Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική ψησταριά Severin ρίχνει ασφάλεια


kostis9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!Θέλω τη βοήθεια σας.

Έχω μια ηλεκτ ψησταριά Severin xxl 2500w(made in Germany) καινούργια και αχρησιμοποίητη,αγορασμένη προ 2-3 έτη.Λόγω χθεσινής ημέρας (Τσικνοπέμπτη) πήγα να τη χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά και μου έριχνε το ρελέ!Βραχυκυκλώνει κάπου προφανώς.Άναψε 3-4 λεπτά και μετά έριχνε.Μιλάμε για αχρησιμοποιήτη.

Ξέρεις κανείς κάτι?Να την πάω κάπου και που?Αξίζει?Την είχα πάρει 40€ από γνωστό.

Ευχαριστώ,

Κωστής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είναι σύνηθες φαινόμενο με ψηστιέρες και φουρνάκια. Έχει συγκεντρωθεί υγρασία στην αντίσταση λόγω αχρησίας.

Αν μπορείς να βρείς πρίζα εκτός ρελέ ή να βγάλεις εκτός το ρελέ προσωρινά την βάζεις να κάψει για ένα 5-10λέπτο πάντα με επίβλεψη και θα είσαι οκ.

Εναλλακτικά σε κάποιο τοπικό service μικροσυσκευών να ρίξουν μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostis9 είπε

Καλημέρα σας!Θέλω τη βοήθεια σας.

Έχω μια ηλεκτ ψησταριά Severin xxl 2500w(made in Germany) καινούργια και αχρησιμοποίητη,αγορασμένη προ 2-3 έτη.Λόγω χθεσινής ημέρας (Τσικνοπέμπτη) πήγα να τη χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά και μου έριχνε το ρελέ!Βραχυκυκλώνει κάπου προφανώς.Άναψε 3-4 λεπτά και μετά έριχνε.Μιλάμε για αχρησιμοποιήτη.

Ξέρεις κανείς κάτι?Να την πάω κάπου και που?Αξίζει?Την είχα πάρει 40€ από γνωστό.

Ευχαριστώ,

Κωστής.

 

Τι σου έριξε; Την ασφάλεια ή το ρελέ διαρροής; Στην πρώτη περίπτωση, σε τι πρίζα την έβαλες; Ήταν το μοναδικό φορτίο; Των πόσων αμπέρ είναι η ασφάλεια που εξυπηρετεί στη συγκεκριμένη πρίζα; Δοκίμασες και σε άλλη πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shodan είπε

Αν μπορείς να βρείς πρίζα εκτός ρελέ ή να βγάλεις εκτός το ρελέ προσωρινά την βάζεις να κάψει για ένα 5-10λέπτο πάντα με επίβλεψη και θα είσαι οκ.

 

MH ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝ Η ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΕΔΩ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙΤΑΙ <40€

3 ώρες πριν, kostis9 είπε

μου έριχνε το ρελέ

Λογικο... καπου εχει αρπαξει υγρασία... Εγω σαν λυση θα σου ελεγα δοκιμασε να την αφησεις στον ηλιο μπας και... ειδαλλως σουτ, δεν αξιζει η επισκευη

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σου έριξε; Την ασφάλεια ή το ρελέ διαρροής; Στην πρώτη περίπτωση, σε τι πρίζα την έβαλες; Ήταν το μοναδικό φορτίο; Των πόσων αμπέρ είναι η ασφάλεια που εξυπηρετεί στη συγκεκριμένη πρίζα; Δοκίμασες και σε άλλη πρίζα;

Το ρελέ ναι.Δοκίμασα και άλλη πρίζα ναι και πάλι το ίδιο.Μετά από 2-3 λεπτά αφού άναβε κανονικά,έπεσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν πιανουν τα χερια σου ξεβιδωσε την ( εκει που ειναι ο διακοπτης ) και πλακωσε την εσωτερικα με ενα σεσουαρ στο καυτο για λιγη ωρα περνα και την αντισταση .

Δεστην μετα και κανε δοκιμη , ισως ερθει , αλλιως σε ενα τεχνικο , υποψην οτι η αντισταση κανει 24€ 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που έχω ηλεκτρική, ο κατασκευαστής επειδή πολύς κόσμος κάνει παράπονα ότι καίγονται σύντομα οι αντιστάσεις, αναφέρει να την ανάβουμε κάθε 15 μέρες για μερικά λεπτά ακριβώς για την υγρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...