Προς το περιεχόμενο

Βελτιωμένη εμπειρία χρήσης παρέχει το Starlink


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Quote

The news follows on from an in-person meeting that Elon Musk had with Turkey’s President Erdogan in New York on September 18th. Erdogan reportedly wants Musk to build a Tesla factory in the country.

Έτσι γίνονται τα ανατολίτικα παζάρια. Πάλι καλά που δεν ζήτησαν τίποτα τέτοια και οι δικοί μας εδώ, αλλιώς δεν θα βλέπαμε Internet της προκοπής ούτε στο 2030 με τους ISP που έχουμε μπλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μια χαρά είναι. Κανένα πρόβλημα. Έχει όσο latency θα είχες με μια τυπική vdsl. Ορίστε πόσο είναι τώρα και ενώ έξω έχει σχετικά δυνατή βροχή. Αν και όταν φτιαχτεί ο κόμβος της Ελλάδας, οι χρόνοι θα μειωθούν πολύ περισσότερο. 

Screenshot_2024-03-11-19-43-30-331_com.starlink.mobile.jpg.55eae48b5a81bbe111036107cfbedd9e.jpg

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Ναι μια χαρά είναι. Κανένα πρόβλημα. Έχει όσο latency θα είχες με μια τυπική vdsl. Ορίστε πόσο είναι τώρα και ενώ έξω έχει σχετικά δυνατή βροχή. Αν και όταν φτιαχτεί ο κόμβος της Ελλάδας, οι χρόνοι θα μειωθούν πολύ περισσότερο. 

Είναι στο πρόγραμμα να γίνει κάτι τέτοιο με την υπάρχουσα εγκατεστημένη βάση χρηστών; Έχεις μήπως εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις βασικές ρυθμίσεις στο δικό του router με Ethernet port ή πρέπει να βάλεις δικό σου router?

Για να έχεις public IP χωρίς να είσαι πίσω από cg nat,  υπάρχει τρόπος? Για να μπορείς να περάσεις πόρτες για κάμερες ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Bigi444444 said:

Είναι στο πρόγραμμα να γίνει κάτι τέτοιο με την υπάρχουσα εγκατεστημένη βάση χρηστών; Έχεις μήπως εικόνα;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση. Απλώς βλέποντας ότι η υπηρεσία βελτιώνεται και διευρύνεται διαρκώς σε παγκόσμιο επίπεδο, έχουμε καλό λόγο να πιστεύουμε ότι σχετικά σύντομα κάτι θα γίνει και προς τα μέρη μας. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ETA ή κάτι τέτοιο.

Αν όμως θυμάμαι καλά, ανεξάρτητα από τα ground stations, έχουμε σταδιακές βελτιώσεις και λόγω της νέας γενιάς δορυφόρων που επικοινωνούν μεταξύ τους, ελαττώνοντας την εξάρτησή τους από τους επίγειους σταθμούς. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όμως, έχω καιρό να διαβάσω νέα επί του θέματος.

33 minutes ago, mike299 said:

Μπορείς να κάνεις βασικές ρυθμίσεις στο δικό του router με Ethernet port ή πρέπει να βάλεις δικό σου router?

Για να έχεις public IP χωρίς να είσαι πίσω από cg nat,  υπάρχει τρόπος? Για να μπορείς να περάσεις πόρτες για κάμερες ρωτάω.

Έως ελάχιστες ρυθμίσεις με το μαμήσιο router. Δεν μπορείς να αλλάξεις την default IP, δεν μπορείς να φτιάξεις VLANs, δεν μπορείς να φτιάξεις IP ranges, γενικά δεν μπορείς σχεδόν τίποτα.

Για την ακρίβεια τα μόνα που σου επιτρέπει να ρυθμίσεις είναι το όνομα και το password του wifi, να δηλώσεις custom DNS και να ενεργοποιήσεις ένα στοιχειώδες content filtering. Τίποτα άλλο. Οπότε βάζεις το router σε bypass mode (πρακτικά κάτι σαν bridge) και συνδέεις ένα δικό σου για τις υπόλοιπες λειτουργίες. Είχα πάρει πριν μήνες ένα Edgerouter X για να παίξω, που είναι αρκετά δοκιμασμένη λύση. Μία που το πήρα και μία που το έχω ακόμα να κάθεται...

Public IP δεν έχει. Αυτό το θέμα με τις κάμερες και τις πόρτες είναι από τα πλέον πολυσυζητημένα του Starlink, αλλά η δημοφιλέστερη λύση νομίζω παραμένει η χρήση της κάμερας μέσω cloud και μόνο (κάτι που καταλαβαίνω πως αποτελεί την πιο διαδεδομένη επιλογή των τελευταίων ετών ούτως ή άλλως). Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και workarounds μέσω VPN. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...