Προς το περιεχόμενο

1 εκατομμύριο πελάτες στην Ελλάδα για την Revolut


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, freegr είπε

Τελικα οι τράπεζες εν Ελλάδι θησαυρίζουν βγάζοντας από την μύγα ξύγκι 

Δεν είναι ξυγκι, απλά είναι κλοπή 

(Στα ύψη τα έσοδα των τραπεζών από τόκους - "Βλέπουν" άνοδο έως το 2026)

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3778873/sta-upsi-ta-esoda-ton-trapezon-apo-tokous-blepoun-anodo-eos-to-2026/

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να φαινεται περιεργο οτι οι ελληνικες τραπεζες δεν αυξανουν τα επιτοκια καταθεσεων παρα τις αυξησεις απο την Ευρωπαικη τραπεζα(ενω στα δανεια αυξηθηκαν αμεσως!), υπαρχουν ανθρωποι που τους φαινεται παραξενο γιατι η revolut προσφερει τετοιο επιτοκιο(χαμηλοτερο απο της ΕΚΤ). Παρανοια.

σε διπλανο τοπικ καποιος απορει γιατι η τραπεζα αττικης δινει μεγαλυτερα επιτοκια. Το οποιο κανει πανω απο είκοσι χρόνια αλλά ο ελληνας δεν εχει ιδεα. 

Εκτος απο την revolut υπαρχουν και αλλες, οπως η traderepublic με 4% επιτοκιο. Με αδεια τραπεζης απο την Γερμανια. Προφανως θα ειναι και αυτο υποπτο/πονηρο και θα πρεπει να το γραψουμε με τρεις τελείες στο τελος της προτασης για να εχει μυστηριο...........(ας βαλω και εγω sic τελιτσες).

Μαλλον ο Ελληνας γουσταρει να του υποσχονται οτι οι ληστρικες προμηθειες ΘΑ μειωθουν απο τις τραπεζες, αλλά αυτες αντιθετα βαζουν νεα κοστη (βλεπε ασφαλεια καρτας, επαγγελματικοι λογαριασμοι, υποχρεωτικη συνδρομη τηρησης λογαριασμου κλπ).

Θυμηθηκα αρχες του 2002 που το ιντερνετ αρχισε να ακμαζει αλλά στην Ελλαδα τα τηλεοπτικα καναλια διαφημιζαν το teletext!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 11:40 ΠΜ, froyd είπε

Για να μεταφέρω 12 ευρώ από την Revolut σε λογαριασμό μου της Πειραιώς, με χρέωσε η Πειραιώς 4 ευρώ προμήθεια "εισερχόμενου εμβάσματος"!. Δηλαδή τους δίνω τα λεφτά μου να τα εκμεταλεύονται, και με χρεώνουν κιόλας. Ουστ!!

Υποτίθεται έπρεπε να γίνεται το αντίθετο αλλά εγώ έστω προσπαθώ να χρησιμοποιώ μετρητά όσο περισσότερο γίνεται τα τελευταία χρόνια. Όχι μόνο για λόγους φοροδιαφυγής αλλά κυρίως για λόγους βολικότητας και αποφυγής τέτοιων παράλογων και ληστρικών πολιτικών. Και σίγουρα κάποιος μπορεί να βάλει το ιδεολογικό του ο,τι σε μια cashless κοινωνία ένας κεντρικός φορέας (Δες κράτος/τράπεζα) θα μπορεί να ασκήσει απόλυτο έλεγχο/να παρακολουθεί/παγώσει/πάρει τα πάντα με ένα κλικ. 

Τώρα τα περί μπανανίας, ας δούμε πως σε όχι λίγες χώρες της ΕΕ με πχ πρώτη τη Γερμανία, cash is still king, και φυσικά δε βλέπεις παλαβομάρες του στυλ υποχρεωτικά pos για τη γιαγιά που πουλάει χόρτα ξέρω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους όρους χρήσης, που θα αλλάξουν από 11 Μαρτίου, ξέρει κάποιος τι είναι το looping; 

«Ενημερώσαμε την Ενότητα 11 για να περιγράψουμε ακόμα πιο ξεκάθαρα ότι η εφαρμογή ή η κάρτα Revolut δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται (άμεσα ή έμμεσα) για συστηματική κατάχρηση (looping), κατάχρηση των προϊόντων, των υπηρεσιών ή της υποστήριξης πελατών μας και ότι δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε τον προσωπικό σας λογαριασμό για μη προσωπικούς σκοπούς. Αυτό περιλαμβάνει δραστηριότητες που ενδέχεται να θέσουν σε κίνδυνο την ακεραιότητα των υπηρεσιών μας ή να απειλήσουν την ασφάλεια και την ευημερία της Revolut και των πελατών της. Προσθέσαμε επίσης στην ενότητα 24, ότι μπορούμε να κλείσουμε ή να αναστείλουμε αμέσως τον λογαριασμό σας (συμπεριλαμβανομένης της πρόσβασης στις υπηρεσίες που παρέχονται από τις άλλες οντότητες του ομίλου Revolut) και να τερματίσουμε την πρόσβασή σας στον ιστότοπό μας, σε περίπτωση που εμπλακείτε σε τέτοιες δραστηριότητες.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, golity είπε

Στους όρους χρήσης, που θα αλλάξουν από 11 Μαρτίου, ξέρει κάποιος τι είναι το looping; 

«Ενημερώσαμε την Ενότητα 11 για να περιγράψουμε ακόμα πιο ξεκάθαρα ότι η εφαρμογή ή η κάρτα Revolut δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται (άμεσα ή έμμεσα) για συστηματική κατάχρηση (looping), κατάχρηση των προϊόντων, των υπηρεσιών ή της υποστήριξης πελατών μας και ότι δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε τον προσωπικό σας λογαριασμό για μη προσωπικούς σκοπούς. Αυτό περιλαμβάνει δραστηριότητες που ενδέχεται να θέσουν σε κίνδυνο την ακεραιότητα των υπηρεσιών μας ή να απειλήσουν την ασφάλεια και την ευημερία της Revolut και των πελατών της. Προσθέσαμε επίσης στην ενότητα 24, ότι μπορούμε να κλείσουμε ή να αναστείλουμε αμέσως τον λογαριασμό σας (συμπεριλαμβανομένης της πρόσβασης στις υπηρεσίες που παρέχονται από τις άλλες οντότητες του ομίλου Revolut) και να τερματίσουμε την πρόσβασή σας στον ιστότοπό μας, σε περίπτωση που εμπλακείτε σε τέτοιες δραστηριότητες.»

https://finance.yahoo.com/news/looping-high-risk-strategy-producing-101500191.html?guccounter=1  ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, dim_plo είπε

Γνωρίζεις ποιο είναι το ανώτερο όριο για μία άνευ προμήθειας τέτοια μεταφορά; Αν όχι, έχεις μεταφέρει πόσα άνω των 100€ χωρίς χρεώσεις; Τέλος, πόσο άμεσα εμφανίζονται τα χρήματα στην "ελληνική" κάρτα;

εχω στείλει προσφατα  201.4€ και η προμηθεια ηταν 1.4€ και πήγαν σε 5 λεπτά στην ALPHABANK 200€

Επεξ/σία από dream21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mindreader είπε

 Αποκλειστικα η revolut δουλευει μονο μεσω app στο κινητο, σωστα;

Δεν μπορω πχ να εχω ebanking της και απο τον υπολογιστη;

εχει και σελίδα αλλά ούτε login δεν μπορείς να κάνεις χωρίς να έχεις την εφαρμογή στο κινητό.Και αν θυμάμαι καλά είναι ελάχιστα αυτά που μπορείς να κάνεις απο το  site .Μάλλον υπόλοιπα μονο μπορείς να δεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

 Αποκλειστικα η revolut δουλευει μονο μεσω app στο κινητο, σωστα;

Δεν μπορω πχ να εχω ebanking της και απο τον υπολογιστη;

Δεν χρειάζεσαι την σελίδα, το αππ της ρεβο έχει τα πάντα και τα βρίσκεις όλα γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 5:34 ΜΜ, golity είπε

Στους όρους χρήσης, που θα αλλάξουν από 11 Μαρτίου, ξέρει κάποιος τι είναι το looping; 

Φορτίζεις τη ρεβολουτ μέσω πιστωτικής και δεν τα ξοδεύεις από εκεί αλλά τα στέλνεις ξανά σε άλλο λογαριασμό δικό σου.

Στην πιστωτική φαίνεται σαν αγορά και κερδίζεις προνόμια, πχ πόντους, μίλια, επιστροφή κλπ

Μου είχε τύχει να μου εμφανίσει warning ⚠️, από λάθος όμως μιας και είχα κάνει φόρτιση με χρεωστική κι όχι πιστωτική. Μίλησα με το support και το λύσαμε, με λίγη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Doubt είπε

Στην πιστωτική φαίνεται σαν αγορά και κερδίζεις προνόμια, πχ πόντους, μίλια, επιστροφή κλπ.

Δεν μετράνε στο αφορολόγητο και δεν κερδίζεις και κάτι 

IMG_20240310_010913.jpg.745808add78bf4598f719ff999eb7444.jpg

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/03/2024 at 17:52, polaki said:

Όχι γιατί δεν είναι Ελληνική τράπεζα, γι'αυτό και δεν μπορείς να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ του δημοσίου (πχ φόρους, τέλη κυκλοφορίας κλπ). 

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό. 

Πληρωμή φορολογικών υποχρεώσεων με κάρτες ξένων τραπεζών

Οι φορολογούμενοι μπορούν πλέον να εκπληρώνουν φορολογικές και λοιπές υποχρεώσεις τους, όπως πληρωμή ΕΝΦΙΑ, e-Παράβολου, τελών πλοίων αναψυχής και ημεροπλοίων (ΤΕΠΑΗ) και λοιπών βεβαιωμένων οφειλών, κάνοντας χρήση καρτών αλλοδαπής έκδοσης, που φέρουν τα σήματα των διεθνών οργανισμών VISA και MASTERCARD.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/66871/plhrwmh-forologikwn-ypoxrewsewn-me-kartes-xenwn-trapezwn

 

αχ τι μου θυμισες τωρα....μια πρωην μου ελεγε πως θα με αγαπαει για παντα και δεν θα με χωρισει ποτε.....🤪

(this is just a joke...)

Επεξ/σία από panagiotis54
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

Πληρωμή φορολογικών υποχρεώσεων με κάρτες ξένων τραπεζών

Οι φορολογούμενοι μπορούν πλέον να εκπληρώνουν φορολογικές και λοιπές υποχρεώσεις τους, όπως πληρωμή ΕΝΦΙΑ, e-Παράβολου, τελών πλοίων αναψυχής και ημεροπλοίων (ΤΕΠΑΗ) και λοιπών βεβαιωμένων οφειλών, κάνοντας χρήση καρτών αλλοδαπής έκδοσης, που φέρουν τα σήματα των διεθνών οργανισμών VISA και MASTERCARD.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/66871/plhrwmh-forologikwn-ypoxrewsewn-me-kartes-xenwn-trapezwn

 

αχ τι μου θυμισες τωρα....μια πρωην μου ελεγε πως θα με αγαπαει για παντα και δεν θα με χωρισει ποτε.....🤪

(this is just a joke...)

Βαρβα μην πάνε μερικοί με ρεβο ν26 κλπ και πληρώσουν με μαύρα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί σε άλλο σχόλιο, έχω μια απορία. Αν με πληρώσει κάποιος από ελληνική τράπεζα στον λογαριασμό μου στη revolut θα του κρατήσει προμήθεια η τράπεζα του? 

Δηλαδή θα το δει η Εθνικη για παράδειγμα σαν έμβασμα? 

Από δικό μου λογαριασμό όταν φορτώνω δεν έχει, το ξέρω. Τι γίνεται όταν πάνε να μου βάλουν χρήματα όμως από άλλο ελληνικό λογαριασμό? 

Επεξ/σία από Natashaky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...