Προς το περιεχόμενο

Τα εναλλακτικά καταστήματα εφαρμογών δεν θα λειτουργούν για όσους ταξιδεύουν εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, Timour21 said:

Υποχρεώνει η εκάστοτε γαλακτοβιομηχανία ή super market να αγοράζεις την φέτα της? 

Φαντάζομαι όχι, επομένως δικαιολογείται να στην πουλάει και 100 ευρώ το κιλό αν το αποφασίσει έτσι? Γιατί και εγώ έχω μεγάλη πρεμούρα να δώ πόσο δύναται να αρμέξει (όχι τις αγελάδες για το γάλα τους, αλλά τους καταναλωτές στους οποίους πουλάει). Με πιο δικαίωμα λοιπόν βάζει πλαφόν το κράτος στο κέρδος του εμπόρου?

Ή θα αποφασίζουμε για το ποιος έχει το δικαίωμα να αισχροκερδεί με βάση την χρηματιστηριακή αξία της εταιρείας? 

Πως ακριβώς το φαντάζεσαι?

Εξαιρετική σύγκριση. 

Στην μία περίπτωση έχεις χιλιάδες εναλλακτικών, και μιλάμε για φίρμα πολυτελείας πλέον.

Στην άλλη μιλάμε για τροφή. Βιολογική ανάγκη δηλαδή.

Καλά όχι  πως περίμενα να μιλήσω με κάποιον άνω των 10 ετών πνευματικά στο insomnia..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά με κάποιο τρόπο σε κάθε παράγραφο περιγράφεις και ένα στερεότυπο των χρηστών της apple... για να γίνω πιο σαφής:

-Άγνοια του που είναι η τεχνολογία: τι email και wetransfer? Το 2024? Για μια φωτό? Και πραγματικά πιστεύεις ότι στο android μεταφέρουμε αρχεία με Bluetooth? 

-Ολα είναι apple ινοβεισο: "Το iphone έχει usb c, κάτι φτηνοκινεζιες android έχουν micro usb". Εντάξει εδώ σίγουρα τρολαρεις. Που είναι η ΕΕ να ρίξει κανένα πρόστιμο στις φτηνοκινεζιες να βάλουν και αυτές τέτοια φόρτιση.

-"Ολοι σας κλέβουν τα προσωπικά δεδομένα, όχι όμως η apple"-ασχολιαστο.

-Club exclusive: "Το κάθενα έχει το δικό του χαρακτήρα και απευθύνεται σε διαφορετικούς ανθρώπους." Όχι. Ένα τηλέφωνο είναι, ΔΕΝ έχει "χαρακτήρα" και ΔΕΝ απευθύνεται σε διαφορετικούς ανθρώπους. Έγινε και το μήλο στατους συμπολ τώρα.

Καθόλου στερεότυπο όμως δεν είναι αυτό που είπες στο τέλος, με το οποίο συμφωνώ απόλυτα... σκέψου λοιπόν από τη μεριά σου γιατί το να στερηθούν κάποιοι χρήστες του ios την ΕΠΙΛΟΓΗ που πλέον έχουν αναιρεί κάτι από εσένα και τη δική σου επιλογή.

Δεν το παίρνω προσωπικά. Δε με ενοχλεί καθόλου και δέχομαι κάθε καλοπροαίρετη κριτική.

Καταρχήν ο διάλογος έχει απαντήσεις και επιχειρήματα. Το να τσουβαλιάζεις κάποιον είναι το πρώτο και μεγάλο λάθος σε ένα διάλογο. Από τις 55 και πλέον συσκευές μέχρι σήμερα (από το 1998 που πήρα την πρώτη μου συσκευή) είχα 6 iphone και 25 και πλέον Android. Έχω χρησιμοποιήσει λειτουργικά που πιθανόν αγνοείς ότι υπάρχουν σε κινητά και δεν είναι custom Roms (SailfishOS, Ubuntu touch, windows phone, windows mobile, BB OS κτλ) και ένα σωρό custom ROMs, οπότε μάλλον με μπερδεύεις με άλλον...

- Πες εσύ τον τρόπο που διαμοιράζεις τα αρχεία σου σε android. Αυτό, για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, λέγεται "διάλογος". Δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς με το θετικό αποτέλεσμα που έχει στην απόκτηση γνώσης και στην κοινωνικοποίηση με άλλους ανθρώπους.

- Αυτό τα γράφεις εσύ, όχι εγώ, και στη συνέχεια ειρωνεύεσαι τον εαυτό σου... Οκ, δεν έχω κάτι να πω. Σου τα είπες όλα εσύ.

- Αυτό, επίσης το είπες εσύ. Εδώ εμφάνισες μία πρόοδο σε σχέση με το παραπάνω, μιας και δεν το σχολιάζεις... Καλό.

- Αυτό επίσης το έγραψες εσύ και όχι εγώ. Εδώ απλά κάνεις μία διαπίστωση σε σχέση με τη λανθασμένη, δική σου, άποψη... Άλλη μία πρόοδο... Υποθέτω ότι στο επόμενο θα κάνεις και αυτοκριτική;... Είδωμεν...

Τα παραπάνω έχουν μία δόση χιούμορ για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα, αλλά και μία μεγάλη δόση αλήθειας. Απαντάς σε στερεοτυπικές εκφράσεις που θα έγραφες σε κάποιον φανατικό της Apple, χωρίς καν να εξετάσεις τί γράφω, γιατί δεν έγραψα τίποτα από αυτά στα οποία απαντάς.

Γιατί αν ήθελαν αυτή την επιλογή που αναφέρεις δε θα έπαιρναν καν iOS. Τους τη δίνει το Android. Η επιλογή υπάρχει στη διαφορετικότητα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Έχω νέα για την "πλειοψηφία των καταναλωτών της apple", αν εγκαταστήσουν την ενημέρωση και πάνε για ύπνο, το πρωί...το ios θα είναι όπως ήταν! Μα ακριβώς (άντε με 3 emoji παραπάνω)! Αλλά βέβαια Θεός φυλάξει αν κάποιος άλλος χρήστης του ios (ή ipados όπως εγώ) αποκτήσει κάτι σημαντικό που του λείπει, παρ οτι αυτούς δεν τους επηρεάζει ΠΟΥΘΕΝΑ.

Εφόσον ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα σου λείπει κάτι σημαντικό δεν προχωράς στην αγορά του προϊόντος.
Αν δε με καλύπτει το iPadOS γιατί να μην πάω εξαρχής πχ σε Samsung Galaxy Tab να κάνω τη δουλειά που θέλω; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Δεν το παίρνω προσωπικά. Δε με ενοχλεί καθόλου και δέχομαι κάθε καλοπροαίρετη κριτική.

Καταρχήν ο διάλογος έχει απαντήσεις και επιχειρήματα. Το να τσουβαλιάζεις κάποιον είναι το πρώτο και μεγάλο λάθος σε ένα διάλογο. Από τις 55 και πλέον συσκευές μέχρι σήμερα (από το 1998 που πήρα την πρώτη μου συσκευή) είχα 6 iphone και 25 και πλέον Android. Έχω χρησιμοποιήσει λειτουργικά που πιθανόν αγνοείς ότι υπάρχουν σε κινητά και δεν είναι custom Roms (SailfishOS, Ubuntu touch, windows phone, windows mobile, BB OS κτλ) και ένα σωρό custom ROMs, οπότε μάλλον με μπερδεύεις με άλλον...

- Πες εσύ τον τρόπο που διαμοιράζεις τα αρχεία σου σε android. Αυτό, για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, λέγεται "διάλογος". Δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς με το θετικό αποτέλεσμα που έχει στην απόκτηση γνώσης και στην κοινωνικοποίηση με άλλους ανθρώπους.

- Αυτό τα γράφεις εσύ, όχι εγώ, και στη συνέχεια ειρωνεύεσαι τον εαυτό σου... Οκ, δεν έχω κάτι να πω. Σου τα είπες όλα εσύ.

- Αυτό, επίσης το είπες εσύ. Εδώ εμφάνισες μία πρόοδο σε σχέση με το παραπάνω, μιας και δεν το σχολιάζεις... Καλό.

- Αυτό επίσης το έγραψες εσύ και όχι εγώ. Εδώ απλά κάνεις μία διαπίστωση σε σχέση με τη λανθασμένη, δική σου, άποψη... Άλλη μία πρόοδο... Υποθέτω ότι στο επόμενο θα κάνεις και αυτοκριτική;... Είδωμεν...

Τα παραπάνω έχουν μία δόση χιούμορ για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα, αλλά και μία μεγάλη δόση αλήθειας. Απαντάς σε στερεοτυπικές εκφράσεις που θα έγραφες σε κάποιον φανατικό της Apple, χωρίς καν να εξετάσεις τί γράφω, γιατί δεν έγραψα τίποτα από αυτά στα οποία απαντάς.

Γιατί αν ήθελαν αυτή την επιλογή που αναφέρεις δε θα έπαιρναν καν iOS. Τους τη δίνει το Android. Η επιλογή υπάρχει στη διαφορετικότητα.

Όντως σε μπερδεψα με (υποθετικό) άλλον, γιατί φαίνεται από τον τρόπο που απαντάς ότι δεν έχεις κάποιου είδους κόλλημα ή φανατισμό, και σε βεβαιώνω ούτε κι εγώ. Χρησιμοποιώ κάθε μέρα προϊόντα τεχνολογίας και apple και Samsung και κάθε μέρα μου τη δίνουν και τα δύο, για άλλους λόγους το καθένα.

Ελπίζω όμως να παραδεχτείς ότι αν δεις αποκομμένα αυτά που σχολιασα (έστω και με μια δόση υπερβολής, γιατί υπέθεσα ότι είχα απέναντι φανμποι) δεν είναι τελείως παράλογα. Παραδείγματα: στο κινητό μου μπορώ να κάνω share σχεδόν από οποιαδήποτε εφαρμογή σε οποιαδήποτε άλλη με ένα κουμπί. Στο ipad μου βγαίνει η...καταλαβες. Προσφατα πέρασα από το pc στο κινητό μου και από εκεί σε usb stick φίλης (μόνο apple στο σπίτι) ένα πολύ μεγάλο αρχείο με καλώδιο και με κοιτούσε λες και ήμουν ο χακερ του αιώνα. Δεύτερον, συγγνώμη αλλά στη usb c πραγματικά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι δεν το ήξερες ότι η apple πάλεψε με νύχια και με δόντια να μην βάλει, και μόνο όταν την απείλησε η ΕΕ με πρόστιμο έβαλε. Τότε όπως και τώρα δεν έσκιζαν τα ιμάτια τους ένα σωρό κόσμος; Τώρα όμως αν ενα κινητό δεν έχει usb c είναι "φτηνοκινεζια". Για τα προσωπικά δεδομένα και τη "μουρη" οκ, δέχομαι ότι δεν σε εκφράζει... αλλά μην μου πεις ότι δεν εκφράζει πολύ κόσμο, και κυρίως το μάρκετινγκ της εταιρείας.

Γενικά δεν την πάω την apple. Και ο λόγος είναι ότι πραγματικά σε πολλά πράγματα θεωρώ ότι αυτά που λένε για να βγάλουν λεφτά προσβάλουν τη νοημοσύνη μου. Το ίδιο προφανώς θεώρησαν και οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι που έριξαν το πρόστιμο.

1 hour ago, KPNY said:

Εφόσον ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα σου λείπει κάτι σημαντικό δεν προχωράς στην αγορά του προϊόντος.
Αν δε με καλύπτει το iPadOS γιατί να μην πάω εξαρχής πχ σε Samsung Galaxy Tab να κάνω τη δουλειά που θέλω; 

Διότι το Galaxy tab δεν με καλύπτει σε άλλα πράγματα... το ότι το ένα προϊόν είναι κακό σε κάτι δεν σημαίνει ότι κάπου υπάρχει ένα καλύτερο. Αλλά δεν σημαίνει και ότι μοιρολατρικά θα κάτσω να με αρμεγει το κάθε ολιγοπώλιο. Στην ίδια λογική, αν οι κανόνες της ευρωπαϊκής αγοράς δεν καλύπτουν την apple ας πουλάει σε Αμερική και Κίνα μόνο και ας τα εισάγουν από εκεί όσοι θέλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Όντως σε μπερδεψα με (υποθετικό) άλλον, γιατί φαίνεται από τον τρόπο που απαντάς ότι δεν έχεις κάποιου είδους κόλλημα ή φανατισμό, και σε βεβαιώνω ούτε κι εγώ. Χρησιμοποιώ κάθε μέρα προϊόντα τεχνολογίας και apple και Samsung και κάθε μέρα μου τη δίνουν και τα δύο, για άλλους λόγους το καθένα.

Ελπίζω όμως να παραδεχτείς ότι αν δεις αποκομμένα αυτά που σχολιασα (έστω και με μια δόση υπερβολής, γιατί υπέθεσα ότι είχα απέναντι φανμποι) δεν είναι τελείως παράλογα. Παραδείγματα: στο κινητό μου μπορώ να κάνω share σχεδόν από οποιαδήποτε εφαρμογή σε οποιαδήποτε άλλη με ένα κουμπί. Στο ipad μου βγαίνει η...καταλαβες. Προσφατα πέρασα από το pc στο κινητό μου και από εκεί σε usb stick φίλης (μόνο apple στο σπίτι) ένα πολύ μεγάλο αρχείο με καλώδιο και με κοιτούσε λες και ήμουν ο χακερ του αιώνα. Δεύτερον, συγγνώμη αλλά στη usb c πραγματικά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι δεν το ήξερες ότι η apple πάλεψε με νύχια και με δόντια να μην βάλει, και μόνο όταν την απείλησε η ΕΕ με πρόστιμο έβαλε. Τότε όπως και τώρα δεν έσκιζαν τα ιμάτια τους ένα σωρό κόσμος; Τώρα όμως αν ενα κινητό δεν έχει usb c είναι "φτηνοκινεζια". Για τα προσωπικά δεδομένα και τη "μουρη" οκ, δέχομαι ότι δεν σε εκφράζει... αλλά μην μου πεις ότι δεν εκφράζει πολύ κόσμο, και κυρίως το μάρκετινγκ της εταιρείας.

Γενικά δεν την πάω την apple. Και ο λόγος είναι ότι πραγματικά σε πολλά πράγματα θεωρώ ότι αυτά που λένε για να βγάλουν λεφτά προσβάλουν τη νοημοσύνη μου. Το ίδιο προφανώς θεώρησαν και οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι που έριξαν το πρόστιμο.

Προσωπικά, σε κάθε διάλογο, προσπαθώ να μην είμαι προκατειλημμένος στον συνομιλητή μου. Δεν σου κάνω παρατήρηση. Το γράφω καλοπροαίρετα.

Σε κάθε λειτουργικό υπάρχουν αρνητικά και θετικά. Σε κάθε διάλογο που έχω διαβάσει ο καθένας τονίζει τα αρνητικά προκειμένου να δείξει το δικό του δίκιο. Κατανοητό, αλλά εκεί ακριβώς είναι και το θέμα: δεν είναι ζήτημα σωστού και λάθους, είναι γούστου. Για πολλούς ανθρώπους το θέμα πχ της ασφάλειας μετράει περισσότερο από τη δυνατότητα παραμετροποίησης της συσκευής και παίρνουν iphone. Για άλλους μετράει περισσότερο η παραμετροποίηση και αγοράζουν κάποιο android. Δεν είναι αντικειμενικό.

Μου παρουσιάζεις κάποια αρνητικά της Apple. Κάποια από αυτά μπορείς να τα παρακάμψεις, άλλα όχι. Μπορώ να σου φέρω και άλλα τόσα για το android. Ξέρεις που θα καταλήξουμε στο τέλος (αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί); Ότι κανένα λειτουργικό δεν είναι τέλειο. Όλα έχουν τα θέματά τους, αλλά πχ για τη δική σου δουλειά βολεύει το android, για τη δική μου το iOS (αν και με πολύ μικρή διαφορά από το Android).

Θα ήθελα να μου πεις πως διαμοιράζεις αρχεία από το κινητό σου σε άλλο κινητό με ένα κουμπί. Με ενδιαφέρει.

Η Apple πουλάει hardware και υπηρεσίες. Από αυτό βγάζει χρήματα. Γι αυτό και τραβάει κολλήματα με τις θύρες και τα εναλλακτικά stores. H Google βγάζει από την εκμετάλλευση προσωπικών δεδομένων, οπότε δεν έχει κανένα κόλλημα με θύρες κτλ. Η ΕΕ καλά έκανε στην Apple και την υποχρέωσε να βάλει και στα iphones θύρα type c. Στα ipad pro την είχε χρόνια πριν, το ίδιο και στα Mac. Η κινεζιά που ανέφερα δεν υποχρεώθηκε από κανένα να βάλει type c και ακόμα κυκλοφορεί με micro USB και μάλιστα χωρίος κάποιο σοβαρό κέρδος από αυτή την κίνηση. Γι αυτό την ανέφερα.

Τη Google την έχουν καταδικάσει για κλοπή προσωπικών δεδομένων, για εκμετάλλευση δεσπόζουσας θέσης και ένα σωρό άλλα, γιατί εκεί έχει αυτή το κόλλημά της.

Το ότι κάποιοι αισθάνονται "ανώτεροι" όταν αγοράζουν iphone είναι πρόβλημα δικό τους και όχι της Apple. Δεν ισχύει και το ξέρουμε και οι δυό μας αυτό.

Εγώ δεν έχω θέματα του "πάω" ή "δεν πάω" κάποια εταιρεία. Όλες πολυεθνικές με σκοπό το κέρδος είναι και δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη. Λεφτά από τους καταναλωτές ζητάνε και δίνουν τόσα όσα ώστε να επιτύχουν το μέγιστο κέρδος.

Αν θεωρείς ότι προσβάλει τη νοημοσύνη σου είναι σεβαστό. Εγώ θεωρώ ότι και η Google το ίδιο κάνει. Σου δίνει το "τυράκι" του δήθεν "ανοικτού λογισμικού", που δεν είναι, μιας και έχει πολύ μεγάλο μέρος κώδικα που είναι εντελώς κλειστός, ανήκει στη Google και στόχο έχει να μαζεύει τα προσωπικά σου δεδομένα χρησιμοποιώντας το hardware που ΕΣΥ πλήρωσες... Πόσοι χρήστες της γνωρίζουν πραγματικά την έκταση του farming προσωπικών δεδομένων που κάνει; Πιστεύω ένα μονοψήφιο νούμερο ποσοστιαία.

Αν το δεις συνολικά καμία εταιρεία δεν είναι πιο "τίμια", απλά έχουν πληρώσει πολλά για να μας πείσουν ότι είναι και  έχουν διαφορετικό τρόπο που βγάζουν χρήματα. Κοιτάς τί βολεύει εσένα και σέβεσαι το γεγονός ότι αυτό που βολεύει εσένα μπορεί να μη βολεύει τον άλλον. Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Tlykog said:

Θα ήθελα να μου πεις πως διαμοιράζεις αρχεία από το κινητό σου σε άλλο κινητό με ένα κουμπί. Με ενδιαφέρει

Με πάνω από ένα τρόπους: share-->quick share είναι το αντίστοιχο airdrop.

Share-->messages πάει σαν multimedia message (φωτός)

Από το google photos share κατευθείαν σε άλλο google photos (αυτό ίσως γίνεται και στο iphone δεν ξέρω)

Για μεγάλα αρχεία (ταινίες βασικά) απλά κουμπωνω usb stick με τον ανταπτορα usb c to A. Έχω το Galaxy s22+ αν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anonymous999 είπε

Με πάνω από ένα τρόπους: share-->quick share είναι το αντίστοιχο airdrop.

Share-->messages πάει σαν multimedia message (φωτός)

Από το google photos share κατευθείαν σε άλλο google photos (αυτό ίσως γίνεται και στο iphone δεν ξέρω)

Για μεγάλα αρχεία (ταινίες βασικά) απλά κουμπωνω usb stick με τον ανταπτορα usb c to A. Έχω το Galaxy s22+ αν έχει σημασία.

Αυτό είναι κάτι σαν το airdrop, άρα έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το airdrop: απευθύνεται στο ίδιο λειτουργικό και δεν διαφέρει από την Apple, άρα δεν αποτελεί πλεονέκτημα σε τίποτα. Θα ήταν πλεονέκτημα αν απευθύνονταν και σε iOS και η Apple παράλληλα να μην έχει το αντίστοιχο (που δεν έχει). Αν θυμάμαι καλά δεν ισχύει καν για όλα τα Android. Θα πρέπει να έχουν πάνω από κάποια έκδοση, νομίζω 10.

Στο imessage απλά στέλνεις τη φωτογραφία σε μήνυμα και το άλλο iphone τη λαμβάνει. Τόσο απλά. Από την ίδια εφαρμογή που στέλνεις και τα μηνύματα.

Επιπλέον, αν θελεις να πάρεις κάποιον με iphone με βιντεοκλήση απλά χρησιμοποιείς το προεγκατεστημένο facetime και το κάνεις. Το έχουν όλα τα iphones προεγκατεστημένο και δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποια άλλη εφαρμογή, όπως στο Android.

Σε όλα τα παραπάνω να υπολογίσεις ότι στην Apple δουλεύουν και σε ipad και σε Mac. 

Αν κουμπώσω USB stick με ταινίες ή ότι άλλο θέλω σε iphone, ipad και Mac με τον ίδιο αντάπτορα που αναφέρεις (από iphone 15 και άνω στα παλιότερα χρειάζεσαι αντάπτορα σε lightning) μια χαρά δουλεύει και μπορώ εύκολα και γρήγορα να αντιγράψω ότι θέλω. Μόνη εξαίρεση σε Mac όπου θέλει το USB να είναι σε συμβατό σύστημα αρχείων για Mac ή σε FAT, αλλιώς (πχ NTFS) μπορώ να διαβάζω και να αντιγράφω προς Mac, αλλά όχι απο Mac προς USB stick.

Όλα τα παραπάνω δεν είναι για να αποδείξω ότι η Apple είναι καλύτερη. Δεν είναι. Έχει αλλού τα μειονεκτήματα, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση...

Το ότι έχεις το S22+ μετράει στην έκδοση λειτουργικού. Τη σύνδεση με USB τα android την υποστηρίζουν εδώ και πολλά χρόνια.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tlykog said:

Αυτό είναι κάτι σαν το airdrop, άρα έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το airdrop: απευθύνεται στο ίδιο λειτουργικό και δεν διαφέρει από την Apple, άρα δεν αποτελεί πλεονέκτημα σε τίποτα. Θα ήταν πλεονέκτημα αν απευθύνονταν και σε iOS και η Apple παράλληλα να μην έχει το αντίστοιχο (που δεν έχει). Αν θυμάμαι καλά δεν ισχύει καν για όλα τα Android. Θα πρέπει να έχουν πάνω από κάποια έκδοση, νομίζω 10.

Στο imessage απλά στέλνεις τη φωτογραφία σε μήνυμα και το άλλο iphone τη λαμβάνει. Τόσο απλά. Από την ίδια εφαρμογή που στέλνεις και τα μηνύματα.

Επιπλέον, αν θελεις να πάρεις κάποιον με iphone με βιντεοκλήση απλά χρησιμοποιείς το προεγκατεστημένο facetime και το κάνεις. Το έχουν όλα τα iphones προεγκατεστημένο και δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποια άλλη εφαρμογή, όπως στο Android.

Σε όλα τα παραπάνω να υπολογίσεις ότι στην Apple δουλεύουν και σε ipad και σε Mac. 

Αν κουμπώσω USB stick με ταινίες ή ότι άλλο θέλω σε iphone, ipad και Mac με τον ίδιο αντάπτορα που αναφέρεις (από iphone 15 και άνω στα παλιότερα χρειάζεσαι αντάπτορα σε lightning) μια χαρά δουλεύει και μπορώ εύκολα και γρήγορα να αντιγράψω ότι θέλω. Μόνη εξαίρεση σε Mac όπου θέλει το USB να είναι σε συμβατό σύστημα αρχείων για Mac ή σε FAT, αλλιώς (πχ NTFS) μπορώ να διαβάζω και να αντιγράφω προς Mac, αλλά όχι απο Mac προς USB stick.

Όλα τα παραπάνω δεν είναι για να αποδείξω ότι η Apple είναι καλύτερη. Δεν είναι. Έχει αλλού τα μειονεκτήματα, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση...

Το ότι έχεις το S22+ μετράει στην έκδοση λειτουργικού. Τη σύνδεση με USB τα android την υποστηρίζουν εδώ και πολλά χρόνια.

Μα όλα αυτά που λες είναι και η μεγάλη διαφορά μεταξύ των λειτουργικών... δεν είναι ότι το ένα είναι καλύτερο από το αλλο (ίσως το ios να υπερέχει λίγο). Είναι ότι το ένα δουλεύει με όλες τις συσκευές τηλεφώνου εκτός από μια συγκεκριμένη μάρκα ενώ το άλλο μόνο με μια συγκεκριμένη μάρκα, και στις 2 περιπτώσεις επειδή έτσι το θέλει η συγκεκριμένη μάρκα. Αυτό είναι και η ουσία της υπόθεσης.

Επεξ/σία από anonymous999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Μα όλα αυτά που λες είναι και η μεγάλη διαφορά μεταξύ των λειτουργικών... δεν είναι ότι το ένα είναι καλύτερο από το αλλο (ίσως το ios να υπερέχει λίγο). Είναι ότι το ένα δουλεύει με όλες τις συσκευές τηλεφώνου εκτός από μια συγκεκριμένη μάρκα ενώ το άλλο μόνο με μια συγκεκριμένη μάρκα, και στις 2 περιπτώσεις επειδή έτσι το θέλει η συγκεκριμένη μάρκα. Αυτό είναι και η ουσία της υπόθεσης.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπερέχει το iOS σε σχέση με android ή το αντίστροφο. Είναι θέμα γούστου και το τί μετράει περισσότερο για τον καθένα μας. Παρόλα αυτά η άποψή σου είναι σεβαστή.

Το android, λόγω της φύσης του data mining, απευθύνεται σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο ώστε η Google να βγάζει χρήματα από την εκμετάλλευσή τους. Η Apple ζει στον δικό της κόσμο και βγάζει χρήματα. Ζυγίζεις τί μετράει περισσότερο για εσένα και αποφασίζεις.

Όσο η Apple δε θέλει επαφή με το android το ίδιο ισχύει και αντίστροφα. Σκέψου το.

Οι πολλές μάρκες είναι μία σε επίπεδο android. Όλοι έχουν το ίδιο λειτουργικό και το hardware είναι παρόμοιο σε πολλά επίπεδα. Η Apple είναι η μοναδική σε iOS με όλα τα θετικά και τα αρνητικά που πηγάζουν από αυτό.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 1:41 ΜΜ, Tlykog είπε

Μακάρι να ήταν έτσι...

Η Apple έχει ένα οικοσύστημα το οποίο στηρίζεται στην ασφάλεια. Αυτό θα επηρρεάσει τους χρήστες που θα επιλέξουν να χρησιμοποιήσουν εναλλακτικά stores. 

Εκτός αυτού, οι δημιουργοί εφαρμογών σε apple φτιάχνουν πιο ποιοτικές εφαρμογές από ότι σε Android. Ένας βασικός λόγος γι αυτό είναι γιατί ξέρουν ότι όποιος θεωρεί τις εφαρμογές τους χρήσιμες θα τις αγοράσει. Σε Android πιοθανόν να τις κατεβάσει πειρατικά... Τα εναλλακτικά stores σου δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσεις και πειρατεία... Αυτό αφορά όλους τους χρήστες, γιατί αν συμβεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό θα επηρρεάσει την ποιότητα των εφαρμογών.

Εγώ πάντως την μόνη apple εφαρμογή που χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα είναι το apple music , (ας είναι και σε android) λόγω προσφοράς πάντα, και αν αυτό το σκουπίδι είναι χαρακτηριστικό της "ποιότητας" της apple σας το αφήνω να το χαίρεστε

Οι περισσότεροι χρήστες apple μου φαίνεται ότι απλά μασανε την καραμέλα τους λόγω της απλοϊκής χρήσης που κάνουν

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, logistoulis said:

[...]

Οι περισσότεροι χρήστες apple μου φαίνεται ότι απλά μασανε την καραμέλα τους λόγω της απλοϊκής χρήσης που κάνουν

Εννοείται! Πού να συναγωνιστούμε τους υπόλοιπους εσάς που αποκωδικοποιείτε το DNA, λύνετε περίπλοκες εξισώσεις για το CERN και ελέγχετε τα πυρηνικά των υπερδυνάμεων... 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, logistoulis είπε

Εγώ πάντως την μόνη apple εφαρμογή που χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα είναι το apple music , (ας είναι και σε android) λόγω προσφοράς πάντα, και αν αυτό το σκουπίδι είναι χαρακτηριστικό της "ποιότητας" της apple σας το αφήνω να το χαίρεστε

Οι περισσότεροι χρήστες apple μου φαίνεται ότι απλά μασανε την καραμέλα τους λόγω της απλοϊκής χρήσης που κάνουν

Θα διαφωνίσω. Μια χαρά εφαρμογή είναι. Εξάλλου από μία εφαρμογή δε μπορείς να κρίνεις όλο το οικοσύστημα.

Πάρε να δεις πχ Procreate, Luma fusion κτλ και πες μου για την ποιότητα στο οικοσύστημά της και ξανασκέψου αυτό το "απλοϊκή χρήση". Νομίζω το Luma fusion υπάρχει και σε android. Βγήκε μετά από αρκετά χρόνια παρουσίας σε iOS και είναι αρκετές εκδόσεις πίσω. Παρόλα αυτά παίζει να είναι ότι καλύτερο υπ΄΄αρχει σε android στην κατηγορία του.

Το να κάνεις τα πράγματα δύσκολα, για να νοιώσεις geek, είναι μία ψευδαίσθηση. Εκεί πάσχουν και πολλές εφαρμογές android: δεν υπάρχει συνέπεια στο interface. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει ότι θέλει και στο τέλος κάποιοι νομίζουν ότι επειδή το interface είναι πολύπλοκο, ότι είναι και καλύτερο.

Εκτός αυτού η βελτιστοποίηση σε android πρέπει να γίνει για 12489348573 μοντέλα κινητών που κυκλοφορούν εκεί έξω και γι αυτό υπάρχουν και εφαρμογές στο playstore που απλά ΔΕΝ τρέχουν σε κάποια μοντέλα ή έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν πολύ καλές εφαρμογές σε android, αλλά είναι θαμένες κάτω από λενα σωρό άλλες σκουπιδοεφαρμογές γεμάτες πορνογραφικό υλικό και ακατάσχετες διαφημίσεις.

Πήρα ένα Redmi tablet στην κόρη μου, το οποίο είναι μία χαρά για τα χρήματά του. Δεν κολλάει ιδιαίτερα έχει τρομερή μπαταρία και οθόνη. Το μόνο θέμα του είναι οι διαφημίσεις. Η μικρή έχει κατεβάσει παιχνίδια για την ηλικία της... Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου τόσες διαφημίσεις. Τον περισσότερο χρόνο βλέπει διαφημίσεις παρά παίζει. Πριν της το αγοράσω χρησιμοποιούσε το κινητό μου, όπου είναι κατεβάσει το ίδιο είδος παιχνιδιων... Καμία σχέση... Είχε το 1/4 των διαφημίσεων του android.

Η ποιότητα των εφαρμογών δεν είναι το δυνατό σημείο του android. Αν ήθελες να γράψεις κάτι υπέρ του, τότε διάλεξες λάθος τομέα. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...