 καθαρα οτι ειναι ενας οκ μισθός ειδικά απο φετος που εχουν ανοιχθεί κάπως οι εταιρίας τεχνολογίας.

Κατα τα αλλα τα 700 που παιρνει η γνωστη μου φαίνονται λιγα, καπως ριγμένη. 

 

Επίσης επειδη πολλοι βλεπω μπλεκετε μισθούς απο εξωτερικό ή με εταιρίες που εχουν αμεση σχεση με εξωτερικό, αυτά τα ποσα δεν ισχύουν στην Ελλάδα. Και εγω όταν ημουν εξω και σε χώρα με θεωρητικα παρομοιο κατα κεφαλήν ΑΕΠ κ average salary είχα εύκολα περίπου 30-35% περισσότερα χρήματα με καλές προοπτικές αυξησης κ επίσης όσο πιο πολυ αλλάζεις εξω τόσο πιο εύκολα ανεβαίνεις. Αντιθετα που στην Ελληνική αγορα τα πράγματα ειναι ακόμα σφιχτά στους μισθούς, οσο και αν η σχεδόν 15ετης εσωστρέφεια λόγω οικονμικής νόρμας και όχι κρισης ενώ δεν βοηθά οτι η αγορα ειναι μικρή και όλοι λιγο πολυ γνωρίζονται κρατώντας χαμηλα ακομα τους μισθους.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...