Προς το περιεχόμενο

Το TikTok στέλνει ειδοποίηση στους Αμερικανούς χρήστες του προειδοποιώντας τους για ένα νομοσχέδιο που επιδιώκει την κατάργηση του


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Καλά ο αλγόριθμος του yt είναι απαράδεκτος. Με το στανιό να δω αυτά που θέλει αυτό. 

Yt πχ μου αρέσει να βλέπω βιντεάκια με επισκευές σε ηλεκτρονικές συσκευές, και gaming video. Το τι δράκους μου βγάζει, δεν περιγράφεται. Ότι να ναι πραγματικά.

Και το ίδιο κάνει και η αναζήτηση στο google πλέον. Έτσι και ψάξεις κάτι λίγο πιο εξεζητημένο, βγάζει πραγματικά ότι να ναι.!!

Κανείς do not recommend τον mr beast και άλλους καραγκιοζηδες και εκεί να βγάζει μλκς. Λες και τάχα μου δεν καταλαβαίνει ότι δεν μου αρέσει. Συνήθως πλέον παω κάρφωμα στα κανάλια που μου αρέσουν. Μια περίοδο έβλεπα τον Louis Rossmann μέχρι που το  βαρέθηκα γιατί πολλά βίντεο ήταν για το βίντεο. Τον πρότεινε συνέχεια μέχρι που προτίμησα να κάνω do not recommend channel από το να ψάχνω να βρω ενδιαφέροντα βίντεο.

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ με Google δυστυχως όσο και να προσπαθώ δεν μου φεύγει η συνήθεια να το χρησιμοποιώ. Έβαλα και perplexity default στον edge αλλά πολλές φορές καταλήγω Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να ησυχάσουμε και από αυτό διότι πέρασε σε κινεζικά χέρια χωρίς να προσφέρει καινοτομία και ανθρώπινη προσέγγιση. Κατάντησε εργαλείο των πολιτικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, dikasths said:

Πώς αλλάζουν οι καιροί. Βλέπω τους Αμερικανούς να μπαίνουν σε λίγο σε κινέζικα vpn για να χρησιμοποιούν tik tok. 

Ότι κάνουν οι Ρώσοι με το instagram. 

Παίζω με πάρα πολλούς ένα game και όταν τους στέλνω link από κάποιο reel με βρίζουν σε φάση "πω, άντε να μπω πάλι με vpn για να ανοίξω το π@υτσο ινσταγκραμ" χααχαχαχαχ

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς το γυμνό, τα challenges, το OnlyFans και όλα αυτά τα συναφή είναι αυτά με τα περισσότερα views και άρα με τα περισσότερα έσοδα για τις εταιρίες. Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτά θα προωθούνται όσα report και να κάνουμε. Θα ρίξουν μόνο κάτι που παρά είναι γυμνό ας πούμε. Γιατί μη κοροιδευόμαστε, πάνω από το μισό instagram στην ουσία το γυμνό προβάλει και όχι απαραίτητα σε "επαγγελματικό" παλίσιο.

Κατά τα άλλα κλασική Αμερική. Προιόν που δεν είναι Αμερικάνικο θα φάει ban. Τα είδαμε τι έγινε και με την Huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ZoReN είπε

Κατά τα άλλα κλασική Αμερική. Προιόν που δεν είναι Αμερικάνικο θα φάει ban. Τα είδαμε τι έγινε και με την Huawei.

Η Κίνα τι κάνει με τα αντίστοιχα; Είναι κοινό γνώρισμα των τεράστιων αγορών. Η Huawei αποκλείστηκε για άλλους λόγους αλλά εκεί δεν θέλετε να το χωνέψετε. Αν τα είχε με κινεζικές φίρμες smartphones θα απέκλειε και τις άλλες. Ξαναλέω υπάρχει FB, Instagram, YouTube στην Κίνα; Ή επειδή εκεί είναι ανελεύθερο καθεστώς είναι οκ; Δεν είναι οκ όταν κουνάει το δάκτυλο στους άλλους. και -

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Protecting Americans From Foriegn Adversary Controlled Applications_3.5.24.pdf (house.gov)

Τα SOS:

Το bill εφαρμόζεται στις εφαρμογές που έχουν άνω των 1.000.000 ενεργών χρηστών /μήνα και ανήκουν σε ξένη χώρα.

Το πρόστιμο για όσες εταιρείες δεν το εφαρμόσουν θα είναι $5.000 ανά χρήστη της εφαρμογής. Το TikTok έχει 150.000.000 χρήστες στην Αμερική άρα αν δεν συμμορφωθεί θα πρέπει να πληρώσει 750 δις.

Απαιτείται όλα τα δεδομένα των Αμερικάνων χρηστών να μεταφερθούν σε έδαφος της Αμερικής, συμπεριλαμβανομένων των αρχείων που έχει ανεβάσει ο χρήστης καθώς και κάθε άλλης πληροφορίας για τον χρήστη. 

Το "τρικ" σε όλη την υπόθεση είναι ότι οι πληροφορίες για τον χρήστη περιλαμβάνουν όλο το προφίλ του χρήστη στο οποίο συμπεριλαμβάνονται όλα τα μηνύματα που έχει στείλει και όλες οι μεταβλητές που σχετίζονται με το προφίλ του χρήστη, π.χ. τις πολιτικές πεποιθήσεις, χόμπι, τα like που έχει κάνει, τα δώρα που έχει στείλει και ότι άλλο προκύπτει από την χρήση της εφαρμογής.

Update
Τα metrics που σχετίζονται με το προφίλ του χρήστη είναι ουσιαστικά το βιομηχανικό μυστικό που έχει κάνει τόσο επιτυχημένο το tiktok. ΑΦΜ τα δώσει σε αμερικανική εταιρεία θα αποκτήσουν πρόσβαση και τα υπόλοιπα social media και θα βελτιώσουν τον αλγόριθμό τους. 

Τα ΚΈΡΔΗ είναι επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας. Τα υπόλοιπα social χάνουν κέρδη από τις διαφημίσεις επίσης οι χρήστες αντί να τα χρησιμοποιούν προτιμούν το τικ τοκ.

Είναι μεγάλος και ο τζίρος με τα δώρα. Έχω δει σε λίγα λεπτά σε live duo να έχει πάρει η μία κοπέλα δώρα άνω των 2700€. Το τικτοκ βγάζει προμήθεια όταν αγοράζει κάποιος coins, είναι τεράστιον ο τζίρος παγκοσμίως.

Έχω περιέργεια να δω αν τελικά θα πουληθεί σε αμερικανική εταιρεία ή αν θα το αφαιρέσουν από το Store και το κυκλοφορήσιυν από εναλλακτικά store.

Στο Android μπορούν να δώσουν το apk, στο ios είτε θα χρησιμοποιήσουν την νέα δυνατότητα για εναλλακτικά store ή θα φτιάξουν Web έκδοση για κινητά.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2024 στις 8:37 ΜΜ, poulinos είπε

ban θα κανει το κρατος οχι ο χρηστης.ο χρηστης θα βαλει vpn και θα μπει.

Αν τους είναι τόσο απαραίτητο στη ζωή τους το TikTok ας πληρώνουν κάθε μήνα συνδρομή vpn για το TikTok. Αν και προσωπικά πολύ αμφιβάλλω αν ακόμη και το 10% αυτών των 170 εκατομμυρίων συνδρομητών μπουν στη διαδικασία αυτή.

Το TikTok θα φάει ban σίγουρα πριν τις εκλογές του 24. Το μόνο σίγουρο.

Ήδη ξεκίνησαν να λένε επίσημοι αξιωματούχοι ότι το TikTok θα προσπαθήσει να επηρεάσει τις εκλογές. Και ναι γίνονται αυτά, πχ το είχε επιχειρήσει και ο κυρ Μάρκος.

Αν το πιστεύω ότι θα το προσπαθήσουν οι Κινέζοι; Ναι θα το κάνουν, και είναι και ένας από τους λόγους που τόσο καιρό κάνουν τη πάπια με τα δεδομένα των Αμερικανών χρηστών.

Σιγά να μη τους αφήσουν να το κάνουν.

Η υπηρεσία πληροφοριών των ΗΠΑ δεν αποκλείει η Κίνα να χρησιμοποιήσει το TikTok για να επηρεάσει τις προεδρικές εκλογές
Οι μυστικές υπηρεσίες ανέφεραν ότι οι λογαριασμοί TikTok που διαχειρίζεται κινεζικός προπαγανδιστικός βραχίονας είχαν στοχεύσει υποψήφιους και από τα δύο πολιτικά κόμματα κατά τις ενδιάμεσες εκλογές του 2022

https://www.protothema.gr/world/article/1476525/i-upiresia-pliroforion-ton-ipa-den-apokleiei-i-kina-na-hrisimopoiisei-to-tiktok-gia-na-epireasei-tis-proedrikes-ekloges/

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/03/2024 at 20:16, aypnia said:

Αν τους είναι τόσο απαραίτητο στη ζωή τους το TikTok ας πληρώνουν κάθε μήνα συνδρομή vpn για το TikTok. Αν και προσωπικά πολύ αμφιβάλλω αν ακόμη και το 10% αυτών των 170 εκατομμυρίων συνδρομητών μπουν στη διαδικασία αυτή.

Το TikTok θα φάει ban σίγουρα πριν τις εκλογές του 24. Το μόνο σίγουρο.

 

καποιοι θα το κανουν.καποιοι αλλοι δεν εχουν τις γνωσεις.αν γινει αυτο τοτε ξαφνικα θα δεις ενα αντιστοιχο τικ τοκ των αμερικανων και εκει βεβαια δεν θα εχει προβλημα κανεις.

οπως δεν αμφιβαλλω οτι μπορει το τικ τοκ να θελει να επηρεασει τις εκλογες .οπως και το αντιθετο.ποιος μου το λεει εμενα οτι με αφορμη τις εκλογες δεν προσπαθουν να κλεισουν το τικ τοκ με σκοπο να φτιαξουν κατι δικο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2024 στις 6:37 ΜΜ, filip123go είπε

Εγώ απλά θα πω πως τέτοιες "υπηρεσίες" σου τις δείχνει ο αλγόριθμος, μόνο αν τις ψάχνεις. Τελείως φιλικά.

Διαφωνώ, ο αλγόριθμος ναι μεν σου δείχνει τέτοια αν τα ψάχνεις αλλά ταυτόχρονα στα πετάει και όταν δεν τα ψάχνεις. Popular, trending Και λοιπά θα τα δεις να σου βγαίνουν φάτσα φόρα επειδή είδες κάπου ένα νέο για κάτι. 

Από πότε είπα εγώ ότι θέλω να βλέπω κόσμο να θανατώνεται σε κάμερα; Βλέπεις όμως ο "αλγόριθμος" πήρε την παρουσία μου σε ένα site ρωσικό που έδειχνε τη σφαγή του Ιανουαρίου στο Ισραήλ και από τότε δεν μπορώ να το σταματήσω να μου δείχνει αποκεφαλισμός και άλλα τέτοια ωραία real time και δεν μπορώ να το σταματήσω. 

Επίσης πολλά τέτοια κάνουν tag και άλλα site τέτοιου τύπου με αποτέλεσμα να βλέπεις ακόμα περισσότερα και τελειωμό δεν έχει. 

Το παραπάνω για Instagram. Ούτε θέλω να ξέρω τι θα γινόταν αν ήταν τικ τοκ. 

Γαγκραινα λέμε, κόψτε το πόδι ολόκληρο να τελειώνουμε. Έχει παραγίνει το κακό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...