Προς το περιεχόμενο

Υλικό τάφου, μάρμαρο ή γρανίτης;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδίασα τον τάφο για συγγενικό μου πρόσωπο που πέθανε πρόσφατα και το έστειλα στον τεχνίτη ο οποίος με ρώτησε αν θέλω μάρμαρο ή γρανίτη.

Επίσης αναρωτιέμαι για το χρώμα.

Έχει κανείς εμπειρία;

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Σχεδίασα τον τάφο για συγγενικό μου πρόσωπο που πέθανε πρόσφατα και το έστειλα στον τεχνίτη ο οποίος με ρώτησε αν θέλω μάρμαρο ή γρανίτη.

Επίσης αναρωτιέμαι για το χρώμα.

Έχει κανείς εμπειρία;

Αυτός που θα πληρώσει τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι 3ετιας ή μόνιμο/οικογενειακό;

Στο πρώτο...ότι πιο απλό, σιγά, στα 3/4/5 χρόνια θα σπάσει για εκταφή.

Αν το δεύτερο...υπάρχουν πολλά σενάρια, πχ μισό μισό, κάποια κομμάτια μάρμαρο και κάποια γρανίτη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ukforthemoment said:

Αυτός που θα πληρώσει τι λέει;

Εγώ πληρώνω. Με νοιάζει να είναι καλό.

2 hours ago, _Biohazard_ said:

Θα είναι 3ετιας ή μόνιμο/οικογενειακό;

Στο πρώτο...ότι πιο απλό, σιγά, στα 3/4/5 χρόνια θα σπάσει για εκταφή.

Αν το δεύτερο...υπάρχουν πολλά σενάρια, πχ μισό μισό, κάποια κομμάτια μάρμαρο και κάποια γρανίτη. 

Θα είναι μόνιμο οικογενειακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Εγώ πληρώνω. Με νοιάζει να είναι καλό.

Από ποια άποψη? Μπορείς να βρεις ακριβό ιταλικό μάρμαρο και φθηνό γρανίτη από Κίνα όπως και ακριβό γρανίτη και φθηνό αιγυπτιακό μάρμαρο. 

Στον γρανίτη είναι πιο δύσκολο να σκαλιστούν λεπτομέρειες πάνω του ενώ στο μάρμαρο πιο εύκολο. 

Προχώρα με βάση τι λέει η τσέπη σου και όχι το υλικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Θα είναι μόνιμο οικογενειακό.

Εμείς σε οικογενειακό βάλαμε συνδυασμό μάρμαρο Καβάλας και γκρι γρανίτη (που έχει κάποια flakes μέσα που γυαλίζουν κάπως).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου ζήτησε 4000€ για τον τάφο με υλικό γρανίτη.

Το μέγεθος του τάφου είναι διπλό, δηλαδή σαν δυο απλοί τάφοι ενωμένοι.

Είναι νορμάλ τιμή ή με κλέβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις να κανεις μαυσωλειο?

επελεξε ενα οικονομικο ταφο φιλε μου, με τα συνηθισμενα υλικα.

Το θεμα ειναι το μνημα, η μνημοσυνη για τον ανθρωπο σας και οχι αν θα ειναι φανταχτερη η τελευταια κατοικια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tutuyo είπε

θελεις να κανεις μαυσωλειο?

επελεξε ενα οικονομικο ταφο φιλε μου, με τα συνηθισμενα υλικα.

Το θεμα ειναι το μνημα, η μνημοσυνη για τον ανθρωπο σας και οχι αν θα ειναι φανταχτερη η τελευταια κατοικια

Πολλές φορές η υλοποίηση ως προς τα υλικά αγαθά καθησυχάζει τον εσωτερικό μας κόσμο ότι αποτίσαμε τον φόρο τιμής που θέλουμε/άξιζε. Ειδικά αν δεν θέλουμε/μπορούμε να βρισκόμαστε εκεί ταχτικά μας δίνει μία "σιγουριά" ότι όλα έγιναν "όπως πρέπει". Πχ όπως όταν κάποιος δεν πηγαίνει να ανάβει το καντήλι (αν βέβαια πιστεύει ότι θα έπρεπε) και πληρώνει κάποιο υπάλληλο του νεκροταφείου να το κάνει αυτό, λες και το ζητούμενο είναι το φωτιστικό happening

Καθώς όμως αυτά έχουν να κάνουν με το πως το αισθάνεται κανείς σίγουρα δεν υπάρχει "σωστό" ή "λάθος",

Αναφορικά με το μαύρο χρώμα σε τάφο, αν και στην Ελλάδα μας παραξενεύει, είναι το κύριο χρώμα που επικρατεί σε χώρες των βαλκανίων (ειδικά στην πρώην Γιουγκοσλαβία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, funbreaker είπε

Παιδιά μου ζήτησε 4000€ για τον τάφο με υλικό γρανίτη.

Το μέγεθος του τάφου είναι διπλό, δηλαδή σαν δυο απλοί τάφοι ενωμένοι.

Είναι νορμάλ τιμή ή με κλέβει;

Καλησπέρα! 

Σε τσιμπάει αρκετά να ξέρεις, περίπου στα 1500 μαζί με καντήλια, θυμιατά,βάζο λουλουδιών και κοπή με σχέδια στο καπέλο.

Προφανώς κοιτάς σε πόλη και όχι σε χωριό που να ξέρεις ότι στην πόλη κοπανανε βαριά στις τιμές

Υ.Γ: αν κάνεις σε πόλη που θα βγει σε λίγα χρόνια δεν αξίζουν τα χρήματα και θα τα δώσεις για δικη σου ικανοποίηση που πάλι σε καταλαβαίνω!

Από την άλλη αν γίνει σε χωριό όπου θα είναι εκεί το μνήμα να ξέρεις ότι ο γρανίτης είναι πολύ ποιο ανθεκτικός και καθαρίζετε πολύ ευκολότερα από το μάρμαρο!

Και ένα χρόνο να κάνεις να πας να το καθαρίσεις αν είναι από γρανίτη με ένα νεράκι, σαπούνι σαν καινούργιο θα δείχνει πάλι👍

Επεξ/σία από bblov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/03/2024 at 07:28, Mhdenistis said:

Τάφος από γρανίτη δεν υπάρχει όλοι από λευκό μάρμαρο είναι, ο γρανίτης προφανώς θα είναι δυσεύρετος και πανάκριβος.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Υπάρχουν άπειροι τάφοι από γρανίτη αν πας σε κάποιο νεκροταφείο.

On 15/03/2024 at 07:47, tutuyo said:

θελεις να κανεις μαυσωλειο?

επελεξε ενα οικονομικο ταφο φιλε μου, με τα συνηθισμενα υλικα.

Το θεμα ειναι το μνημα, η μνημοσυνη για τον ανθρωπο σας και οχι αν θα ειναι φανταχτερη η τελευταια κατοικια

Ο τάφος θα είναι σαν οικογενειακός και θα προορίζεται για πολλούς επόμενους. Οπότε το κόστος έχει νόημα. Δεν είναι πολλά 4κ για τον τόπο ταφής τόσων οικογενειακών προσώπων. Μην σου πω πως συμφέρει κιόλας απ' το να κάνεις πολλούς φθηνούς για τον καθένα.

On 15/03/2024 at 18:39, bblov said:

Καλησπέρα! 

Σε τσιμπάει αρκετά να ξέρεις, περίπου στα 1500 μαζί με καντήλια, θυμιατά,βάζο λουλουδιών και κοπή με σχέδια στο καπέλο.

Προφανώς κοιτάς σε πόλη και όχι σε χωριό που να ξέρεις ότι στην πόλη κοπανανε βαριά στις τιμές

Υ.Γ: αν κάνεις σε πόλη που θα βγει σε λίγα χρόνια δεν αξίζουν τα χρήματα και θα τα δώσεις για δικη σου ικανοποίηση που πάλι σε καταλαβαίνω!

Από την άλλη αν γίνει σε χωριό όπου θα είναι εκεί το μνήμα να ξέρεις ότι ο γρανίτης είναι πολύ ποιο ανθεκτικός και καθαρίζετε πολύ ευκολότερα από το μάρμαρο!

Και ένα χρόνο να κάνεις να πας να το καθαρίσεις αν είναι από γρανίτη με ένα νεράκι, σαπούνι σαν καινούργιο θα δείχνει πάλι👍

1500 για τί υλικά και τί διαστάσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, funbreaker είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες. Υπάρχουν άπειροι τάφοι από γρανίτη αν πας σε κάποιο νεκροταφείο.

Δεν το έχω παρατηρήσει αλλά για να το λες θα ισχύει, επιλογή σου αλλά θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...