Προς το περιεχόμενο

Τα εναλλακτικά καταστήματα εφαρμογών δεν θα λειτουργούν για όσους ταξιδεύουν εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όλη η διαδικασία που περιγράφεις, μια χαρά γίνεται χωρίς να γνωρίζει η ίδια η εταιρεία τα στοιχεία της θέσης σου. Εκτός κι αν η εταιρεία αυτή θέλει να το γνωρίζει, γιατί απο αυτά τα στοιχεία βγάζει κέρδος. 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ πλήρως μια degoogled συσκευή εδώ και λίγες ημέρες (ουσιαστικά και μετά από περίπου ένα μήνα δοκιμών σε διάφορα ζητήματα, πέρασα και τη κύρια κάρτα SIM). Αν μη τι άλλο, υπάρχει κι εδώ το κλασικό θετικά εναντίων αρνητικών αλλά σε κάθε περίπτωση, το που βρίσκεται η συσκευή είναι κάτι που μόνο εγώ γνωρίζω (πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
29 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Πρέπει να είσαι τουλάχιστον αφελής ή με IQ=I Quit για να νομίζεις πως η Apple είναι οσία παρθένα. Ειδικά στο iOS τα πάντα περνάνε από την Apple.

π.χ. : https://www.wired.com/story/apple-iphone-privacy-analytics-security-roundup/

more π.χ.: https://gizmodo.com/apple-iphone-analytics-tracking-even-when-off-app-store-1849757558

Δεν λέμε το τι γίνεται και με τρίτους και με τα privacy settings να είναι όλα μπλοκαρισμένα...

Ειδικά εσύ έχεις δαγκώσει το μήλο τόσο που δεν βλέπεις πέρα από τη μύτη σου τι γίνεται.

Έτσι πάει, όταν δεν έχουμε να πούμε κάτι σοβαρό, το γυρνάμε στις προσωπικές επιθέσεις. Το έχω δει το έργο από αρκετούς εδώ μέσα και αν και σαν χαρακτήρας βρίζω σαν βόθρος και τέρμα προσβλητικά (δημιουργώ και δικές μου λέξεις), κρατάω χαρακτήρα λόγω ιδιότητας... 😛 

Μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο και ξαφνικά γενικεύεις μέσα στην αγωνία σου να αποδείξεις "αυτά που μας κρύβουν"... Δεν πειράζει, αυτόν τον παραλογισμό τον βλέπουμε παντού γύρω μας, οπότε όλα καλα! 

Σταματήστε να αγοράζετε απο την Apple για να φτιάξετε ένα καλύτερο αύριο! 😍

Αν θέλεις να επιστρέψουμε στην πιο σοβαρή συζήτηση παρόλα αυτά, ευχαρίστως! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, billdanos said:

Έτσι πάει, όταν δεν έχουμε να πούμε κάτι σοβαρό, το γυρνάμε στις προσωπικές επιθέσεις. Το έχω δει το έργο από αρκετούς εδώ μέσα και αν και σαν χαρακτήρας βρίζω σαν βόθρος και τέρμα προσβλητικά (δημιουργώ και δικές μου λέξεις), κρατάω χαρακτήρα λόγω ιδιότητας... 😛 

Μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο και ξαφνικά γενικεύεις μέσα στην αγωνία σου να αποδείξεις "αυτά που μας κρύβουν"... Δεν πειράζει, αυτόν τον παραλογισμό τον βλέπουμε παντού γύρω μας, οπότε όλα καλα! 

Σταματήστε να αγοράζετε απο την Apple για να φτιάξετε ένα καλύτερο αύριο! 😍

Μάλιστα! Δεν είχα να πω τίποτα σοβαρό (λες κι εσύ είπες) σε έβρισα κιόλας! Αν το πήρες τόσο στραβά, κάνε χρήση της ιδιότητάς σου και σβήστο. Δεν θα μου μείνει καημός αν θα το κάνεις, λες και πέρα από το insomnia δεν υπάρχει ζωή. 🥱

(Δεν γενίκεψα τίποτα, πάρα πολύ συγκεκριμένα πραγματάκια που προφανώς αγνοείς. Σταματήσαμε προ καιρού να χαμουριζόμαστε με την Apple και είδαμε φως. Δικαίωμά σου φυσικά να είσαι κολλημένος με το μήλο.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Μάλιστα! Δεν είχα να πω τίποτα σοβαρό (λες κι εσύ είπες) σε έβρισα κιόλας! Αν το πήρες τόσο στραβά, κάνε χρήση της ιδιότητάς σου και σβήστο. Δεν θα μου μείνει καημός αν θα το κάνεις, λες και πέρα από το insomnia δεν υπάρχει ζωή. 🥱

(Δεν γενίκεψα τίποτα, πάρα πολύ συγκεκριμένα πραγματάκια που προφανώς αγνοείς. Σταματήσαμε προ καιρού να χαμουριζόμαστε με την Apple και είδαμε φως. Δικαίωμά σου φυσικά να είσαι κολλημένος με το μήλο.)

Είσαι εδώ τόσα χρόνια και ακόμη υποστηρίζεις πως κάνουμε χρήση της ιδιότητας εδώ μέσα για να "κάνουμε το προσωπικό μας κέφι"... Από κει μπορείς να καταλάβεις και τα υπόλοιπα συμπεράσματα που έχεις βγάλει! Αν έπαιρνα προσωπικά (και σοβαρά) όλα αυτά που βλέπω εδώ μέσα τα τελευταία 20+ χρόνια, θα μου φέρνατε τσιγάρα σε κάποιο ίδρυμα (αν ζούσα ακόμη)... 😛 

Προσωπικά και εγώ παραμένω στο "φως" της Apple που για την ώρα μου φαίνεται πιο λευκό από το δικό σας κίτρινο, που σας έλκει όπως οι λάμπες τα έντομα (πωωωωω τι έγραψα πάλι!)! :)

Το μοντέλο πάντως κερδοφορίας, είναι ξεκάθαρο μεταξύ των εταιρειών. Η μία χρεώνει το hardware στο "Θεό" μιας και κατάφερε να στήσει δυνατό brand και να γίνει "μόδα" και η άλλη έφτιαξε ολόκληρο λειτουργικό ώστε να συγκεντρώνει όσο το δυνατόν περισσότερα προσωπικά στοιχεία χρηστών, στα οποία στηρίζεται το μεγαλύτερο ποσοστό των κερδών της. Ξεκινάμε από αυτά τα βασικά και μετά συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Μάλιστα! Δεν είχα να πω τίποτα σοβαρό (λες κι εσύ είπες) σε έβρισα κιόλας! Αν το πήρες τόσο στραβά, κάνε χρήση της ιδιότητάς σου και σβήστο. Δεν θα μου μείνει καημός αν θα το κάνεις, λες και πέρα από το insomnia δεν υπάρχει ζωή. 🥱

(Δεν γενίκεψα τίποτα, πάρα πολύ συγκεκριμένα πραγματάκια που προφανώς αγνοείς. Σταματήσαμε προ καιρού να χαμουριζόμαστε με την Apple και είδαμε φως. Δικαίωμά σου φυσικά να είσαι κολλημένος με το μήλο.)

Φίλε μου  πρώτον καλά έκανες και είδες το "φως" σε όποια απόχρωση θες. Εσύ θες να επιβάλεις την άποψη σου σε αυτούς που αγοράζουν iPhone.

Μιλάς για το privacy στο θέμα της τοποθεσίας και ενώ σου λένε ότι ο έλεγχος γίνεται on device το επιχείρημα σου είναι 2 άρθρα που στην ουσία αναφέρουν ότι το App Store  , Music, Books κτλ κρατάνε analytics. Φυσικά και κρατάνε για να μπορούν να σου προτείνουν βιβλία, εφαρμογές, τραγούδια που πιθανόν σε ενδιαφέρουν. Το ίδιο θα κάνει και το Spotify, Netflix κτλ

Η διαφορά είναι αν επειδή ακούς Rock  80s 90s με το που θα μπεις σε ένα  site θα πάρεις διαφήμιση για τζάκετ , αρβυλάκια, βινύλια και ότι άλλο nostalgic.

Δεν θεωρώ ότι η Apple είναι Αγία ή αν χρησιμοποίεις στο iPhone Facebook ή Google Search αλλάζει κάτι σημαντικό στο tracking. Όμως κατά γενική ομολογία μια εταιρία όπως πχ η Google που το Advertising είναι το κύριο έσοδο της δεν είναι το ίδιο με την Apple.

Τέλος, άμα θες να μπεις στην διαδικασία να απαντήσεις να το κάνεις ευπρεπώς και χωρίς προσωπικές επιθέσεις. Αλλιώς μόνο άγνοια και αναφορά θα δεχτείς.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Εχμ, δεν είναι ακριβώς έτσι.

Μια συσκευή που διαθέτει κεραία GPS και πρόσβαση στο διαδίκτυο, για να μεταδίδει συνεχώς τη θέση της κάπου, πρέπει μια (..ή παραπάνω) υπηρεσία (συνήθως - αν όχι πάντα - του λειτουργικού) να ενεργοποιείται για ακριβώς αυτόν τον λόγο. Πιο σύνηθες κι απλό που σκέφτομαι τώρα ως παράδειγμα, μια υπηρεσία καιρού στην οποία έχουμε ζητήσει (προ)ειδοποιήσεις σε πραγματικό χρόνο. ..ή οι GMS σε επίπεδο λειτουργικού για το Android - δε γνωρίζω την αντιστοιχία στο iOS.

Αν όμως, αυτή η υπηρεσία δε βρίσκεται στο λειτουργικό (μονάχα σε degoogled Android συσκευές) τότε οι δέκτες από μόνοι τους δε μεταδίδουν πουθενά (...που θα μετέδιδαν άλλωστε; Στον αέρα; ) τίποτα. Υπάρχει και ολόκληρη ιστορία πίσω από αυτό.

 

Δεν χρειάζεται καν GPS. Σε εντοπίζουν από την κεραία κινητής ή από το ίδιο το Wifi με μεγάλη ακρίβεια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ας τα δουμε για αρχη τα καταστηματα και μετα κανουμε συζητηση...

μιλαμε για κατι αοριστο ,

ακομα δεν εχουμε δει τιποτα και ξερουμε απο τωρα αν δουλευουν εκτος της Ευρώπης η οχι...

Επεξ/σία από Sakm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Φίλε μου  πρώτον καλά έκανες και είδες το "φως" σε όποια απόχρωση θες. Εσύ θες να επιβάλεις την άποψη σου σε αυτούς που αγοράζουν iPhone.

Μιλάς για το privacy στο θέμα της τοποθεσίας και ενώ σου λένε ότι ο έλεγχος γίνεται on device το επιχείρημα σου είναι 2 άρθρα που στην ουσία αναφέρουν ότι το App Store  , Music, Books κτλ κρατάνε analytics. Φυσικά και κρατάνε για να μπορούν να σου προτείνουν βιβλία, εφαρμογές, τραγούδια που πιθανόν σε ενδιαφέρουν. Το ίδιο θα κάνει και το Spotify, Netflix κτλ

Η διαφορά είναι αν επειδή ακούς Rock  80s 90s με το που θα μπεις σε ένα  site θα πάρεις διαφήμιση για τζάκετ , αρβυλάκια, βινύλια και ότι άλλο nostalgic.

Δεν θεωρώ ότι η Apple είναι Αγία ή αν χρησιμοποίεις στο iPhone Facebook ή Google Search αλλάζει κάτι σημαντικό στο tracking. Όμως κατά γενική ομολογία μια εταιρία όπως πχ η Google που το Advertising είναι το κύριο έσοδο της δεν είναι το ίδιο με την Apple.

Τέλος, άμα θες να μπεις στην διαδικασία να απαντήσεις να το κάνεις ευπρεπώς και χωρίς προσωπικές επιθέσεις. Αλλιώς μόνο άγνοια και αναφορά θα δεχτείς.

 

Ποιος σου επέβαλε οτιδήποτε λεβεντιά; Μάθε να διαβάζεις πρώτα και μετά ν' αραδιάζεις ότι ανούσιο. Δεν μίλησα για λόγου σου, ούτε με νοιάζει το αν και γιατί αγοράζεις προϊόντα της Apple.

Όσο για τα άλλα προϊόντα νομίζω πως δικαίωμά σου είναι να έχεις τον πρώτο λόγο εσύ σε αυτό που αγοράζεις και όχι να αναπροσαρμόζεις συνεχώς την συμπεριφορά σου και το πορτοφόλι σου όπως χτυπά το ντέφι η μαμά.

(Οι απαντήσεις μου είναι ευπρεπέστατες. Αν σε έθιξαν, ζήτα από τον SM να το κανονίσει. Περαστικά!)

5 minutes ago, Dimitris_1981 said:

...

Μιλάς για το privacy στο θέμα της τοποθεσίας και ενώ σου λένε ότι ο έλεγχος γίνεται on device το επιχείρημα σου είναι 2 άρθρα που στην ουσία αναφέρουν ότι το App Store  , Music, Books κτλ κρατάνε analytics. Φυσικά και κρατάνε για να μπορούν να σου προτείνουν βιβλία, εφαρμογές, τραγούδια που πιθανόν σε ενδιαφέρουν. Το ίδιο θα κάνει και το Spotify, Netflix κτλ

...

Πρώτον, ο έλεγχος γίνεται μέσω της Apple. H συσκευή σου προωθεί το που είσαι και η apple κανονίζει το τι θα παίξει.

Δεύτερον: https://www.washingtonpost.com/technology/2021/09/23/iphone-tracking/
(αυτό περι του μύθου πως πέρα από την apple δεν συλλέγει κανείς τίποτα... Και είναι άγνωστο στην ίδια την apple το τι κάνουν με αυτά...)

 

Quote

 

“Apple believes that tracking should be transparent to users and under their control,” said spokesman Fred Sainz. “If we discover that a developer is not honoring the user’s choice, we will work with the developer to address the issue, or they will be removed from the App Store.”

When we flagged our findings to Apple, it said it was reaching out to these companies to understand what information they are collecting and how they are sharing it. After several weeks, nothing appears to have changed.🤣

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Κοιτα, είναι λογικό να το μπερδεύεις με τις πρακτικές της Google ή της Meta, που βασική πηγή εσόδων τους είναι η συλλογή  και πώληση δεδομένων! Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως μιλάμε απλά για τη διαδικασία με την οποία θα καταγράφεται η τοποθεσία από το gps της συσκευής, ώστε να λειτουργεί ή όχι ένα store. Η ίδια διαδικασία αποκλειστικά και μόνο στη συσκευή, γίνεται και με τα face & Touch ID. 

Να πάρεις συσκευή χωρίς gps και internet. 

Ναι αλλά η Google δεν εχει συσκευη με υποχρεωτική συνδρομή, οποιαδηποτε Android συσκευη και να πάρεις, οταν σου ζητησει να βαλεις Gmail εχει ενα κουμπάκι που γράφει "παράληψη" οποτε οτι και να κανεις στη συσκευη σου δε σε συνδεει με την ταυτοτητα που εχεις σε εκατο διαφορετικες υπηρεσιες. Μπορεις να εγκαθιστας μονο FOSS και αν δε μπορεις να κανεις χωρις google play apps γιατι οντως καποια χρειαζονται (πχ banking υπηρεσιες) τα κατεβαζεις με πλάγιο τρόπο απο την official πηγη και τα εγκαθιστας με προγραμματα οπως το SAI. Και μπορουσες ανεκαθεν να χωσεις ολα τα system apps πισω απο firewall αν ανησυχουσες για διαρροη δεδομενων. Τα περισσότερα από αυτα γινονται με τις ευλογιες της ιδιας της Google που θα μπορουσε να εκανε αν μη τι άλλο τις δικες της συσκευες (Pixel) πιο κλειστες.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ποιος σου επέβαλε οτιδήποτε λεβεντιά; Μάθε να διαβάζεις πρώτα και μετά ν' αραδιάζεις ότι ανούσιο. Δεν μίλησα για λόγου σου, ούτε με νοιάζει το αν και γιατί αγοράζεις προϊόντα της Apple.

Όσο για τα άλλα προϊόντα νομίζω πως δικαίωμά σου είναι να έχεις τον πρώτο λόγο εσύ σε αυτό που αγοράζεις και όχι να αναπροσαρμόζεις συνεχώς την συμπεριφορά σου και το πορτοφόλι σου όπως χτυπά το ντέφι η μαμά.

(Οι απαντήσεις μου είναι ευπρεπέστατες. Αν σε έθιξαν, ζήτα από τον SM να το κανονίσει. Περαστικά!)

Πρώτον, ο έλεγχος γίνεται μέσω της Apple. H συσκευή σου προωθεί το που είσαι και η apple κανονίζει το τι θα παίξει.

Δεύτερον: https://www.washingtonpost.com/technology/2021/09/23/iphone-tracking/
(αυτό περι του μύθου πως πέρα από την apple δεν συλλέγει κανείς τίποτα... Και είναι άγνωστο στην ίδια την apple το τι κάνουν με αυτά...)

 

 

Πάλι έχεις απρεπή τόνο.

1ον εσύ σχολιάζεις την Apple και πρέπει να αποδείξεις τα επιχειρήματα σου.  Πετάς άρθρα από αριστερά δεξιά  που δεν λένε κάτι (παρεμπιπτόντως δεν θα  θα κάνω συνδρομή στην WP για να δω τι λέει). Όταν γράφω δεν είναι Αγία η Apple τι δεν καταλαβαίνεις;

Όταν λες στους άλλους ότι εσύ είδες το φως είναι σαν να λες τους άλλους τυφλούς αλλά δεν μας λες τι το καλύτερο να πάρουμε για να συγκρίνουμε. Εξ αυτού το συμπέρασμα.....

Επίσης μιλάς σε έναν άνθρωπο που έχει περάσει από Symbian, Android, Windows Phone, Windows Mobile, Custom Roms και πολύ πρόσφατα iOS. Αν αύριο μου την σπάσει η Apple αλλάζω οικοσύστημα  σε χρόνο 0.  Οπότε τα περί μαμάς και ντεφιών αλλού....

Αντί να κράζεις λοιπόν πρότεινε κάτι και δώσε επιχειρήματα για να κριθεί. Είναι σαν να λες η δημοκρατία δεν είναι καλή αλλά να μην προτείνεις κάτι εναλλακτικό.

 

7 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Ναι αλλά η Google δεν εχει συσκευη με υποχρεωτική συνδρομή, οποιαδηποτε Android συσκευη και να πάρεις, οταν σου ζητησει να βαλεις Gmail εχει ενα κουμπάκι που γράφει "παράληψη" οποτε οτι και να κανεις στη συσκευη σου δε σε συνδεει με την ταυτοτητα που εχεις σε εκατο διαφορετικες υπηρεσιες. Μπορεις να εγκαθιστας μονο FOSS και αν δε μπορεις να κανεις χωρις google play apps γιατι οντως καποια χρειαζονται (πχ banking υπηρεσιες) τα κατεβαζεις με πλάγιο τρόπο απο την official πηγη και τα εγκαθιστας με προγραμματα οπως το SAI. Και μπορουσες ανεκαθεν να χωσεις ολα τα system apps πισω απο firewall αν ανησυχουσες για διαρροη δεδομενων. Τα περισσότερα από αυτα γινονται με τις ευλογιες της ιδιας της Google που θα μπορουσε να εκανε αν μη τι άλλο τις δικες της συσκευες (Pixel) πιο κλειστες.

Και όλα αυτά θα τα κάνει ο μέσος χρήστης που αφορά το προϊόν;

Μην κρίνεται με βάση τον Power User που ζήτημα να είναι το 5%

Επίσης δεν είναι υποχρεωτική η συνδρομή και όταν αγοράζεις iPhone με μια μικρή έρευνα αγοράς, που οφείλεις στον ευατό σου , γνωρίζεις τι ισχύει. Επί πολλά χρόνια δεν μου άρεσε το μοντέλο της Apple και κάποια propertiary stuff (ειδικά το Lightning) και απλά δεν έπαιρνα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dimitris_1981 said:

Πάλι έχεις απρεπή τόνο.

1ον εσύ σχολιάζεις την Apple και πρέπει να αποδείξεις τα επιχειρήματα σου.  Πετάς άρθρα από αριστερά δεξιά  που δεν λένε κάτι (παρεμπιπτόντως δεν θα  θα κάνω συνδρομή στην WP για να δω τι λέει). Όταν γράφω δεν είναι Αγία η Apple τι δεν καταλαβαίνεις;

Όταν λες στους άλλους ότι εσύ είδες το φως είναι σαν να λες τους άλλους τυφλούς αλλά δεν μας λες τι το καλύτερο να πάρουμε για να συγκρίνουμε. Εξ αυτού το συμπέρασμα.....

Επίσης μιλάς σε έναν άνθρωπο που έχει περάσει από Symbian, Android, Windows Phone, Windows Mobile, Custom Roms και πολύ πρόσφατα iOS. Αν αύριο μου την σπάσει η Apple αλλάζω οικοσύστημα  σε χρόνο 0.  Οπότε τα περί μαμάς και ντεφιών αλλού....

Αντί να κράζεις λοιπόν πρότεινε κάτι και δώσε επιχειρήματα για να κριθεί. Είναι σαν να λες η δημοκρατία δεν είναι καλή αλλά να μην προτείνεις κάτι εναλλακτικό.

 

Απρεπής; Θες να στα ξαναγράψω στον πληθυντικό;

Όλοι κράζουν την Apple που και καλά "σέβεται" τους χρήστες της αλλά επί της ουσίας δεν ξέρει τι γίνεται και δεν μπορεί να τα συμμαζέψει. Εσύ θες επιχειρήματα... Μάλιστα.

Quote

Όταν λες στους άλλους ότι εσύ είδες το φως είναι σαν να λες τους άλλους τυφλούς αλλά δεν μας λες τι το καλύτερο να πάρουμε για να συγκρίνουμε. Εξ αυτού το συμπέρασμα.....

Αυτό είναι δική σου ελεύθερη μετάφραση. Όπως το καταλαβαίνεις, κι αυτό δικαίωμά σου είναι.

Το από που πέρασες, και το προς τα που πας δεν μ' ενδιαφέρει. Όχι τίποτ' άλλο να μη νομίζεις πως θα σου επιβάλω και τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Απρεπής; Θες να στα ξαναγράψω στον πληθυντικό;

Όλοι κράζουν την Apple που και καλά "σέβεται" τους χρήστες της αλλά επί της ουσίας δεν ξέρει τι γίνεται και δεν μπορεί να τα συμμαζέψει. Εσύ θες επιχειρήματα... Μάλιστα.

Αυτό είναι δική σου ελεύθερη μετάφραση. Όπως το καταλαβαίνεις, κι αυτό δικαίωμά σου είναι.

Το από που πέρασες, και το προς τα που πας δεν μ' ενδιαφέρει. Όχι τίποτ' άλλο να μη νομίζεις πως θα σου επιβάλω και τίποτα.

Ποιοι είναι οι όλοι όταν στην κατηγορία και το κοινό που απευθύνεται είναι 1ο σε πωλήσεις με διαφορά; Πάλι επιχειρήματα δεν βλέπω μόνο απόψεις.

Η Apple προσφέρει ένα προϊόν με τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Και η αντιπρόταση σε εμάς που χτυπά το ντέφι η μαμά Apple ποια είναι;;; (Ας έβαζες κουδούνα μιας και είμαστε άβουλα πρόβατα. Ευπρεπή συμφορουμίτη).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Και όλα αυτά θα τα κάνει ο μέσος χρήστης που αφορά το προϊόν;

Μην κρίνεται με βάση τον Power User που ζήτημα να είναι το 5%

Επίσης δεν είναι υποχρεωτική η συνδρομή και όταν αγοράζεις iPhone με μια μικρή έρευνα αγοράς, που οφείλεις στον ευατό σου , γνωρίζεις τι ισχύει. Επί πολλά χρόνια δεν μου άρεσε το μοντέλο της Apple και κάποια propertiary stuff (ειδικά το Lightning) και απλά δεν έπαιρνα.

Θα τα κανει ο χρήστης που δε θελει να φακελωνεται μιας και ως προς αυτό απαντησα στο παραπανω μου μήνυμα.

Έχεις δικιο παντως, πλεον μπορεις να παρακαμψεις το Apple ID, παλια δεν ηταν ετσι. Δε χρειαζεται να κανω καμια ερευνα αγορας για ενα λειτουργικό που δεν καλυπτει ουτε στο ελαχιστο τις αναγκες μου γιατι 2 φορες εχω αγορασει iPhone στο παρελθον και δε σκοπευω να το κανω 3η φορά, η κλειστη του φυση δεν αλλάζει επειδη εχει ενα set up later.

Το γεγονος παντως παραμενει πως ενω οπως αναφερθηκε πιο πανω, η βασικη πηγη της Google ειναι η συλλογη και πωληση δεδομενων, δεν εχει κανενα προβλημα να αφησει να παρακαμψεις το φακελωμα με καθε τροπο. Χρησιμοποιω ενα GrapheneOS με μια 60αρα εφαρμογες και κοιταζω καθημερινα τα network logs, τετοια μηδενικη κινηση παιζει να μην εχει υπαρξει μετα τα Windows XP που το μονο που χρησιμοποιουσε το διαδικτυο τοτε ηταν ο updater που ειχαν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δεν χρειάζεται καν GPS. Σε εντοπίζουν από την κεραία κινητής ή από το ίδιο το Wifi με μεγάλη ακρίβεια.

Ποιος;

Η εταιρία κινητής για παράδειγμα κατόπιν εισαγγελικής εντολής; Πιθανόν.

Ποιος άλλος από τη στιγμή που δε συνδέομαι/ δε δίνω δεδομένα σε πραγματικό χρόνο, σε κανέναν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Θα τα κανει ο χρήστης που δε θελει να φακελωνεται μιας και ως προς αυτό απαντησα στο παραπανω μου μήνυμα.

Έχεις δικιο παντως, πλεον μπορεις να παρακαμψεις το Apple ID, παλια δεν ηταν ετσι. Δε χρειαζεται να κανω καμια ερευνα αγορας για ενα λειτουργικό που δεν καλυπτει ουτε στο ελαχιστο τις αναγκες μου γιατι 2 φορες εχω αγορασει iPhone στο παρελθον και δε σκοπευω να το κανω 3η φορά, η κλειστη του φυση δεν αλλάζει επειδη εχει ενα set up later.

Το γεγονος παντως παραμενει πως ενω οπως αναφερθηκε πιο πανω, η βασικη πηγη της Google ειναι η συλλογη και πωληση δεδομενων, δεν εχει κανενα προβλημα να αφησει να παρακαμψεις το φακελωμα με καθε τροπο. Χρησιμοποιω ενα GrapheneOS με μια 60αρα εφαρμογες και κοιταζω καθημερινα τα network logs, τετοια μηδενικη κινηση παιζει να μην εχει υπαρξει μετα τα Windows XP που το μονο που χρησιμοποιουσε το διαδικτυο τοτε ηταν ο updater που ειχαν.

Καλά κάνεις αφού αυτό εξυπηρετεί τις ανάγκες σου και έχεις το χρόνο και την διάθεση να το κάνεις. Αν δεν θες κλειστό λειτουργικό προφανώς δεν πας σε iPhone ή οτιδήποτε με το σήμα της Apple.

To Graphene OS δεν είναι της Google. Η Google έκανε Open Source το Android και το έχει ψιλομετανιώσει. Δεν μπορεί να επιβάλει εξ' ορισμού κανόνες σε Android Based OS. Αν θέλει και έχει την ικανότητα μπορεί οποιοσδήποτε να βγάλει δική του έκδοση Android Based OS.

Αν ποτέ κάνει σύμβαση με κάποιον HW Vendor ίσως θα αποτελεί επιλογή για τον μέσο χρήστη. Είναι δύσκολο όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...