Προς το περιεχόμενο

Υλικό τάφου, μάρμαρο ή γρανίτης;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ αρκετά άτοπη την ανησυχία που εκφράζεις σε αυτό το φόρουμ. 

Ο θάνατος κοντινών μας ανθρώπων,ως επί τω πλείστον,είναι κάτι που επιφέρει μεγάλο πόνο και βάρος.

Κανένας δεν σκέφτεται έναν τάφο σαν επένδυση ή προγραμματίζει με μελλοντικούς θανάτους και ταφές.

Οπότε κανείς δεν θα σου απαντήσει στο ύφος που θες.

Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου και μην το πολύ ψάχνεις 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, tzotzo said:

Θεωρώ αρκετά άτοπη την ανησυχία που εκφράζεις σε αυτό το φόρουμ. 

Ο θάνατος κοντινών μας ανθρώπων,ως επί τω πλείστον,είναι κάτι που επιφέρει μεγάλο πόνο και βάρος.

Κανένας δεν σκέφτεται έναν τάφο σαν επένδυση ή προγραμματίζει με μελλοντικούς θανάτους και ταφές.

Οπότε κανείς δεν θα σου απαντήσει στο ύφος που θες.

Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου και μην το πολύ ψάχνεις 

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ άτοπο το σχόλιό σου.

Ήρθες εδώ δηλαδή για να κρίνεις τον πόνο μου και το πένθος μου και να μας πεις αν επιτρέπεται να σκεφτώ την δημιουργία ενός οικογενειακού τάφου;  Απορώ από πού αντλείς το δικαίωμα για τέτοιου είδους σχόλια. Επιπλέον, αν κανείς δεν τα προγραμματίζει γιατί υπάρχουν οικογενειακοί τάφοι; Πραγματικά απορώ και θυμώνω με την ανωριμότητα ορισμένων ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 8:47 ΜΜ, Mhdenistis είπε

Μάρμαρο πάντα, γρανίτης δεν το έχω ακούσει ποτέ για τάφους.

 

Στις 15/3/2024 στις 8:28 ΠΜ, Mhdenistis είπε

Τάφος από γρανίτη δεν υπάρχει όλοι από λευκό μάρμαρο είναι, ο γρανίτης προφανώς θα είναι δυσεύρετος και πανάκριβος.

Διαμένω στο Γέρακα στον οποίο μάλλον δυστυχώς κατοικούν και πολλοί ΡΟΜΑ.

Αν πας στο Νεκροταφείο θα δεις το σύνολο των τάφων με μάρμαρο λευκό καλύτερης ή κατώτερης ποιότητας και ανάμεσα σε αυτούς να ξεχωρίζουν ορισμένοι από μαύρο γρανίτη. Αν πας και δεις από κοντά θα δεις ότι όσοι είναι από γρανίτη είναι όλοι τους για ΡΟΜΑ.

Προσωπικά για δικό μου πρόσωπο θα πήγαινα σε ένα μάρμαρο λευκό. Την αγάπη σε αυτόν που έφυγε (αρχικά να τον θυμάσαι πάντα με αγάπη)θα τη δείχνεις καθημερινά φροντίζοντας να ανάβεις το καντήλι να βάζεις κάθε τόσο κάποια όμορφα λουλούδια , να έχεις καθαρά και περιποιημένα τα μάρμαρα και όχι βάζοντας ένα φανταχτερό γρανίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, funbreaker said:

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ άτοπο το σχόλιό σου.

Ήρθες εδώ δηλαδή για να κρίνεις τον πόνο μου και το πένθος μου και να μας πεις αν επιτρέπεται να σκεφτώ την δημιουργία ενός οικογενειακού τάφου;  Απορώ από πού αντλείς το δικαίωμα για τέτοιου είδους σχόλια. Επιπλέον, αν κανείς δεν τα προγραμματίζει γιατί υπάρχουν οικογενειακοί τάφοι; Πραγματικά απορώ και θυμώνω με την ανωριμότητα ορισμένων ανθρώπων.

Δεν έκρινα κανέναν πόνο σου. 

Απλά θεωρώ ότι κανένας δεν θα σου απαντήσει. Επίσης μου έδωσες το δικαίωμα να σχολιάσω, που το έκανα χωρίς να σε προσβάλλω, άσχετα που δεν σου άρεσε η απάντηση μου.

Αν θες μαύρο γρανίτη θα συμφωνήσω με τον παραπάνω. Ρομ, νταλικεριδες, μαφιόζοι,νέα παιδιά από τροχαίο έχω δει να έχουν μαύρο γρανίτη στους τάφους. 

Αλλά γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε ένα νεκροταφείο να δεις τι σου αρέσει;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα τελευταία χρόνια τυγχάνει να πηγαίνω αρκετά στα κοιμητήρια μπορώ να πω ότι γκρι αποχρώσεις διακρίνονται καλύτερα ανάμεσα στην πλοιάδα των λευκών μαρμάρων. Παράλληλα, κρύβουν καλύτερα λεκέδες και σκόνη, ιδιαίτερα μετά από λασποβροχή. Για υλικό δεν έχω να προτείνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 11:42 ΜΜ, funbreaker είπε

Εγώ πληρώνω. Με νοιάζει να είναι καλό.

Κάνε ότι πιο λιτό και φτηνό.

Μπορώ να σου υπογράψω ότι ο κεκοιμημένος δεν θα το δει…

Τα χρήματα που θα περισσέψουν (και θα είναι πολλά) δώρισε τα σε 2-3-4 φτωχές οικογένειες, αγοράζοντας τους τρόφιμα τα οποία θα πας εσύ ο/η ίδιος/α

Τότε θα αναπαυθεί η ψυχή του μεταστάντος καλύτερα…

Όλα τα αλλά είναι αεριτζίδικα για να κονομάμε όσοι εμπορεύονται τον Θάνατο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να πας με βάση την τσέπη σου και αυτό που μπορείς να προσφέρεις…. Να ζήσεις να τον θυμάσαι τον άνθρωπο όλα τα υπόλοιπα είναι χαζομάρες. Και πίστεψε με αυτός που έφυγε δεν το νιαζει αν θα ειναι μάρμαρο η γρανίτης… η αγάπη που είχατε για αυτόν θα μεινει αιώνια όλα τα αλλά ειναι αδιάφορα……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 8:35 ΠΜ, papoys1 είπε

Αν πας στο Νεκροταφείο θα δεις το σύνολο των τάφων με μάρμαρο λευκό καλύτερης ή κατώτερης ποιότητας και ανάμεσα σε αυτούς να ξεχωρίζουν ορισμένοι από μαύρο γρανίτη. Αν πας και δεις από κοντά θα δεις ότι όσοι είναι από γρανίτη είναι όλοι τους για ΡΟΜΑ.

Για ποιον λόγο οι Ρομά προτιμούν τον γρανίτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία σκέψη.🤣

 

Σε άλλα νεκροταφεία δεν έχω προσέξει κάτι παρόμοιο. Ενδεχομένως  στο Νεκροταφείο του Δήμου μας κάποιος ΡΟΜΑ έκανε την αρχή βάζοντας γρανίτη οπότε οι υπόλοιποι να δείξουν ότι και αυτοί αγαπούσαν το ίδιο ή περισσότερο το μακαρίτη βάζουν και αυτοί γρανίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Mhdenistis είπε

Για ποιον λόγο οι Ρομά προτιμούν τον γρανίτη?

Συνηθως οσο μεγαλυτερη η βλαχια και η αμορφωσια, τοσο περισσοτερο μας νοιαζει να εστιαζουμε σε ανουσιες σαχλαμαρες επειδη "τι θα πει ο κοσμος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...