Προς το περιεχόμενο

1 εκατομμύριο πελάτες στην Ελλάδα για την Revolut


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως....γεμιζω χρημα τη revolut; Επειδη δεν θα δωσω αυτη την καρτα να μπαινουν τα εισοδηματα μου, σημαινει οτι πρεπει να κανω εμβασματα απο ebanking ελληνικης τραπεζας. Σωστα; 1,40 ευρω προμηθεια εξερχομενου εμβασματος στην Πειραιως. Αν αυτο γινεται συστηματικα, πως μπορει να ειναι 'οικονομικο' ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, polaki said:

Η Λιθουανία όμως είναι επίσης EU & EMU member state ακριβώς όπως η Ελλάδα. Συνεπώς το επιτόκιο αναφοράς στη Λιθουανία καθορίζεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, όπως άλλωστε σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης. Δεν διαφέρει απολύτως πουθενά σε σχέση με την Ελλάδα στο τί "οφείλει" να ακολουθεί. Κάτι άλλο παίζει εκεί..

Η ΕΚΤ και η ΕΕ προτείνουν επιτόκια. Δεν είναι δεσμευτικά αυτά τα επιτόκια. Σε μη-μπανανίες, ιδιωτικές κερδοσκοπικές εταιρείες έχουν τη δυνατότητα να αγνοήσουν αυτές τις προτάσεις ώστε να προσελκήσουν καταθέτες και να χρηματοδοτήσουν παράλληλα την πραγματική οικονομία - κάτι που παρεμπιπτόντως είναι και η στοιχειώδης λογική ύπαρξης μιας τράπεζας.

Σε μπανανίες, οι τράπεζες γίνονται συστημικές και κάνουν ότι τους γουστάρει - μιας και ξέρουν ότι ακόμα και εάν μείνουν από ρευστό θα τους ανακεφαλαιώσει ο φορολογούμενος. Και του κοπανάνε και μια συνδρομή στο κεφάλι αλά Eurobank, σαν παράσημο πλήρους προβατοποίησης των πελατών τους. Με 0.05% επιτόκιο, το οποίο βεβαίως είναι και χαμηλότερο ακόμα και από αυτό που προτείνουν οι overlords μας στην ΕΕ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πως....γεμιζω χρημα τη revolut; Επειδη δεν θα δωσω αυτη την καρτα να μπαινουν τα εισοδηματα μου, σημαινει οτι πρεπει να κανω εμβασματα απο ebanking ελληνικης τραπεζας. Σωστα; 1,40 ευρω προμηθεια εξερχομενου εμβασματος στην Πειραιως. Αν αυτο γινεται συστηματικα, πως μπορει να ειναι 'οικονομικο' ;

100 θέματα με revolut 100000 φορές έχουμε γράψει πως βάζουμε λεφτά.Στην πίσω σελιδα πάλι έχει γραφτεί,top up .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dream21 said:

Προσθήκη χρηματων γινετε χωρις χρεωση μεσω καρτα debit απο ολες τις ελληνικες τραπεζες και αμεσα..

To εξηγεις λιγο αυτο; Πως ακριβως και με τι χρεωση/προμηθεια απο ελληνικη τραπεζα;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

To εξηγεις λιγο αυτο; Πως ακριβως και με τι χρεωση/προμηθεια απο ελληνικη τραπεζα;

εχεις revolut?Θα πας στο πρόσθεση χρημάτων και θα δεις τις επιλογές.Με  top up ή gpay δεν έχει χρέωση και ειναι άμεση μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mindreader είπε

To εξηγεις λιγο αυτο; Πως ακριβως και με τι χρεωση/προμηθεια απο ελληνικη τραπεζα;

Ουσιαστικά, αυτό που κάνεις είναι να στέλνεις χρήματα στον Revolut λογαριασμό σου μέσω κάποιας χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας της παραδοσιακής σου τράπεζας.

Από το βασικό menu της εφαρμογής επιλέγεις Add Money και έπειτα συνδέεις την κάρτα σου. Επιλέγεις το ποσό που θέλεις να στείλεις και πατάς Send Money.

Τα χρήματα μεταφέρονται σε δευτερόλεπτα χωρίς καμία χρέωση.

Επίσης, μπορείς να το κάνεις μέσω Apple Pay και Google Pay.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mindreader είπε

To εξηγεις λιγο αυτο; Πως ακριβως και με τι χρεωση/προμηθεια απο ελληνικη τραπεζα;

Δεν σε προλαβα αλλα σου εχουν απαντησει ήδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φοβάμαι είναι μην αυξηθεί παρα πολύ το ποσοστό χρήσης, και μετά αρχίσει και η Revolut να κάνει διάφορα χαζά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dream21 said:

τα στελνω μεσω μεταφορας- παραληπτης καρτας και πανε χωρις χρεωση

Γνωρίζεις ποιο είναι το ανώτερο όριο για μία άνευ προμήθειας τέτοια μεταφορά; Αν όχι, έχεις μεταφέρει πόσα άνω των 100€ χωρίς χρεώσεις; Τέλος, πόσο άμεσα εμφανίζονται τα χρήματα στην "ελληνική" κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, divnt είπε

Αυτό που φοβάμαι είναι μην αυξηθεί παρα πολύ το ποσοστό χρήσης, και μετά αρχίσει και η Revolut να κάνει διάφορα χαζά. 

Οι φόβοι σου είναι υπερβολικοί ,δεν υπάρχει μονο η revolut για να μην έχεις επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που με κρατάει απο το να γίνει η κύρια τράπεζά μου η ρεβολούτ είναι το οτι δεν μετράνε οι ηλεκτρονικές συναλλαγές που υποχρεώνεσαι να έχεις καθώς και οτι δεν μπορείς να έχεις μισθοδωσία εκει. 

Πραγματικά όλες ανεξαιρέτως οι ελληνικές τράπεζες προσφέρουν πανάκριβες και χαμηλού επιπέδου υπηρεσίες και θα πρέπει να έρθει ο μπαμπούλας (κυβέρνηση) να τους κυνηγήσει να γίνουν άνθρωποι.

Επεξ/σία από itakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρεβολουτ αξίζει μόνο για να βάζεις εκεί λεφτά, δεν αξίζει να τραβάς από εκεί λόγω των χρεώσεων. Τα βάζεις και τα χρησιμοποιείς.

Το πιο βασικό πρόβλημα είναι τα μέτρα του κράτους μας που για να συντηρήσουν τις αδηφάγες τράπεζές μας συντηρούν πραγματικά φασιστικά μέτρα που αποτρέπουν τις ενναλακτικές. Εκτός από το χτίσιμο του αφορολόγητου (αδιανόητο ο φόρος να εξαρτάται από το πόσα ξοδεύεις αντί του βασικού που είναι πόσα βγάζεις) υπάρχουν και άλλα.

Παράδειγμα, το ξέρετε ότι για να αγοράσεις σπίτι στην Ελλάδα ΠΡΕΠΕΙ τα λεφτά να περάσουν από Ελληνική τράπεζα. Δηλαδή αν εγώ έχω λεφτά σε Γερμανική τράπεζα και ο άλλος (πωλητής/αγοραστής) επίσης δε γίνεται να γίνει η μεταφορά απ ευθείας στους λογαριασμούς μας. Αυτό πολυ αμφιβάλλω αν συμβαίνει σε άλλη χώρα της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, tetraxasa said:

Έχεις κάποια τράπεζα άλλη να προτείνεις ?

Ισως Ν26?

Την έχω αρκετά χρόνια και είναι μία χαρα.

Χρήση για αγορές online και παγιες χρεώσεις απο πλατφορμες τύπου Netflix

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Trapper said:

βλέπω τη Revolut να φτάνει στα 10 εκατομμύρια πελάτες...

Aν προσέφερε και ασφάλεια για το ποσό που είχες μέσα (δηλαδή αν κλείσει, τα λεφτά σου να είναι ασφαλισμένα κλπ) τότε σίγουρα ναι. Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για χρήση εντός & εκτός Ελλάδος & σε νομίσματα πέραν του €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Aν προσέφερε και ασφάλεια για το ποσό που είχες μέσα (δηλαδή αν κλείσει, τα λεφτά σου να είναι ασφαλισμένα κλπ) τότε σίγουρα ναι. Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για χρήση εντός & εκτός Ελλάδος & σε νομίσματα πέραν του €.

To understand how you’re protected, it helps to know how we’re regulated. Firstly, the banking status of our European entity, Revolut Bank UAB, is authorised by the European Central Bank and the Bank of Lithuania. All of our European customers’ funds are protected by the Lithuanian State Company “Deposit and Investment Insurance”.

As a result, Revolut customer deposits in Europe are insured up to a maximum of EUR 100,000.

If Revolut were to fail (an extreme event), then funds held by customers of Revolut Bank UAB would be protected and paid to you, the customer, up to EUR 100,000.

 

https://www.revolut.com/blog/post/how-we-keep-your-money-safe-if-youre-a-customer-in-the-european-economic-area/

Δεν ισχύει για λογαριασμους με βάση το ΗΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...