Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για συμβατοτητα μητρικης με W10


vaha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την ASUS M3A78-EM με επεξεργαστη AMD Athlon 64 X2 Dual processor 6000+ και 8Gb μνημη,

υπαρχει περιπτωση τα W10 64bit να μην ειναι συμβατα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vaha είπε

εχω την ASUS M3A78-EM με επεξεργαστη AMD Athlon 64 X2 Dual processor 6000+ και 8Gb μνημη,

υπαρχει περιπτωση τα W10 64bit να μην ειναι συμβατα??

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμαστική εγκατάσταση να δεις , λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός του ότι θα σέρνεται λίγο (λόγω επεξεργαστή κυρίως) ειδικά αν δεν έχει ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, vaha said:

εχω την ASUS M3A78-EM με επεξεργαστη AMD Athlon 64 X2 Dual processor 6000+ και 8Gb μνημη,

υπαρχει περιπτωση τα W10 64bit να μην ειναι συμβατα??

Δεν υποστηριζεται απο το windows 8.1 και μετα νομιζω.Σε τι λειτουργικο ειχες αυτο το υλικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στήσει ένα παλιό pc υπολογιστή με athlon και windows 10 για τη μάνα μου.

Δεν είχα θέματα.

Edit

μπορεί να έχει δίκιο ο benign.

Της μάνας είναι phenom ii x4 και άλλο socket.

Μόνο δοκιμή όπως προτείνει ο darkknight αφού βλέπω διαφόρους στο νετ  που το έχουν επιχειρήσει με επιτυχία

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο παλιο νημα στο site της Microsoft για το Windows 8.1 :

 Only the Socket AM2 based AMD processors (and greater) support the necessary CMPXCHG16B instruction set to allow the 64bit edition of Windows 8.1 to install and run.  The older Socket 754 & Socket 939 editions of AMD CPUs can't handle 64bit Win8.1 and a 32bit version of Win8.1 would have to be used instead.

Αυτα μας λεει η Microsoft ,τωρα τι γινεται στην πραξη,ειναι τοσο παμπαλαιο το hardware,που χωρις παρεξηγηση,θα ειχα κανει το cpu μπρελοκ. Ακομη και αν τρεξει θα ειναι παναργο.Ειμαι υπερ της αξιοποιησης παλιου υλικου,αλλα προφανως υπαρχουν ορια. Αξιζει να ασχοληθει κανεις απο Sandy και μετα πιο παλια,οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, benign said:

Δεν υποστηριζεται απο το windows 8.1 και μετα νομιζω.Σε τι λειτουργικο ειχες αυτο το υλικο? Ηταν με W7 καπου διαβασα οτι w10 32bit ειναι οκ

Ηταν με W7 καπου διαβασα οτι w10 32bit ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vaha said:

Ηταν με W7 καπου διαβασα οτι w10 32bit ειναι οκ

Αν δεν σου ειναι απαραιτητο αστο,δεν αξιζει.Υπαρχουν στις αγγελιες,στα μεταχειρισμενα μερικα σετακια, cpu/motherboard/ram που ειναι ακομη αρκετα αξιοπρεπη και αν και οχι στην πρεπουσα φτηνη τιμη,ειναι παντως αρκετα φτηνα.Για οτι και οποιον και να ηθελες να το χρησιμοποησεις,με αυτα που σου λεω θα εχεις απειρως καλυτερη εμπειρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα motherboard με τσιπάκι που δεν υποστήριζε win10. Από τις ελαχιστες δυστυχώς

Πρέπει να τσεκάρετε και αυτό.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...