Προς το περιεχόμενο

1 εκατομμύριο πελάτες στην Ελλάδα για την Revolut


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω revolut από όταν ξεκίνησαν τα capital controls. Με διαφορά ότι καλύτερο υπάρχει σε τράπεζα σε σχέση με τις Ελληνικές. Τα τελευταία χρόνια που δε μένω Ελλάδα την έχω σαν main τράπεζα και ας έχω και HSBC. Μικρότερη η διαφορά στις υπηρεσίες με την αγγλική τράπεζα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν τους κλόουν που έχουμε για τράπεζες στην Ελλάδα.

Αυτό για την παρακράτηση δεν το βρήκα κάπου, αλλά το ίδιο μπορεί να κάνει οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα...

Το επιτόκιο που σου δίνει όταν έχεις χρήματα μέσα θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με άλλες online λύσεις αλλά και πάλι πολύ καλύτερο από τις Ελληνικές.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, NickTG said:

Τι εννοείς για πόσο? 

Για καθόλου. Αντιστροφή της συναλλαγής λέει ότι κάνουν. Όχι ότι κρατάνε λεφτά. 

Εντάξει, δεν έχεις παρά να το ρισκάρεις. Έιναι σκιώδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ολίγον οξύμωρο να προβλέπουμε έλεγχο/εισπρακτικά μέτρα ελέω κρυπτονομισμάτων, όταν η ίδια η Revolut ασχολείται (και με αυτό το κομμάτι), έστω μέσω affiliates.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, panther_512 said:

Μιλάει και για πάγωμα του account.

Υπάρχουν ατομα με παγωμένα account αυτή τη στιγμή που δεν μπορούν να πάρουν τα χρήματα τους από τη revo. Και οι περιπτώσεις αυξάνονται καθώς μιλάμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, MetaTech said:

Ξαναγράψτε αυτό το άρθρο μετά τις 31 Μαρτίου όπου εφαρμόζονται οι νέοι όροι χρήσης! :)

Έχουν δικαίωμα να κρατήσουν τα χρήματά μας αν έχουν "αποδείξεις" ότι δεν προέρχονται νομότυπα. Πιστεύω πως είναι εισπρακτικό μέτρο εν αναμονή της έκρηξης των κρυπτονομισμάτων. Αντίποιηση αρχής καθότι κάτι τέτοιο είναι ο ρόλος της εφορίας διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ας στείλουν τις συναλλαγές στην εφορία και ας ακολουθηθεί η νομική οδός.

Από πότε μπορεί μία τράπεζα να παρακράτα ποσά με αποδείξεις πιθανόν αστείες εως ότου διελευκάνει η ίδια και όχι νομικός φορέας αν είναι "καθαρά" ή όχι τα χρήματα. Εδώ δεν έχουν τηλεφωνικό κέντρο, θα έχουν ερευνητές, έναν ΑΙ αλγόριθμο θα εφαρμόσουν και τέλος.

Σε άλλες χώρες εφαρμόζεται ήδη και ο κόσμος κλαίει, διαβάστε σχετικά καθώς εχουν μηδαμινή υποστήριξη χωρίς τηλεφωνικό κέντρο και παίρνει εως και χρόνια ενώ τα εξοδα σε άλλες περιπτώσεις είναι μεγαλύτερα από το ποσό που διακυδεύεται και πολλοί τα παρατάνε. Αν αφεθεί να λιμνάζει το ποσό στη ρεβο μετά από κάποιο καιρό βασει όρων θα μπορούν ισως να βάλουν χέρι στα χρήματα.

Λίγο που το έψαξα δεν είναι ακριβώς όπως τα γράφεις. Στις ελληνικές τράπεζες να δεις περιπτώσεις ανθρώπων με προβλήματα.  Και τελικά προτιμώ να πάρω τα ρίσκα μου με την Revolut παρά να εμπιστεύομαι τις ελληνικές τράπεζες από τις οποίες η καλύτερη είναι σάπια. Επιτόκια, προμήθειες, εξυπηρέτηση, μου αρέσει που ενοχλεί τον λαουτζίκο το Ελληνικό Δημόσιο (στο οποίο δεν ανήκω)  και το κράζουν νυχθημερόν , ενώ ποτέ δεν άκουσα κανέναν να λέει "Α ρε, αθάνατη ελληνική τράπεζα!".

Ακόμη και αν εφαρμόζονταν αυτά που λές, κάποια άλλη θα ξεπεταχτεί στη θέση της R, μετά θα τα εφαρμόσει (;) και αυτή, θα βγει άλλη στη θέση της κ.ο.κ

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, MetaTech said:

Εντάξει, δεν έχεις παρά να το ρισκάρεις. Έιναι σκιώδες

Το κομμάτι που έβαλες πάντως είναι συγκεκριμένο. 

Δεν ξέρω αν αλλού γράφει και άλλα καθώς δεν τη χρησιμοποιώ όμως εκεί αυτό γράφει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς N26, πως συγκρίνεται με την Revolut; Δεν μπορούσα να κάνω εγγραφή παλιά (δεν δεχόταν ταυτότητα..) αλλά άμα αξίζει να κάνω καμία προσπάθεια με διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι όφελος έχω να χρησιμοποιήσω τη revolut αντί για μια απλή κάρτα τράπεζας (πιστωτική καλύτερα για περισσότερο bonus) για αγορές; Δεν ασχολούμαι με ταξίδια σε άλλα νομίσματα και με κρυπτο ή μετοχές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, NickTG said:

Δεν ξέρω αν αλλού γράφει και άλλα καθώς δεν τη χρησιμοποιώ όμως εκεί αυτό γράφει. 

Αυτός είναι και ο ρόλος της σκόπιμης σύνταξης των όρων, όπου υπάρχει κενό ερμηνέυεται κατά το δοκούν. Απλή αποψη με κάθε επιφύλαξη. 

Επεξ/σία από MetaTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπόθεση χάλασε από τότε που ζήτησαν ΑΦΜ.

Η εφορία θα στείλει τα ΑΦΜ που την ενδιαφέρουν να ελεγχθούν. 

Τώρα στα κριπτο μπορείς να έχεις την κάρτα του ανταλλακτηριου και κάνεις αγορές από κει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 χρονια ειναι η κυρια μου τραπεζα (ετσι και αλλιως δουλευω σε ξενη εταιρεια οποτε και οι πληρωμες μπαινουν εκει).

Απλα οτι καλυτερο υπαρχει και βαζει τα γυαλια σε καθε χρηματοοικονομικη εφαρμογη τραπεζας που σε χρεωνει 5 ευρω για να σου φτιαξει μια εικονικη καρτα ή να βαλεις λεφτά εκει (δε θα σχολιασω καν την εφαρμογη της Eurobank που ειναι απο καθε αποψη οτι χειροτερο εχω δει σε εφαρμογη τοσο σε σχεδιαση οσο και σε λειτουργίες). Απειρες καρτες εικονικες ή μιας πληρωμης, pockets με αυτοματη καταθεση σε καθε αγορα σου (το μονο που θελω σε αυτο ειναι να σου υπολογιζει ποσα πρεπει να βαζεις σε καθε pocket για να πιασεις την ημερομηνια που εχεις βαλει), υπενθυμιση / διαχειριση επερχομενων πληρωμων συνδρομητικων υπηρεσιων, μετοχές και κρυπτονομισματα (αποστολή και καταθεση), και πολλα εξτρα οπως κλεισιμο ταξιδιων μεσα απο την εφαρμογη. Εχει κυριολεκτικα εξελιχθει σε μια ολα-σε-ενα εφαρμογη για καθε οικονομικη αναγκη.

Ισως καποιοι μαθουν να ειναι και πιο οικονομικα μυαλα χρησιμοποιωντας την.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες οι fintech που εχουν ή θα αποκτήσουν τραπεζική άδεια στην ΕΕ ειναι υποχρεωμένες να ζητάνε  ΑΦΜ και φορολογική κατοικία. 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...