Προς το περιεχόμενο

ISTA Διάγνωση αυτοκινήτου ODBII


Giorgos241

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 minutes ago, drunkdonkey said:

Έχεις την lite εκδοση, λογικα γιαυτο.

Με λίγο ψάξιμο βρίσκει κάποιος σπασμένο SW στο ίντερνετ, δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα βέβαια.

Full έχω, 100gb εγκατάσταση μαζί με enet cable. Δε χρειάζεται κάτι άλλο, τουλάχιστον για το δικό μου όχημα (f20), γιατί αυτό είναι το interface του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

39 minutes ago, Black Demis said:

λυση ηταν σχετικά απλή πήρα το αυτοκίνητο σύνδεσα obd εβαλα να βλεπω livestreen απο τον εγκέφαλο και πήγα βόλτα καποια στηγμη ο κύλινδρος 3 άρχισε να μαζεύει missfire οχι πολλά αλλά τόσα όσο (λαμπάκι για error δεν αναβε προφανώς ουτε καποιο error ουτε τπτ ) σταμάτησα εκανα τράμπα πολλαπλασιαστη απο κιλινδρο 3 στον 4 και ανάποδο........ πάλι βολτα και ουαλα στον κύλινδρο 4 μετά απο λιγο χάος.........

Όλο αυτό ακούγεται testing που θα έπρεπε να κάνουν και στα συνεργεία αντί να ξεκινήσουν να προτείνουν λύσεις. Λογικό λόγω φόρτου αλλά επειδή ΣΚ θα μπορώ να έχω τον χρόνο θα μπορούσα να πειραματιστώ και εγώ λίγο με το οποίο διαγνωστικό και να μάθω λίγο παραπάνω και για την διαδικασία διάγνωσης και της επισκευής. 

28 minutes ago, tarantules said:

Πολλά giga πρόγραμμα απ'ότι είδα.93GB ISTA + (Rheingold ISTA-D).Το D σημαίνει Dealer diagnostic software BMW

Άρα θα περιλαμβάνει τα πάντα. Καλό αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Giorgos241 said:

Όλο αυτό ακούγεται testing που θα έπρεπε να κάνουν και στα συνεργεία αντί να ξεκινήσουν να προτείνουν λύσεις. Λογικό λόγω φόρτου αλλά επειδή ΣΚ θα μπορώ να έχω τον χρόνο θα μπορούσα να πειραματιστώ και εγώ λίγο με το οποίο διαγνωστικό και να μάθω λίγο παραπάνω και για την διαδικασία διάγνωσης και της επισκευής. 

Άρα θα περιλαμβάνει τα πάντα. Καλό αυτό! 

κανεις δεν μπαινει στο κοπο διαβαζουν αν εχει βλαβη και αν οχι αντιος.......... εδω παρα παρα πολλοι δεν ξερουν να διαβαζουν διαγραμμα και λειτορυγεια τον λαμδα

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Black Demis said:

πολλοι δεν ξερουν να διαβαζουν διαγραμμα και λειτορυγεια τον λαμδα

εγω το καταλαβαινω πολυ μπακαλικα οταν τρεμει ολο το αμαξι / ρεταρει. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

λυση ηταν σχετικά απλή πήρα το αυτοκίνητο σύνδεσα obd εβαλα να βλεπω livestreen απο τον εγκέφαλο 

Με torque pro? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giorgos241 είπε

Όχι , δεν το έχω. Θα ήθελα να το αποκτήσω. Μπορώ ή πρέπει να έχω συνεργείο;

 

τα πουλάει κάποιος στην Ελλάδα ή πρέπει να τα πάρω από Κίνα; Αξίζει - σου δίνει κάποια επιπλέον επιλογή σε σχέση με ένα ακριβό ODB ;

Έχω αντίστοιχο αλλά για Opel - Opcom .

Κλώνος από Κίνα . Σου δίνει περισσότερες πληροφορίες και λειτουργίες . 

Αρχικά μπορώ και διαβάζω όλους τους εγκεφάλους . Επιπλέον μπορώ να προγραμματίσω μονάδες - κλειδιά , και να κάνω τεστ σε σύστηματα. Και μένα είναι απαραίτητη η χρήση H/Υ . Το είχα πάρει από Κίνα γύρω στα 60€ .

Το γνήσιο έχει 700€+ και εδώ Ελλάδα το είχαν 95€+ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, 2MM said:

Με torque pro? 

και εκεί θα μπορούσε να γίνει δουλειά αλλά προτίμησα το MUT (ειναι μαμά πρόγραμμα της mitsubishi) πρακτικά με emulator το δουλεύω με χρηση openport adapter και passthruth drivers απο κατι ρωσους που το δινουν κανα 100 ευρω  γιατι γνήσιο hardware  κάνει κάτι χιλιαρικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, meletis_m said:

Έχω αντίστοιχο αλλά για Opel - Opcom .

Κλώνος από Κίνα . Σου δίνει περισσότερες πληροφορίες και λειτουργίες . 

Αρχικά μπορώ και διαβάζω όλους τους εγκεφάλους . Επιπλέον μπορώ να προγραμματίσω μονάδες - κλειδιά , και να κάνω τεστ σε σύστηματα. Και μένα είναι απαραίτητη η χρήση H/Υ . Το είχα πάρει από Κίνα γύρω στα 60€ .

Το γνήσιο έχει 700€+ και εδώ Ελλάδα το είχαν 95€+ 

Πήρες κιτ με λαπτοπ ή μόνο το λογισμικό με τα απαραίτητα καλώδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Πήρες κιτ με λαπτοπ ή μόνο το λογισμικό με τα απαραίτητα καλώδια; 

Λογισμικό και interface obd + καλώδια  .

Laptop χρησιμοποιώ το δικό μου 

Σε τι τιμή το βρίσκεις ; 

Δες μήπως σε εξυπερετει της Autel ή Foxwell είναι πιο επαγγελματικά.

Autel έχω το απλό obd μοντέλο AL419

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Giorgos241 είπε

Όχι , δεν το έχω. Θα ήθελα να το αποκτήσω. Μπορώ ή πρέπει να έχω συνεργείο;

 

τα πουλάει κάποιος στην Ελλάδα ή πρέπει να τα πάρω από Κίνα; Αξίζει - σου δίνει κάποια επιπλέον επιλογή σε σχέση με ένα ακριβό ODB ;

Να το κανεις τι βρε συνονοματε τοσο ακριβο/υπερπαραγωγη διαγνωστικο... Αντε κ εσκασες ενα σωρο λεφτα κ πηρες ενα κλωνο, αντ εκ πηρες το σωστο κ δουλευει... Εαν δεν εισαι εξειδικευμενος οχι μονο δε θα καταλαβεις που ειναι το προβλημα αλλα μπορει να κανεις και μεγαλυτερη ζημια με αυτό εν τελει...


Το είχα κ το έδωσα. Με ένα καλό Διαγνωστικο γενικής χρήσης κανείς αυτά που θέλεις κ με το παραπάνω. Αυτό είναι μπελάς κ στο λέω επειδή για χρόνια το είχα κ εν τελει με το γενικό έκανα τη δουλειά μου 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, paylidis said:

Να το κανεις τι βρε συνονοματε τοσο ακριβο/υπερπαραγωγη διαγνωστικο... Αντε κ εσκασες ενα σωρο λεφτα κ πηρες ενα κλωνο, αντ εκ πηρες το σωστο κ δουλευει... Εαν δεν εισαι εξειδικευμενος οχι μονο δε θα καταλαβεις που ειναι το προβλημα αλλα μπορει να κανεις και μεγαλυτερη ζημια με αυτό εν τελει...


Το είχα κ το έδωσα. Με ένα καλό Διαγνωστικο γενικής χρήσης κανείς αυτά που θέλεις κ με το παραπάνω. Αυτό είναι μπελάς κ στο λέω επειδή για χρόνια το είχα κ εν τελει με το γενικό έκανα τη δουλειά μου 

Δεκτό όλο αυτό που είπες. Αλλά φαντάστηκα ότι είναι καλό να πάρεις ένα μηχάνημα που έχει παραπάνω δυνατότητες και ας μην τις χρησιμοποιείς παρά να πάρω ένα που είναι πιο περιορισμένο. 
 

το πιο απλό: προγραμματισμό για το κλειδί μου ή Update για το αμάξι δεν μπορώ να κάνω με το ODB απ όσο έχω καταλάβει. Η αντιπροσωπεία μου λέει μπορούμε να σου κάνουμε update αλλά δεν θελουμε μηπως και χαλάσει κάτι. Αυτό αν δεν είναι αστείο, δεν ξέρω τι είναι.
 

Όπως και να έχει, η ιδέα ήταν να πάρω κάτι για να ξεκινήσω να πατήσω λιγάκι στα νερά της διάγνωσης, μαζί με της επισκευής. 
 

αυτά, δεν γνωρίζω αν μπορούν να κάνουν ανάλογη δουλειά:

THINKCAR THINKSCAN PLUS S4 S7 ABS SRS ECM System Car Diagnostic Tools OBD2 Auto Scanner OBD 2 Code Coder Reader Free Update
https://a.aliexpress.com/_EQCq6Pf

Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Δεκτό όλο αυτό που είπες. Αλλά φαντάστηκα ότι είναι καλό να πάρεις ένα μηχάνημα που έχει παραπάνω δυνατότητες και ας μην τις χρησιμοποιείς παρά να πάρω ένα που είναι πιο περιορισμένο. 
 

δε χρειαζεται να παρεις περιορισμένο ενα καλο γενικό θα στη κανει τη δουλεια σου... με το επισημο θα μπλεξεις γιατι δεν ειναι καθολου user friendly

3 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

το πιο απλό: προγραμματισμό για το κλειδί μου ή Update για το αμάξι δεν μπορώ να κάνω με το ODB απ όσο έχω καταλάβει. Η αντιπροσωπεία μου λέει μπορούμε να σου κάνουμε update αλλά δεν θελουμε μηπως και χαλάσει κάτι. Αυτό αν δεν είναι αστείο, δεν ξέρω τι είναι.
 

Προγραμματισμο σε κλειδι πχ που λες τη κανει ενα αξιοπρεπες γενικό. Update χωρις online συνδεση δε θα μπορεσεις να κανεις, αρα θες επισημο γνησιο... κ για να στο λενε καλο ειναι να μη κανεις γιατι οντως μπορει να χαλασεις κατι (παθών με BMW που μετα απο αναβαθμιση εκαψε και τα 4 μπεκ στο πενταλεπτο, μεσα στην αντιπροσωπεία). Οποτε καθολου αστειο δεν ειναι ;) 

3 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Όπως και να έχει, η ιδέα ήταν να πάρω κάτι για να ξεκινήσω να πατήσω λιγάκι στα νερά της διάγνωσης, μαζί με της επισκευής. 
 

και παλι, αλλο κομματι η διαγνωση και η επισκευη και άλλο κομμάτι το να πας τοσο βαθια... μακαρι να μπορεσεις να πας τοσο βαθια αλλα για αρχη ξεκινας με ενα γενικό διαγνωστικο πάντοτε...κ οταν δεις οτι δε σε καλυπτει (που ενα καλο θα σε καλυπτει) τοτε το συζητάς για το "δικο" του. Σκεψου οτι χιλιαδες μαγαζια κρατιουνται με γενικα διαγνωστικα, γιατι οχι εσυ σαν ιδιωτης;

Προσωπικα οπως ξαναεγραψα ειχα ISTA, ειχα δωσει 8-9 κατοσταρικα, συν ειδικο λαπτοπ για αυτο τοτε dell d620-630 αν θυμαμαι καλα, και εν τελει τη δουλεια μου την έκανα με γενικό διαγνωστικό... κ γνωρίζω απο διαγνωση, δεν "μαθαινα"... ;) 

3 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

αυτά, δεν γνωρίζω αν μπορούν να κάνουν ανάλογη δουλειά:

THINKCAR THINKSCAN PLUS S4 S7 ABS SRS ECM System Car Diagnostic Tools OBD2 Auto Scanner OBD 2 Code Coder Reader Free Update
https://a.aliexpress.com/_EQCq6Pf

πολυ περιορισμένο το βρισκω... κ για να το ανοιξεις πληρως θελει 30$ το χρονο... no reason

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για BMW έχω ακούσει καλά λόγια για το https://www.mycarly.com/brands/bmw/

Εγώ για opel έχω https://www.autelstore.co.uk/wholesale/autel-maxiap-ap200-bluetooth-scanner.html

Ψάξε στα bmw φόρουμ τι έχουν άλλοι.

Updates αμφιβάλλω οτι μπορείς να κάνεις εκτός εταιρίας γιατί συνδέεσαι με τους δικους τους servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, paylidis said:

παθών με BMW που μετα απο αναβαθμιση εκαψε και τα 4 μπεκ στο πενταλεπτο, μεσα στην αντιπροσωπεία). Οποτε καθολου αστειο δεν ειναι

Αυτό εξοργιστικό είναι επίσης. 

 

10 minutes ago, paylidis said:

Σκεψου οτι χιλιαδες μαγαζια κρατιουνται με γενικα διαγνωστικα, γιατι οχι εσυ σαν ιδιωτης;

Πολύ καλό ερώτημα. Γι αυτό άνοιξα το θέμα. ;) 

 

11 hours ago, meletis_m said:

Σου δίνει περισσότερες πληροφορίες και λειτουργίες . 

Πχ σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να με καλύψει και ένα γενικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Αυτό εξοργιστικό είναι επίσης. 

ε κι ομως συμβαινει... μη νομιζεις οτι κ τα παιδακια των 700-800€ στις αντιπροσωπείες ξερουν 100% τι κανουν... στου κασιδα το κεφαλι μαθαινουν - οτι μαθουν...

7 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Πολύ καλό ερώτημα. Γι αυτό άνοιξα το θέμα. ;) 

Ακριβως... με ενα καλης ποιοτητας κλωνο δλδ του Delphi DS150e σαν αυτο που εχω εγω εδω κ χρονια, κ εχουν επισης παρα πολλοι φιλοι με συνεργεια κανεις αψογα τη δουλεια σου.

7 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Πχ σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να με καλύψει και ένα γενικό;

φυσικα κ μπορει να σου δωσει οτι θέλεις... ή για την ακριβεια οτι χρειαζεσαι εσυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...