Προς το περιεχόμενο

Τα εναλλακτικά καταστήματα εφαρμογών δεν θα λειτουργούν για όσους ταξιδεύουν εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Ποιοι είναι οι όλοι όταν στην κατηγορία και το κοινό που απευθύνεται είναι 1ο σε πωλήσεις με διαφορά; Πάλι επιχειρήματα δεν βλέπω μόνο απόψεις.

Η Apple προσφέρει ένα προϊόν με τα θετικά και τα αρνητικά του. Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Και η αντιπρόταση σε εμάς που χτυπά το ντέφι η μαμά Apple ποια είναι;;; (Ας έβαζες κουδούνα μιας και είμαστε άβουλα πρόβατα. Ευπρεπή συμφορουμίτη).

Δεν σου έκανα καμιά αντιπρόταση! Δεν σου πρότεινα τίποτα, δεν σου επέβαλα τίποτα!

(Επιχειρήματα είδες, αλλά τα μπέρδεψες για απόψεις. Εθελοτυφλία;)

(Είσαι άβουλο πρόβατο; Όχι τίποτ' άλλο να μην λες πως σε βάφτισα κι όλα.)

(Πες μου αν θες να στα ξαναγράψω στον πληθυντικό για να σου χτυπήσει ποιο ευγενικά.)

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
12 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Θα τα κανει ο χρήστης που δε θελει να φακελωνεται μιας και ως προς αυτό απαντησα στο παραπανω μου μήνυμα.

Έχεις δικιο παντως, πλεον μπορεις να παρακαμψεις το Apple ID, παλια δεν ηταν ετσι. Δε χρειαζεται να κανω καμια ερευνα αγορας για ενα λειτουργικό που δεν καλυπτει ουτε στο ελαχιστο τις αναγκες μου γιατι 2 φορες εχω αγορασει iPhone στο παρελθον και δε σκοπευω να το κανω 3η φορά, η κλειστη του φυση δεν αλλάζει επειδη εχει ενα set up later.

Το γεγονος παντως παραμενει πως ενω οπως αναφερθηκε πιο πανω, η βασικη πηγη της Google ειναι η συλλογη και πωληση δεδομενων, δεν εχει κανενα προβλημα να αφησει να παρακαμψεις το φακελωμα με καθε τροπο. Χρησιμοποιω ενα GrapheneOS με μια 60αρα εφαρμογες και κοιταζω καθημερινα τα network logs, τετοια μηδενικη κινηση παιζει να μην εχει υπαρξει μετα τα Windows XP που το μονο που χρησιμοποιουσε το διαδικτυο τοτε ηταν ο updater που ειχαν.

Πόσα κομμάτια πιστεύεις θα πουλούσε μια συσκευή με GrapheneOS? Που και ακόμη και 100 ευρώ να έκανε, ποιος πιστεύεις πως θα ήθελε μια συσκευή με μέτριο UI, μέτριες εφαρμογές που κάνουν μεν τη βασική τους δουλειά αλλά με έναν τρόπο εμφάνισης και αλληλεπίδρασης που μας γυρίζει 20 χρόνια πίσω? 

Προφανώς για κάποιον που δεν επιθυμεί να βλέπει το παραμικρό στα network logs είναι ιδανικό αλλά ας μην κάνουμε κανόνα το 0.001% των χρηστών που επιθυμουν κατι τετοιο! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Πόσα κομμάτια πιστεύεις θα πουλούσε μια συσκευή με GrapheneOS? Που και ακόμη και 100 ευρώ να έκανε, ποιος πιστεύεις πως θα ήθελε μια συσκευή με μέτριο UI, μέτριες εφαρμογές που κάνουν μεν τη βασική τους δουλειά αλλά με έναν τρόπο εμφάνισης και αλληλεπίδρασης που μας γυρίζει 20 χρόνια πίσω? 

Προφανώς για κάποιον που δεν επιθυμεί να βλέπει το παραμικρό στα network logs είναι ιδανικό αλλά ας μην κάνουμε κανόνα το 0.001% των χρηστών που επιθυμουν κατι τετοιο! :) 

..κι όσο με αφορά (αφού έχω κάνει κι εγώ κάτι παρόμοιο) δε θα το ήθελα! Γιατί αν η πλειοψηφία αύριο το πρωί αποφάσιζε να γυρίσει σε μια degoogled εμπειρία, guess where θα ξεκίναγαν και πάλι τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Ποιος;

Η εταιρία κινητής για παράδειγμα κατόπιν εισαγγελικής εντολής; Πιθανόν.

Ποιος άλλος από τη στιγμή που δε συνδέομαι/ δε δίνω δεδομένα σε πραγματικό χρόνο, σε κανέναν;

Ξεκινώντας με την IP σου μπορεί να περιορίσει σε μερικά χλμ (1-4) που είσαι. Μετά μια ηλεκτρονική αγορά μέσω κινητού δίνει ακριβή τοποθεσία. Αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές και ακόμα και τα διάφορα αντίμετρα που έχει πχ η Apple κάποια στιγμή θα την πατήσεις και θα πάρουν τις πληροφορίες που θέλουν. 

Γενικά έχουν τρόπους να σε εντοπίσουν αν θέλουν. Όμως αν υπάρχει λόγος να θέλουν να σε βρουν μην ανησυχείς η ακριβής τοποθεσία σου τους είναι αδιάφορη. Καταναλωτικές συνήθειες , ενδιαφέροντα και προφίλ θέλουν. Με βάση την ευρύτερη περιοχή που μένεις σου βγάζουν στοχευμένα διαφημίσεις. Business κάνουν....

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

..κι όσο με αφορά (αφού έχω κάνει κι εγώ κάτι παρόμοιο) δε θα το ήθελα! Γιατί αν η πλειοψηφία αύριο το πρωί αποφάσιζε να γυρίσει σε μια degoogled εμπειρία, guess where θα ξεκίναγαν και πάλι τα ίδια!

Μα έχουμε κάνει τόση προοδο στους επεξεργαστές, στα λειτουργικά, στις κάμερες, στο AI, στο UI, στις οθόνες, στο refresh rate, στην ανάλυση, κλπ κλπ τα οποία και τα χρυσοπληρώνουμε, για να γυρίσουμε να πούμε πως "οκ εγώ κάνω τη δουλειά μου με κάτι απλό και ταπεινο"... Ναι οκ, δεκτό! Υπάρχει και κόσμος που σερφάρει μέσω terminal και το απολαμβάνει και τους χαίρομαι! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Δεν σου έκανα καμιά αντιπρόταση! Δεν σου πρότεινα τίποτα, δεν σου επέβαλα τίποτα!

(Επιχειρήματα είδες, αλλά τα μπέρδεψες για απόψεις. Εθελοτυφλία;)

(Είσαι άβουλο πρόβατο; Όχι τίποτ' άλλο να μην λες πως σε βάφτισα κι όλα.)

(Πες μου αν θες να στα ξαναγράψω στον πληθυντικό για να σου χτυπήσει ποιο ευγενικά.)

 

Διάβασε τα ποστ πιο πάνω. Στα όποια επιχειρήματα σου απάντησα νομίζω και επίσης θα το πω άλλη μια φορά: ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η APPLE EINAI ΑΓΙΑ 

Αν  δεν πάρω Apple και την κατηγορείς οφείλεις  να αντιπροτείνεις κάτι. Αλλιώς όπως είπα και πριν είναι σαν να λες "Η δημοκρατία δεν είναι καλό πολίτευμα...."  

Εγώ λέω θέλω μεγαλύτερη ιδιωτικότητα , πιο σταθερό και καλογραμμένο λειτουργικό (όχι τέλειο μην ψάξεις να βρεις τα όποια flaws σαν γενίκευση) , εφαρμογές που είναι γραμμένες ειδικά για το HW μου (και όχι να έχουν διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα ποιά συσκευή έχω) και καλύτερο Support. Κατά την ταπεινή μου άποψη τα κριτήρια αυτά τα καλύπτει το iPhone. Στον αντίποδα έχω ακριβό προϊόν , κλειστό οικοσύστημα και propertiary S/W (iMessage, AirDrop κτλ). Είναι θέμα προτεραιοτήτων.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ξεκινώντας με την IP σου μπορεί να περιορίσει σε μερικά χλμ (1-4) που είσαι. Μετά μια ηλεκτρονική αγορά μέσω κινητού δίνει ακριβή τοποθεσία. Αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές και ακόμα και τα διάφορα αντίμετρα που έχει πχ η Apple κάποια στιγμή θα την πατήσεις και θα πάρουν τις πληροφορίες που θέλουν. 

Γενικά έχουν τρόπους να σε εντοπίσουν αν θέλουν. Όμως αν υπάρχει λόγος να θέλουν να σε βρουν μην ανησυχείς η ακριβής τοποθεσία σου τους είναι αδιάφορη. Καταναλωτικές συνήθειες , ενδιαφέροντα και προφίλ θέλουν. Με βάση την ευρύτερη περιοχή που μένεις σου βγάζουν στοχευμένα διαφημίσεις. Business κάνουν....

Εκτός αν η IP μου βγαίνει προς τα έξω μέσω VPN.

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα έχουμε κάνει τόση προοδο στους επεξεργαστές, στα λειτουργικά, στις κάμερες, στο AI, στο UI, στις οθόνες, στο refresh rate, στην ανάλυση, κλπ κλπ τα οποία και τα χρυσοπληρώνουμε, για να γυρίσουμε να πούμε πως "οκ εγώ κάνω τη δουλειά μου με κάτι απλό και ταπεινο"... Ναι οκ, δεκτό! Υπάρχει και κόσμος που σερφάρει μέσω terminal και το απολαμβάνει και τους χαίρομαι! :) 

Άλλο θέμα το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Εκτός αν η IP μου βγαίνει προς τα έξω μέσω VPN.

Άλλο θέμα το hardware.

Αν  εννοείς κάποιο δικό σου VPN server OK αλλιώς απλά μεταφέρεις την πληροφορία σε κάποιον 3ο που εμπιστεύεσαι ότι δεν την αξιοποιεί. Ελπίζω να μην χρησιμοποιείς free VPN  είναι πολύ ύποπτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Ποιος;

Η εταιρία κινητής για παράδειγμα κατόπιν εισαγγελικής εντολής; Πιθανόν.

Ποιος άλλος από τη στιγμή που δε συνδέομαι/ δε δίνω δεδομένα σε πραγματικό χρόνο, σε κανέναν;

Το θέμα είναι ότι με εισαγγελική ή όχι εντολή υπάρχει η δυνατότητα να γίνει εύκολα. Τη δυνατότητα αυτή μπορεί να τη χρησιμοποιήσει ο οποιοσδήποτε μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στο δίκτυο με οποιονδήποτε τρόπο.

Πολλοί συγγενείς/φίλοι/συνάδελφοι κτλ έχουν κινητά που φέρουν android και υπάρχεις μέσα στον τηλεφωνικό τους κατάλογο, στη λίστα με τα email τους κτλ. Άρα δεν είναι καθόλου δύσκολο πχ για τη Google να δει ποιος είσαι. Όταν συνδεθείς μέσω οποιουδήποτε wifi ξέρουν ποιος είσαι. Δεν είναι δύσκολο αν κάποιος θελήσει να μάθει ποιος είσαι, να το κάνει. Η προστασία των custom ROMs δεν είναι απόλυτη. Σε ιδανικές συνθήκες σου προσφέρει ιδιωτικότητα μέχρις ενός σημείου.

Προφανώς και με custom ROM προστατεύεσαι πολύ καλύτερα (με δεδομένο ότι μιλάμε πάντα για τα προσωπικά σου δεδομένα και θεωρούμε ότι ο δημιουργός της είναι 100% αξιόπιστος) απ' ότι με τα συνήθη λειτουργικά συστήματα. Έχω περάσει, κυριολεκτικά, εκατοντάδες φορές custom ROMs σε κινητά δικά μου και φίλων μου. Ο μόνος λόγος που δε με βολεύεουν πια είναι γιατί χάνουν από λειτουργικότητα προκειμένου να προστατέψουν τα προσωπικά σου δεδομένα και απαιτούν να προσέχεις τί ακριβώς εγκαθιστάς, ώστε να μην χαλάσεις όλη αυτή την προστασία που σου προσφέρουν.

Και επιπλέον αυτα που σου έγραψε ο Δημήτρης παραπάνω.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Το θέμα είναι ότι με εισαγγελική ή όχι εντολή υπάρχει η δυνατότητα να γίνει εύκολα. Τη δυνατότητα αυτή μπορεί να τη χρησιμοποιήσει ο οποιοσδήποτε μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στο δίκτυο με οποιονδήποτε τρόπο.

Πολλοί συγγενείς/φίλοι/συνάδελφοι κτλ έχουν κινητά που φέρουν android και υπάρχεις μέσα στον τηλεφωνικό τους κατάλογο, στη λίστα με τα email τους κτλ. Άρα δεν είναι καθόλου δύσκολο πχ για τη Google να δει ποιος είσαι. Όταν συνδεθείς μέσω οποιουδήποτε wifi ξέρουν ποιος είσαι. Δεν είναι δύσκολο αν κάποιος θελήσει να μάθει ποιος είσαι, να το κάνει. Η προστασία των custom ROMs δεν είναι απόλυτη. Σε ιδανικές συνθήκες σου προσφέρει ιδιωτικότητα μέχρις ενός σημείου.

Προφανώς και με custom ROM προστατεύεσαι πολύ καλύτερα (με δεδομένο ότι μιλάμε πάντα για τα προσωπικά σου δεδομένα και θεωρούμε ότι ο δημιουργός της είναι 100% αξιόπιστος) απ' ότι με τα συνήθη λειτουργικά συστήματα. Έχω περάσει, κυριολεκτικά, εκατοντάδες φορές custom ROMs σε κινητά δικά μου και φίλων μου. Ο μόνος λόγος που δε με βολεύεουν πια είναι γιατί χάνουν από λειτουργικότητα προκειμένου να προστατέψουν τα προσωπικά σου δεδομένα και απαιτούν να προσέχεις τί ακριβώς εγκαθιστάς, ώστε να μην χαλάσεις όλη αυτή την προστασία που σου προσφέρουν.

Για να δει η Google τη δική μου συσκευή, θα πρέπει είτε να χρησιμοποιήσω μια υπηρεσία της είτε να έχω εγκαταστήσει μια με ποιο σίγουρη τις GMS.  Εγώ δεν έχω τίποτα τέτοιο στη συσκευή μου. Ακόμη και για τις ειδοποιήσεις από εφαρμογές (ΠΧ Signal) χρησιμοποιείται WebSocket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Καλά κάνεις αφού αυτό εξυπηρετεί τις ανάγκες σου και έχεις το χρόνο και την διάθεση να το κάνεις. Αν δεν θες κλειστό λειτουργικό προφανώς δεν πας σε iPhone ή οτιδήποτε με το σήμα της Apple.

To Graphene OS δεν είναι της Google. Η Google έκανε Open Source το Android και το έχει ψιλομετανιώσει. Δεν μπορεί να επιβάλει εξ' ορισμού κανόνες σε Android Based OS. Αν θέλει και έχει την ικανότητα μπορεί οποιοσδήποτε να βγάλει δική του έκδοση Android Based OS.

Αν ποτέ κάνει σύμβαση με κάποιον HW Vendor ίσως θα αποτελεί επιλογή για τον μέσο χρήστη. Είναι δύσκολο όμως.

Δυστυχώς, στην πράξη, τους επιβάλλει να βάλουν το δικό της και μόνο. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει κανένα κινητό στον κόσμο που να δίνει επιλογή στον χρήστη, ενώ τεχνικά είναι επιτεύξιμο. Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα γι αυτό...

Το AOSP (στο οποίο βασίζονται όλες οι custom ROMs πρακτικά) έχει πολλές διαφορές με το Google Android. Η Google αλλάζει πολλές βασικές εφαρμογές και κομμάτια κώδικα, που είναι open source, με δικά της, που είναι propentiary και εντελώς κλειστού κώδικα, με σκοπό να μπορεί να ελέγχει πλήρως τη συσκευή. Γι αυτό και δεν γίνεται πραγματικό degoogle σε googled συσκευή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις κάποια custom ROM, αν δε θέλεις Google.

 

3 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Για να δει η Google τη δική μου συσκευή, θα πρέπει είτε να χρησιμοποιήσω μια υπηρεσία της είτε να έχω εγκαταστήσει μια με ποιο σίγουρη τις GMS.  Εγώ δεν έχω τίποτα τέτοιο στη συσκευή μου. Ακόμη και για τις ειδοποιήσεις από εφαρμογές (ΠΧ Signal) χρησιμοποιείται WebSocket.

Λυπάμαι που στο χαλάω, αλλά όχι. (δεν το γράφω ειρωνικά).

Έχει εξαπλωθεί στο internet σαν τον καρκίνο και υπάρχει στα περισσότερα sites του κόσμου (πχ analytics). Σε βλέπει με πολλούς τρόπους. Ψάχνω το θέμα εδώ και πάνω από 10 χρόνια. Είμαι μεγάλος fan της προστασίας των προσωπικών δεδομένων. Ψάχνοντας έχω βρει αρκετά πράγματα. Αν θέλεις σου στέλνω με pm βίντεο που εξηγούν αναλυτικότερα πως δουλεύει το σύστημα.

54 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Δεν σου έκανα καμιά αντιπρόταση! Δεν σου πρότεινα τίποτα, δεν σου επέβαλα τίποτα!

(Επιχειρήματα είδες, αλλά τα μπέρδεψες για απόψεις. Εθελοτυφλία;)

(Είσαι άβουλο πρόβατο; Όχι τίποτ' άλλο να μην λες πως σε βάφτισα κι όλα.)

(Πες μου αν θες να στα ξαναγράψω στον πληθυντικό για να σου χτυπήσει ποιο ευγενικά.)

 

Δεν είναι η θέση μου, αλλά θα προτείνω να συνεχίσετε (αν θέλετε φυσικά...) τη συζήτηση σε άλλο τόνο. Προσωπικά τη βρίσκω ενδιαφέρουσα όσο παραμένει περιεκτική και δεν αναλώνεται σε άσκοπη διαμάχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Λυπάμαι που στο χαλάω, αλλά όχι. (δεν το γράφω ειρωνικά).

Έχει εξαπλωθεί στο internet σαν τον καρκίνο και υπάρχει στα περισσότερα sites του κόσμου (πχ analytics). Σε βλέπει με πολλούς τρόπους. Ψάχνω το θέμα εδώ και πάνω από 10 χρόνια. Είμαι μεγάλος fan της προστασίας των προσωπικών δεδομένων. Ψάχνοντας έχω βρει αρκετά πράγματα. Αν θέλεις σου στέλνω με pm βίντεο που εξηγούν αναλυτικότερα πως δουλεύει το σύστημα.

Δε μου χαλάς τίποτα και βεβαίως να μου το στείλεις.

Εμένα με ενδιαφέρει να ενημερωθώ και να κάνω τις όποιες απαραίτητες κινήσεις.

Προς το παρόν, αυτό που έχω κάνει είναι να εγκαταστήσω LineageOS δίχως GMS, εφαρμογές FOSS που τις έψαχνα μια - μια και στη συνέχεια κατέβαζα μέσω F-DROID και βέβαια ιδιωτικό VPN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Divide and conquer..

"Κλασσική Apple" (των χρωματιστών bubbles), θα πουν οι haters..

"Το πρώτο γερό βήμα", θα πουν όσοι βλέπουν μακροπρόθεσμα. Γιατί σε βάθος χρόνου η εγκατάσταση εναλλακτικών app stores θα γίνει smart trend και θα αρθεί ο γεωγραφικός περιορισμός.

Όλα (μεγάλο μέγεθος οθόνης, widgets, usbc..) δεν ήθελε να τα κάνει η Apple, αλλά στο τέλος μια χαρά τα έκανε. Ακολουθεί και η υιοθέτηση του RCS, μέσα στο έτος. Κάθε σοβαρή εταιρεία άλλωστε κοιτάζει τι θέλουν οι πελάτες της (μεγάλη οθόνη, widgets, usbc..) και τι όρους (usbc, εναλλακτικά app stores, RCS κτλ..) τής θέτουν οι μεγάλες αγορές (όπως η ΕΕ) και πράττει τα δέοντα..

Από την άλλη, το ότι "το iPadOS 17.4 δεν υποστηρίζει καν αυτή την υπό όρους δυνατότητα, καθώς μόνο το App Store για το iOS κρίθηκε ότι κατείχε αρκούντως κυρίαρχη θέση στην αγορά ώστε να χαρακτηριστεί gatekeeper", πραγματικά ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ..! Εκεί κι αν μιλάμε για κυρίαρχη θέση. Εκτός κι αν το ποσοστό κατοχής tablets στον γενικό πληθυσμό κρίθηκε χαμηλό.

ΥΓ: όσοι χρήστες/πελάτες Apple διαμαρτύρονται για την "απελευθέρωση" του iphone, πολύ απλά δεν έχουν παρά να το αφήσουν ως έχει (και να συνεχίσουν να ζουν στη φούσκα της μοναδικότητας που θεωρούν ότι απολαμβάνουν). Καμία ρυθμιστική αρχή ή κράτος δεν τους υποχρεώνει να χρησιμοποιήσουν τα εναλλακτικά καταστήματα εφαρμογών (χαλώντας τους την ψευδαίσθηση αποκλειστικότητας..). 

 

 

 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Δε μου χαλάς τίποτα και βεβαίως να μου το στείλεις.

Εμένα με ενδιαφέρει να ενημερωθώ και να κάνω τις όποιες απαραίτητες κινήσεις.

Προς το παρόν, αυτό που έχω κάνει είναι να εγκαταστήσω LineageOS δίχως GMS, εφαρμογές FOSS που τις έψαχνα μια - μια και στη συνέχεια κατέβαζα μέσω F-DROID και βέβαια ιδιωτικό VPN.

Θα βρω ένα κανάλι που θέλω και θα στο στείλω.

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα που θα σε προστατέψει 100% από τη Google. Έχει φροντίσει γι αυτό...

Καλή επιλογή. Κατέβασε, μέσω Fdroid, το Aurora Store, οπου επιτρέπει να κατεβάζει ανώνυμα εφαρμογές μέω playstore και παράλληλα να βλέπεις και τους trackers που έχουν για να δεις αν θα πάρεις ή όχι το ρίσκο να τις κατεβάσεις. Η Google δε θα ξέρει αν κατέβασες και τί. Είναι, φυσικά, open source.

Αν το υποστηρίζει η συσκευή σου κοίτα το /e/os ή το iodeos. Δεν είναι σαν το GrapheneOS, αλλά παρέχουν μία καλύτερη προστασία και ισορροποόυν καλύτερα, ανάμεσα στην προστασία και τη λειτουργικότητα.

Για να έρθω και λίγο στο θέμα:

Ήμουν (και είμαι...) τρελός fan της προστασίας προσωπικών δεδομένων. Δοκίμασα πολλές custom ROMs στα κινητά μου. Για την ακρίβεια από το 2011 (Samsung Galaxy S plus) δεν κράτησα ποτέ κινητό με το εργοστασιακό OS. Πάντα τα λειτουργούσα το πολύ 1 βδομάδα για να δω ότι δεν έχουν κάποιο θέμα και μετά κατευθείαν έβαζα custom ROMs. H μόνη εξαίρεση ήταν 6 iphones στο διάστημα 2011-2024, ανάμεσα σε περίπου 25-26 android (...τί να κάνω; μου αρέσει να αλλάζω συνέχεια κινητά...).

Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, αλλά έχανα σε λειτουργικότητα και έπρεπε να αφιερώνω αρκετό χρόνο για παραμετροποίηση, ενω υπήρχαν και απρόοπτα στη λειτουργία τους. Πριν από λίγα χρόνια κατάλαβα ότι δεν γλυτώνεις τη συλλογή προσωπικών δεδομένων, ενώ παράλληλα υπάρχει και το πρόβλημα της λειτουργικότητας. Ένα κινητό είναι μία συσκευή που βάζουμε πάρα πολλά δεδομένα μας και το χρησιμοποιούμε για πολλούς λόγους (δουλειά, διασκέδαση κτλ). Θα πρέπει να δουλεύει σωστά να κάνει ότι χρειαστούμε και παράλληλα να προστατεύει τα προσωπικά μας δεδομένα. Το βασικό θέμα δεν είναι το αν θα τα πάρει μία εταιρεία. Το θέμα είναι τί θα πάρει και για ποιο λόγο. Πχ δε με πειράζει αν μία εταιρεία τα παίρνει για να τα χρησιμοποιήσει η ίδια και μόνο η ίδια για να βελτιώσει τις υπηρεσίες της προς εμένα.

Γι αυτό και πήγα σε Apple πρόσφατα. Δεν είναι ότι δε μαζεύει προσωπικά δεδομένα. Τα χρησιμοποιεί πιο σωστά από τη Google, δεν τα πουλάει και παράλληλα δεν χάνει από λειτουργικότητα. Όλα δουλεύουν πχ τράπεζες κτλ. Δεν είμαι 100% ικανοποιημένος στον τομέα προσωπικών δεδομένων, αλλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή που να με βολεύει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billdanos είπε

Να πάρεις συσκευή χωρίς gps και internet. 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοω. Η συσκευή ειναι δική μου και η apple (και η καθε εταιρεια όχι μονο η apple) απο την στιγμη που την εχω πληρώσει δεν εχει κανένα δικαίωμα να κάνει αλλαγες στην συσκευή εις βάρος μου χωρις την δική μου συγκατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...