Προς το περιεχόμενο

απαλλαγη διαγνωστικών εξετασεων - πλημμυροπαθείς Θεσσαλίας


mataragas24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανηκω στην κατηγορία των πλημμυροπαθών και έκανα πρόσφατα διαγνωστικές εξετάσεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό.Το παραπεμπτικό του εοπυυ έλεγε 0% συμμετοχή αλλα από το διαγνωστικό μου ζήτησαν κανονικά την συμμετοχή μου. 

Έχει κανένας κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό???

 

image.png.029fd339d30eb126b7b979c668e75b0a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mataragas24 said:

Ανηκω στην κατηγορία των πλημμυροπαθών και έκανα πρόσφατα διαγνωστικές εξετάσεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό.Το παραπεμπτικό του εοπυυ έλεγε 0% συμμετοχή αλλα από το διαγνωστικό μου ζήτησαν κανονικά την συμμετοχή μου. 

Έχει κανένας κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό???

 

image.png.029fd339d30eb126b7b979c668e75b0a.png

Δεν λέει κάτι αυτό που δείχνεις, μόνο αν το δει κάποιος ολόκληρο θα μπορέσει να σου πει τι ακριβώς ισχύει.

Πάντως είναι σύνηθες η μηδενική συμμετοχή να αφορά μόνο δημόσιες δομές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν λέει κάτι αυτό που δείχνεις, μόνο αν το δει κάποιος ολόκληρο θα μπορέσει να σου πει τι ακριβώς ισχύει.

Πάντως είναι σύνηθες η μηδενική συμμετοχή να αφορά μόνο δημόσιες δομές.

Απο την στιγμή που γράφει δίπλα στην εξέταση   συμμετοχή 0,00 , δεν πρέπει να πληρώσει συμμετοχή.

 

και στο τέλος του παραπεμπτικου αναφέρει και τον λόγο που είναι 0% η συμμετοχή

 

Οταν έχει συμμετοχή  γράφει...

Γενική εξέταση ούρων

 

Κωδικός

150000008

 

Αξία Εξέτασης

1.76 €

 

Συμμετοχή Ασφαλισμένου

0.26 €

 

 

 

Αυτό  που αναφέρεις  είναι αυτό που γράφει σε λεζάντα....

Για εκτέλεση των εξετάσεων σε Κρατικούς Φορείς η Συμμετοχή του Ασφαλισμένου είναι 0%.
* Η ημ/νία λήξης για εκτέλεση σε ιδιώτες συμβεβλημένους παρόχους είναι Η1/Μ1/ΕΕΕΕ, ενώ για δημόσιες δομές Η2/Μ2/ΕΕΕΕ.

που αναγράφετε σε όλα τα παραπεμπτικά  είτε είναι με συμμετοχή είτε χωρίς συμμετοχή.

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@teot τώρα που το λες όντως, όσα παραπεμπτικά έχω δει όλα έχουν ποσό στη συμμετοχή, το οποίο πληρώνεις μόνο όταν πηγαίνεις σε συμβεβλημένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sdikr είπε

Αν πας σε δημοσιά δομή είναι δωρεάν,  αν πας σε ιδιωτικό έχεις συμμετοχή

 

Screenshot_2.png

Οταν το παραπεμπτικό  στα στοιχεία ασφαλισμένου αναγράφει  0%  και στην κάθε εξέταση αναφέρει   "Συμμετοχή  ασφαλισμένου  0,00 €"  είναι δωρεάν είτε σε ιδιωτικό εργαστήριο είτε σε δημόσια δομή. 

Δεν ξέρω τώρα με το νέο χαράτσι  (1 € / παραπεμπτικό μικροβιολογικών  η  3 €/ παραπεμπτικό απεικονιστικών)   που επιβάλανε αν θα το πληρώνουν και τα παραπεμπτικά που έχουν 0% συμμετοχή. 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, teot said:

Οταν το παραπεμπτικό  στα στοιχεία ασφαλισμένου αναγράφει  0%  και στην κάθε εξέταση αναφέρει   "Συμμετοχή  ασφαλισμένου  0,00 €"  είναι δωρεάν είτε σε ιδιωτικό εργαστήριο είτε σε δημόσια δομή. 

Δεν ξέρω τώρα με το νέο χαράτσι  (1 € / παραπεμπτικό μικροβιολογικών  η  3 €/ παραπεμπτικό απεικονιστικών)   που επιβάλανε αν θα το πληρώνουν και τα παραπεμπτικά που έχουν 0% συμμετοχή. 

Ο Πατέρας μου έχει 0%  συμμετοχή σε όλα τα φάρμακα κλπ,    εξετάσεις σε ιδιωτικά τις πληρώνει κανονικά (με συμμετοχή) ,   εγώ έχω 25%  και πάλι δεν πληρώνω εξετάσεις σε δημόσιες δομές

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικο θα ηταν αφου λεει 0% συμμετοχή να μην πληρωνεις... γι αυτο και μου εκανε εντυπωση

Θενκς για την εμπειρια @sdikr , αρα παρομοια περιπτωση ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2024 στις 12:47 ΠΜ, sdikr είπε

Ο Πατέρας μου έχει 0%  συμμετοχή σε όλα τα φάρμακα κλπ,    εξετάσεις σε ιδιωτικά τις πληρώνει κανονικά (με συμμετοχή) ,   εγώ έχω 25%  και πάλι δεν πληρώνω εξετάσεις σε δημόσιες δομές

 

Προφανώς δεν γράφει το παραπεμπτικό  0% συμμετοχή ( πρέπει να το πεις στον γιατρό που γράφει το παραπεμπτικό να το περάσει  γιατί δεν το βγάζει αυτόματα το σύστημα  και είναι συγκεκριμένες κατηγορίες δικαιούνται το 0%).... αν το παραπεμπτικό  γράφει 0% συμμετοχή κακώς πληρώνει.

Αν έχει αυλη  θα το δείς  δίπλα στο ΑΜΚΑ

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-08 035351.png

Για τις δημόσιες δομές δεν το συζητάμε... κανένας δεν πληρώνει.

Η σύζυγός μου λόγω πιστοποιημένης αναπηρίας έχει 0% συμμετοχή στα παραπεμπτικά για εξετάσεις  και πάντοτε γίνονται σε ιδιωτικά κέντρα και δεν πληρώνει τίποτα.

Οσα ιδιωτικά κέντρα ζητούν να πληρώσεις (που είναι παράτυπο) στην απόδειξη δεν γράφουν συμμετοχή αλλά κάποια άλλη αιτιολογία.

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, teot said:

Προφανώς δεν γράφει το παραπεμπτικό  0% συμμετοχή ( πρέπει να το πεις στον γιατρό που γράφει το παραπεμπτικό να το περάσει  γιατί δεν το βγάζει αυτόματα το σύστημα  και είναι συγκεκριμένες κατηγορίες δικαιούνται το 0%).... αν το παραπεμπτικό  γράφει 0% συμμετοχή κακώς πληρώνει.

Αν έχει αυλη  θα το δείς  δίπλα στο ΑΜΚΑ

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-08 035351.png

Για τις δημόσιες δομές δεν το συζητάμε... κανένας δεν πληρώνει.

Η σύζυγός μου λόγω πιστοποιημένης αναπηρίας έχει 0% συμμετοχή στα παραπεμπτικά για εξετάσεις  και πάντοτε γίνονται σε ιδιωτικά κέντρα και δεν πληρώνει τίποτα.

Οσα ιδιωτικά κέντρα ζητούν να πληρώσεις (που είναι παράτυπο) στην απόδειξη δεν γράφουν συμμετοχή αλλά κάποια άλλη αιτιολογία.

 

και το δικό μου έτσι ακριβως είναι , διπλα απο το αμκα λεει 0%.

κ ομως εμενα στην αποδειξη το γραφει κανονικα, τιμή εξετασης, συμμετοχη ταμειου, αξια. Εννοω είναι ιδιο και οταν έκανα εξετασεις χωρις το 0%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mataragas24 είπε

και το δικό μου έτσι ακριβως είναι , διπλα απο το αμκα λεει 0%.

κ ομως εμενα στην αποδειξη το γραφει κανονικα, τιμή εξετασης, συμμετοχη ταμειου, αξια. Εννοω είναι ιδιο και οταν έκανα εξετασεις χωρις το 0%. 

Οταν σου είπαν να πληρώσεις τους ενημέρωσες ότι είναι με 0% συμμετοχή  και τι σου απάντησαν... γιατί μια περίπτωση είναι να "μην το πρόσεξαν" (μου έχει τύχει  και όταν τους ενημέρωσα είπαν οτι δεν το είχαν προσέξει).

Εχοντας εμπειρία αρκετά χρόνια  και με αρκετές εξετάσεις κάθε χρόνο (λόγω της συζύγου)  με 0% συμμετοχή  ειναι ξεκάθαρο ...δεν πληρώνεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/03/2024 at 15:41, teot said:

Οταν σου είπαν να πληρώσεις τους ενημέρωσες ότι είναι με 0% συμμετοχή  και τι σου απάντησαν... γιατί μια περίπτωση είναι να "μην το πρόσεξαν" (μου έχει τύχει  και όταν τους ενημέρωσα είπαν οτι δεν το είχαν προσέξει).

Εχοντας εμπειρία αρκετά χρόνια  και με αρκετές εξετάσεις κάθε χρόνο (λόγω της συζύγου)  με 0% συμμετοχή  ειναι ξεκάθαρο ...δεν πληρώνεις

 

επανέρχομαι και ευχαριστω @teot! εστειλα email στα κεντρικα του διαγνωστικου και με κάλεσαν ζητωντας συγνωμη και μου εδωσαν πίσω τα λεφτα μου! 

Η αιτιολογια ήταν ότι το συστημα τους δεν εχει ενημερωθεί σωστα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...